Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Apr 2024, 04:25

Parere telemetru Solognac

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Parere telemetru Solognac

Mesajde Dr.47 pe 27 Iun 2022, 11:48

Buna ziua!
Ce parere aveti despre telemetrul de la Decathlon?
https://www.decathlon.ro/p/telemetru-la ... mc=8559425
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Parere telemetru Solognac

Mesajde Croco pe 27 Iun 2022, 15:51

Acum ceva timp ma batea gandul sa cumpar un telemetru mai performant. Zgarcit din fire, am studiat cel mai bun raport calitate pret, impunandu-mi un caiet de sarcini in functie de nevoi!
Distanta = viteza x timp
Cele mai multe au la baza principiul de mai sus. Ca folosesc o tehnologie sau alta, ca se numeste Lidar sau altfel, e acelasi lucru sa nu zic altceva!
Daca acestia sunt factorii, cum trebuie sa fie? Clasa de laser, inaltimea si latimea razei, reflectivitatea tintei, marimea ei, toate conteaza. Optic de asemenea!
Concluzie: am luat unul ieftin; pentru distante mari, nefiind singur la distractie, am preferat sa imprumut. Pretul creste proportional cu performantele.
Apropos, sunt si alte metode de apreciere a distantelor. De obicei le folosesc pe acestea! (aplicatii pe telefon)
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Parere telemetru Solognac

Mesajde Dr.47 pe 27 Iun 2022, 18:13

Pe mine ma interesează sa stiu unde sunt 250m si unde sunt 350m. Oare știe jucaria de la Decathlon sa spuna adevarul cu o marja de 5m?
Cred ca o sa dau comanda online, merg in teren cu niste cartoane taiate dupa chipul si asemanarea sacalului, si incerc jucaria. Daca nu arata ce trebuie, fac retur.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Parere telemetru Solognac

Mesajde tehărău pe 27 Iun 2022, 18:30

Dr.47 scrie:Pe mine ma interesează sa stiu unde sunt 250m si unde sunt 350m. Oare știe jucaria de la Decathlon sa spuna adevarul cu o marja de 5m?
Cred ca o sa dau comanda online, merg in teren cu niste cartoane taiate dupa chipul si asemanarea sacalului, si incerc jucaria. Daca nu arata ce trebuie, fac retur.

300+/-50m, sacal
Ai avansat repede doctore, bravo!
Îl încerci, nu ți place, îți iei banii înapoi. Sa ne spui cum ți s-a părut. Scump nu-i.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Parere telemetru Solognac

Mesajde Dr.47 pe 27 Iun 2022, 22:37

N-am avansat eu, golanul nu prea vrea sa vina mai aproape sa-l si filmez. Mai chelălăie de la burtica, de la picioruș...
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Parere telemetru Solognac

Mesajde Croco pe 28 Iun 2022, 07:37

Cred ca probleme pune mai departe de 600m, nu la 350. Pentru distanta aceasta cred ca e bun. Nu stiu daca te ajuta, aceasta e parerea mea.
Cred ca o sa ajungi mult mai departe, acesta e doar inceputul! Succes! La telemetru ma refer.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Parere telemetru Solognac

Mesajde Dr.47 pe 28 Iun 2022, 09:28

Tot ce e posibil! :D
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Parere telemetru Solognac

Mesajde violiv pe 29 Iun 2022, 17:26

Sintem prea saraci pentru lucruri ieftine!
Ia si tu un telemetru de la o firma serioasa, nu brand de chiloti. Te va servi constiincios ani multi si-ti va fi drag sa-l iei cu tine mereu. S-au ieftinit foarte mult in ultima vreme, cele care chiar masoara bine 1000 m. Nu zice nimeni sa si tragi acolo. Dar unul care se lauda cu 500 m, va masura greu chiar si jumate din distanta asta si va fi dezamagitor.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Parere telemetru Solognac

Mesajde Dr.47 pe 30 Iun 2022, 09:22

Violiv, ai dreptate. E de preferat sa cumperi un lucru mai calitativ. In momentul in care cumpar un lucru ma gândesc cat de mult o sa-l folosesc si cat de mult o sa ma ajute. In momentul asta nu prea simt ca am mare nevoie de un telemetru, dar cand mi se pune pata...
Cat despre distante, degeaba imi arata telemetrul 700m reali daca eu nu trag acolo.
Am o luneta 1-5x, care șchiopateaza dupa 250m, dar nici nu vreau sa o schimb pt ca imi place foarte mult.


Atata timp cat pot sa fac retur in doua saptamani, nu strica cu nimic incercarea. Review urile sunt bune pt produsul de la Decathlon.
Sunt in proces de 'reacreditare' pt ca au trecut aproape 5 ani de cand sunt vanator, dar cum termin cu toata treaba asta, dau comanda de jucarie si merg in teren.
La ce condiții trebuie sa supun telemetrul?
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Parere telemetru Solognac

Mesajde Johnny_r0 pe 11 Iul 2022, 16:50

Eu am cumparat telemetru de la firma cu renume in domeniul opticii ( NIKON). A fost primul meu telemetru si am fost foarte multumit de el cum masura cladirile din Bucuresti. La prima iesire cu el in teren unde chiar aveam nevoie de el mi-a venit sa-l arunc. Peste 150m masuram foarte greu distanta capriorului. Asa ca am luat hotararea de a cumpara ceva de calitate pe bani intradevar multi dar am pe ce sa ma bizui. Eu unu sunt 100% sigur ca acest telemetru de la decatlon nu iti masoara sacalul la 200 de metri. Nu stiu telemetru de la Delta cat de precis este ai putea sa te informezi despre el.
Avatar utilizator
Johnny_r0
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 02 Noi 2014, 18:39
Locaţie: Bucuresti

Re: Parere telemetru Solognac

Mesajde hunterboy pe 12 Iul 2022, 14:35

Salut.
In plaja de pret 500-600 euro ce telemetru puteti recomanda?
Am vazut Leica Rangemaster CRD 2400 R care ar fi OK.
Ce ar putea concura Leica?
Multumesc.
hunterboy
Membru important
 
Mesaje: 192
Membru din: 14 Iun 2008, 07:03

Re: Parere telemetru Solognac

Mesajde Johnny_r0 pe 12 Iul 2022, 18:05

Eu mi-am luat un Leica Rangemaster 1600 R si sunt mega multumit de el. Eu ti-l recomand cu toata increderea. optica perfecta, masurare foarte precisa si rapida . Masor lejer un caprior la 300m in camp deschis.
Avatar utilizator
Johnny_r0
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 02 Noi 2014, 18:39
Locaţie: Bucuresti

Re: Parere telemetru Solognac

Mesajde Croco pe 13 Iul 2022, 07:55

https://precisionrifleblog.com/2019/05/ ... ngefinder/

https://worldbirds.com/best-rangefinder ... -shooting/

Acum ceva timp am cumparat Nikon Prostaff 1200; nu se mai fabrica. Telemetru. Merge foarte bine pana la 600m. De acolo, incepe sa dea rateuri, in functie de conditii: meteo si tehnice. Trebuie invatat sa se masoare cu telemetrul.

PS Sa nu se inteleaga gresit. Am masurat o casa la 1200 m aproape. Conditiile tehnice si meteo, subliniez.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori

Publicitate