Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 17:14

BURRIS

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Re: BURRIS

Mesajde CCM pe 13 Iul 2022, 12:21

violiv scrie:
La fel cum ma gandesc ca, odata cu preturile astea ce-o iau razna si cu problemele cu disponibilitatea munitiei, care aproape se cronicizeaza, se va deschide o nisa suficient de serioasa si pentru cartusele incarcate cu proiectile auto-stabilizate, de tras din carabine cu tevi lise. Adica echivalentul pentru carabine al tunurilor de pe tancurile americane sau germane. .... si aia chiar va fi o mica revolutie!


unde gasim de citit despre asta? ai vreun link, Vio?
scuze pt off, dar e prea interesant subiectul; propun un topic nou pt subiect si rog moderatorul sa imi mute postarea acolo. Multumesc.
te rog s deschizi un topic fără a polua aici.
Mulțumesc de înțelegere.
Admin.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 785
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: BURRIS

Mesajde Sly_Fox pe 13 Iul 2022, 12:34

Nimic serios! De ani de zile se tot fac experimente restrânse cu astfel de proiectile, dar nu se întrevede vreo tendință de lansare pe piață. Puțin probabil să apară o revoluție în acest sens în următorii ani!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: BURRIS

Mesajde aurelian76 pe 20 Aug 2022, 09:24

Buna ziua. Aveti idee cine este importatorul direct in Romania a lunetelor Steiner? Ce parere aveti despre aceasta luneta Ranger8 2-16x50 cu tureta balistica, la pretul de cca 2000E. Oare se recomanda ea fata de Kahles 2.4 12x56 vs Leupold 3 18x60. Imi trebuie pt. panda , dibuit si goana uneori.
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: BURRIS

Mesajde Dr.47 pe 20 Aug 2022, 13:35

Pretul unui Leupold VX5HD/vx6HD a crescut cu vreo 500 europeni in nici doi ani. Daca pana acum doi ani, Leupold era printre primele lunete recomandate cost-beneficiu(primeai multă luneta pt mocăneii dați)de pe forum, acum nu știu daca lucrurile mai stau la fel.
In ultimele zile si nopti am luat iar la puricat toate topicurile cu si despre lunete de pe forum.
Tendinta noastra la inceput de drum e sa luam o luneta care nu exceleaza la nimic, dar acopera si goana si panda, iar toți cei care au călcat deja pe drumul asta spun ca per total mai mult pierzi decat castigi. Adica trebe sisteme optice dedicate, de preferat cu arme/tevi diferite.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: BURRIS

Mesajde aurelian76 pe 20 Aug 2022, 16:31

Tendinta noastra la inceput de drum e sa luam o luneta care nu exceleaza la nimic, dar acopera si goana si panda, iar toți cei care au călcat deja pe drumul asta spun ca per total mai mult pierzi decat castigi. Adica trebe sisteme optice dedicate, de preferat cu arme/tevi diferite.[/quote]

Asa cum cei mai experimentati dintre dumneavoastra insistati ca nu exista ,,arma perfecta,, , tot asa cred ca nu exista nici ,,luneta perfecta,,....deci acelasi compromis!
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: BURRIS

Mesajde Dr.47 pe 20 Aug 2022, 18:03

Eu am un vx5hd de goana, care si-a facut treaba cand a fost nevoie, deci nu pot spune ca am simțit nevoia de mai mult, dar e drept ca experienta mea este minima.
De ceva vreme ma mananca un gand consumator de bani.
Mi-ar placea o luneta S&B fixa x56 sau Docter Klasic,sa o pun pe bolt in 308win, iar lunetei de goana sa-i gasesc un Drilling/dublu express/mixta, cu un glonț 'gras și josuț'.
Cu luneta de goana m-am descurtat excelent in goana, iar la dibuit/panda a scartait, dar nu mi-a plecat nici o piesa cu glontu in traista.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: BURRIS

Mesajde aurelian76 pe 21 Aug 2022, 21:18

Buna seara. Până la ce magnificatie merge la goana. Am înțeles că 1x este cel mai bun,dar până spre cât putem merge? De exemplu 2; 2,5; 3maxim , se poate face goana?
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: BURRIS

Mesajde pipabh pe 22 Aug 2022, 09:22

aurelian76 scrie:Buna seara. Până la ce magnificatie merge la goana. Am înțeles că 1x este cel mai bun,dar până spre cât putem merge? De exemplu 2; 2,5; 3maxim , se poate face goana?

Cu cat te obisnuiesti!! Am vazut care tragea cu 3,5. Acum.... ca sa te obisnuiesti cu magnificatie mare e muult mai greu decat sa tragi cu 1, 1,5 chiar 2 trebuie sa tragi la muuulllltttiiii mistreti lucru care azi e destul de greu, mai ales ca nici nu ne agitam cu poligonul. Asa, de inceput cel mai potrivit ar fi 1 sau 1,5.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: BURRIS

Mesajde Dr.47 pe 22 Aug 2022, 13:00

Avem prea putini mistreți, prea putin timp de vanatoare, poligoane cu mistreț le numărăm pe degetele de la o mana.
Cu luneta care pleaca de la 1x poti sa dai jos capra care sta linistita si nemiscata la 200m. Un mistreț care aleargă pt viata lui in 10-50m de tine, adrenalina, zgomotul gonacilor, decibelii din arme, toate astea adunate plus o luneta care pleaca de la 2-3x, posibil sa nu iti aduca satisfacții prea mari.
Sunt lunete FFP care pleaca de la 1x, iar reticolul te ajută cand tragi mai departe.
Daca te gandesti la cantitatea de lumina care intra într-o luneta de goana cand se insereaza, crede-ma ca pe 5x vezi foarte bine capra la 100m.
In toamna trecuta am mers cu un amic la capre :D
Am avut timp berechet sa ne uitam prin lunete, eu cu luneta de goana, el are un z6i 2,5-15x56, intuneric complet, padure si un drum de 6m latime. E drept, luna a fost de ajutor.
Nici eu si nici el nu am simtit diferenta de luminozitate intre 5x al meu si 5x al lui. Plus ca intre mine si colegul exista o diferenta de vreo 25 de ani.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: BURRIS

Mesajde laurul pe 22 Aug 2022, 14:58

Dr.47 scrie:
Am avut timp berechet sa ne uitam prin lunete, eu cu luneta de goana, el are un z6i 2,5-15x56, intuneric complet, padure si un drum de 6m latime. E drept, luna a fost de ajutor.
Nici eu si nici el nu am simtit diferenta de luminozitate intre 5x al meu si 5x al lui. Plus ca intre mine si colegul exista o diferenta de vreo 25 de ani.

Nicio diferența între vx 5 cu ieșirea pe 24 și z6 cu ieșirea pe 56, ambele puse pe 5x :think: ?!?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: BURRIS

Mesajde Dr.47 pe 22 Aug 2022, 16:20

Stiu ca pare imposibil, dar asta a fost concluzia noastra.
Stateam în foișor, pe băncuță si ne uitam la capre cum stăteau si ele la vreo 80-100m de noi.
Nu am nici un motiv de îndoire a adevarului.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: BURRIS

Mesajde violiv pe 22 Aug 2022, 19:25

Luna e de vina!
Problema "nu se vede" atunci cand ai Luna sus, mare si stralucitoare, cand inca mai bezi si cu ochiul liber.
Diferenta apare cand in fata Lunii se aseaza un saculet de vata ... doar atat e suficient sa-ti reduca lumina pe sfert si atunci prin luneta de goana nu mai vezi decat laptic. Nici macarea reducerea magnificatiei la 2-3x nu ajuta. Daca ar fi fost chiar asa de grozave obiectivele astea micute, cele mari ar fi disparut de mult. Dar inca sint bune, mai ales atunci cand cu ochiul liber nu mai vezi mare lucru.
Am stat nopti in sir sa ma uit prin cele mai grozave disponibile lunete de goana si de panda. Sint norocos ca vederea mea e din nastere orientata spre vazutul pe lumina slaba nu spre cel colorat dar tot n-am reusit sa vad prin luneta de goana din "top 3" ce se vede printr-o luneta de panda chiar situata pe pozitie mai jos in "top".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: BURRIS

Mesajde Croco pe 25 Aug 2022, 14:36

Undeva in manualul de economie, pe vremea lui Ceausescu, nu mai stiu acum, utilitatea (cred ca marginala) era definita ca satisfactia pe care o aduce consumul unui produs. Ea va tinde catre zero.
Singura data cand s-a vazut diferenta intre IOR-ul meu si Svarowski al unui prieten a fost in poligon. Era seara si eu am strans sa plec. El era foarte incantat! Ce nu s-a observat e ca m-a lasat rece!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: BURRIS

Mesajde tehărău pe 25 Aug 2022, 20:20

Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: BURRIS

Mesajde yoghi pe 25 Aug 2022, 21:06

:lol: :lol: :lol: .... :lol: :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: BURRIS

Mesajde laurul pe 25 Aug 2022, 21:10

:lol: :lol: :lol:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: BURRIS

Mesajde violiv pe 25 Aug 2022, 22:15

Croco scrie:Undeva in manualul de economie, pe vremea lui Ceausescu, nu mai stiu acum, utilitatea (cred ca marginala) era definita ca satisfactia pe care o aduce consumul unui produs. Ea va tinde catre zero.
Singura data cand s-a vazut diferenta intre IOR-ul meu si Svarowski al unui prieten a fost in poligon. Era seara si eu am strans sa plec. El era foarte incantat! Ce nu s-a observat e ca m-a lasat rece!


Nu vorbeam despre marci. Discutia era despre obiective, diametru versus luminozitate.
P.S. chiar nu am nicio Swaro da' am multe IOR.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: BURRIS

Mesajde Croco pe 26 Aug 2022, 01:43

tehărău scrie:https://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=125&t=19723


croco scrie:Undeva in manualul de economie, pe vremea lui Ceausescu, nu mai stiu acum, utilitatea (cred ca marginala) era definita ca satisfactia pe care o aduce consumul unui produs. Ea va tinde catre zero.
Singura data cand s-a vazut diferenta intre IOR-ul meu si Svarowski al unui prieten a fost in poligon. Era seara si eu am strans sa plec. El era foarte incantat! Ce nu s-a observat e ca m-a lasat rece!


PS Asa e cand ai Zeiss sau Swarovski :D :D :D
Apropos, am vreo trei! Magnificatii diferite!
Ultima oară modificat de Croco pe 26 Aug 2022, 01:56, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: BURRIS

Mesajde Croco pe 26 Aug 2022, 01:54

violiv scrie:Nu vorbeam despre marci. Discutia era despre obiective, diametru versus luminozitate.
P.S. chiar nu am nicio Swaro da' am multe IOR.


Tot la luminozitate ma refeream! Ca doar nu plecam acasa seara din cauza greutatii.

Multi isi cumpara lunete, arme, etc ca sa dea bine in poza. E un fel de a etala statutul social. Nu-i de condamnat, in fiecare domeniu se intampla! Numai ca aplicabilitatea difera. Sunt produse uzate moral care nu mai fac fata evolutiei vanatorii actuale. Dar e cineva care sa le spuna si lor? Eventual un asa zis formator de opinie?
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: BURRIS

Mesajde violiv pe 26 Aug 2022, 06:47

.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: BURRIS

Mesajde yoghi pe 26 Aug 2022, 16:40

@croco

Coleguu iar arunci cu pietre spre soare (le vede cine poate) si astepti sa cada ...pe cine cade.Nu e primul topic unde se intampla

Arunca cu raspundere spre vasilica sau swarovski. Fii bun si asumati pietrele si mai ales directia.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: BURRIS

Mesajde Croco pe 26 Aug 2022, 17:20

In niciun caz!
Nu arunc cu pietre, nu am nimic cu Swarovski sau un membru al forumului. Se intelege gresit!
Faptul ca anumite achizitii sunt guvernate de o anumita motivatie este o realitate. In ceea ce inseamna vanatoarea, m-a caracterizat si pe mine acest comportament, deciziile, ulterior, considerate ca nefiind cele mai bune. Ca spun consider ca e o realitate; s-ar putea sa deranjeze dar acesta e, imi asum. Daca gresesc va rog sa ma contraziceti! Cu argumente!
Inca persista; nu cumparam ce avem nevoie ci ceea ce cred altii ca este bun!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: BURRIS

Mesajde tehărău pe 26 Aug 2022, 18:11

Cumpără fiecare din banii proprii?
Sa fie sănătos și să se bucure de achiziție! Ca a întrebat înainte și nu a ținut seama de sfatul "MEU"? Iar să-i fie de bine!
Dacă era vorba de o investiție comună, ce trebuia rentabilizată și justificată, mergea să-i reproșez dacă nu-i ieșea treabă bine. Dar așa, vede fiecare pe buzunarul lui ce e bine și ce nu.
Vânătoarea e o chestie de echipă în general. Dacă dai greș, de obicei suferă mai mulți colegi. Dar își rezolvă fiecare frustrările. La noi făceai goană dacă scăpai porcii.
Forumul e altceva. Intră omul dacă se simte bine. Dacă ii zici ca-i prost la fiecare a doua postare, chiar cu argumente, îl faci sa evite socializarea. Așa s-au desprins în urmă cu ceva ani părți din useri. Și e păcat, de ce suntem mai dezbinați, de aia ne fut toți pe unde ne prind.
Lasă omul sa se bucure de dreptatea pe care și-o vede el...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: BURRIS

Mesajde Croco pe 26 Aug 2022, 18:39

Asa e rabine!
PS Zilele trecute, fiind un domeniu unde nu aveam nicio cunostinta, am cerut intr-un grup o recomandare. Am insirat criteriile, in ordinea prioritatii. Surpriza: raspunsurile nu au tinut cont de ele, de ceea ce aveam eu nevoie. 78% din recomandari nu aveau nici in san nici in maneca cu ce aveam eu nevoie! Morala: la fel e peste tot! Se trezeste un tampit, recte eu, care vrea sa schimbe ordinea mondiala! Multumesc!

Apropos, vis a vis de goana la porci! Intr-o seara, am fost singurul care nu am impuscat nimic. De ce? Ulterior am aflat, ca nu aveam termal. Puteam sa am cea mai smechera arma, Fortuna vrea altceva!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: BURRIS

Mesajde aurelian76 pe 26 Aug 2022, 20:03

În urma cu 3 ani, din greseala am ajuns pe acest forum căutând ceva despre un pistol cu bila de cauciuc. Citind diverse postări de pe forum, extrem de interesante, intamplari si sfaturi ale comunitatii vânătoresti, o anume etica de care aici inca se mai tine cont, toate acestea m_ au făcut sa devin vanator, deși nu aveam niciun gând. Am găsit oameni deosebiți care chiar dacă nu_ și afișează numele , postarile lor le recunoști imediat ( inconfundabilul violiv) ,precum și alții. Astazi am văzut ceva ce nu va face cinste, am vazut cum ați sărit pe ,,croco,, pentru ca a îndrăznit, în câteva postări, ceva contre cu dl Vio. Nu cred ca maestrul are nevoie de asemenea ajutor, de aceea intr_ o lume,din ce în ce, parca mai feminizata , va indemn: FITI BARBATI!!!
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: BURRIS

Mesajde tehărău pe 26 Aug 2022, 20:40

Aurele nene, am pus odată un banc pe aici cu Itic care o futea pe nevasta lui Strul, și despre cum se vedea de la fereastră. Dacă nu-l știi, caută-l ca-i bun. Se cam potrivește și aici, la pistarea ta. Așa și înțeles tu din ce ai citit.
Îți dau eu cheia discuției. După, mai citește odată și vezi dacă înțelegi la fel.
N-a sărit nimeni pe colegul @croco și msi ales, niciun gând n-a fost de ai tine partea cumva lui @vio. Mai mult, nici ei între ei nu au avut mari diferențe de opinie. Mesajele către croco au avut sensul de a nu mai fi tăios în opinii. Și nu a fost vorba de mesajele din acest topic ci de discuția și abordarea generala, pe parcursul anilor. Dar s-a nimerit sa citească și să aibă colegii timp de citit și de scris aici.
Și, dacă ți-a plăcut de forum, a fost și că, din când în când, trebuie sa ne mai tragem reciproc de mânecă.
Altfel rămâne vulpea bearcă...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: BURRIS

Mesajde tehărău pe 26 Aug 2022, 20:50

Croco scrie:Asa e rabine!
PS Zilele trecute, fiind un domeniu unde nu aveam nicio cunostinta, am cerut intr-un grup o recomandare. Am insirat criteriile, in ordinea prioritatii. Surpriza: raspunsurile nu au tinut cont de ele, de ceea ce aveam eu nevoie. 78% din recomandari nu aveau nici in san nici in maneca cu ce aveam eu nevoie! Morala: la fel e peste tot! Se trezeste un tampit, recte eu, care vrea sa schimbe ordinea mondiala! Multumesc!

Apropos, vis a vis de goana la porci! Intr-o seara, am fost singurul care nu am impuscat nimic. De ce? Ulterior am aflat, ca nu aveam termal. Puteam sa am cea mai smechera arma, Fortuna vrea altceva!

Majoritatea celor ce comunică mult în online au ceva la scutită. Știu ei psihiatrii cum se zice, ce i patologic, pana mea. De aceea nu e bine sa ne luam prea în serios ;).
Dar altceva m-a făcut sa te citez. Aia cu termalul. Am sesizat mai demult ca ceea ce postezi despre vanatoare nu prea se pupă cu ce știm noi. Ce-ar fi să-ți faci timp la iarnă și sa faci niște vânători (partide) cu oameni din popor, cu lise, cu voie buna, cu moșnegi hâtri și cu țuică fiartă. Zău dacă merită apoi sa zici ca-i glonțul prins într-un gât de tub prea strâns, luneta prea obscură și oamenii prea reticenți la nou. Părerea mea...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: BURRIS

Mesajde violiv pe 26 Aug 2022, 21:06

Probabil ca, la fel ca multi altii dintre noi, colegul @Croco a invatat din proprie experienta si pe bani nu putini ceva ce ar fi trebuit sa fie deja stiut, impartasit, etc. Probabil ca, la fel ca multi altii, a experimentat, a schimbat, a bagat la cap (tot pe bani multi) apoi a incercat sa impartaseasca din experienta acumulata si altora.
Probabil ca, la fel ca multi dintre noi, s-a lovit de "folclorul urban" si de incapatanarea in prostie caracteristica neamului.
Probabil ca, fiind un pic mai tanar, mai are inca energia sa combata ceea ce considera ca "nu e chiar asa" dar nu mai are rabdarea (ca si mine, dealtfel) s-o faca pe indelete, politicos, bla-bla.

Sincer, nu stiu unde ati vazut harta. Mie chiar imi plac discutiile cu @croco pentru ca sint pertinente, dublate de o experienta pe care poate eu n-am trait-o sau am receptat-o altfel si chiar pentru tonul un pic piscator.

P.S. am sters o postare dimineata pentru ca n-a vrut sa-mi incarce o poza prea mare si postarea nu avea sens fara poza. Daca reusesc s-o fac mai mica revin.

P.P.S. in lumina evolutiei macro si microeconomice, nu vi se pare chiar deloc ca are dreptate???!!!! Nu traiti cu impresia ca am ajuns categoria tratata de cei de la care cumparam (producatori, in special) drept cei mai prosti de pe planeta????!!!! Am ajuns sa platim pe produse zise "de nisa" si de zece ori costul lor de fabricatie, doar pentru ca "daca sint fraieri vor plati". Nici macar parasutele la moda pe sticla nu arunca banii pe "fleacuri cu nume" asa cum o facem noi. Nu simtiti nici macar o clipa senzatia ca ar fi tare bine sa fie careva care sa te urecheasca un pic inainte de a deschide portofelul?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: BURRIS

Mesajde tehărău pe 26 Aug 2022, 21:27

Vio, pana acum eu n-am întâlnit om (incluzând copii, nevastă etc), căruia sa i se pună pata pe ceva și sa nu-și ia ca l-am convins eu cu argumente.
Si atunci crezi ca @bla bla va tine vreodată cont ca a zis @tra la ca nu-i bine ce face?!?
Eu cam țin minte postările de pe forum și chiar ma amuz când ajung la rubrica vânzări. Ca cât a întrebat mai mult și a primit mai multe răspunsuri, cu atât cresc șansele sa caute sa revânda produsul mai repede. Așa e mintea omului, nu ajunge la "a de pe urmă" din prima.
Si despre costuri, aia e. Nu protestam noi prin a nu cumpăra, dar au alții grija sa nu avem voie s-o facem ;).
PS. Doar ce am vizitat ceva magazine prin Texas. Vortex, vitrine pline. Alea de 4 ori mai scumpe, nu le prea vedeai peste tot. Prețul fuduliei...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: BURRIS

Mesajde Sly_Fox pe 27 Aug 2022, 09:03

tehărău scrie:Majoritatea celor ce comunică mult în online au ceva la scutită. Știu ei psihiatrii cum se zice, ce i patologic, pana mea. De aceea nu e bine sa ne luam prea în serios ;).


Eu din ce-am observat, în ziua de astăzi până și psihiatrii au ajuns să spună precum Ștrul:
-Ia-uite mă săracu' avea dreptate, că de afară așa se vede...

Dacă ochiul vede, ce-i mai trebuie minții să priceapă? Nu mai vrea nimeni dureri de cap!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori

Publicitate