Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 07:49

Recomandare montura rapida red dot si luneta panda

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Recomandare montura rapida red dot si luneta panda

Mesajde rostromer pe 24 Noi 2022, 22:56

Salutare,
Am un Mauser M18 in calibrul 300 Win Mag cu sina picatinny reckangel din dural cu red dot aimpoint micro h2 montat si reglat cu zero la 50m.
Intrebarea mea de incepator este: cum pot monta o luneta de panda pe aceasta arma folosind sina existenta si ce montura sa caut pentru red dot astfel incat sa pot alterna in functie de situatie intre red dot si luneta fara a necesita reglaj in poligon.(vreau un reglaj cu munitie grea 14.3gr pe red dot si ceva usor max 11,7gr pentru luneta)
Stiu ca exista un sistem hexa lock dar imi urca investitia avand in vedere ca trebuie sa achizitionez doua monturi.
Daca ar exista ceva fiabil si precis in conditiile date pentru sina existenta ar fi perfect.
Multumesc!
rostromer
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 17 Iun 2022, 21:18

Re: Recomandare montura rapida red dot si luneta panda

Mesajde alexandru_vedes pe 25 Noi 2022, 13:01

Salut,

100% mergi in continuare pe Recknagel / EraTac. Dupa mine EraTac sunt cele mai bune dintre cele mai scumpe, folosesc astfel de monturi si isi merita fiecare euro. Iti recomand riser de 15 mm daca vrei separatie pentru orice element, oricare ar fi el, picatinny pe picatinny, el evident sa aibe picatinny deja. Daca e un dispozitiv mai lung, poti folosi 2 piese scurte de 49mm pozitionate cum vrei tu de departat sau o piesa de 130mm sau de ce nu 160mm. Vezi mai jos orientativ:

https://huntac.de/en/p/eratac-picatinny ... n-2?c=1011

Daca ai o luneta de goana si este suficient de scumpa isi merita atunci o montura doar a ei detasabila fie rings fie unibody:

https://huntac.de/en/p/eratac-2-pieces- ... n-2?c=1011

sau

https://huntac.de/en/p/eratac-one-piece ... n-2?c=1011

A doua e mult mai stabila in timp.

Daca vrei red dot inclinat la 45gr pe sina ai si optiunea asta:

https://huntac.de/en/p/eratac-offset-mount?c=1011

plus sina aferenta cat de mica sau mare doresti sa fie. La Aimpoint ai de la LPA montura quick detach. Depinde ce vrei sa faci din arma ta si de bugetul pe care il ai. Si inca un aspect, suruburile de la Recknagel / EraTac sunt tratate TiN dupa care sunt acoperite cu stratul final. Ai optiunea sa comanzi elementele in culoarea dorita, costa extra, dar de ce nu. Recknagel nu lucreaza cu stocuri mari, am fost surprins sa aflu asta fata de chinezariile de pe piata, practic in 7 zile se executa piesa respectiva, nu e o problema pentru ei, si ca si standarde de calitate nu pot sa zic decat wow.

Mult succes!
Steyr AUG Z .223, Sako S20 30.06
alexandru_vedes
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Feb 2022, 10:37
Locaţie: Romania

Re: Recomandare montura rapida red dot si luneta panda

Mesajde rostromer pe 25 Noi 2022, 19:46

alexandru_vedes scrie:Salut,

100% mergi in continuare pe Recknagel / EraTac. Dupa mine EraTac sunt cele mai bune dintre cele mai scumpe, folosesc astfel de monturi si isi merita fiecare euro. Iti recomand riser de 15 mm daca vrei separatie pentru orice element, oricare ar fi el, picatinny pe picatinny, el evident sa aibe picatinny deja. Daca e un dispozitiv mai lung, poti folosi 2 piese scurte de 49mm pozitionate cum vrei tu de departat sau o piesa de 130mm sau de ce nu 160mm. Vezi mai jos orientativ:

https://huntac.de/en/p/eratac-picatinny ... n-2?c=1011

Daca ai o luneta de goana si este suficient de scumpa isi merita atunci o montura doar a ei detasabila fie rings fie unibody

https://huntac.de/en/p/eratac-2-pieces- ... n-2?c=1011

sau

https://huntac.de/en/p/eratac-one-piece ... n-2?c=1011

A doua e mult mai stabila in timp.

Daca vrei red dot inclinat la 45gr pe sina ai si optiunea asta:

https://huntac.de/en/p/eratac-offset-mount?c=1011

plus sina aferenta cat de mica sau mare doresti sa fie. La Aimpoint ai de la LPA montura quick detach. Depinde ce vrei sa faci din arma ta si de bugetul pe care il ai. Si inca un aspect, suruburile de la Recknagel / EraTac sunt tratate TiN dupa care sunt acoperite cu stratul final. Ai optiunea sa comanzi elementele in culoarea dorita, costa extra, dar de ce nu. Recknagel nu lucreaza cu stocuri mari, am fost surprins sa aflu asta fata de chinezariile de pe piata, practic in 7 zile se executa piesa respectiva, nu e o problema pentru ei, si ca si standarde de calitate nu pot sa zic decat wow.

Mult succes!


Multumesc frumos pentru raspunsul detaliat. Am aflat cam tot ce ma intereseaza.
O singura nelamurire am (poate este din cauza meseriei de programator cnc domeniu in care daca demontam de pe masina o scula aschietoare si o puneam fix in acelasi loc la masuratoarea de precizie erau diferente)
Monturile astea rapide cu levier pentru sinele picatinny sau weaver pastreaza reglajele chiar atat de bine sau diferentele sunt in limite acceptabile si nu afecteaza foarte mult tirul la distante uzuale de pana in 150-200m. Se face un semn cu markerul pe sina picatinny la demontare ca sa sti sa o instalezi in acelasi loc? Ca si surubul ralid cu levier are un mic joc in canalul sinei.
Sunt eu absurd sau ma gandesc prea departe? Ma intereseaza mult precizia pentru ca la calibrul armei atunci cand trag la caprior trebuie nimerit gatul altfel distrug foarte mult ( stiu ca trebuie si un 243 la caprior dar nu merg atat de des)
Multumesc
rostromer
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 17 Iun 2022, 21:18

Re: Recomandare montura rapida red dot si luneta panda

Mesajde alexandru_vedes pe 26 Noi 2022, 00:07

rostromer scrie:
alexandru_vedes scrie:Salut,

100% mergi in continuare pe Recknagel / EraTac. Dupa mine EraTac sunt cele mai bune dintre cele mai scumpe, folosesc astfel de monturi si isi merita fiecare euro. Iti recomand riser de 15 mm daca vrei separatie pentru orice element, oricare ar fi el, picatinny pe picatinny, el evident sa aibe picatinny deja. Daca e un dispozitiv mai lung, poti folosi 2 piese scurte de 49mm pozitionate cum vrei tu de departat sau o piesa de 130mm sau de ce nu 160mm. Vezi mai jos orientativ:

https://huntac.de/en/p/eratac-picatinny ... n-2?c=1011

Daca ai o luneta de goana si este suficient de scumpa isi merita atunci o montura doar a ei detasabila fie rings fie unibody

https://huntac.de/en/p/eratac-2-pieces- ... n-2?c=1011

sau

https://huntac.de/en/p/eratac-one-piece ... n-2?c=1011

A doua e mult mai stabila in timp.

Daca vrei red dot inclinat la 45gr pe sina ai si optiunea asta:

https://huntac.de/en/p/eratac-offset-mount?c=1011

plus sina aferenta cat de mica sau mare doresti sa fie. La Aimpoint ai de la LPA montura quick detach. Depinde ce vrei sa faci din arma ta si de bugetul pe care il ai. Si inca un aspect, suruburile de la Recknagel / EraTac sunt tratate TiN dupa care sunt acoperite cu stratul final. Ai optiunea sa comanzi elementele in culoarea dorita, costa extra, dar de ce nu. Recknagel nu lucreaza cu stocuri mari, am fost surprins sa aflu asta fata de chinezariile de pe piata, practic in 7 zile se executa piesa respectiva, nu e o problema pentru ei, si ca si standarde de calitate nu pot sa zic decat wow.

Mult succes!


Multumesc frumos pentru raspunsul detaliat. Am aflat cam tot ce ma intereseaza.
O singura nelamurire am (poate este din cauza meseriei de programator cnc domeniu in care daca demontam de pe masina o scula aschietoare si o puneam fix in acelasi loc la masuratoarea de precizie erau diferente)
Monturile astea rapide cu levier pentru sinele picatinny sau weaver pastreaza reglajele chiar atat de bine sau diferentele sunt in limite acceptabile si nu afecteaza foarte mult tirul la distante uzuale de pana in 150-200m. Se face un semn cu markerul pe sina picatinny la demontare ca sa sti sa o instalezi in acelasi loc? Ca si surubul ralid cu levier are un mic joc in canalul sinei.
Sunt eu absurd sau ma gandesc prea departe? Ma intereseaza mult precizia pentru ca la calibrul armei atunci cand trag la caprior trebuie nimerit gatul altfel distrug foarte mult ( stiu ca trebuie si un 243 la caprior dar nu merg atat de des)
Multumesc


Buna intrebare, nu este absurda, in general pentru oricine e pasionat de tehnica, si eu sunt pasionat de freze, strunguri si alte scule de prelucrare, desi sunt programator in viata de zi cu zi, stiu foarte bine ce inseamna sa schimbi o scula aschietoare in timpul executiei unei piese (lucrez in clasa micro: MF70, PD250, Mitutoyo pentru instrumente de masura).

Intr-adevar exista un joc de montaj pe directia tevii inainte-inapoi datorita faptului ca opritorul pe picatinny este mai subtire decat groove-ul in sine al sinei (~0.2mm), e normal, el in specificatii are 5.25mm, opritorul tau poate sa aibe 5mm sa zicem, nicio problema. Pentru jocul lateral insa (windage), aici se face diferenta intre o componenta ieftina si una de calitate. Sunt doi factori, primul este sina picatinny de baza, care, daca e slab frezata, debavurata sau anodizata va avea grosimi diferite la pozitii diferite pe ea, standard trebuie sa aibe 21.21mm. Al doilea factor este lungimea de contact a monturii QD pe sina picatinny de baza. Daca montura e monobloc cu doua parghii, si patina de contact este lunga, atunci se face o medie a erorilor pe latimea sinei picatinny si ajungi tot timpul la aceeasi dimensiune, oriunde te plimb in fata sau in spate pe picatinny cu montura. Mai ales daca vorbim de o marca buna de accesorii cum e cea de la Recknagel. Daca montura ta e formata din nou inele separate QD si acelea mici ca si contact atunci ai doua sisteme geometrice practic intr-unul si ambele depind de erorile de grosime ale sinei de baza pe portiuni mai mici dar separate in locuri diferite pe sina, cu alte cuvinte depinzi practic de cat de bine a fost executata sina picatinny de la baza pe toata lungimea ei.

Prin facultate am facut un curs de calcul numeric aplicat in teoria erorilor si am fost socat de faptul ca erorile se aduna si amplifica ciorchine intr-un sistem cu cat fiecare element adaugat aduce cu sine si el o mica si neinsemnata eroare. Peste ani si ani mi-am dorit sa mai fiu inca o data student la acest curs, la momentul respectiv nu i-am vazut aplicabilitatea practica, dar acum.... (Jora si Popeea daca iti spun ceva, mari oameni, mari caractere, mi-a facut o deosebita placere sa ii am ca profesori).

Una peste alta, sina ta de pe arma e top daca ma intrebi fata de alte chinezarii cum am zis, poti sa verifici cu un micrometru acest lucru. Nu vad de ce sa iti faci probleme ca nu va fi in zero dupa fiecare scoatere si punere la loc pe sina. Iar monturile lor sunt 100% calitative.
Steyr AUG Z .223, Sako S20 30.06
alexandru_vedes
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Feb 2022, 10:37
Locaţie: Romania

Re: Recomandare montura rapida red dot si luneta panda

Mesajde rostromer pe 26 Noi 2022, 07:03

100% lamurit! Ma pun pe cautari pentru o luneta.
Multumesc mult!
rostromer
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 17 Iun 2022, 21:18

Re: Recomandare montura rapida red dot si luneta panda

Mesajde violiv pe 26 Noi 2022, 10:23

Aveti dreptate si cu intrebarile si cu raspunsurile.
In practica, treburile stau cam asa:
- la acest nivel de piese (ca nu-s rotite de ceasuri elvetiene) se admite o anume toleranta la prelucrare. La piesele de la firme bune aceasta toleranta se mentine in limita a doua sutimi de milimetru. 0,02 ici, 0,02 colo ... daca ai ghinion se aduna.
- dimensiunile sinelor si sloturilor nu sint batute in cuie si pot diferi serios de la un fabricant la altul. Cel mai bine este cand toate piesele implicate provin de la aceeasi firma.
- ce inseamna practic acesti 0,02 mm? Grosier si foarte bun ca aplicatie practica, 0,01 mm in montura inseamna 10 mm deviatie a proiectilului pe tinta la 100 m. Cele doua sutimi inseamna practic 2 cm pe tinta la 100, ceea ce este in limita unui grupaj decent tras dintr-o arma pentru vanatoare.
- pentru ca intre axa tevii si axa optica exista un mic unghi, montarea opticii pe alte sloturi modifica acel unghi ... infim, e drept - cam tot in gama aia de sutimi de care vorbeam, adica centimetri pe tinta. De aceea este imperios necesar sa pui optica exact pe aceleasi sloturi pe care a fost montata cand ai reglat, de fiecare data impingand catre in fata luneta pana cand piesa antirecul vine in contact cu peretele din fata al santului. Daca montura are doua astfel de piese e bine sa te chinui sa montezi inelele pe luneta astfel incat fiecare din ele sa vina in contact anterior cu peretele santului in care sta.

Niste amanunte suplimentare:
- sinele Weaver sau Picatynni nu au fost proiectate pentru monturi rapide.
- ca luneta sa stea la locul ei si sa nu plece la plimbare in timp, necesita o forta de clampare mare .... adica inelul trebuie sa stranga tare-tare baza. Practic, cuplul de strangere este mai mare decat la oricare alta montura gandita de la inceput sa fie rapida.
- la monturile ce folosesc pentru strangere un levier cu cama excentrica, acest cuplu se obtine numai daca reglezi strangerea astfel incat abia sa mai poti actiona levierul pentru deschidere. La o arma de 3,x kg care trage 30-06 si are deasupra 1 kg de luneta si montura efectiv trebuie sa strangi montura pana nu o mai poti desface doar cu degetul.
- la Docter, Aimpoint functioneaza foarte bine chiar si montura zisa fixa, aia cu surub actionat de imbus. Sint usoare, e usor sa pui exact pe acelasi slot si sa strangi exact la fel, chiar si in teren. Rau e ca in timp se "toceste" capul surubului. E mai indicat sa ai o surubelnita buna decat imbusul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Recomandare montura rapida red dot si luneta panda

Mesajde violiv pe 26 Noi 2022, 10:28

Daca buzunarul permite ia o luneta cu sina. Elimini o interfata generatoare de erori ... inelele pe tub, usurezi mult montura si ca masa si ca dificultate de montare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Recomandare montura rapida red dot si luneta panda

Mesajde violiv pe 26 Noi 2022, 12:16

Rezultand din cele spuse mai sus si din ceva experimente pe care le-am tot facut de-a lungul timpului, o fixare mai buna si o repetabilitate cel putin la fel de buna obtii folosind monturi fixe.
Daca rapidul nu inseamna ca vrei sa schimbi de la un stand la altul optica ci doar atunci cand alternezi tipul de vanatoare si ai macar 5 minute la dispozitie, atunci poti folosi exact la fel de bine monturi fixe, cu surub, pe care sa le strangi exact la fel de tare de fiecare data, dupa ce le-ai potrivit pe exact aceleasi sloturi.
Pe langa pretul mai mic, prefer sa folosesc asa ceva pe sinele de aliaj usor. Chiar daca rezista bine si tin reglajul fara probleme, sinele de aliaj usor chiar necesita o forta de strangere serioasa. Metalul e un pic mai moale iar daca ansamblul nu e strans zdravan peretele anterior al santului in care se sprijina piesa antirecul are tendinta de a se deforma incet-incet, se inclina catre anterior la partea de sus si face o buza peste nivelul sinei. Nu se intampla la un foc dar la 10 da. Si atunci prefer un surub adevarat, cu strangere la cuplu sanatos. Cele mai suportatoare in timp la strangeri/desfaceri sint cele cu piulita. Cele cu surub cu cap pentru imbus cam au tendinta sa se strice.

De ce ziceam de luneta cu sina?

Pentru ca poti folosi asa ceva:

https://elitehunting.ro/pret/montura-he ... rovski-sr/

Super-eficiente, mici, usoare, usor de montat pentru oricine.
Si nu e obligatoriu sa mergi la lunete Swaro, Kahles foloseste exact acelasi sistem de sina si ofera un raport pret/calitate foarte bun.

Daca ideea este sa pui o luneta mai ieftinioara, cu prindere pe tub, atunci o pereche de inele din alea mai "tactice", cu surub gros si piulita, vor face treaba perfect. Cu ocazia asta iti poti dota micul atelier personal cu o surubelnita dinamometrica sau un mic set de chei cu maner dinamometric.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Recomandare montura rapida red dot si luneta panda

Mesajde rostromer pe 26 Noi 2022, 19:15

Am si surubelnite dinamometrice ca-mi sunt necesare la carenajul motocicletelor si la intretinerea periodica a mulinetelor la pescuit.
Spuneti ca in practica masor cuplul de strangere actual apoi il pot da jos si il pun in "acelasi" punct cand am nevoie.
Marja aia de 2-3 cm si daca este la 70-80m este mai mult decat onorabila pentru ca vorbim despre un red dot cu punctul de 2Moa.
Am mai gasit in urma sapaturilor si doua magnifiere de 3x si 6x facute tot de aimpoint dar nu gasesc pareri romanesti despre ele.
https://aimpoint.us/3x-c-magnifier-with ... ount-base/

Cu transport cu tot incep sa ma apropii de un leupold vx5hd
Si am impresia ca maresc tot inclusiv punctul rosu probabil la un 6Moa. Altfel in teorie ar rezolva vizibilitatea pana la 150-200m... cred.
rostromer
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 17 Iun 2022, 21:18

Re: Recomandare montura rapida red dot si luneta panda

Mesajde violiv pe 27 Noi 2022, 09:34

Maritoarele pentru puncte rosii au un mare defect: sint foarte aproape de ochi! Merg pe 223 dar nu merg pe calibre serioase pentru ca lasa urme adanci.
Al doilea defect ar fi ca "sticla" nu e grozava. Nu stiu de ce, pentru ca in principiu ar fi usor sa faci o luneta 3x limpede si fara aberatii, n-am vazut niciunul care sa vada mai bine ca un fund de borcan. Practic, numai centrul imaginii e clar, cu distorsiuni mari in rest. Nu mi-au placut deloc.

Da! Asta spuneam: pus pe acelasi slot si strans la acelasi cuplu modifica punctul de impact sub limita grupajului armei sau a variatiilor date de temperatura, umiditate, bla-bla.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Recomandare montura rapida red dot si luneta panda

Mesajde rostromer pe 27 Noi 2022, 19:38

violiv scrie:Maritoarele pentru puncte rosii au un mare defect: sint foarte aproape de ochi! Merg pe 223 dar nu merg pe calibre serioase pentru ca lasa urme adanci.
Al doilea defect ar fi ca "sticla" nu e grozava. Nu stiu de ce, pentru ca in principiu ar fi usor sa faci o luneta 3x limpede si fara aberatii, n-am vazut niciunul care sa vada mai bine ca un fund de borcan. Practic, numai centrul imaginii e clar, cu distorsiuni mari in rest. Nu mi-au placut deloc.

Da! Asta spuneam: pus pe acelasi slot si strans la acelasi cuplu modifica punctul de impact sub limita grupajului armei sau a variatiilor date de temperatura, umiditate, bla-bla.


Multumesc pentru raspuns, asta banuiam si eu.
Majoritatea timpului va sta pe arma luneta de panda pentru individuale si daca situatia devine "roz" cu mistretii pe zona noastra si incep sa uzez suruburile de la atatea schimburi las 300-le pentru distanta si mai iau o arma.
Complicata treaba asta cu carabinele. Cu lisa am rezolvat mult mai repede o alegere neinspirata.
Multumesc inca o data
rostromer
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 17 Iun 2022, 21:18

Re: Recomandare montura rapida red dot si luneta panda

Mesajde bibicu pe 28 Noi 2022, 17:57

De ce nu incerci macar teoretic monturile Contessa, introduse aici de @Violiv. Eu le folosesc cu success de cand am aflat de ele. Au pentru toate modelele monturi rapide si fixe. Cele rapide au o portiune foarte mare de contact cu sina picatinny.
Mai jos ai link-ul catre catalogul lor.
https://www.contessascopemounts.com/wp- ... O-2022.pdf
Success in alegere.
Avatar utilizator
bibicu
Veteran
 
Mesaje: 710
Membru din: 15 Dec 2010, 22:31
Locaţie: Arad


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate