Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 20:29

Camera termoviziune

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Camera termoviziune

Mesajde aurelian76 pe 19 Oct 2023, 18:48

Salut! Sunt în căutarea unei camere cu termoviziune. Cei ce folosiți o astfel de camera, ce marca recomandați? Spre exemplu ce diferența reală ar fi intre hikmicro 35 PC și hikmicro 35 pc 2....
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Camera termoviziune

Mesajde mialxx pe 20 Oct 2023, 16:26

Pulsar!
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 957
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Camera termoviziune

Mesajde aurelian76 pe 20 Oct 2023, 18:36

mialxx scrie:Pulsar!

Parca liemke, infiray, hikmicro ar vedea mai clar....
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Camera termoviziune

Mesajde mialxx pe 21 Oct 2023, 10:25

aurelian76 scrie:
mialxx scrie:Pulsar!

Parca liemke, infiray, hikmicro ar vedea mai clar....


Nu te pot ajuta, eu si colegii mei avem doar Pulsar. Lunete cu si fara termo.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 957
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Camera termoviziune

Mesajde violiv pe 21 Oct 2023, 19:21

Ca si la lanternele destepte, aproape toate marcile folosesc "senzorul" (microbolometru fara racire) din aceeasi sursa. Pe de o parte acesta, pe cealalta parte cum este "impachetat" determina diferentele. La aceeasi firma, fiecare model de grad (si pret) superior ofera ceva in plus. Ideea de baza este daca iti este necesar acest plus. Adica ai avea la ce folosi 4-600 cai putere pe masina sau iti ajung 200?
Te poti orienta dupa niste parametri tehnici universal valabili:
- marimea senzorului - aia cu 3xx/2yy ... 6xx/4yy. Ca idee, cu 3xx vezi foarte bine pentru vanatoare pe intuneric. Nu vei trage la 4-500 m dar in 200 identifici aproape 100% piesa (poate ca nu vezi coarnele daca au apucat sa se raceasca sau nu faci diferenta scroafa/vier ... dar asta nu poti nici cu cea mai grozava)
- dimensiunea pixelului ... aia cu 25-17-14-12 microni ... cu cat mai mic cu atat vei avea o imagine mai bine definita
- numerele alea cu 35-25-20 k ... care arata ce diferenta de temperatura simte. Cu cat e mai mica e cu atat mai buna, mai ales in conditii vitrege. Dar, cu 35 vad un soricel sau un sticlete la 100 m chiar daca afara sint 25 grade insa nu mai vad un iepure in aratura la ora 12 ziua, cand Soarele a incins toti bolovanii. Daca nu cauti iepuri sub Soare nu-ti trebe cea mai grozava.
- dimensiunea ecranului pe care vezi si fidelitatea lui ... asta-i exact ca la telefoanele de azi.
- tipul de acumulator folosit (proprietar sau general) si posibilitatile de incarcare ... eu stau 5-8 ore la observatii, panda si descarc 2-3 randuri de acumulatori, asa ca am preferat sa poata fi incarcat direct pe port banal (usb c) de la o baterie externa
- daca vrei sau nu poze/filme, comunicatii
Cele mai ieftine care chiar fac treaba se invart azi pe la 1000 €. Cele de 4000 € sint incredibile ... dar nu-ti este necesar tot ce stiu sa faca daca nu vrei sa filmezi pentru Discovery - mai bine cumperi 2-3 autorizatii la vanat mare-mare.
- nu in ultimul rand: investitia in electronica pentru vanatoare este cea mai rapid perisabila!!! Si bocancii te tin mai mult! Chiar daca ai noroc si nu se strica, este depasita moral si tehnic in 1-2 ani si nu o poti revinde decat cu mare-mare reducere de pret. Adica e bine sa iei ceva mediu azi, care va face fata cel putin cativa ani (macar 4-5) si nu vei fi tentat sa schimbi peste un an.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Camera termoviziune

Mesajde aurelian76 pe 21 Oct 2023, 21:19

Mulțumesc dl violiv.....acum daca s- ar putea câteva recomandări de astfel de camere .
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Camera termoviziune

Mesajde emy pe 22 Oct 2023, 21:09

:-o Asta e buna!
https://www.emag.ro/camera-de-termovizi ... DYR09ZMBM/

Ai toate explicatiile mai sus.
La alegere.
emy
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 15 Noi 2006, 20:17

Re: Camera termoviziune

Mesajde violiv pe 22 Oct 2023, 21:18

Asta e buna sa vezi daca mai e cafeaua calda in ceasca sau daca blocul de peste drum e mai cald...
N-are nicio legatura cu vanatoarea si cu ce trebuie sa faca termalul la vanatoare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Camera termoviziune

Mesajde emy pe 22 Oct 2023, 22:27

E buna.. De recomandare.

Ulterior se revine la explicatiile tehnice.
emy
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 15 Noi 2006, 20:17

Re: Camera termoviziune

Mesajde aurelian76 pe 23 Oct 2023, 06:53

emy scrie::-o Asta e buna!
https://www.emag.ro/camera-de-termovizi ... DYR09ZMBM/

Ai toate explicatiile mai sus.
La alegere.

...Dar vezi că nu poți să o mai scurtezi , așa cum ai scurtat țeava la Beretta :))
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Camera termoviziune

Mesajde emy pe 23 Oct 2023, 07:46

Da de unde ai scos asa ceva?
Cand o sa am Beretta o sa cer indrumare pentru scurtare teava :)) (pare blasfemie - dar fiecare cu teava lui )
Eu nu am avut Beretta si nici nu o sa am in viitorul apropiat.
Ai citit tu ceva pe forum dar cred ca foloseai termoviziune :D .
emy
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 15 Noi 2006, 20:17

Re: Camera termoviziune

Mesajde aurelian76 pe 23 Oct 2023, 08:57

emy scrie:Da de unde ai scos asa ceva?
Cand o sa am Beretta o sa cer indrumare pentru scurtare teava :)) (pare blasfemie - dar fiecare cu teava lui )
Eu nu am avut Beretta si nici nu o sa am in viitorul apropiat.
Ai citit tu ceva pe forum dar cred ca foloseai termoviziune :D .

viewtopic.php?f=124&t=20554. Credeam că tu ești asta....genul asta de ,,isteț,,
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Camera termoviziune

Mesajde proteam pe 23 Oct 2023, 11:39

aurelian76 scrie:Mulțumesc dl violiv.....acum daca s- ar putea câteva recomandări de astfel de camere .

Salut. Eu am un Pulsar Helion 2 . A fost scumpa,dar vede foarte bine la 400-500m (daca e diferenta de temperatura), filmeaza, trimite pe telefon, etc. O folosesc, mai ales, la cerb. E foarte buna la relocat ursul, ca o pui sa filmeze si te uiti pe telefon sa vezi ca iti intra in cursa.
Nu as mai cumpara, a doua oara, o camera la fel de scumpa pentru o folosire intensiva de o luna pe an iar in rest din cand in cand. Asa cum am mai spus pe forum, prefer binoclul Zeiss 15x56.
Inainte sa o cumperi gandeste-te bine de cate ori o folosesti, cat de performanta (si implicit de scumpa) iti trebuie. Noaptea oboseste rau ochiul cu care te uiti.
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Camera termoviziune

Mesajde violiv pe 23 Oct 2023, 19:42

aurelian76 scrie:
emy scrie:Da de unde ai scos asa ceva?
Cand o sa am Beretta o sa cer indrumare pentru scurtare teava :)) (pare blasfemie - dar fiecare cu teava lui )
Eu nu am avut Beretta si nici nu o sa am in viitorul apropiat.
Ai citit tu ceva pe forum dar cred ca foloseai termoviziune :D .

viewtopic.php?f=124&t=20554. Credeam că tu ești asta....genul asta de ,,isteț,,


Doar ca sa incheiem si sa nu mai poluam topicul omului ....
Scurtarea tevii unei arme nu este deloc treaba de "istet", fie ea arma cu glont sau cu alice. De mai bine de un secol tot scurtam tevile armelor pentru ca practica arata ca e mai manevrabila, practica, potrivita in anumite situatii o teava mai scurta.
La cazul din link ... ori a vrut omu' o teava mai scurta, cilindrica, pentru prepelita sau unic, ori s-a umflat accidental teava la gura sau langa - chestie care face arma de nefolosit - si arma a fost reparata si redata uzului taind teava pana in zona "sanatoasa" (reparatie care se practica cu succes de sute de ani si nu numai la lise!!!)

Asadar, scurtarea tevii nu este nici prostie nici blasfemie ci adaptare la situatie.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Camera termoviziune

Mesajde violiv pe 23 Oct 2023, 19:51

:ymblushing:
aurelian76 scrie:Mulțumesc dl violiv.....acum daca s- ar putea câteva recomandări de astfel de camere .


Eu am o Pulsar mititica, din aia cat palma. Din lista lor de oferte actuale, pentru buget mic (dar performante mai mult decat suficiente) este foarte bun modelul XM 30f, vandut la ~6000 lei. Vrei un pic mai mult? Te duci la XQ 35 pro.

Nu spun ca sint cele mai grozave. Poate ca sint altele ce folosesc acelasi senzor dar impachetat mai bine, poate chiar si la pret mai mic. Cand am luat eu nu exista oferta de azi in lume si in Ro. Merge intensiv de 3 ani, face ce vreau sa faca, sint multumit.
Exista filmulete nenumarate cu teste comparative pe nu mai stiu cate modele.

Partea cea mai grea nu este nici sa strangi bani, nici sa alegi modelul! Ci sa determini ce anume iti trebuie si vei folosi cu adevarat din ce stie sa faca.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Camera termoviziune

Mesajde aurelian76 pe 24 Oct 2023, 17:27

Da, așa este, nu cred că o s- o folosesc mult. Cred că mai buna ar fi o lanterna de calitate la un preț decent. Mulțumesc pentru sfaturi!
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Camera termoviziune

Mesajde Ray pe 24 Oct 2023, 22:36

aurelian76 scrie:Da, așa este, nu cred că o s- o folosesc mult. Cred că mai buna ar fi o lanterna de calitate la un preț decent. Mulțumesc pentru sfaturi!


Draga Aurelian, te inseli, dar tare de tot.
Dupa ce esti in posesia unei camere cu termoviziune, nu o sa o mai lasi din mana.
Una e, sa vezi cu lanterna si sa fi vazut si alta e sa vezi ce e in jurul tau fara sa fi fi vazut.
Desigur depinde de model si de buget.
Cu o camera cu termoviziune poti detecta un soarece la peste 150 metri.
Oare care lanterna face fata?
Gandeste si nu o sa regreti.
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 205
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: Camera termoviziune

Mesajde violiv pe 24 Oct 2023, 23:12

De acord!
Daca azi m-as face vanator, as lua carabina o IJ 18 s-h, luneta macar de 4000 lei, cizme ce cauciuc, haine de la armata si termal de 9-10.000. Intr-un an de iesit cu termal in teren inveti mai multe despre animale decat au invatat altii in 20.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Camera termoviziune

Mesajde violiv pe 26 Oct 2023, 11:13

Cu permisiunea admin.
Am pus aici cateva inregistrari de seara trecuta

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 3736128645

In veci nu vei avea parte de asa ceva cu lanterna....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Camera termoviziune

Mesajde zeb stump pe 27 Oct 2023, 07:34

Asa este, nici nu are rost comparatia lanterna-termo. Am iesit la combatere de cateva ori cu un amic cu termo, un Pulsar din ala de vreo 6.000 lei, abia cand iesi cu asa ceva iti dai seama ce vanat ai pe fond in realitate. Detecteaza inclusiv in vegetatie mai rara, in lizieră, unde, daca nu "prinzi" ochii vanatului, cu lanterna e exclus sa vezi, am vazut inclusiv fazanii dormind pe crengi in tufe dese . Te mai fenteaza cate o piatra sau un rest de beton care acumuleaza caldura de peste zi, dar inveti sa le deosebesti cu timpul.
Pacat ca nu imi place deloc vanatoarea noaptea, altfel as lua si eu termo.
Bine, in dimineti/zile răcoroase, te poate ajuta si ziua la dibuit in vegetatie ;)
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Camera termoviziune

Mesajde aurelian76 pe 30 Oct 2023, 19:23

Ce părere aveți despre o camera termo ,,clip on,,? Daca montez ocularul la ea , atunci este legală pentru observații în pădure? Mă gândesc că poate in viitor se legalizează cate ceva și pe la noi.
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Camera termoviziune

Mesajde emy pe 31 Oct 2023, 07:56

Observatie in natura - nu ai nevoie de luneta.
Foloseste binoclul.
emy
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 15 Noi 2006, 20:17

Re: Camera termoviziune

Mesajde zeb stump pe 31 Oct 2023, 08:27

emy scrie:Observatie in natura - nu ai nevoie de luneta.
Foloseste binoclul.

Si noaptea?
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Camera termoviziune

Mesajde zeb stump pe 31 Oct 2023, 08:28

aurelian76 scrie:Ce părere aveți despre o camera termo ,,clip on,,? Daca montez ocularul la ea , atunci este legală pentru observații în pădure? Mă gândesc că poate in viitor se legalizează cate ceva și pe la noi.

Evident ca e legala. Cat timp nu esti prins cu ea pe luneta, nu ai "dispozitiv de ochire pe timp de noapte", ci numai de vedere.
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Camera termoviziune

Mesajde emy pe 31 Oct 2023, 08:34

clip on .. pe binoclu :).. monoclu.
emy
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 15 Noi 2006, 20:17

Re: Camera termoviziune

Mesajde aurelian76 pe 31 Oct 2023, 10:07

emy scrie:clip on .. pe binoclu :).. monoclu.

:roll: Chiar nu înțeleg ce dorești.....că ești blocat în trecut se vede.
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Camera termoviziune

Mesajde emy pe 31 Oct 2023, 11:27

Sa trimiti o poza cu clip-on pe luneta - din viitor :)
Doar stii legea din prezent.
Chiar nu inteleg ce-ti trebuie atasamente la luneta.
Scria cineva foarte frumos, ca daca esti vanator ai ales sa faci din respectarea legii un mod de viata.
emy
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 15 Noi 2006, 20:17

Re: Camera termoviziune

Mesajde aurelian76 pe 31 Oct 2023, 17:03

emy scrie:Sa trimiti o poza cu clip-on pe luneta - din viitor :)
Doar stii legea din prezent.
Chiar nu inteleg ce-ti trebuie atasamente la luneta.
Scria cineva foarte frumos, ca daca esti vanator ai ales sa faci din respectarea legii un mod de viata.

Tocmai de aceea întrebam despre legalitatea lor...acum că deranjez o rEMYniscenta cenușie că tine, asta e.
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Camera termoviziune

Mesajde emy pe 31 Oct 2023, 21:21

aurelian76 scrie:Ce părere aveți despre o camera termo ,,clip on,,? Daca montez ocularul la ea , atunci este legală pentru observații în pădure? Mă gândesc că poate in viitor se legalizează cate ceva și pe la noi.

Poti sa observi in padure fara sa o atasezi la ocular.
Nu este legala daca e pe luneta.
Nu se legalizeaza nimic curând.

Si pentru a incuraja libertatea de exprimare:
Ce vânat vrei sa observi in pădure, noaptea prin termoviziune atasata la luneta de pe arma ?
Capra neagra, mistreț, fazan, prepeliță, lup, urs la nadă ? \:D/
Pont: toate raspunsurile sunt gresite. :D
emy
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 15 Noi 2006, 20:17

Re: Camera termoviziune

Mesajde aurelian76 pe 31 Oct 2023, 21:30

emy scrie:
aurelian76 scrie:Ce părere aveți despre o camera termo ,,clip on,,? Daca montez ocularul la ea , atunci este legală pentru observații în pădure? Mă gândesc că poate in viitor se legalizează cate ceva și pe la noi.

Poti sa observi in padure fara sa o atasezi la ocular.
Nu este legala daca e pe luneta.
Nu se legalizeaza nimic curând.

Si pentru a incuraja libertatea de exprimare:
Ce vânat vrei sa observi in pădure, noaptea prin termoviziune atasata la luneta de pe arma ?
Capra neagra, mistreț, fazan, prepeliță, lup, urs la nadă ? \:D/
Pont: toate raspunsurile sunt gresite. :D

Cine a spus ceva de luneta? Ai fost cârcotaș de la inceputul topicului ( până să pomenesc de clip on) , ești rău intenționat și nu înțeleg de ce? Acesta este un forum unde putem sa ne informam corect . Dacă ești în tema răspunzi, daca nu îți vezi de treabă ta. Acel clip on , poate să aibă și alta utilitate( de aceea ti- am zis că ai rămas blocat în trecut) ....trebuie doar să gândești. Nu este doar vânătoarea pe lumea asta....și nici doar pădurea...ești în eroare .
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Următorul

Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: aurelian_1976 şi 29 vizitatori

Publicitate