Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 12 Mai 2024, 03:49

Lunete cu calculator balistic

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Lunete cu calculator balistic

Mesajde Alin 5.45 pe 30 Ian 2024, 18:23

Bună ziua, mă numesc Alin, sunt din Suceava și urmează să mă înscriu la pasiunea pe care nu am incercat-o niciodată numită ,,vânătoare" , pe forum nu am văzut nimic în acest subiect înafara de ,,Burris Eliminator", și aici cineva a răspuns că a avut doar burris 3 , dar restul de lunete cu calculator balistic ? Ați avut alt model încorporat cu calculator balistic care îți arată unde sa pui luneta sa fie punct ochit, punct lovit ? Că poate mai sunt colegi vânători printre noi mai tehnologizați puțin și au ales tehnologia în detrimentul clasicului
Alin 5.45
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Ian 2024, 23:57

Re: Lunete cu calculator balistic

Mesajde zeb stump pe 31 Ian 2024, 11:32

luneta o pui pe arma...in toate cazurile...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Lunete cu calculator balistic

Mesajde Alin 5.45 pe 31 Ian 2024, 11:50

zeb stump scrie:luneta o pui pe arma...in toate cazurile...


Altfel nu ai putea trage, mi-am dat seama de greșeală dar acum nu mai pot edita ...
Alin 5.45
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Ian 2024, 23:57

Re: Lunete cu calculator balistic

Mesajde zeb stump pe 02 Feb 2024, 08:17

Punem pariu că poti trage cu orice carabina, fara a avea luneta "pusă" pe ea?
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Lunete cu calculator balistic

Mesajde Alin 5.45 pe 02 Feb 2024, 12:18

Poți, dar să tragi bine și etic în termeni vânătorești o să faci asta doar cu armă de calibru 12, acest subiect a fost deschis cu titlul de: ,,lunete cu calculator balistic", evident că dacă ai nevoie de o așa lunetă nu o să mai tragi la 200-300 metri, deci părerea mea este că nu poți ,,trage" etic și bine cu o carabină care nu are lunetă la distanțe foarte mari unde ai nevoie de calcule balistice. Știu că nu e etică vânătoarea la peste 300 metri, dar în România sunt destui, și cunosc și eu câteva persoane care au depășit pragul de 500 metri , ce sa vezi că au doborât vânatul.
Alin 5.45
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Ian 2024, 23:57

Re: Lunete cu calculator balistic

Mesajde DanCo pe 02 Feb 2024, 12:27

Pana sa vorbim despre lunete care trag la 5000 de metri și ghidează glonțul după miros și despre vânătoarea la distanta măsurabile în minute încearcă totuși sa deschizi un topic aici
viewforum.php?f=110
O sa vezi ca membri forumului o sa fie mult mai prietenoși și comunicativi. Și despre vânătoarea la distanta mare si despre lunete cu calculator balistic s-a mai discutat în diferite topicuri. Sa nu umplem forumul de topicuri multiple cu aceleași teme ar fi bine sa iti faci timp și sa citești ce este deja scris. Asa sa intram sa întrebam orice si sa nu știm cine întreabă este obișnuit pe rețelele sociale. Aici ii putin altfel.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 376
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lunete cu calculator balistic

Mesajde Alin 5.45 pe 02 Feb 2024, 12:47

Bine că mi-ai dat link, dar când vezi lunete in forum, te gândești că acolo e topicul potrivit pentru lunete balistice, am citit 80% din forum că am știut că e unul vechi și foarte bine organizat, în viitor doresc să postez ceva în legătură cu niște calibre și performanțele lor ,unde este topicul potrivit pentru a face asta ? Eu cred că știu dar mai bine ziceți voi ,în caz că sunt luat la întrebări știu pe cine sa dau vina, mai și glumim pe aici .
Alin 5.45
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Ian 2024, 23:57

Re: Lunete cu calculator balistic

Mesajde pipabh pe 02 Feb 2024, 16:52

Alin 5.45 scrie:Bine că mi-ai dat link, dar când vezi lunete in forum, te gândești că acolo e topicul potrivit pentru lunete balistice, am citit 80% din forum că am știut că e unul vechi și foarte bine organizat, în viitor doresc să postez ceva în legătură cu niște calibre și performanțele lor ,unde este topicul potrivit pentru a face asta ? Eu cred că știu dar mai bine ziceți voi ,în caz că sunt luat la întrebări știu pe cine sa dau vina, mai și glumim pe aici .

Eu zic sa deschizi prima data acest link sa faci ce trebuie facut si apoi mai vezi cum se vor schimba lucrurile!
viewforum.php?f=110
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Lunete cu calculator balistic

Mesajde zeb stump pe 02 Feb 2024, 19:51

Alin 5.45 scrie:Bine că mi-ai dat link, dar când vezi lunete in forum, te gândești că acolo e topicul potrivit pentru lunete balistice, am citit 80% din forum că am știut că e unul vechi și foarte bine organizat, în viitor doresc să postez ceva în legătură cu niște calibre și performanțele lor ,unde este topicul potrivit pentru a face asta ? Eu cred că știu dar mai bine ziceți voi ,în caz că sunt luat la întrebări știu pe cine sa dau vina, mai și glumim pe aici .

Nu ai priceput nimic…numai cu arma de 12 e etic? Cu 16 sau 20 de ce nu e? De ce nu poti trage fara luneta? Fara tragaci sau fara percutor nu poti trage,dar fara luneta da…Daca citeai,cum zici,80% din forum,sigur ti s-ar fi lipit niste notiuni,astfel incat sa te exprimi cat de cat corect …
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Lunete cu calculator balistic

Mesajde Alin 5.45 pe 02 Feb 2024, 21:13

zeb stump scrie:
Alin 5.45 scrie:Bine că mi-ai dat link, dar când vezi lunete in forum, te gândești că acolo e topicul potrivit pentru lunete balistice, am citit 80% din forum că am știut că e unul vechi și foarte bine organizat, în viitor doresc să postez ceva în legătură cu niște calibre și performanțele lor ,unde este topicul potrivit pentru a face asta ? Eu cred că știu dar mai bine ziceți voi ,în caz că sunt luat la întrebări știu pe cine sa dau vina, mai și glumim pe aici .

Nu ai priceput nimic…numai cu arma de 12 e etic? Cu 16 sau 20 de ce nu e? De ce nu poti trage fara luneta? Fara tragaci sau fara percutor nu poti trage,dar fara luneta da…Daca citeai,cum zici,80% din forum,sigur ti s-ar fi lipit niste notiuni,astfel incat sa te exprimi cat de cat corect …


Las-o așa acum, am înțeles ce vrei sa zici, de asta sunteți buni veteranii și moderatorii ca să-i ajutați pe alții când greșesc ,oricum ce mi-ai spus e irelevant cu subiectul deschis de mine, dar cu ajutorul tau facem chat aici, ajunge sus pagina și uite așa se găsește unul să-mi răspundă la întrebarea mea, e diferența de la cer la pământ între cei tineri comparativ cu cei trecuți de vârsta a doua ,am văzut de multe ori când v-ați înjurat pe aici ,și crede-mă că am citit 80% din forum dar ce mi-ai spus tu in legătură cu tragerea fara lunetă ,eu nu am găsit ...
Alin 5.45
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Ian 2024, 23:57

Re: Lunete cu calculator balistic

Mesajde pipabh pe 02 Feb 2024, 21:32

Da, e o diferenta mare .....se pare!!!
Ti-am spus cativa pe aici ca trebuie sa treci pe la prezerntari sa stim cu cine ne conversam, asa sunt regulile acestei comunitati nu sa intri in casa cu picioarele in usa si fara buna ziua!!
Dar..... e o diferenta !!!

PS Intr-un loc esti nestiutor intr-un loc esti doxa!!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Lunete cu calculator balistic

Mesajde Alin 5.45 pe 02 Feb 2024, 21:54

pipabh scrie:Da, e o diferenta mare .....se pare!!!
Ti-am spus cativa pe aici ca trebuie sa treci pe la prezerntari sa stim cu cine ne conversam, asa sunt regulile acestei comunitati nu sa intri in casa cu picioarele in usa si fara buna ziua!!
Dar..... e o diferenta !!!

PS Intr-un loc esti nestiutor intr-un loc esti doxa!!!


Înseamnă că nu ai citit ce am spus eu, nu ai văzut mai sus că am spus exact ce ai spus că nu am spus ? Conversezi cu un băiat care se numește alin cum scrie mai sus ....
Alin 5.45
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Ian 2024, 23:57

Re: Lunete cu calculator balistic

Mesajde Ghinda pe 03 Feb 2024, 08:08

Aline, ușor, ușor te înveți cu noi. Iar dacă îți place pasiunea asta și socializarea de aici, o să avem de câștifat cu toții.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7710
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Lunete cu calculator balistic

Mesajde yoghi pe 03 Feb 2024, 12:44

Ce exprimare diplomatica are @ghinda! :lol:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Lunete cu calculator balistic

Mesajde Alin 5.45 pe 03 Feb 2024, 13:10

Ghinda scrie:Aline, ușor, ușor te înveți cu noi. Iar dacă îți place pasiunea asta și socializarea de aici, o să avem de câștifat cu toții.


Salut ghinda.
Pasiunea asta îmi place mai mult decât orice, din păcate socializarea de aici nu știu cât de bună o sa fie din cauza lucrurilor care îmi plac mie, unor forumiști/colegi de aici le fac rău de-a binelea cu subiectele deschide de mine: lunete balistice , calibre magnum și tragerea la distanță. Oricum, de calibrele magnum și discuțiile despre ele nu scăpați, nu o să vă fac acesta plăcere la niciunul:)).
De învățat cu voi m-am învățat de mult, eu lucrez pe șantier ca operator
pe utilaje(excavator, volă, etc ), m-am școlit foarte bine acolo în ceea ce privește ,, miștocăreala" din ambele părți, nu-mi fac probleme că nu o să ne înțelegem de minune.
Pace.
Alin 5.45
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Ian 2024, 23:57

Re: Lunete cu calculator balistic

Mesajde pipabh pe 03 Feb 2024, 20:06

Pacat ca o tii cu mistocareala !!! Vezi ca cei de pe aici nu prea seamana cu uitilajele tale de pe santier!!!
Prezentarea e extrem de superficiala si intr-un topic nepotrivit! De aici plus multitudinea de contre care ti le pui cu forumistii rezulta nimic productiv!
Nu ai facut prezentarea cum trebuie si unde trebuie.(punct!)
Cum ai ajuns tu la concluzia ca forumistilor nu le plac calibrele magnum?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Lunete cu calculator balistic

Mesajde Alin 5.45 pe 03 Feb 2024, 21:03

pipabh scrie:Pacat ca o tii cu mistocareala !!! Vezi ca cei de pe aici nu prea seamana cu uitilajele tale de pe santier!!!
Prezentarea e extrem de superficiala si intr-un topic nepotrivit! De aici plus multitudinea de contre care ti le pui cu forumistii rezulta nimic productiv!
Nu ai facut prezentarea cum trebuie si unde trebuie.(punct!)
Cum ai ajuns tu la concluzia ca forumistilor nu le plac calibrele magnum?


Ai stricat-o încă de la început, nu te-am comparat cu un utilaj, ziceam de colectiv în sine.
Ești veteran din ce văd, dacă îmi compari prezentarea mea cu altele în care nu vi s-a dat nici salut , eu zic că o să mă lauzi după, sa nu mai zic de băiatul din planeta maimuțelor care a început să vă facă criminali că vânați și ucideți animalele degeaba și a dat-o pe amenințări, că vă drege, linșează etc .
Să-ți răspund și la ultima chiar nu e necesar, doar să citești puțin prin forum și o să vezi că nu vorbesc prostii cu ,,iubirea" unora față de magnum comparată cu alte cartușe.
In legătură cu acele ,, contre" de care vorbeai era de așteptat, mereu nou-veniții sunt luați peste picior la început, posibil și ținta unor glume.
Sa înțeleg din comentariile voastre că niciunul dintre cei care ați comentat aici nu aveți lunete cu calculator balistic și nu mă puteți ajuta cu o părere despre ele? E bine de știu.
Alin 5.45
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Ian 2024, 23:57

Re: Lunete cu calculator balistic

Mesajde DanCo pe 03 Feb 2024, 21:47

"Sa înțeleg din comentariile voastre că niciunul dintre cei care ați comentat aici nu aveți lunete cu calculator balistic și nu mă puteți ajuta cu o părere despre ele? E bine de știut."
Aici ai cam nimerit-o. Nu știu dacă chiar nici un coleg de forum nu are o asemenea luneta dar oricum sunt extrem de rare. La vanatoare nu multă lume le vede utilitatea. La distantele la care trag vânătorii nu prea au nevoie de asemenea lunete. Sunt apreciate lunetele de o calitate cât mai buna atat optic cât și mecanic și care se știu ca sunt fiabile. Fiecare are lunete după buzunarul lui si dupa nevoile pe care le are la vanatoare. Nimeni nu sta sa apese butoane și alte artificii în teren la vanatoare. Cu o luneta reglata o data în poligon vânătorul invata pe cât cade gloanțele lui la diferite distante pana în 300 de metri pana la care se trage în mod normal și știe pe reticol unde sa se fixeze pentru fiecare distanta. Nici măcar invartitul de turete nu prea este necesar la vanatoare. O luneta este apreciata dacă este ușoară și ok calitativ ori partea de electronica din ea ii pun câteva sute de grame în plus. Câștigul care îl poți avea la vanatoare vs inconvenientele aduse de o asemenea luneta plus prețul nu prea se justifica. Preferi sa dai aceiasi bani pe o luneta mai buna calitativ și mai ușoară decât pe un gadget cu electronica. Apropo! Oare cum se comporta o asemenea luneta cu electronica la vanatoare dacă o scapi cu arma de cateva ori pe un teren dur, în noroi sau la umezeala?
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 376
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lunete cu calculator balistic

Mesajde violiv pe 03 Feb 2024, 23:30

Am incercat lunetele cu telemetru inca de pe vremea primei Swaro cu telemetru incorporat, Bushnell, Burris, Zeiss si noile Swaro, cu sau fara calculator integrat si corectie automata.
Ce ar avea bun? Faptul ca telemetrul sta pe arma, ca poti viza tinta dintr-o pozitie stabila si o poti "ochi" foarte precis, cu o magnificatie mai mare decat ce ofera telemetrele cat palma face ca masuratoarea sa fie foarte precisa, mai precisa si mai rapida decat cu un telemetru "normal".

Ce nu-i bun?
Pretul mai mare decat al unor produse echivalente luate separat.
Cu rare exceptii (Zeiss Diarange 3-12x56) optica e slaba.
Reticulul este incarcat, de cele mai multe ori deranjant la vanatoare.
Masa mai mare a ansamblului.
Fragilitatea partii electronice.
Faptul ca astea foarte noi, care comunica intre ele cu tot felul de alte chestii, o fac doar cand vor ele, nu intotdeauna cand vrei si tu.
Deprecierea financiara rapida.
Uzura morala si mai rapida. Practic, in lumea telemetrelor apare ceva nou in fiecare luna si lunetele de care vorbim sint depasite inca din stadiul de proiect.
Faptul ca porti cu tine o chestie care este inutila in 90% din cazuri.
Faptul ca ce "calculeaza" ele este foarte aproximativ si functioneaza rareori peste 400 m.

Daca stiu vanatori ce folosesc?
DA. Unii chiar cu bune rezultate de ani buni incoace. Doar ca erau vanatori cu mult inainte sa apara chestiile astea.

Daca folosesc?
Nu! Desi folosesc telemetrul "de buzunar" si la vanatoarea de fazan, iepure.
Probabil din multele considerente contra nici nu sint atat de raspandite si nici nu au cine stie ce succes de piata.

Daca am in plan achizitia?
Nu a unei lunete.
Da, pentru un telemetru destept de ultima generatie, cu multe functii integrate. Da' prefer sa invart singur din turete.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8536
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lunete cu calculator balistic

Mesajde liviur pe 19 Feb 2024, 20:35

Nu m-am uitat prin multe, doar Burris Eliminator 3 si Swaro DS.
Or face treaba, dar optica mai de cacat gasesti doar pe chinezestile de 400 lei.
Practic, sunt lunete de miezul zilei, adica fara utilitate la vanatoare zic eu. Swaro DS are 80 si un pic transmisia luminii, cred ca si alea din anii '60 au mai mult.
Pentru mine sunt total nefolositoare, sfatul meu este sa iti iei o optica de calitate, trage mult si doar cand tragi fara probleme la 300m sa cauti alternative pt mai mult.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 834
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Lunete cu calculator balistic

Mesajde dtdpuu pe 20 Feb 2024, 20:55

Cred ca vor avansa...dar inca, pentru mine nu sint cu adevarat utile. Ultimele generatii de anul acesta de la ShotShow sint mai atragatoare...dar inca nu m-am uitat serios la ele.

Motivul pentru care nu le-am considerat serios este optica, greutatea si inflexibilitatea adica:
- optica, tind sa iau optica cea mai buna dar cu o greutate redusa. Adica am mai multa incredere in optica de Leupold sa zicem decit a unui producator care poate miine nu mai este..sau un model care peste un an nu mai exista
- greutatea - consider ca petntru o arma de vinatoare (chiar si de distanta) greutatea si balansul sint esentiale...pentru mine. Vinez in padure si pe dealuri...si chiar daca nu trebuie sa o car decit 1-2km, pot trage din sezut, in picioare, sau pe ramura unui copac, sau chircit dupa o bena de pamint dupa ce am stat 3 ore acolo incremenit si am amortit la -5 C. Daca a arma e grea sau nebalansata e mult mai dificil de tras.
- poate ca la anul vreau sa schimb luneta...sau telemetrul....e mai scump cu o asemenea luneta

Si...un motiv subiectiv, parca daca ne technologizam prea tare.... parca nu mai e chiar la fel, pentru mine. Dar motivul asta nu il lua in considerare, e personal.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori

Publicitate