Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 00:09

Burris Eliminator

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Burris Eliminator

Mesajde cata79 pe 28 Iun 2010, 19:58

Va salut!Am descoperit noul produs de la Burris si sunt tare curios sa aud parerile voastre.Poate prietenul nostru Tranan ne poate da mai multe amanunte.Asta am gasit eu pe youtube http://www.youtube.com/watch?v=FqTCD5CexMg Waidmannsheil!
cata79
Membru important
 
Mesaje: 232
Membru din: 14 Oct 2009, 09:29
Locaţie: Alba-Iulia

Re: Burris Eliminator

Mesajde petre stefan pe 28 Iun 2010, 20:15

Stie cineva un pret estimativ macar si daca poate fi pus pe orice arma ?<poate imi pun si eu unul asemanator pe lisa de 12 > :D
petre stefan
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 02 Mar 2010, 15:54

Re: Burris Eliminator

Mesajde waidmannsheil pe 28 Iun 2010, 21:10

Interesant, pacat ca in RO sunt "un pic" cam ilegale...

Cu respect,
Paul D.S.
Waidmannsheil! ...etica si pasiune
Avatar utilizator
waidmannsheil
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 29 Aug 2009, 10:27
Locaţie: Bucuresti

Re: Burris Eliminator

Mesajde violiv pe 28 Iun 2010, 22:11

http://swfa.com/Burris-Laser-Rangefindi ... s-C58.aspx


Ajunge cam 1100-1200 $ pana la noi si este perfect legala...de unde ati scos-o ca ar fi ilegala. NU ESTE sistem de ochire cu laser, este doar o luneta cu telemetru....raza laser folosita de telemetru este invizibila.

Poate fi montata pe orice arma dotata cu sina Weaver-Picatinny suficient de inalta cat sa nu interfere luneta cu manerul inchizatorului. Luneta este prevazuta din constructie cu sistem propriu de prindere, nu mai necesita inele, etc.

Se pare ca functioneaza perfect pana-n 500 m....suficient :wink:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Burris Eliminator

Mesajde cata79 pe 28 Iun 2010, 23:06

Si mie mi se pare a fi o luneta foarte buna, dar inca sunt curios sa aud si parerea lui Tranan, poate ca el a avut ocazia sa o si foloseasca.In ceea ce priveste ilegalitea ei in Romania, chiar nu am inteles ce vroia sa spuna colegul nostru :?: .Eu personal as monta-o pe o Tikka Varmint sau si mai bine pe o R15 Varmint in cal. 223.Pretul este OK.Waidmannsheil!
cata79
Membru important
 
Mesaje: 232
Membru din: 14 Oct 2009, 09:29
Locaţie: Alba-Iulia

Re: Burris Eliminator

Mesajde waidmannsheil pe 29 Iun 2010, 07:22

Asta voiam sa spun:

"(2) Este interzisă procurarea, deţinerea, portul,
utilizarea, importul, exportul şi comercializarea de
către persoane fizice sau juridice, cu excepţia
instituţiilor publice cu atribuţii în domeniul apărării,
ordinii publice şi siguranţei naţionale, a următoarelor
sisteme şi dispozitive destinate armelor:
a) sisteme de ochire, care funcţionează pe
principiul laser;
b) sisteme de ochire pe timp de noapte;
c) dispozitive destinate sau adaptate diminuării
zgomotului cauzat prin arderea unei încărcături."

Acum depinde cum interpreteaza fiecare (mai ales vamesul) sintagma: "principiul laser", aceasta nefiind definita (normal!!! :twisted: ) clar de lege.
Repet, este parerea mea, chiar m-as bucura sa ma insel...

Cu respect,
Paul D.S.
Waidmannsheil! ...etica si pasiune
Avatar utilizator
waidmannsheil
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 29 Aug 2009, 10:27
Locaţie: Bucuresti

Re: Burris Eliminator

Mesajde dragosbahnea pe 29 Iun 2010, 08:31

Nu, din pacate chiar nu te inseli. Asa cum arata dispozitia aia din actul normativ respectiv, lasa loc la orice interpretare, cum de altfel se intampla in aproape orice lege la noi. Ca-i pentru aflarea distantei, si nu pentru ochirea in sine, mai putin conteaza, "organul" va spune ca "functioneaza pe principiul laser" si gata. :twisted:
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 495
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Burris Eliminator

Mesajde cata79 pe 29 Iun 2010, 20:07

@Waidmannsheil Acum am inteles ce ai vrut sa spui, dar cred ca in toata nebuloasa asta generala exageram cu presupunerile(a se citi interpretarile)."Functia" aceea laser indeplineste rolul de telemetru si asa cum explica si violiv, nu este vizibila, nu vorbim aici de un "punct laser" care sa inlesneasca ochirea.Din cate stiu eu telemetrele se pot achizitiona legal din magazinele de specialitate, asa ca nu vad ce loc de interpretari ar putea exista.Dupa parerea mea, cred ca ne-am obisnuit sa interpretam prea mult si asta nu pentru ca ne dorim, ci pentru ca suntem constransi.Repet, nu cred ca e cazul aici sau oricum nu ar trebui sa fie.Respect!Waidmannsheil!
cata79
Membru important
 
Mesaje: 232
Membru din: 14 Oct 2009, 09:29
Locaţie: Alba-Iulia

Re: Burris Eliminator

Mesajde cata79 pe 29 Iun 2010, 20:32

Am uitat ce e mai important :oops: , luneta Zeiss Diarange are acelasi principiu de functionare si se importa oficial in Romania, asa ca nu trebuie sa va faceti nici o problema.In continuare astept amanunte de la cei care ni le pot oferi.Merci.Waidmannsheil!
cata79
Membru important
 
Mesaje: 232
Membru din: 14 Oct 2009, 09:29
Locaţie: Alba-Iulia

Re: Burris Eliminator

Mesajde violiv pe 29 Iun 2010, 22:10

Si atunci de ce folosim hollow-sight-uri si red-dot-uri? De ce sunt importate oficial si le gasim in magazine? Toate hollow si red-dot mai rasarite folosesc tot un laser. De ce gasim pe raft in magazin modelele de lunete de Bushnell si Zeiss prevazute cu range-finder? Chiar interpretand legea actuala in vigoare, aceste lunete nu "ochesc pe principiul laser" (sisteme DE OCHIRE care....) ci doar masoara distanta cu laser-ul. Fasciculul laser nu are nicio implicare in ochire. Micul punctisor de 1/3 MOA de la Burris nu este un fascicul laser care se plimba pe reticul (cu atat mai putin pe tinta) ci, de fapt, o succesiune de mici led-uri din care se aprinde unul corespunzator distantei si balisticii.

In urma unei "aventuri" nefericite a unui coleg forumist s-a adunat o super-comisie sa caute si sa decida ce si cum....una peste alta, cu "sprijinul" instantei s-a ajuns la concluzia ca numai fasciculul laser vizibil ce poate fi montat pe arma prin intermediul unui sistem ce permite ajustarea pozitiei pe tinta este incriminat.....asta ar fi partea buna; partea rea este ca orice rahatel de laser 5 lei ce se vinde pe la toate tarabele si se joaca picii cu ele poate fi lipit cu banda adeziva si "ajustat" pe pozitie astfel incat au picat sub aceasta incriminare si prostioarele astea desi se gasesc de vanzare cu sutele pentru air-soft.

Ilegal este importul fara a avea autorizatie prealabila de la ANCEX a oricarui dispozitiv de ochire rapida ce folosesc un sistem electronic si a lunetelor "clasice" cu magnitudine mai mare de 6x, acestea fiind cuprinse in lista lunga cu "produse cu dubla utilitate". :mrgreen: impreuna cu armele cu glont....aceasta ar putea fi singura ilegalitate comisa daca o aduci personal sau prin amici fara autorizatia de la ANCEX.

Oricum, in proiectul de modificare a legii armelor exista si ceva diferentieri ale acestor dispozitive mai noi si fata de care legea a ramas in urma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Burris Eliminator

Mesajde cata79 pe 29 Iun 2010, 23:24

Quod erat demonstrandum!Si cu acordul dumneavoastra, declar "sedinta" inchisa.....
Poate mai aflam cate ceva si despre luneta.Va multumesc!
cata79
Membru important
 
Mesaje: 232
Membru din: 14 Oct 2009, 09:29
Locaţie: Alba-Iulia

Re: Burris Eliminator

Mesajde vasileneagu pe 30 Iun 2010, 14:22

Va salut, sar putea sa nu fi citit si ca urmare sa nu se interpreteze corect prevederea legala, formularea corecta din lege este
"(2) Este interzisă procurarea, deţinerea, portul,
utilizarea, importul, exportul şi comercializarea de
către persoane fizice sau juridice, cu excepţia
instituţiilor publice cu atribuţii în domeniul apărării,
ordinii publice şi siguranţei naţionale, a următoarelor
sisteme şi dispozitive destinate armelor:
sistemelor de ochire de TIP LASER,
ceea ce presupune o cu totul si cu totul alta problema.
Prin mica precizare facuta nu intentionez sa supar pe nimeni.

Apropos, sunt un fericit utilizator al unei lunete Zeiss Diarange( de circa 6 ani), 3-12x56, cu telemetru laser, luneta pe care am avuto la expertizare la IGPR, SI VA SPUN DIN EXPERIENTA CA TOATE SISTEMELE DE MASURAT DISTANTA SUNT PERFECT LEGALE. STIMA Vasile Neagu
vasileneagu
Membru important
 
Mesaje: 120
Membru din: 31 Iul 2009, 17:17

Re: Burris Eliminator

Mesajde waidmannsheil pe 01 Iul 2010, 08:44

violiv scrie:....una peste alta, cu "sprijinul" instantei s-a ajuns la concluzia ca numai fasciculul laser vizibil ce poate fi montat pe arma prin intermediul unui sistem ce permite ajustarea pozitiei pe tinta este incriminat.....


Asta n-am stiut, dar este bine de retinut.

Cu respect,
Paul D.S.
Waidmannsheil! ...etica si pasiune
Avatar utilizator
waidmannsheil
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 29 Aug 2009, 10:27
Locaţie: Bucuresti

Re: Burris Eliminator

Mesajde waidmannsheil pe 01 Iul 2010, 09:13

Si pentru ca am fost initiatorul discutiilor "off", ma simt dator sa postez si cateva parari "la subiect". Asadar iata ce zic cei ce l-au testat:

http://www.opticstalk.com/forum_posts.asp?TID=21943
http://accurateshooter.wordpress.com/20 ... aim-point/

Cu respect,
Paul D.S.
Waidmannsheil! ...etica si pasiune
Avatar utilizator
waidmannsheil
Membru important
 
Mesaje: 152
Membru din: 29 Aug 2009, 10:27
Locaţie: Bucuresti

Re: Burris Eliminator

Mesajde violiv pe 01 Iul 2010, 11:47

Am catat si eu ceva impresii, am dat de un test in Armi e Tiro facut mai vanatoreste: reglat arma la 100 m, ales din tabel munitia de fabrica respectiva si tras direct la 300 m. Repetat cu alte munitii, alte curbe alese. Rezultatele au fost super OK, cu diferente sub 5 cm pe inaltime fata de punctul ochit. Se pare ca si rezistenta este - la targul american din primavara au tras ochind prin cateva astfel de lunete pana au terminat armele pe care erau puse si lunetele s-au purtat bine. Sticla n-ar fi chiar deosebita (de asteptat, pana la urma costa sub 1000 $), cam de seria Diamond de la ei. Nici range-finder-ul nu este de super top, masuratori precise indiferent de conditii fiind posibile sigur pana spre 500 m iar in conditii bune si tinta reflexiva chiar spre 800 m. Pentru folosire la vanatoare la tras un picut mai departe decat cei 150 m canonici pare o solutie super, in special pentru ca functioneaza foarte bine in plaja 250-450 m, exact acolo unde ai mai avea ceva sanse sa si nimeresti ceva dar unde caderile sunt semnificative la fiecare 25 m. Sistemul de prindere de arma te scuteste de alinieri, orizontalitate si e chiar solid.
Ramane problema vantului si tocmai din aceasta cauza am rezistat tentatiei :mrgreen: Un vanticel de 10 m/s care e prezent pe la noi jumate din an, aproape toata ziua, muta un proiectil greu si cu balistica buna tras din 300 wm cu peste jumate de m la 350 m iar unul usor si vitezist cu ceva sub jumate de m....absolut suficient cat sa tragi pe langa linistit.
Mai bine mai exersez.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Burris Eliminator

Mesajde Tranan pe 07 Iul 2010, 19:47

cata79 scrie:Si mie mi se pare a fi o luneta foarte buna, dar inca sunt curios sa aud si parerea lui Tranan, poate ca el a avut ocazia sa o si foloseasca.In ceea ce priveste ilegalitea ei in Romania, chiar nu am inteles ce vroia sa spuna colegul nostru :?: .Eu personal as monta-o pe o Tikka Varmint sau si mai bine pe o R15 Varmint in cal. 223.Pretul este OK.Waidmannsheil!

Nu, din pacate nu mi-a cazut insa in mana.
A fost insa testata de revistele de vanatoare de la noi cu rezultate mai mult decat bune. A fost chiar foarte incantati de ea. Review-ul facut de ei este foarte asemanator cu cel facut la opticstalk. Pare o lunteta foarte interesanta si astept cu nerabdare sa ma joc cu ea.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Burris Eliminator

Mesajde MLD GUNS pe 09 Iul 2010, 21:08

Deja am intrat in posesia a doua minunatii din astea,daca sunteti interesati sa le vedeti, cu cea mai mare placere. :D
MLD GUNS
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 07 Sep 2007, 19:45
Locaţie: bucuresti

Re: Burris Eliminator

Mesajde vanatorul dibaci pe 10 Iul 2010, 19:42

MLD GUNS scrie:Deja am intrat in posesia a doua minunatii din astea,daca sunteti interesati sa le vedeti, cu cea mai mare placere. :D

F.bine -sa pregatesti discursul de prezentare a lunetei pentru data de 15-pozele le fac eu :wink:
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Burris Eliminator

Mesajde Tranan pe 15 Oct 2010, 12:28

Acum catva timp am avut, in sfarsit posibilitatea sa vad "eliminatorul" la lucru. Pot sa spun din start ca am fost extrem de impresionat de capabilitatea lui. Optic se prezinta foarte bine, cu o calitate optica asemanatoare Eurodiamond-ului, ceea ce la un nivel foarte bun optic.
Se monteaza extrem de usor pe arma iar utilizarea se face foarte usor cu ajutorul tabelelor balistice oferite de Burris. Luneta vine impreuna cu telecomanda, si "sunshade".
Luneta e foarte precisa si chiar si la loviturile de la distante de 450-500m si functioneaza perfect.
Concluzia mea a fost, dupa ce am vazut-o ca, celelalte lunete cu telemetru de la Burris, Nikon si Bushnell, nu isi mai au rostul. Zeiss Diarange, nu prea isi mai are rost nici ea, dar aceea are avantajul de a veni cu magnificatii mai viabile, de 2.5-10x50 si 3-12x56 ceea ce, din pacate, Burrisul nu ofera.

Cateva video-uri pt. a va face o imagine despre ea:

http://www.youtube.com/watch?v=FqTCD5CexMg
http://www.youtube.com/watch?v=su3-LRzk1W0
http://www.youtube.com/watch?v=BKfWHhl9 ... re=related
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Burris Eliminator

Mesajde violiv pe 15 Oct 2010, 13:19

Proaspat, chiar din aceasta saptamana, testata in teren.
Optica impresionanta (baietii care s-au uitat prin ea stiu ce-i aia o sticla buna) pentru o luneta americana mai de mana a doua, perfect clara si la 4 si la 12x si suficient de luminoasa cat sa prinzi apusul. Reticul suficient de fin si "biluta" ce se aprinde suficient de mica sa poti trage la 500 m intr-o tinta 50/50 fara probleme.
Masoara chiar mai bine decat zice....cred ca printre putinele situatii cand producatorul declara valori mai discrete ca sa fie sigur....in practica a masurat linistit si peste 600 m tinte "vanatoresti".
Pusul la punct si setarea un pic mai mult decat o joaca de copii si chiar a functionat. Pe un calibru mai puturosel a dus pana la 550 m dupa setarea initiala la 100 m, verificat si corectat la 200 m....dincolo de distanta asta n-a mai intrat in campul lunetei.

Ca luneta de vanatoare, de tarait toata ziua in spate si de tras in conditii diverse s-a dovedit a fi exact ce si-a propus. Nu e Zeiss la limpezime si nici la capacitatea de masurare dar facilitatea de a-ti oferi reglajul exact face toti banii. Excelenta in intervalul 200-400 m unde ai posibilitatea si sa intalnesti tinte mai frecvent si ai si nevoie de masuratoare si corectie exacta. Atentie doritorilor: nu compenseaza inclinare si nu compenseaza vant.....tot poligonul e de baza inainte de a trece in teren.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Burris Eliminator

Mesajde Tranan pe 15 Oct 2010, 15:53

violiv scrie: Atentie doritorilor: nu compenseaza inclinare si nu compenseaza vant.....tot poligonul e de baza inainte de a trece in teren.


Esti sigur? Vantul e adevarat ca nu-l compenseaza dar , inclinarea o compenseaza intrucat are si inclinometru incorporat. Cred ca si daca te uiti la primul video pe care l-am bagat (si pe care am vazut ca il bagase deja @cata79 si pt. care imi cer scuze ca l-am bagat dinou) mentioneaza si Steve West ca iti calculeaza si inclinarea.
Pt. vant insa....trebuie sa iei un SAM. :D

In rest, si eu sunt de acord cu cele spuse de tine. O luneta extrem de reusita si as putea spune usor ca este una dintre cele mai interesante scoase de o firma in ultimii ani. Si parerea mea a fost ca luneta e de fapt eficienta si la o distanta mai mare decat cea specificata de ei. 800 yards, dau ei ca limita. La noi aici am testat-o la 900m si a mers excelent. Conditiile atmosferice erau insa perfecte, fara nici un pic de vant si tinta a fost un obiect care reflecta lumina foarte bine. Nu sunt sigur ca ar fi posibil si la un caprior dar ...cine stie? Oricum, la astfel de distante nu trage lumea dupa caprior, dar pana la 500m cred ca nu sunt probleme. De altfel, o cunostiinta, mi-a si impartasit deja faptul ca a fost la o vanatoare in Elvetia unde un coleg de grupa impuscase un caprior la ca. 500m.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Burris Eliminator

Mesajde violiv pe 15 Oct 2010, 18:36

Ai dreptate: nu-i asa de ascuns in specificatii da' nu m-am prins ca anunta direct distanta "balistica" pana la tinta...nu-ti mai spune distanta reala si unghiul. E si mai bine.

The Eliminator LaserScope has a built-in angle sensor and it converts the actual distance to horizontal distance.

http://www.eliminatorlaserscope.com/eli ... manual.pdf
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Burris Eliminator

Mesajde mirc1234ro pe 27 Ian 2011, 13:01

am montat si reglat ieri aceasta luneta pe Tikka T3 Hunter cum e recomandat si de Tikka. am fost uimit de la primele 2 focuri de dupa reglaj (100 si 200m) perfect totul. nu-mi venea sa cred ca functioneaza totul perfect dupa o ora de la ajungerea in poligon. mai aveam un blaser r8 cu un swaro z6i tot ieir. nu am reusit acelasi lucru in 2 focuri. optic nu se compara cele 2. cand ma uitam prin swaro parca aprindea cineva lumina (era spre asfintit). si cu toate astea electronica din burris face diferenta. cel purin pe lumina. apoi am trecut la 300, 400 si aproape 500. am fost lafel de impresionat. mentionez ca ambele arme au fost la prima utilizare.
Tikka+Burris 1800Euro
Blaser+ Swaro 6700Euro
cam atat deocamdata.
mirc1234ro
 
Mesaje: 10
Membru din: 23 Dec 2010, 14:26

Re: Burris Eliminator

Mesajde Flaviutz pe 15 Feb 2022, 11:54

Salutare tuturor! Sunt nou in grup, l-am cam răsfoit un pic și as avea nevoie de părerile cunoscătorilor referitor la Burris Eliminator 4. La folosit careva, recomandări, reglaj, cum sa prezentat in poligon, dar și in teren, calculează distanță bine? Efectiv, părerile voastre! Va mulțumesc!
Flaviutz
 
Mesaje: 1
Membru din: 14 Ian 2022, 21:51
Locaţie: Satu Mare

Re: Burris Eliminator

Mesajde laurul pe 15 Feb 2022, 12:18

Flaviutz scrie:Salutare tuturor! Sunt nou in grup, l-am cam răsfoit un pic și as avea nevoie de părerile cunoscătorilor referitor la Burris Eliminator 4. La folosit careva, recomandări, reglaj, cum sa prezentat in poligon, dar și in teren, calculează distanță bine? Efectiv, părerile voastre! Va mulțumesc!

Treci pe la prezentari... Colegii vor deveni mult mai prietenoși...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Burris Eliminator

Mesajde Sly_Fox pe 10 Iul 2022, 00:39

Laurul, vezi că mai este unul din acesta la secțiunea Arme, vrea să vândă o armă. Tot așa, spune este nou "pe grup"! :? Prea răsar ca ciupercile după ploaie!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori

Publicitate