Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 03 Mai 2024, 23:44

Campanii anti vanatoare

Sectiune dedicata fenomenului cinegetic in mass media . Puteti gasi aici linkuri interesante , ziare si reviste cu profil cinegetic , samd .

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 04 Mai 2015, 23:09

laurul scrie:Selaru e baritai Directorul General al asociatiei marii majoritati a vanatorilor si pescarilor romani. Extrapoland e un fel de CEO al unei firme mari.
Treaba lui e sa coordoneze si sa dispuna!!!
Selaru ar trebui sa il ia la ranga pe ala sau pe aia care se ocupa de PR si pe care noi, ucigasii ii platim din cotizatiile din ce in ce mai mari. Daca nu vor, sa ii demita, daca nu pot, sa ii schimbe pe cei ce nu isi indeplinesc sarcinile de serviciu.
Sa numeasca in postul ce se ocupa de imagine una sau mai multe persoane competente, sau sa externalizeze serviciul.
Firma de PR, cu target si deadline clar! care sa contracareze orice stranut al celor care vor raul .


Exact asa trebuie facut, dar stii ce se va raspunde? Din ce bani domnule? Mie asta mi s-a raspuns la Buzau.
Desi sunt PR-isti tare buni in piata intre 500 si 1000 de euro pe luna, iar banii aia se cheltuie de cateva ori - e un fapt nu o presupunere- pe te miri ce prostii inutile! Sa spui ca nu se pot aduna banii astia sau chiar de cateva ori pe atat de la toate asociatiile afiate, inseamna sa insulti inteligenta prostilor care cotizeaza! Pai daca pun fiecare cate 10 euro / luna, aia sunt banii! Si ar fi primiti cu aplauze de cotizanti daca li s-ar explica de ce! Nu mai zic cati don cei care vireaza sume enorme ca si 2% din profit ar da bucurosi banii aia lunar ca sa nu mai fie balacariti dd presa! E drept insa ca ar trebui ca cineva SA SE OCUPE de asta! Ia vezi mai sus ce a scris @teherau! Nu sunt toti cu pluta acolo, dar cu dinozauri care trimit fax in 2015 e firesc sa nu vezi necesitatea unei firme de PR!!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde laurul pe 05 Mai 2015, 07:42

Alin3006 scrie:
laurul scrie:
Treaba lui e sa coordoneze si sa dispuna!!!
Selaru ar trebui sa il ia la ranga pe ala sau pe aia care se ocupa de PR si pe care noi, ucigasii ii platim din cotizatiile din ce in ce mai mari. Daca nu vor, sa ii demita, daca nu pot, sa ii schimbe pe cei ce nu isi indeplinesc sarcinile de serviciu.
Sa numeasca in postul ce se ocupa de imagine una sau mai multe persoane competente, sau sa externalizeze serviciul.
Firma de PR, cu target si deadline clar! care sa contracareze orice stranut al celor care vor raul .


Exact asa trebuie facut, dar stii ce se va raspunde? Din ce bani domnule? Mie asta mi s-a raspuns la Buzau.
Desi sunt PR-isti tare buni in piata intre 500 si 1000 de euro pe luna, iar banii aia se cheltuie de cateva ori - e un fapt nu o presupunere- pe te miri ce prostii inutile!


in principiu ai si tu dreptate, bugetele AGVPS se cheltuie aiurea , dar ghici a cui e vina? A aluia de la poarta????
Nu taica, a aluia care trebe sa coordoneze.... a aluia care tine in post un Sef de departament juridic care nu isi face treaba si pierde pe banda rulanta procese, fonduri etc, care nu reactioneaza in nici un fel la proiecte de legi tembele....
Si fii convins ca il tine pe post cu bani buni, nu 500 de iepuroi pe luna....
Cam asa stau lucrurile si la departamentul de PR sau cum dracu s-o numi in AGVPS. Mia aia oricum se cheltuie pe ceva de genul comunicare, dar sa faci revista presei zilnic pe bani tre' sa recunosc, e un job tare usurel!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde laurul pe 05 Mai 2015, 07:47

biriuck scrie: Colorat dar la obiect :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


* doar in cazul in care ranga e multicolora... e rasu-plansu :(
Ia sa-i dea niste curcubee in c...r, sa-l vezi ce-si face treaba.
Asta daca n-o fi angajat pt ca e nepotul cuiva.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tehărău pe 05 Mai 2015, 08:03

http://agvps.ro/contacte/personalul-agvps/

Nu e chiar rau sa mai dam cate o ocheada pe site-ul lor. Am propus asta si acum vreo doua saptamani, dar n-am vazut nici un comentariu. @laurul, ai dreptate in ceea ce spui, dar mai trebuie sa si existe departamentele respective. Si PR (public relations departament, pentru cei mai putin obisnuiti cu abrevierile moderne; un exemplificare pot gasi aici: http://www.pr-romania.ro/ ), nu exista. Poate redactorul sef sa aiba competentele necesare, dar nu stim si nici nu se vede daca are si delegatie sa le si exercite. Cant tot zic ca stuctura e buna ca exista dar are nevoie de modernizare, ma gandesc si la asta. Dar trebuie sa se gandeasca cei ce pot schimba ceva, nu noi...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde madalin122582 pe 05 Mai 2015, 08:16

Cand am vazut raspuns AGVPS la campania salveaza ciocarlia m-am gandit imediat ca mai e speranta; poate in al 11-lea ceas, AGVPS a constiantizat ca trebuie sa reprezinte vanatorimea.
Dupa ce am citit raspunsul mi-am dat seama ca m-am entuziasmat degeaba...un text steril, cu trimiteri la lege si cu cateva explicatii de 2 lei. Ori atacul mediatic a fost facut cu cap, cu impact psihologic. Nu conteaza ca e legal sa vanezi ciocarlia.
Nu AGVPS-ul e problema; structura exista; conducere noua ne trebuie si oameni competenti
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 05 Mai 2015, 08:17

Exact asta vroiam si eu sa adaug. Cei care fac aceste campanii anti-vanatoare sunt organizati modern- desi sunt tot ONG-uri, in timp ce AGVPS ca sa decida ca schimba marca de hartie igienica pe care o folosesc la WC au nevoie sa intruneasca nu stiu ce consilii, adunari generale si asa mai departe. Nu degeaba face @teherau trimiteri la statut, acolo puteti vedea - cu rosu, subliniat de el- DE CE E UTOPIC SA CREZI CA vor face ceva in acest sens.
E drept ca asta nu-i impiedica sa isi atribuie salarii enorme - comparativ cu ce fac in mod real- sau sa cheltuie zeci de mii de euro aiurea. Dar cand vine vorba de ceva cu adevarat important, nu fac nimic, sub scuza lipsei de atributii in sectorul respectiv. Departament de PR la AGVPS? Ma faceti sa rad! Pai probabil ca 80% din cei de prin consilii nu inteleg conceptul, sau se sperie de el, pentru ca il percep ca pe propaganda comunista de pe vremea lor. Aici nu putem spune ca directorul e de vina! Noi toti suntem de vina, ca inghitim rahaturi de genul asta si platim cotizatii! Ia sa nu mai plateasca nici un vanator un an cotizatia, sa vezi ce mieluti se fac toti! Si cum ne iau in seama pasurile dupa asta! :evil:
Oamenii aia trimit fax-uri oameni buni, cum naiba aveti pretentia ca pot macar concepe sa angajeze o firma de PR? :shock: Noi suntem de vina pentru ca-i tinem in consilii si comitete, sa piarda timpul pe banii nostri!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tehărău pe 05 Mai 2015, 08:52

madalin122582 scrie:Cand am vazut raspuns AGVPS la campania salveaza ciocarlia m-am gandit imediat ca mai e speranta; poate in al 11-lea ceas, AGVPS a constiantizat ca trebuie sa reprezinte vanatorimea.
Dupa ce am citit raspunsul mi-am dat seama ca m-am entuziasmat degeaba...un text steril, cu trimiteri la lege si cu cateva explicatii de 2 lei. Ori atacul mediatic a fost facut cu cap, cu impact psihologic. Nu conteaza ca e legal sa vanezi ciocarlia.
Nu AGVPS-ul e problema; structura exista; conducere noua ne trebuie si oameni competenti


Madalin & co., atentie la titlu:

"Considerente privind menţinerea ciocârliei de câmp în
Anexa nr. 1 la Legea nr. 407/2006"

Nu a pretins nimeni ca este un raspuns la atacul mediatic. Am cerut o parere, am primit asta, am postat-o aici caci asa mi s-a parut potrivit. Dar sa nu exageram cu concluziile ce ar putea duce la pozitii divergente. Sper sa contribuim la schimbari radicale si favorabile, nu la pierdea in discutii contradictorii.

Sunt consecvent: ne trebuie statut care sa contina contract de management si oameni competenti in Consilii, care sa negocieze contractul. Am scris asta si in VPR nr 6 si 11 / 2014 si nu a comentat nimeni nimic, ca de..., sunt cu ei...
Daca am timp, dezvolt la statut.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tehărău pe 05 Mai 2015, 09:05

Si daca aveti timp, cititi si ce am scris in numarul 5 / 2014: in numele comunitatii forumistice, am cerut schimbarea statutului. A trecut de atunci un an, am intrebat la statut cum comenteaza interesatii si am primit replica ca vorbesc singur... Florin a avut dreptate!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde radubichis pe 05 Mai 2015, 09:37

Statutul, ca statutul .Faraonii cind se schimba? Cind vor fi trasi de raspundere pentru praduirea patrimoniului (cabane vandute pe 2 bani ,fonduri bune cedate cu dedicatie ,etc.....)?
Cind se va sparge buboiul din capul AGVPS ?
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tehărău pe 05 Mai 2015, 10:11

radubichis scrie:Statutul, ca statutul .Faraonii cind se schimba? Cind vor fi trasi de raspundere pentru praduirea patrimoniului (cabane vandute pe 2 bani ,fonduri bune cedate cu dedicatie ,etc.....)?
Cind se va sparge buboiul din capul AGVPS ?


In momentul in care cei ce au la cunostinta producerea de fapte vor aduce la cunostinta organelor de cercetate ceea ce stiu si vor contribui la probatoriu. Nicidecum trimitand anonime acuzatoare. Ca sa nu mai zic ca aceste anonime au si potenta de a crea o imagine de intangibilitate, sau de carcoteala barfitoare, cu efect de bumerang. Nu mai zic de faptele de tainuire, de favorizarea infractorului, de defaimare si cate or mai putea rezulta din banuielile astea. Sunt totusi ceva ani de cand apar acuze si nu se dovedeste nimic. A cui e vina?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Clujeanul pe 05 Mai 2015, 10:23

radubichis scrie:Cind se va sparge buboiul din capul AGVPS ?


Cred ca la putin timp dupa momentul afilierii obligatorii.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde radubichis pe 05 Mai 2015, 11:25

tehărău scrie:
radubichis scrie:Statutul, ca statutul .Faraonii cind se schimba? Cind vor fi trasi de raspundere pentru praduirea patrimoniului (cabane vandute pe 2 bani ,fonduri bune cedate cu dedicatie ,etc.....)?
Cind se va sparge buboiul din capul AGVPS ?


In momentul in care cei ce au la cunostinta producerea de fapte vor aduce la cunostinta organelor de cercetate ceea ce stiu si vor contribui la probatoriu. Nicidecum trimitand anonime acuzatoare. Ca sa nu mai zic ca aceste anonime au si potenta de a crea o imagine de intangibilitate, sau de carcoteala barfitoare, cu efect de bumerang. Nu mai zic de faptele de tainuire, de favorizarea infractorului, de defaimare si cate or mai putea rezulta din banuielile astea. Sunt totusi ceva ani de cand apar acuze si nu se dovedeste nimic. A cui e vina?

Studiu de caz
Cabana AGVPS Crisan
Vanduta in 2005-2006 Complexul era constituit din cabana propriuzisa la care prindeai greu loc ,doar cu rezervare si casa administratorului plus o bucatarie in afara cabanei.La momentul respectiv metrul patrat de pamint in Crisan se vindea cu 35-40 euro (umblam sa-mi cumpar si eu teren pt o cabanuta)
Suprafata totala a complexului din ce-mi amintesc depasea cu mult 1500 metri patrati
Cabana era full tot timpul,plina de pescari si vanatori si producea profit
De ce s-a vandut si cu ce pret?
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde tehărău pe 05 Mai 2015, 20:50

Nene Radu, daca ma intrebi pe mine de vanzarile alea, habar n-am! Dar as avea o sugestie: Un document in word, in care sa scrii ce vrei sa afli. Daca l-a vandut AJ-ul, la titlu pui Dl Dir, Consiliului, Dl pesedinte al asociatiei .... va rog sa-mi raspundeti conform prevederilor legale.... (alea care obliga la transparenta), in termen de 30 de zile conform (gasesti pe net), bla bla bla. Le depui pe toate trei la asociatie si ceri numar de inregistrare. Am zis trei ca sa nu paseze motanul numit competenta. Raspuns iti dau sigur. Daca-i bun, pune-l si pe net, sa vedem si noi. Daca nu-ti convine si vanzarea s-a facut cand AG avea competente de control, schimba in cerere J cu G, mai adauga ca ai primit raspunsurile atasate si mai astepti putin. Daca nici astea nu-s OK sau vanzarea s-a facut cand AJ-ul nu mai avea control economic, ia raspunsurile si fa o sesizare sau, in trend, un denunt la Politie, Parchet, DNA daca e conflict de interese. Vom urmari cu interes evolutia... :wink:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde radubichis pe 06 Mai 2015, 07:15

Vor veni raspunsurile exact ca si cele privind privatizarea Petrom ,a combinatelor siderurgice ........si a altor furaciuni strategice ,pe care noi nu avem IQ-ul necesar sa le intelegem
Revenind la campaniile antivanatoare sunt de parere ca acestea pot fi combatute stintific de catre catedrele de vanatoare ale facultatilor de profil .Prin cooptarea acestora cu ajutorul unor teme de cercetatre oferite catedrelor de vanatoare sunt sigur ca altele vor fi perceptiile opiniei publice despre vanatorime
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde biriuck pe 06 Mai 2015, 08:00

Se sterge la fund muritorul de rand cu opinia argumentata stiintific! Cativa vor fi receptivi, majoritatea va reactiona insa emotional si nu rational. Internetul e plin de fumigene, iar mintea lor este sigura ca pe undeva este si foc!

Multe campanii gresit numite "verzi" se bazeaza pe un element de propaganda clasic: "O minciuna repetata de 1000 de ori devine adevar!"

Exemplu:
Imagine
Unde in lumea asta se dau autorizatii pentru vanare de femele de rinoceri (mai toti prin rezervatii) ce au pui neajunsi la maturitate??? O astfel de hartie se elibereaza doar pentru femelele batrane ce nu au mai facut pui cativa ani la rand.
Cel mai probabil orfanul este rezultatul actiunii vreunui grup de braconieri ce au fugarit-o pe ma-sa pentru ca niste mosi impotenti din Asia cred ca vor avea iar erectii daca ingereaza cheratina!
Nu m-ar mira ca animalul din poza sa fie mascul. :evil: Conteaza pentru cineva din target?
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde AXP pe 06 Mai 2015, 08:30

Salutare tuturor;
Foarte probabil ca raspunsurile vor fi de genul acesta, …, cum foarte posibil sa operatiunile respective sa se fi facut, “dribland” legislatia in vigoare,…
Insa, revenind la campaniile antivanatoare, cum spunea si colegul @radubichis, acestea ar trebui combatute profesional. Ori o asemenea actiune poate fi facuta cu success, doar de profesionisti, profesionisti in vanatoare in colaborare cu profesionisti in media. Eu unul, ma consider doar un vanator amator, cum cred ca suntem marea majoritate dintre noi, …

“ de biriuck pe 06 Mai 2015, 09:00
Se sterge la fund muritorul de rand cu opinia argumentata stiintific! Cativa vor fi receptivi, majoritatea va reactiona insa emotional si nu rational. Internetul e plin de fumigene, iar mintea lor este sigura ca pe undeva este si foc!”

Tocmai de aceea, campania pro, trebuie facuta de profesionisti in vanatoare si comunicare media,…, gasirea lor, a celor care si vor sa se implice cu adevarat, nu este tocmai usoara, …,

Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde radubichis pe 06 Mai 2015, 08:40

Si tu poti sa le spui ca asta este rinocerul vanat cu mari eforturi si multi bani de vanatorii salvatori https://www.youtube.com/watch?v=IQwrC6_P6oc
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 06 Mai 2015, 08:41

Good job Biriuck! Exact despre asta e vorba…Orice minciuna repetata suficient de des va convinge oamenii.
Dovezi sunt peste tot in jurul nostru. Altfel ar fi imposibil ca un cretin ca Ponta sa conduca o tara, ca oamenii sa dispretuiasca hrana sanatoasa versus junk food si asa mai departe.
Sunt mii de exemple, insa cel dat de Biriuck e perfect. Bag mana in foc ca nu exista nici o legatura intre rinocerul din stanga si puiutul din dreapta, insa cei care au facut montajul sunt niste profesionisti si au stiut exact ce sa faca pentru a face oamenii sa reactioneze plini de ura.
Nu va mirati nici DE CE se duc astfel de campanii anti-vanatoare… Vanatorii au arme, remember?
Pai arme trebuie sa fie doar in mana guvernelor, altfel cum ne-ar mai tine in genunchi?
Daca se revolta prostimea? Daca 1000 de oameni au arme si 1.000.000 cer sa li se ia, li se vor lua, insa nu vor putea spune ¨guvernul ma persecuta¨ si e abuziv. Ca un million de ¨oameni pasnici¨, consumatori disciplinati de junk food, pastile anti-gripa, vaccinuri, show-uri TV si alte mizerii, indignati de comortamentul violent al primilor si intoxicati de mesaje in care salbaticii vanatori ucid cu bestialitate micile vietati - sau pe cele mari, insa intotdeuna nevinovate- vor spune: moarte ticalosilor!!!!
Asta e arta manipularii prostimii. Se foloseste in politica - aici e adusa la rang de arta- in publicitate si mai ales in publicitatea prosta, care te face sa cumperi un cacat convins ca e ingrasamant si plin de multumire pentru investitia ta inteligenta.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde Alin3006 pe 06 Mai 2015, 08:47

radubichis scrie:Si tu poti sa le spui ca asta este rinocerul vanat cu mari eforturi si multi bani de vanatorii salvatori https://www.youtube.com/watch?v=IQwrC6_P6oc


Nu. Nu poti. Pentru ca ai nevoie de multi bani sa te bati in bugete cu ai, dat fiind ca deja 3 oameni din 5 sunt convinsi de mesajul lor.
Nu poti atata timp cat exista grupuri pe Facebook unde se promoveaza marlania si badarania, in care vanatorii sunt asimilati cu niste betivi grobieni care calaresc porcii.
Nu poti atata timp cat vanatoarea este condusa bolsevic, de oameni complet depasiti de realitatile vremurilor in care traim si care nu am macar bunul simt sa isi recunoasca neputinta si sa angajeze niste profesionisti.
Nu poti atata timp cat vanatorii sunt pasivi, si cand cruda realitate demonstraza ca majoritari sunt de fapt betivii grobieni si ca de fapt oamenii au dreptate sa ne dispretuiasca, fiindca majoritatea dicteaza directia.

Si lista poate sa continue. Se poate face ceva, insa trebuie actionat pe toate nivelele si e tare dificil. Cei de sus vad doar ciolanul si banii si avantajele, fara sa simta pericolul si fara sa-si dea seama in indolenta lor ca vor pierde ciolanul si ca vor ramane fara nimic daca nu fac ceva URGENT!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde AXP pe 06 Mai 2015, 08:53

Trist, trist, ..., dar din pacate, @Alin3006, are perfecta dreptate, ...
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde biriuck pe 06 Mai 2015, 11:25

Alin3006 scrie:Nu va mirati nici DE CE se duc astfel de campanii anti-vanatoare… Vanatorii au arme, remember?
Pai arme trebuie sa fie doar in mana guvernelor, altfel cum ne-ar mai tine in genunchi?
Daca se revolta prostimea? Daca 1000 de oameni au arme si 1.000.000 cer sa li se ia, li se vor lua, insa nu vor putea spune ¨guvernul ma persecuta¨ si e abuziv.


Bingo! Sunt convins ca multi "verzi" chiar cred ceea ce zic/fac. Nu realizeaza insa ca usurinta cu care primesc anumite sponsorizari se datoreaza campaniei mondiale pentru dezarmarea cetateanului si sunt doar niste pioni manipulati.

Nu uitati ca pe Facebook se poate scrie orice. Da, orice! Cenzura lor este de forma doar...
Nimeni nu este obligat sa aduca dovezi pentru nimic, este suficient doar sa raspandesti mult informatia si aceasta se intipareste in mintea omului. Nu ne place sa recunoastem dar sunt putini oameni care gandesc (strang date, le rafineaza obtinand informatii si trag singuri conluziile), cei mai multi sunt papagali, iau chestii gata "gandite de altii".
Exemple: este plin de citate semidocte din Octavian Paler, truisme siropoase gen Radu F. Constantinescu, misticisme de genul celor promovate de Puric, teorii conspirationiste gen reptilienii, dacii, masonii etc.

Si argumentul suprem pentru care se sterg muritorii de rand (dar cu drept de vot) cu stiinta la cur: tratamentele recomandate de doamna Olivia Steer (sper ca n-am tastat gresit) urmate de un numar infiorator de idioti in defavoarea medicinei in care s-au investit milenii de stiinta (ai cangrena? spala cu ceai de ciubotica cucului)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde OVI762 pe 07 Mai 2015, 20:44

"O minciuna repetata de 1000 de ori devine adevar!"
Nu devine adevar,desi ar vrea unii,devine politica ...sau religie,cele mai eficiente 2 mijloace de a controla marile mase de manevra,de cand e omul om.Ca fix despre asta e vorba.In rest perfect de acord cu voi.
PS
Am cautat de a luat procesorul foc interviul cu Ponta in care declara cu gura lui ca el este impotriva vanatorii;cred ca l-au scos de pe net martafoii rosii,ca altfel nu se explica cum de a disparut brusc,subit si dintr-o data.Pentru asta si nu numai,PUIE MONTA.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde laurul pe 08 Mai 2015, 12:59

OVI762 scrie:"O minciuna repetata de 1000 de ori devine adevar!"
Nu devine adevar,desi ar vrea unii,devine politica ...sau religie,cele mai eficiente 2 mijloace de a controla marile mase de manevra,de cand e omul om.Ca fix despre asta e vorba.In rest perfect de acord cu voi.
PS
Am cautat de a luat procesorul foc interviul cu Ponta in care declara cu gura lui ca el este impotriva vanatorii;cred ca l-au scos de pe net martafoii rosii,ca altfel nu se explica cum de a disparut brusc,subit si dintr-o data.Pentru asta si nu numai,PUIE MONTA.

Chiar mi-era dor de matale.... :wink:
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde OVI762 pe 08 Mai 2015, 23:52

Idem.Astazi implinesc 34 de ani si esti primul care imi zici ''matale'' :lol: :lol: ;mai am niste copii pe strada care imi ziceau ''saru'mana'' da' dupa ce le-am spus ce mi-a sarutat ma-sa acu 15-16 ani s-au lasat de sport.Ca zgandarirati jarul:Alin,daca 1000 de oameni au arme si 1.000.000 cer sa li se ia armele,cei 1 mie raman fara arme,Daca din cei 1000 ,100 sunt uniti si isi apara drepturile cu arma in mana,cei 1.000.000 lasa coada la vale si se supun celor 100.Legea autoconservarii functioneaza fara exceptii.Istoria este scrisa de cei care au arme,nu de catre ceilalti.Nu este normal ca in anul de gratie 2015 sa ne putem gandii la lucrurile astea insa realitatea este asa cum este si...mai vorbim...
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde laurul pe 09 Mai 2015, 23:27

Matale de la mine e alint.... iar daca dadeam icoana la pupat la mamicile alea cand le rupeai tu falcile eram pedofilul Baniei.... da' hai mai cu spor ca mi-e dor de o burta de ras !!!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde laurul pe 09 Mai 2015, 23:29

LA MULTI ANI, OVI !!!!
Sa traiesti cat mine !!!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde OVI762 pe 10 Mai 2015, 06:53

Multumesc pentru urari!
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde madalin122582 pe 10 Mai 2015, 08:22

laurul scrie:LA MULTI ANI, OVI !!!!
Sa traiesti cat mine !!!

Asta da urare...Ovi, daca nu stiai, laurul zis si 'al batran, este cel mai batran...dintre cei batrani :).
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde OVI762 pe 10 Mai 2015, 16:21

Cunosc,nu personal dar cunosc si de aceea apreciez urarile domniei sale;nu ce pe celelalte urari le-as aprecia mai putin :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Campanii anti vanatoare

Mesajde zarpli alabai pe 25 Oct 2017, 20:37

*Aceasta interventie exclude persoanele reale si poate fi privita ca un joc de imaginatie in alt tip de societate.
Va salut, chiat daca cu mare intarziere pt acest thread, insa subiectul ramane in continuare de actualitate.
Ecologistii au o anumita viziune si nu le-o luati complet in nume de rau. Este viziunea lor, punct! Schimbati-o! Sunt dispusi sa cheltuiasca banii lor, sa investeasca energie si timp, e fix treaba lor! Ca si paranteza, exact acelasi lucru il fac si vanatorii. Orientarea difera. In rest, aceleasi orgolii!
Diferenta e ca aia au cooptat foarte multi specialisti in pr, marketing, vanzari... profesionisti. Vanatorii, au un rahat. Este drept ca AGVPS-ul ar trebui sa aiba un departament de PR de calitate. Dar pt aia trebuie foarte multi bani. Faceti un calcul, astia care cunoasteti domeniul. Cat ar costa sa ai reach-ul si efectul dorit?! Cam cu cat ar trebui marite toate taxele, ca sa mergi pe o campanie de vreo 3 ani intensa, dupa care sa mentii efectele si sa contracarezi in tot timpul asta concurenta?! Cati ar fi de acord sa plateasca!? Ca doar nu e afacerea lor, ei sunt doar vanatori si practica o arta nobila si rahaturi din astea. Nu e deloc nobil. E o pasiune si atat. O placere. Tot p-acolo. Nici dracu' nu devine vanator, pt ca vezi doamne', stie el ca tre' sa aiba grija sa existe un echilibru in natura/fondul respectiv. O ai in sange si aia e. Iar palariuta aia de sorginte germanica e de doi bani. Atata se aia majoritatea vanatorilor pe ei, incat e munitie gratuita pt ecologisti. In alta paranteza fie spus, ca sa aiba succes o campanie profi de pr, forumul asta ar trebui sa dispara urgent si cu scuze. Ca-s convins ca aia monitorizeaza si fac screenshot-uri la orice. Sau asa ar trebui... Alta greseala evidenta pe care o fac vanatorii, este sa aiba senzatia ca au drepturi. Gresit. Ai exact atatea drepturi, cate iti permite legislatia. Si aia se schimba. Printre altele nu se mai fumeaza in crasme. Paralela cu scop. Eu ca patron si proprietar, nu pot fuma in crasma mea, de ce tu ca vanator ar trebui sa ai garantat sa vanezi pe nu's ce teren al statului!? Ia mai taie din figuri! Ce sa mai zica pescarii cand cam toate luciurile de apa sunt vandute, arendate?!
Pe un vanator cu arma de foc, il doare la basca ca eu, sau altul nu pot/poate vana cu arcul. Sau cu argentinienii. Sau cu ogarii. Sau cu rapitoare. Fix deasupra palariutei, de fapt. Sau ca cutarica pescar nu mai poate pescui in balta de langa sat, decat cu taxa. Pai si atunci cum rahat sa-i doara pe civili!?
Acestea fiind spuse si sunt doar o mica parte, va invit sa ma contraziceti punctual si cu argumente serioase. Sunt primul care vad cand gresesc.
Numa' bine!
zarpli alabai
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Oct 2017, 12:33

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Revista presei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate