Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 27 Apr 2024, 21:12

Presa

Sectiune dedicata fenomenului cinegetic in mass media . Puteti gasi aici linkuri interesante , ziare si reviste cu profil cinegetic , samd .

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Re: Presa

Mesajde CCM pe 22 Oct 2019, 21:03

...adica paznicul mergea cu arma incarcata, inchisa, dezasigurata, s-a enervat si a dat cu patul armei in caruta, tinand teava indreptata -desigur- catre el?
Apoi, caii s-au speriat si asa se explica si fractura, asadar??
Incredibil.
Cum spuneam, Walt Disney.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 783
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Presa

Mesajde NicuNicuta pe 23 Oct 2019, 22:05

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... ni-1205374
Cel puțin doi mistreți au fost văzuți miercuri, la orele prânzului, în orașul Otopeni, din județul Ilfov. Autoritățile au încercat să-i prindă, însă fără succes până la ora transmiterii acestei știri.
Cu Stimă,
Nicolae
Avatar utilizator
NicuNicuta
Membru important
 
Mesaje: 284
Membru din: 23 Ian 2011, 23:10

Re: Presa

Mesajde biriuck pe 23 Oct 2019, 22:21

CCM scrie:...adica paznicul mergea cu arma incarcata, inchisa, dezasigurata, s-a enervat si a dat cu patul armei in caruta, tinand teava indreptata -desigur- catre el?
Apoi, caii s-au speriat si asa se explica si fractura, asadar??
Incredibil.
Cum spuneam, Walt Disney.

Cam multe coincidente dar partea cu arma neasigurata si inchisa nu m-ar mira. Am vazut pe multi purtand asa...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Presa

Mesajde CCM pe 23 Oct 2019, 23:19

Asa-i, cam prea multe coincidente...in plus, majoritatea armelor de vanatoare au siguranta automata. Mi-e greu sa cred ca un paznic ar dezasigura arma fara sa fie nevoit intr-adevar. Nu era la vanatoare, ci patrula.
Si mai apoi sa si dai cu patul armei in caruta cu arma dezasigurata... parca nu se potriveste.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 783
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Presa

Mesajde biriuck pe 24 Oct 2019, 00:31

Nu era paznic, era padurar. Eu asa am inteles.
Cat despre paznici si arme... am patit nu o data sa vad cum paznicul ce ma insotea avea arma incarcata si neasigurata. Unele arme era niste "balamale" ce cloncaneau din toate incheieturile, nici nu vreau sa ma gandesc ce se putea inatampla.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Presa

Mesajde Ghinda pe 24 Oct 2019, 06:43

Stii ce zic dacii liberi? Arma fara cartus pe teava, este doar un ciomag. La ce bun sa o mai cari?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Presa

Mesajde DCT pe 25 Oct 2019, 22:28

DCT
Membru activ
 
Mesaje: 80
Membru din: 06 Iul 2017, 00:26

Re: Presa

Mesajde Ghinda pe 28 Oct 2019, 09:50

Pai ciocarlia este spre gata. Ratele cu pricina, daca e sa fie pica oricum, ca numai tembelii de ongisti pot crede ca in zbor, pitit ca dracu, apuci sa distingi care rata este. Iar stuzul viilor, hai sictir. Cocosarul este baza.
Dar ma bucur de prostia si bucuria prostilor.
Asa este cand cascam gura la ong. De aia nu are ursul coada!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Presa

Mesajde treepom pe 30 Oct 2019, 23:58

treepom
 
Mesaje: 9
Membru din: 21 Apr 2012, 17:34

Re: Presa

Mesajde tehărău pe 19 Noi 2019, 18:53

Iată ceva ce are legătură cu discuțiile de pe forum de zilele acestea și nu numai:

https://m.adevarul.ro/news/politica/fal ... index.html
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Presa

Mesajde tehărău pe 12 Ian 2020, 07:30

Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Presa

Mesajde tehărău pe 13 Ian 2020, 07:03

https://m.adevarul.ro/entertainment/cel ... index.html

Dumnezeu s-o odihnească!
Despre morți, numai de bine!
Și frumos este să-i pomenim. Ce-mi amintesc despre celebra prezentatoare e ca a avut un tată pentru care am tot respectul!
Și ca odată, după celebra emisiune cu Rareș Bogdan și ursul, printr-un comentariu pe FB sau aiurea, nu mai rețin precis unde, mi-a răspuns ceva precum noi, vânătorii, avem probleme psihice...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Presa

Mesajde OVI762 pe 13 Ian 2020, 07:33

Moderat
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Presa

Mesajde Sly_Fox pe 16 Ian 2020, 18:35

Cascadorii râsului lovesc din nou. Emilia a fost mâncată!

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... ol-1246401
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Presa

Mesajde CCM pe 18 Ian 2020, 18:58

Ce faceti, oameni buni?
Mai erau niste posturi pe aici. Unde au disparut?
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 783
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Presa

Mesajde CCM pe 18 Ian 2020, 19:00

Macar bina ca ati moderat postul ala.
Dar nu e ok ca ati sters dupa aia.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 783
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Presa

Mesajde CCM pe 18 Ian 2020, 19:04

Adica a lu' Ovi a fost moderat, dar ale mele si a lui DanCo au fost pur si simplu sterse.
Fain.
Sintem toti egali, dar nu chiar la fel...
Cum ziceam, un gust amar.
La revedere.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 783
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Presa

Mesajde Clujeanul pe 18 Ian 2020, 19:26

Daca nu o pățea, Țopeasca s-ar fi produs ca consilier pentru ceva secretar de stat în Ministerul Sănătății.
Colegule CCM, poți fi sigur că ar fi lovit în orice ține de vânătoare cu toate mijloacele disponibile. Dacă și o persoană cu problemele dumneaiei ajunge consilier în M.S. ce să mai zici de cel care o angajează? Praf!

PS. La faza de mai sus eu țin cu Ovi. Am citit înainte de moderare și mă bucur că am văzut un om care nu face risipă de compasiune unde chiar nu trebe.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Presa

Mesajde CCM pe 18 Ian 2020, 19:47

Clujeanule, se prea poate ca ar fi facut asta.
Dar nu despre asta ziceam.
Cum sa te bucuri de moartea unui om?!
Asta era problema mea. Un om decent - sigur ca in lumea ei cu animalute pe care le iubea, etc., etc. - dar un om decent si corect. In limitele ei - cum sintem si noi, in ale noastre.
Cat despre cum s-a moderat, nu am ce sa mai comentez.
Eu unul o sa iau o pauza lunga pe forum, o sa mai citesc, dar nu o sa mai scriu o vreme.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 783
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Presa

Mesajde laurul pe 18 Ian 2020, 20:57

CCM scrie:Eu unul o sa iau o pauza lunga pe forum, o sa mai citesc, dar nu o sa mai scriu o vreme.

E agora..... Fiecare spune ce simte si nu cred ca postarea lui Ovi a fost deranjanta cu exceptia a doua, trei suflete de vioara.
Eu personal am aceeasi compasiune pe care o avea doamna in cauza fata de un vanator mort sau ranit grav.
Lectura placuta!!!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Presa

Mesajde DanCo pe 18 Ian 2020, 23:07

Domnilor, eu zic sa ne gândim in primul rand la civilizatie si binele acestui forum. In primul rand eu cred ca distinsa doamna a combătut pasiunea noastră din necunoașterea complecta a fenomenului și din cauza acelor purtători de arma care sunt orice doar vânători nu. Acei oameni care nu ratează nici o ocazie sa iasa cu pusca si sa împuște orice viețuitoare in majoritatea cazurilor ilegal. Aceștia sunt si puternic mediatizați și comportamentul lor arunca o mare pată neagră asupra vânătorii. Totusi eu nu imi aduc aminte ca doamna sa fi fost nesimtita sau grosolană. Pur si simplu susținea puternic niste principii in care credea. Noi de ce sa fim acuma exact cum susținem ca nu suntem? De ce sa o condamnă pentru ideile ei pana la a ne bucura de moartea ei? Asta deja eu cred ca este o gândire de acum 1000 de ani. Cat despre faptul că anumite postati au fost sterse eu cred ca odata ce motivul acelor postari a fost îndepărtat ele păreau ieșite din context și nu își mai aveau rostul. Orgolii exagerate eu cred nu prea fac bine acestei comunitati asa ca pe mine personal nu ma deranjează ca acele posturi au fost sterse. Ele si-au atins scopul.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Presa

Mesajde laurul pe 19 Ian 2020, 04:33

DanCo scrie:Cat despre faptul că anumite postati au fost sterse eu cred ca odata ce motivul acelor postari a fost îndepărtat ele păreau ieșite din context și nu își mai aveau rostul. Orgolii exagerate eu cred nu prea fac bine acestei comunitati asa ca pe mine personal nu ma deranjează ca acele posturi au fost sterse. Ele si-au atins scopul.

+1!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Presa

Mesajde tehărău pe 19 Ian 2020, 07:29

In contextul dat, vreau sa fac niste precizari cred ca vor clarifica lucrurile. Am citit postarea lui Ovi chiar când a fost urcata. Si am inteles-o deplin, de la un capat la altul.
Incepe cu "Eu, ca oltean..."
Cu multi ani in urma am participat la o inmormatare intr-un sat oltenesc, cu colb pe drumul principal. A fost cu lautari, cu hore si sarbe. A participant tot satul. S-e dadeau dedicatii de sufletul mortilor. Se plângea și se râdea. Si erau olteni, nu tigani. Mi s-a părut ciudat tare, dar m-am adaptat.
Sa nu uitam ca cei de la care am mostenit aceste meleaguri (si pe care noi, contemporanii am avut necuviinta de a le lasa copiilor copiilor altora, de prosti ce suntem!) se bucurau la moartea unui om. Dacă aceasta bucurie a rămas ca tradiție în unele locuri, asta nu poate decât sa ma bucure. E semnul ca generațiile n-au fost afectate prea mult de modernismul împrumutat sau de ipocrizie contagioasă.
Celor ce vor cataloga trăirea ca fiind primitiva, le răspund anticipat ca apreciez foarte mult apucăturile umane primitive, vânătoarea fiind unul dinte ele.
Daca nu m-am făcut înțeles, pot sa dezvolt subiectul.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Presa

Mesajde Ciprian_1 pe 04 Feb 2020, 15:14

Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Presa

Mesajde Sly_Fox pe 04 Feb 2020, 18:18

Eu spun de ani de zile că se folosesc substanțe chimice cu efect toxic împotriva rozătoarelor. La mine în zona lucrurile stau așa: clima s-a încălzit, rozătoarele s-au înmulțit, fermierii pun din ce în ce mai multe momeli cu grad extrem de toxicitate, rezultatul fiind intoxicarea la grămadă a șoarecilor de câmp, iepurilor, căprioarelor, apoi indirect prin consumul cadavrelor a vulpilor și a unor păsări de pradă. Este un dezastru ecologic, însă nu interesează pe nimeni, doar nu o să se renunțe la culturile agricole pentru câțiva iepuri și căprioare. Și în acest ritm, contabilizând și alți factori perturbatori, o să mai existe animale sălbatice doar pe la Zoo.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Presa

Mesajde AXP pe 29 Apr 2020, 19:48

22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Presa

Mesajde Ghinda pe 30 Apr 2020, 09:36

Profesori!
Aia de la firmele mari de arme, ar trebui, dupa ce ies de la parnaie, daca or face, sa ii recruteze.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Presa

Mesajde dragosbahnea pe 30 Apr 2020, 14:19

Si cati din astia or mai fi si nu-i prinde nimeni, multi mana-n mana cu seful de post....
dragosbahnea
Veteran
 
Mesaje: 495
Membru din: 12 Iul 2009, 17:35

Re: Presa

Mesajde Ciprian_1 pe 04 Mai 2020, 15:15

Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Presa

Mesajde dragos113 pe 06 Mai 2020, 12:13

Buna ziua, stiu ca inca nu m-am prezentat.

Dar vreau sa las si eu asta aici https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... re-1302768.

Sunt convins ca se vor bucura cativa oameni.
dragos113
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Ian 2018, 11:07
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Revista presei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Publicitate