Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 04 Mai 2024, 02:53

Rasfoind si rascolind carti si alte lucruri de suflet

Sectiune dedicata fenomenului cinegetic in mass media . Puteti gasi aici linkuri interesante , ziare si reviste cu profil cinegetic , samd .

Moderatori: biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Re: Rasfoind carti si alte lucruri de suflet.

Mesajde Marius pe 31 Mar 2006, 18:12

amis scrie:Am vazut la Marius,spre exemplu, o bricheta foarte frumoasa cu motive vanatoresti.(Ma gindeam ,ca ar fi un motiv, sa ma apuc de fumat daca as avea o asa bricheta :) )


Daca as putea sa-ti dau si naravul...
:wink: :lol:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde dumi pe 01 Apr 2006, 20:45

Salut!

Un vanator adevarat trebuie sa cunoasca,cat mai multe despre "tinta"sa.De aceea va propun astazi o carte care nu trebui sa lipseasca din biblioteca noastra:"Pasarile din Romania si Europa_determinator ilustrat"-o mai puteti gasi la S.O.R.De asemenea am cumparat de curand,"Monografia Cocosului de Mesteacan"si "Sacalul Auriu".Voi ce carti mai aveti? Ce alte lucruri dragi legate de pasiunea noastra mai aveti?


Sunt de parere ca "prima arma" din dotarea vanatorului ar trebui sa fie cartile despre vanatoare si tir, inclusiv cele beletristice.
Cateva carti din biblioteca mea, fara o ordine anume:
C. Dominic - O jumatate de secol de vanatoare in Carpatii Romaniei, vol. I
Titus Popovici - Raul uitarii
C. Rosetti Balanescu - CYNEGIS prin paduri, cimpii si ape, printre jivine si oameni
Otto Alsher - Povestiri despre animale
Ionel Pop - Instantanee din viata animalelor
Ionel Pop - Inima padurii
N. C. Cristoveanu - Alte intimplari de vinatoare
F. Ilie - Chemarea
N. Stravoiu - Trairi vanatoresti cu si fara caine
S. Pascovschi - Vinatoarea la pasarile de pasaj
A.T. Draganescu - Vinatoarea asa cum este ea
dumi
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 01 Apr 2006, 20:00

Mesajde Marius pe 01 Apr 2006, 23:22

Am citit cu ani in urma o carte care se numeste "Vanator in taiga", scrisa de un ceh (parca). Un scriitor ceh, hotarat sa scrie o carte despre vanatoarea ca profesie a unor localnici din Siberia, traieste alaturi de unul din acestia, timp de vreo 6 luni, in completa izolare, din toamna pana in primavara, in Siberia. Natura, supravietuire, vanatoare. O carte reportaj care merita citita. Din pacate, nu o am.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Johny Wolf pe 02 Apr 2006, 11:07

Este vorba cumva de - "Prin taigaua extremului orient" V.K. Arseniev - Dedicata amintirii lui Dersu Uzala ?
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde Marius pe 02 Apr 2006, 21:34

Johny Wolf scrie:Este vorba cumva de - "Prin taigaua extremului orient" V.K. Arseniev - Dedicata amintirii lui Dersu Uzala ?


Poate ca nu mai tin minte titlul. Poate ca e.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde gxg pe 03 Apr 2006, 08:55

Johny Wolf scrie:Este vorba cumva de - "Prin taigaua extremului orient" V.K. Arseniev - Dedicata amintirii lui Dersu Uzala ?

Nu.Cartea se numeste chiar Vanator in taiga.Este scrisa de Jan Kozak.
Pentru mine Sadoveanu ramane un adevarat mentor.Cred ca l-am citit de sute de ori.
gxg
Membru important
 
Mesaje: 121
Membru din: 20 Dec 2004, 09:11
Locaţie: alexandria

Mesajde Johny Wolf pe 04 Apr 2006, 10:25

Eu va recomand si pe cea postata de mine. Merita citita. Si am sa incerc la un anticariat sa o gasesc pe cea postata de gxg. Cat despre SADOVEANU, despre ce a scris si a facut pentru vanatoare acest Domn. Numai cuvinte de lauda.
Ultima oară modificat de Johny Wolf pe 08 Apr 2006, 21:31, modificat de 2 ori în total.
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde ajutor_de_vanator pe 12 Apr 2006, 19:51

Si apoi ar mai fi tot ale lui C.Rosetti Balanescu, CYNEGIS- prin paduri si ape, printre jivine si oameni si Din carnetul unui vanator, si apoi Freamatul muntilor a lui Aristide Stavros, si Povestile unui vanator a lui Mos Andrei...
sunt multe si frumoase si care iti incalzesc sufletul si aprind imaginatia, mai ales in momentele cand nu poti iesi la vanatoare. Poti invata din cartile astea si altele asemenea cum sa intelegi momentele traite la vanatoare, pe camp sau prin paduri.
ajutor_de_vanator
 
Mesaje: 10
Membru din: 01 Apr 2006, 08:25

Cartile noastre.

Mesajde Allexsan pe 20 Apr 2006, 15:29

Salut amis!
Am fost surprins placut cind am vazut ca te preocupa si cartea vanatoreasca,se spune ca omul il cunosti bine cind bagi in plug cu el.
Am si eu citeva carti si cred ca unele sint f.bune.
-Vinatoare si salmonicultura,deAurel Negrutiu.
-Enciclopedie Zoocinegetica, de Mitica si Cristian Georgescu o carte destul de completa zic eu,cuprinde pasari din Romania,mamifere salbatice,caini de vanatoare,arme si munitii de vanatoare,vanatoare in mitologie,vt. in istoriesi arheologie,vt. in literatura in arta etc.
O carte intr-adevar buna,scrisa de oameni de specialitate.
Nu spun.... am o multime din astea mai mici,incepind cu Istoria naturala a lui Buffon,Trofee de vinat de N.Selaru,Mitologie zoocinegetica si alte citeva de Gabriel Cheroiu.
Am inrat acum cativa ani in posesia unui Manual pentru ex.de vanator, de fapt este o carte completa, insotita si de peste o suta de planse color intr-o prezentare impecabila, a aparut in 2003 si este scrisa impecabil, ce sa-ti spun.... ce e bun e bun si lui dumnezeu Ii place.
Am sa-ti fac o vizita sa vad ce ai tu in biblioteca, ca dupa cit se pare esti si romantic.
ps. cred ca am ceva pentru tine!Delta dunarii si complexul lagunar Razelm.
Pa.....
allex.
Allexsan
 
Mesaje: 13
Membru din: 22 Ian 2006, 12:37
Locaţie: pitesti

Mesajde wachtelfeld pe 20 Apr 2006, 22:08

Eu de ceva ani incerc sa imi fac o biblioteca de vanatoare ...am strins cam spre 150 de carti ...LAROUSSE DE LA CHASSE 1911,1921,WAIDMANSHEIL,NIEDERJAGD UND FALKNER(OBERLANDER),colectia WILD UND HUND 1899 pe tot anul legata,NIEDERJAGD a lui DIETZEL(capodopera )...etc...insa cartile mele de suflet sunt POVESTIRILE UNUI VANATOR a lui MIHAI MOSANDREI ,POVESTIRILE VANATORULUI scrisa de IVAN ARAMILEV(publicata la noi in 1956) si VALEA FRUMOASEI SI DINCOLO DE NEGURI ,MIHAIL SADOVEANU .
Pentru mine ,cind intru in biblioteca si ma uit doar la carti le de vanatoare parca intru in alta lume ,totul dispare din real si pasesc in trecut printre altii care au simtit ca mine si poate mai mult.....si cu riscul de a fi patetic ..chiar sunt mindru :oops: :lol:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Mesajde Ursus2006 pe 21 Apr 2006, 00:06

Cartile lui Ionel Pop, dupa parerea mea, sunt cele mai "tari in domeniul cinegeticii din Romania! Eu am fost pe "Valea Frumoasei" si am prins si pastravi! Am toate cartile scrise de Ionel Pop.
Fiind la ceas de sarbatoare,de Sfintele Psti,doresc sa va transmit tuturor un mesaj din Ardeal:
Ase cum de-ai venit, macar cu gandul daca n-ai putut de tat,catra Ardeal,spre a ne bucura cu tatii de-o palinca,d'apai si de-o slana cu pita si ceapa,ase si noi iti multamim ca esti in cuget si-n simtiri una cu noi , fapt pentru care declaram sus si tare ca incepand de amu' ramai de-al nost' . Roman cu suflet de Ardeal.Indubitabil.No' ase!
Dumnezeu sa te bucure si sa te-mburde -n Rai!!!

URSUS2006-=HORIA REX DACIAE
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde cata pe 25 Apr 2006, 09:34

Pe langa aceste carti enumerate de voi as veni si eu cu ceva completari, bineinteles daca se poate,sa nu-l uitam printre marii scriitori de carti de vanatoare pe Aristide Stavros cu "Freamatul Muntilor"si cu "Ceea ce nu povestesc vanatorii", dou carti de exceptie.Si ca si carte de inceput a unui vanator eu as recomanda, ca biblie a vanatorii in Romania, cartea marelui cinegetician Vasile Cotta-"Vanatul si vanatoarea in Romania" si pentru cei interesati de vanatorile lui Ceausescu cititi cartea lui Mitica Georgescu "Vanatorile lui Ceausescu asa cum au fost ele".
Cu acestea am enumerat si eu niste carti din colectia mea care cu toate ca le-am citit de cateva ori de fiecare data le rasfoiesc cu aceesi placere,citind intamplari, esecuri si bucurii la vanatoare.
Cu stima si admiratie pentru toti cititorii de carte cinegetica!!!
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Mesajde Johny Wolf pe 25 Apr 2006, 18:19

Ursus2006 - "Valea Frumoasei"
Daca este aceiasi descrisa de Ionel Pop. Te rog sa imi spui mai precis unde anume este.
Sau daca este cineva care cunoaste locuri pe unde a trecut Ionel Pop, rog sa dea amanunte derspre aceste locuri.
Are cineva o poza cu Ionel Pop?
Stafie Ionut
Avatar utilizator
Johny Wolf
Veteran
 
Mesaje: 481
Membru din: 29 Noi 2005, 12:14
Locaţie: Iasi

Mesajde Ursus2006 pe 26 Apr 2006, 08:52

@Johny Wolf

Valea Frumoasei- este aceeasi cu cea descrisa de Ionel Pop si unde l-a avut invitat si pe Mihail Sadoveanu.Trebuie sa ajungi in Alba,Sebes-de acolo spre Sugag-este asfalt. Apoi ajungi la lacul Tau si de acolo la Oasa, de unde sunt mai multe drumuri care se ramifica spre Luncile Prigoanei,Poarta Raiului, varful Surianu.Merita vazute aceste locuri,fondurile de pescuit si vanatoare apartin de D.S.Alba.
Asta e,in mare !
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde florin.t pe 27 Apr 2006, 14:50

Mai gasiti aici cartea 'Vanatul si vanatoarea in Romania ' de V Cotta (undeva in josul listei)

http://www.revista-ferma.ro/index-carte_prin_posta.html
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 27 Apr 2006, 18:49

pe valea frumoasei am fost si eu
mai exact la pescuit in lacul oasa!puteti citii un articol despre asta intr-un numar mai vechi din aventuri la pescuit
locurile merita vazute,eu am stat o saptamana acolo si parca nu as mai fii plecat...........si pastravi.........si un urs observat d la distanta ..........
poate mai ajung la vara inca o data
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Cartile noastre de suflet.

Mesajde Allexsan pe 01 Mai 2006, 19:09

Apropo Amis,am vazut imaginea cu cartea lui Ion Smatoc "Carabine si cartuse de vanatoere" este o carte tehnica de specialitate, buna pentru noi.
Eu nu am putut sa o achizitionez la timp,dar am reusit totusi sa o trag la xerox,daca stii pe undeva una disponibila vreau sa o cumpar.
Vreau sa te informez, ca dealtfel si pe toti cititorii acestui sait ca"Ion Smatoc" a decedat anul trecut prin septembrie parca, poti gasi necrologul
lui in revista "Vanatorul Roman" din luna dec.2005,scris de Mihai Lupeanu.
Se cuvine sa-i aducem un pios omagiu acestui mare balistician care a fost "ION SMATOC" si care ne lasa noua o parte din experienta sa de o viata. 8)
Am inteles ca a mai lasat cateva carti nepublicate, poate dl.Lupeanu sa continue cu publicarea lor,ne-ar fi de real folos.
Sa-ti spun una buna de data asta, cautind apsolut intimplator am dat peste un sait nou al agvps.ro,este un sait frumos cu forum la inceput de drum, cred ca trebuie sa-l vizitezi neaparat.
Adresa lui: Google>www.agvps.ro>apare o ferestra de dialog cu validarea url-ului, >dai clic pe linkul de mai sus si ti se deschide pg.web.
Este un pik pitit dar este frumos, ai sa vezi!
allex.
Allexsan
 
Mesaje: 13
Membru din: 22 Ian 2006, 12:37
Locaţie: pitesti

Mesajde Ursus2006 pe 04 Mai 2006, 18:37

Daca gasiti pe undeva, nu ezitati sa va procurati cartea:
DIN CARNETUL UNUI VANATOR- C.Rosetti-Balanescu ,Ed.AGVP din R.P.R.-1963.
Eu acum am primit-o de la un batran care nu mai e vanator si ai carui copii nu au aceasta pasiune.
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde amis pe 04 Mai 2006, 20:43

CAUT-cartea "Vanatorul bun sau mestesugul de a nu-ti fi urat"-de Costache Negruzzi.Ofer cel mai bun pret,sau la schimb alceva cu specific.
amis
Veteran
 
Mesaje: 1149
Membru din: 05 Ian 2006, 20:51
Locaţie: Pitesti

Mesajde tibi_anghel pe 04 Mai 2006, 21:50

Sunt pasiuni care se nasc odata cu noi. Unele insa nu dispar atunci cand, in mod implacabil, lasam lumea aceasta pentru acele "vesnice plaiuri ale vinatorii". Le lasam celor care ne urmeaza pe o ramura mai inalta a arborelui genealogic. Sau poate nu...Pentru mine dragostea pentru arme am mostenit-o de la bunicul meu, fost armurier cu ucenicie inceputa la 14 ani la un atelier din Chisinaul romanesc, la acea vreme, si continuata inainte de razboi la Arsenalul Armatei.El mi-a construit primele pusti din lemn, replici pina in cele mai mici detalii ale armelor la care lucrase cu multi ani in urma.Spun cu multi ani in urma deoarece a renuntat la meseria atit de draga lui pentru ca nu a vrut sa faca acel pact cu diavolul care pentru noi toti a fost regimul instaurat dupa 1947. Vinatoarea...are o alta radacina.In 1979 am cumparat o carte:"CASA LUI MOS VUIA" scrisa de EUGEN JIANU un maestru desavarsit al condeiului.Au urmat altele printre care una, al carei titlu nu mi-l pot aminti, scrisa de ARISTIDE STAVROS de care am fost legat printr-o legatura de rudenie aparuta in urma unei aliante.Ultima citita a fost CYNEGIS-prin paduri si ape printre jivine si oameni.O carte extraordinara care in anumite momente mi-a umplut ochii de lacrimi.Toti autorii de proza cinegetica au in comun o sensibilitate uimitoare si o iscusinta aparte in folosirea metaforelor. Oarecum paradoxal pentru oameni cu pasiuni ce implica folosirea armelor.
tibi_anghel
Membru important
 
Mesaje: 226
Membru din: 09 Dec 2005, 14:31

Mesajde jon2004 pe 05 Mai 2006, 07:56

tibi_anghel scrie:In 1979 am cumparat o carte:"CASA LUI MOS VUIA" scrisa de EUGEN JIANU un maestru desavarsit al condeiului.


Aceeasi carte mi-a declansat si mie aceasta patima!Aveam vreo 9-10 ani , cand tatal meu , mi-a cumparat aceasta carte!Am citit-o de zeci de ori, era singura carte de acest gen , pe care o aveam.Pentru ca nu aveam pe nimeni in familie care sa fie vanator, am inceput prin a hoinari pe campuri si paduri impreuna cu un caine de curte , pe care il aveam in vremea aceea, inspirat de povestirile din carte.Mai tarziu am aflat , ca o ruda mai departata este vanator , l-am contactat si am inceput sa merg cu el la vanatoare.Asta a fost inceputul, probabil daca nu era acea carte , alte pasiuni m-ar fi napadit!!!I-mi pare rau ca nu mai am cartea, a ramas in casa parintilor si probabil s-a ratacit s-au a gasit-o alta "victima"!
Acum , cand i-mi aduc aminte de vremurile copilariei, ma gandesc ca si ceilalti frati ai mei, au rasfoit cartea la vremea aceea, dar au considerat-o neinteresanta si au abandonat-o!Nu am inteles de ce tatal meu , a ales acea carte , el nefiind vanator!Asa a fost sa fie!
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde Ursus2006 pe 07 Iul 2006, 18:49

Si eu am cuparat-o tot cu 35 ron, desi nu are pretul pe ea.Mai are si ceva greseli pe la punctaje si clasamente( de ex. la cerbul comun-la natiuni si la cele mai valoroase trofee de cerb comun din lume). In rest nu stiu cand vom vana noi muntiac, cerb Axis... de trofeu!!! :wink:
Amis, oare cine a vanat cerbul de pe coperta de sfarsit?
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde jon2004 pe 11 Iul 2006, 21:15

jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Mesajde dumi pe 12 Iul 2006, 06:28

Multumesc jon2004!
Apreciez f. mult astfel de lecturi.
dumi
Membru activ
 
Mesaje: 92
Membru din: 01 Apr 2006, 20:00

Mesajde Ursus2006 pe 12 Iul 2006, 14:24

Ce vremuri dom'le , ce vremuri ! Foarte frumos scris !
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde jagermeister pe 19 Iul 2006, 11:58

Sa va mai recomand niste titluri :

Aristide Stavros-"Freamatul Muntilor"
"Antilopa Carpatilor"
"Vanatori si...caractere"
Nicolae Cristoveanu-"Veche patima,vanatoarea..."
"Alte intamplari de vanatoare..."
Constantin Dominic-"O jumatate de secol de vanatoare in Carpatii Romaniei"
Gabriel Cheroiu-"La inceput a fost padurea"
Nicolae Romulus Daramus-"Taul Negru"
Nicolae Stravoiu-"Trairi vanatoresti cu si fara caine"
Eugen Jianu-"Locuri si popasuri vanatoresti"
Gheorghe Colt-"Urme pe zapada"
Avatar utilizator
jagermeister
Membru important
 
Mesaje: 280
Membru din: 30 Mai 2006, 10:37
Locaţie: Romania

Mesajde NYHunter pe 19 Iul 2006, 15:12

Stie cineva sa imi spuna cum as putea sa komand carti de vanatoare direkt din Romania in America?Sau poate asa ceva inca nu exista!

PS.Probabil ca deza stiti,eu nu sint nascut in Romania si nu am familie acolo,stiu ca aia ar fi mai usor cineva din familie sa cupere acolo si sa mi le trimite.Poate ca cineva vrea sa ma adapteze :lol:
Avatar utilizator
NYHunter
Nou membru
 
Mesaje: 30
Membru din: 16 Dec 2004, 19:40
Locaţie: NY

Mesajde Marius pe 19 Iul 2006, 21:18

NYHunter scrie:Poate ca cineva vrea sa ma adapteze :lol:


Buna asta cu adoptia. :lol:
Ai grija, ca dupa ce te adopta, o sa vrea reintregirea familiei. In state... :lol:
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde puscasumarin pe 29 Iul 2006, 12:28

eu! daca se poate...
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde Ursus2006 pe 30 Iul 2006, 00:25

Asa, fara licitatie? :cry: Era mai palpitant.
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Următorul

Înapoi la Revista presei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate