Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 21 Mai 2024, 17:44

Concurs " Foto wildlife "

Loc in care se vor arhiva topicuri interesante la vremea lor , dar cu valoare mai mult sentimentala pentru membrii forumului .

Votati cele mai bune fotografii din concurs :

george_ciprian86
18
13%
romaniac
2
1%
ssteffan
1
1%
vnanatorul dibaci
23
17%
Katalin
12
9%
gabi_m
1
1%
todohunter
6
4%
adrian_ppp
6
4%
ghibortz
2
1%
corui - via Ursus
27
20%
greier99
5
4%
gabisandu
8
6%
lia
2
1%
dia
4
3%
amis
19
14%
 
Voturi totale : 136

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde ghibortz pe 22 Dec 2009, 12:19

din curiozitate unde poate fi vizualizat calendarul de anul trecut?
ghibortz
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 28 Feb 2008, 18:18
Locaţie: bucureşti

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde todohunter pe 04 Ian 2010, 16:23

adrian_ppp scrie:Domnul TODOHunter asteptam !


La Multi Ani! tuturor pentru anul in curs, si sa aveti parte de cat mai mult vanat pe catare dar si in obiectivele aparatelor de fotografiat- pentru ca tot suntem pe o pagina dedicata fotografiei.
Multumesc de invitatie adrian-ppp. Am fost putin ocupat si nu am mai intrat de ceva vreme pe forum, dar acum ma alatur si eu voua cu cateva fotografii care sper sa va placa si sa le foloseasca moderatorilor in conceperea si realizarea calendarului pe 2010.

Imagine
Imaginea surprinde o particica din milioanele de gaste pe care le-am vazut la momentul respectiv.

Imagine
Agricultori si un iepure intr-o zi insorita...

Imagine
Un vanator, cainele pontator si un stol de potarnichi.


Momentan nu mai am alte fotografii la mine dar sper sa reusesc sa mai vin cu inca doua pana la sfarsitul lunii.
243 win e o bijuterie pentru tap ...
Avatar utilizator
todohunter
Membru important
 
Mesaje: 207
Membru din: 15 Ian 2007, 20:43
Locaţie: Brasov

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde Alin3006 pe 05 Ian 2010, 13:09

Salut si " La multi ani !" .
Unde am petrecut sarbatorile nu am avut acces la net, abia acum reusesc sa intru pe forum, prima data in 2010.
Constat cu placere ca avem deja ceva material pentru calendarul 2010 si le multumesc celor care ne-au desfatat cu imagini de vis.
Legat de concurs : parerea mea este ca obiectivul principal este un calendar cel putin la nivelul celui de anul trecut. Care s-a facut tot cu pozele forumistilor, fara concurs si fara premii.
Legat de participare : nu vad de ce nu ar intra in concurs cei din afara tarii. Din punctul meu de vedere faptul ca se posteaza din SUA, Suedia, Spania si Noua Zeelanda e o nota buna in plus pentru acest forum si toti membrii au drepturi egale.
Ce s-a omis de la bun inceput insa e modul in care se va vota. M-am gandit de la bun inceput la un sondaj, insa problema este ca participantii trebuiesc introdusi TOTI ODATA in acel sondaj. Din acest motiv propun urmatoarele :
- Data limita pentru inscrierea fotografiilor : 15.01.2010.
- Introducerea sondajului pentru exprimarea votului : 16.01.2010.
- Validarea castigatorilor si decernarea premiilor : 01.02.2010.

Daca mai aveti idei/ sugestii sunt binevenite.
Concursul este valabil pentru toti forumistii, indiferent de resedinta, cu mentiunea ca cei din fara tarii - in cazul in care vor castiga- vor suporta costurile de expeditie a coletului .
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde grigguti pe 06 Ian 2010, 12:26

salutare tuturor si pe acest topic si La Multi Ani!
consider ca observatiile lui Ghibortz :

de ghibortz pe Mar Dec 15, 2009 2:14 pm

nu vreau să par cârcotă însă subliniez câteva aspecte dubioase:
mă gândesc io că fiind concursul până în februarie ar fi timp suficient pentru o organizare mai riguroasă.

1. cine garantează autenticitatea şi apartenenţa fotografiilor?
există un regulament al concursului care să reglementeze o situaţie de genul:
ce se întâmplă dacă uploadez o fotografie care nu îmi aparţine?

2. ar fi mai bine să se deschidă o galerie separată cu un standard de mărime...
3. cel mai corect ar fi fost să fie ridicate cu parolă cu identitate ascunsă.
aşa se vor arunca voturi pe favoritisme şi frăţii.
vezi cazul ghindă care deja se uită prin lunetă.
4. care este regula de vot?
5. unde se votează?

cam atât deocamdată.
dacă îmi mai vin idei anunţ.ghibortz


in special punctul 1 si 3, insa fara acea referire la persoana, este f pertinent si merita luat in consideratie, drept care propun luarea in calcul a urmatoarei idei:
1. fotografiile trimise deja, precum si cele vor mai fi trimise sa fie centralizate intr-o sectiune separata unde sa nu se vada numele participantului.
si
2. ... Ghibortz sa nu participe pe motiv ca ne ia toate premiile :lol:
... (sper ca va dati seama ca am glumit aici)
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde Alin3006 pe 06 Ian 2010, 12:51

Forumul are un numar total de 2000 de membrii inregistrati. Dintre ei, cca 600 sunt cu adevarat activi, in sensul ca si scriu nu numai citesc forumul. Cat de popular sa fii ca sa influentezi rezultatul? Si oricum, preseupun ca nu se va inscrie nimeni cu niste mizerii, din pura decenta, sau daca ar face-o l-ar vota sa zicem 2-3 prieteni si cam atat. Pana la urma si la concursul cu " Cea mai frumoasa poveste " se putea " copia", ceea ce nu s-a intamplat.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde Tranan pe 06 Ian 2010, 20:03

@grigguti si @ghibortz eu trebuie sa va marturisesc sincer ca am fost luat cu totul si cu totul prin surprindere de ceea ce spuneti voi. Mie nu mi-ar fi trecut prin cap ca cineva s-ar putea preta la asa ceva . Nu spun ca nu sunt de acord cu ziceti, in principiu, dar ideea este ca totul devine foarte complicat si bucuria realizarii a ceva frumos este distrusa de toate regulile si legile care trebuiesc introduse sau de pedepsele care trebuiesc aplicate (in cazul in care cineva e prins cu cioara vopsita :lol: ).
Este posibil ca cineva sa se coboare la un astfel de nivel doar pt. a primi o pereche de ochelari sau o luneta? M-as intrista foarte mult, sa stiu ca fac parte dintr-un forum unde oamenii sunt atat de josnici. Parerea pe care mi-am facut despre voi deocamdata este tocmai inversa, de oameni cu onoare si caracter. Poate ca sunt naiv, poate ca sunt necunoscator dar m-as bucura sa nu fiu dezamagit.

Hai sa nu complicam lucrurile!
Sugestiile voastre, bineinteles ca nu sunt gresite, dar ... asta e parerea voastra despre colegii vostri vanatori forumisti? Eu cand folosesc termenul de vanator, am cu totul si cu totul o alta imagine in fata mea. Sper sa nu fim dezamagiti de nimeni.
Eu unul sunt dispus sa imi arat increderea mea fata de voi si merg pe principiul ca am de a face cu oameni corecti si cu demnitate.
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde adrian_ppp pe 06 Ian 2010, 21:14

Imagine


Imagine


Imagine

Imagine
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde todohunter pe 06 Ian 2010, 21:53

Ultimele doua fotografii pentru a completa seria de 5...

Imagine

Stapanul ... pe pat de cetina

Imagine

"Sangerica" - preferatul meu in intalnirile nocturne...
243 win e o bijuterie pentru tap ...
Avatar utilizator
todohunter
Membru important
 
Mesaje: 207
Membru din: 15 Ian 2007, 20:43
Locaţie: Brasov

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde ghibortz pe 06 Ian 2010, 23:05

Tranan scrie:@grigguti si @ghibortz eu trebuie sa va marturisesc sincer ca am fost luat cu totul si cu totul prin surprindere de ceea ce spuneti voi. Mie nu mi-ar fi trecut prin cap ca cineva s-ar putea preta la asa ceva .


nu-i nimic mi-a trecut mie. :twisted:

sunt absolut de acord cu cele expuse de tine.
vânătorul trebuie să fie un personaj cu caracter în pofida părerilor activiştilor pro-natura care se îndoapă cu carne toată ziua şi ne cataloghează ca fiind sângeroşi.

cât despre efortul colectiv răsplătit sau nu cu un premiu oarecare sper să iasă ceva pe placul tuturor din punct de vedere al fotografiilor.
ghibortz
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 28 Feb 2008, 18:18
Locaţie: bucureşti

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde grigguti pe 07 Ian 2010, 10:45

@Tranan
Multumesc de aprecieri si ma bucur sa fiu printre cei despre care ti-ai facut o parere pozitiva. Ma simt dator sa vin si sa motivez cele scrise anterior pt a fi inteles cat mai bine.
Eu, de fapt noi, vanatorii forumisti, mai cu seama cei ce participam activ la tot capitalul asta de informatie constituit in vinatorul.ro, avem si patanii ce lasa gust amar. Si anume: in cursul anului 2008 (daca ma insel va rog corectati-ma) s-a organizat o tombola foarte interesanta la asociatia Bradul, premiul fiind constituit intr-o autorizatie la mistret. fiecare participant a pus o suma modica intr-un cont si s-a tras la soti castigatorul. castigatorul respectiv, am fost ... eu. nu vreau sa o lungesc cu explicatiile ca este un capitol urat, insa nici pana acum mistretul ala nu a ajuns la mine.
asta este motivul pentru care eu, cateodata, mai suflu si in iaurt acolo unde mai exista loc de "intors".
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde Alin3006 pe 07 Ian 2010, 12:15

Grigule,

Stim cu totii - sau aproape cu totii povestea aia- insa faptul ca premiul nu a ajuns la tine nu are legatura cu site-ul.
Concursul asta nu presupune nici un factor extern, asa ca nu e cazul sa-si faca nimeni griji. Din ce-am vazut pana acum, cei care au postat sunt cam tot cei care ne-au incantat privirea si la topicul " fotografii" - deci oameni pasionati in mod clar de fotografie.
Dat fiind ca propunerea a venit de la Tranan, presupun ca e dispus cu adevarat sa dea luneta, iar in ce priveste ochelarii Peltor, sunt pe biroul meu si asteapta noul proprietar.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde ghibortz pe 08 Ian 2010, 01:50

de veghe-n lanul de ...

Imagine

salt

Imagine

mama se aranjează

Imagine

camuflaj

Imagine

prada şi prădătorul ei

Imagine
ghibortz
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 28 Feb 2008, 18:18
Locaţie: bucureşti

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde vanatorul dibaci pe 08 Ian 2010, 10:22

ultimele 2 - Imagine Imagine
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde Alin3006 pe 08 Ian 2010, 11:13

Ghibortz, prima poza e cu subanteles? :lol: :lol: :lol: Cu Ghinda care " se si uita prin luneta " ??? :mrgreen: :lol: :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde Ursus2006 pe 09 Ian 2010, 07:11

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Poze pentru concurs, facute de un forumist ( Corui) . Este in totalitate meritul lui, eu doar le-am postat.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde vanatorul dibaci pe 09 Ian 2010, 11:01

bravo @corui si felicitari pt gest @ursu -tare frumoase poze excepltionale :P
vanatorul dibaci
Veteran
 
Mesaje: 1075
Membru din: 09 Sep 2007, 08:41

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde Tranan pe 09 Ian 2010, 18:37

grigguti scrie:asta este motivul pentru care eu, cateodata, mai suflu si in iaurt acolo unde mai exista loc de "intors".


Din punctul meu de vedere, luneta e deja trimisa in Romania si isi asteapta castigatorul asa ca nu it fie frica sa bagi poze. Nu vei fi fraierit! :D
I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Avatar utilizator
Tranan
Veteran
 
Mesaje: 1657
Membru din: 01 Feb 2009, 21:13
Locaţie: SUEDIA

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde grigguti pe 11 Ian 2010, 00:54

Tranan scrie:
grigguti scrie:asta este motivul pentru care eu, cateodata, mai suflu si in iaurt acolo unde mai exista loc de "intors".


Din punctul meu de vedere, luneta e deja trimisa in Romania si isi asteapta castigatorul asa ca nu it fie frica sa bagi poze. Nu vei fi fraierit! :D


"Pacatele mele", nici o clipa nu am vrut sa se inteleaga asa. Observatiile lui Ghibortz mi s-au parut f pertinente si mi-am exprimat sustinerea si votul pentru niste reguli clare, precum si dezamagirea pentru faptul ca in urma unui alt concurs, mai exact al unei tombole, gazduite de forumul in care ma aflu si eu inscris; eu si de fapt toti forumistii care au participat la acea tombola am fost dusi usurel cu presul, iar unul dintre perdanti este chiar foumul in sine (nemaivorbind de organizator) prin pierderea credibilitatii participantilor in astfel de actiuni, organizate initial pe baza bunului simt si al onoarei vanatoresti.
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde ghibortz pe 11 Ian 2010, 13:13

la iniţiativa ursus2006 am câteva comentarii:

1. felicitări... calendarul 2010 ar fi fost păgubit de câteva fotografii de excepţie...
2. felicitări corui pentru truda şi şarful instantaneelor 1,2 şi 3
3. norocul lui ghindă că el are deja lunetă şi nu mai e nevoie să se uite prin alta :lol:
4. dacă se poate corui pe topicul de fotografie să le desluşeşti puţin ... aparat, obiective, expunere, diafragmă, PhSh etc...toată bucătăria... aş fi recunoscător.
5. spor în continuare la "împuşcarea" unor astfel de imagini.
ghibortz
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 28 Feb 2008, 18:18
Locaţie: bucureşti

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde greier99 pe 11 Ian 2010, 17:59

Salut prieteni,
merg si eu cu 5 pozne din "salbaticie"

Imagine Imagine

de aici in sus greul

Imagine Imagine

copilul meu de suflet

Imagine Imagine

vanatorul

Imagine [URL=http://g.imageshack.us/img29/img2592ge.jpg/1/]Imagine[/URL

lacul lebedelor

Imagine Imagine

grabit spre gandurile lui

La Multi Ani!
pentru toti vanatorii si nu numai.

P.S. daca cu povestile nu v-am dat gata, poate cu fotografiile :wink:
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde gabisandu pe 11 Ian 2010, 18:31

Va urez la multi ani tuturor si un an cu multe impliniri. Sper sa va placa.

O vulpe in timp ce vana soricei de camp.

Imagine

Si un portret.

Imagine
gabisandu
 
Mesaje: 6
Membru din: 26 Ian 2009, 13:00

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde grigguti pe 11 Ian 2010, 19:48

Domnilor, vin si eu cu pozele mele.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

cinci bucati fotografii pt un calendar cel putin la fel de bun ca si cel de anul trecut
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde adrian_ppp pe 11 Ian 2010, 20:58

grigguti scrie:
Tranan scrie:
grigguti scrie:asta este motivul pentru care eu, cateodata, mai suflu si in iaurt acolo unde mai exista loc de "intors".


Din punctul meu de vedere, luneta e deja trimisa in Romania si isi asteapta castigatorul asa ca nu it fie frica sa bagi poze. Nu vei fi fraierit! :D


"Pacatele mele", nici o clipa nu am vrut sa se inteleaga asa. Observatiile lui Ghibortz mi s-au parut f pertinente si mi-am exprimat sustinerea si votul pentru niste reguli clare, precum si dezamagirea pentru faptul ca in urma unui alt concurs, mai exact al unei tombole, gazduite de forumul in care ma aflu si eu inscris; eu si de fapt toti forumistii care au participat la acea tombola am fost dusi usurel cu presul, iar unul dintre perdanti este chiar foumul in sine (nemaivorbind de organizator) prin pierderea credibilitatii participantilor in astfel de actiuni, organizate initial pe baza bunului simt si al onoarei vanatoresti.



Bai nene, chiar m-am suparat.. chiar ai de gand la fiecare pas sa ne aduci aminte de experienta ta trista ?
Scrie un articol la VPR, poate ti l publica.
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde greier99 pe 11 Ian 2010, 21:08

Adriane..ppp-uleeee
eram sa pun o foto facuta de tine, ca tare mult imi place.
Ai facut o foto, la un izvor inghetat..SUPER fotografia.Nu ca era facuta la mine in teren. :lol:
Si greieru' poate sa vaneze!
Avatar utilizator
greier99
Veteran
 
Mesaje: 472
Membru din: 29 Noi 2006, 11:10
Locaţie: Cheia

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde grigguti pe 11 Ian 2010, 22:50

@adrian ppp, asa si daca te-ai suparat tu care e pb?
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde todohunter pe 11 Ian 2010, 23:12

Pentru binele site-ului si al acesti pagini este bine sa ne controlam anumite iesiri si sa ne pastram nota de verticalitate. Sunt sigur ca se pot spune multe cu perdea adica folosind PM-urile (daca chiar este necesar). Scuze pentru interventie dar mi se pare ca nu acesta este locul pentru dispute verbale.
Ceea ce vroiam sa scriu cu adevarat se refera la ideea extraordinara de a face acest concurs, motivand forumistii sa scoata la iveala ceea ce au mai bun din ei, si sa impartaseaca cu noi ,toti, aceste imagini superbe. Sunt foarte impresionat de fotografiile care au fost publicate si sunt sigur ca toata lumea va avea de castigat de pe urma acestei experiente, cu atat mai mult viitorul calendar. Superbe imagini!
243 win e o bijuterie pentru tap ...
Avatar utilizator
todohunter
Membru important
 
Mesaje: 207
Membru din: 15 Ian 2007, 20:43
Locaţie: Brasov

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde ghibortz pe 11 Ian 2010, 23:17

SUBSCRIU
ghibortz
Nou membru
 
Mesaje: 32
Membru din: 28 Feb 2008, 18:18
Locaţie: bucureşti

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde grigguti pe 11 Ian 2010, 23:33

Multe fotografii, frumoase, sa vedem ce mai urmeaza ... si sincer sa fiu, nu as vrea sa fiu in locul celui ce va decide ce fotografii ar trebui folosite pt calendar. grea alegere chiar si pt un exercitiu distractiv
grigguti
Veteran
 
Mesaje: 799
Membru din: 13 Sep 2008, 12:52
Locaţie: Bucuresti

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde adrian_ppp pe 12 Ian 2010, 08:46

greier99 scrie:Adriane..ppp-uleeee
eram sa pun o foto facuta de tine, ca tare mult imi place.
Ai facut o foto, la un izvor inghetat..SUPER fotografia.Nu ca era facuta la mine in teren. :lol:




pune-o(poza aia frumoasa) , si mi dai mie turelele daca te desemneaza castigator :shock:

Te salut Greiere si numai bine
Avatar utilizator
adrian_ppp
Veteran
 
Mesaje: 2271
Membru din: 04 Oct 2006, 11:47
Locaţie: Bucuresti

Re: Concurs " Foto wildlife "

Mesajde Alin3006 pe 12 Ian 2010, 11:08

Mai sunt trei zile pentru postarea pozelor, insa vad cu satisfactie ca deja avem mult material de calitate pentru calendar. :wink:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arhiva forumului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Publicitate