Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 04 Mai 2024, 07:16

Fehova 2012

Prilej de intilnire pentru multi dintre forumistii nostri !

Moderator: popaliviu

Fehova 2012

Mesajde Alin3006 pe 07 Feb 2012, 16:38

Am primit recent o scurta descriere a editiei 2012 a deja binecunoscutului targ de la Fehova, unde vecinii nostri ne dovedesc an de an din pacate ca sunt mult inaintea noastra la acest capitol. Foarte interesant, exista si un cupon de reducere pentru grupe / asociatii, care ofera o reducere de 1200 ft/ persoana - habar n-am ce inseamna asta in lei sau in euro.
Mai jos, gasiti comunicatul asa cum l-am primit de la organizatori prin mijlocirea lui Lorand:
Mai devreme ca de obicei, între 16-19 februarie HUNGEXPO organizează expoziţia cu tematica de arme, pescuit şi de vânătoare, care este cea mai reuşită din regiune şi se numeşte FeHoVa.

La ultima expoziţie au fost prezente 40.000 de persoane în Centrul de Târguri Hungexpo din Budapesta şi se aşteaptă la un rezultat similar şi în acest an. Expoziţia, după atâţia ani de succes, ne va prezenta şi de data aceasta o serie de programe interesante.
În ultimii ani prezentările de trofee au avut un public enorm.
In acest an fauna salbatică a Americii de Nord, mândriile Ungariei şi 30 trofee cerb speciale vor aştepta publicul de specialitate.

Companiile locale şi străine oferă o mare diversitate de marfuri si modele pentru admiratorii de vânătoare şi sporturi militare. Tot ce inseamna arme – societăţi de armurieri, dealeri de arme, concursuri tir cu arcul şi producători de arcuri – tot ce inseamna vânătoare – de la o mare varietate de haine si până la cuţite de vânătoare – tot ce e aventură – outfitteri specializati aşteaptă cu mare drag vizitatorii.

Programele ce însoţesc expoziţiile vor da mult farmec pe scenă, dar şi în întregul pavilon, pentru că evenimentele vor avea loc în mai multe locaţii.
În ceea ce priveşte programul din acest an deja au confirmat: concursul important VKE Szarvasbőgő, prezentarea Liceului Diana, expoziţia naţională de câini I. MEOE - Fehova CACIB.
Proiectarea filmelor este o parte atât de importantă a programului de la FeHoVa, ca şi demostraţiile tradiţionale de şoimi şi de câini de vânătoare.
Chiar şi programele acestea vor colora programul. În acest an va fi organizat Concursul Naţional de tir cu arcul, dar vor aştepta publicul airsoft, tir cu puşca şi mai multe activităţi.
Programul FeHoVa de pescuit va fi la fel de bogat: va fi adus din Portugalia un acvariu imens şi mobil in care se vor organiza demonstraţii practice.
Mai multe celebritati din lumea pescuitului competitional isi vor impartasi experienta publicului larg.
Din partea organizaţiei MOHOSZ o să aibă loc proiecţii de filme şi conferinţe. Prezentările vor avea loc în zona expoziţiei.
In program va fi si un concurs între organizaţii de pescuit pentru premiul „cel mai bun club de pescuit si un alt concurs alcătuit din mai multe etape,runde care va pune la încercare competitorii din mai multe puncte de vedere: probe tehnice, teoretice, iscusintă şi gastronimică.
Vizitatorii pot cumpăra bilete de grup cu reducere la expoziţii sau se pot cumpăra bilete în avans la un preţ mai convenabil. Bilete pot fi preschimbate la mai multe ştanduri, mai multe informaţii găsiţi pe site.
FeHoVa din acest anpromite vizitatorilor multe experienţe, impresie, iar pentru profesie evenimentul nu poate fi în nici un fel ratat.

Mai multe informaţii pe:
www.fehova.hu
Imagini disponibile aici : http://www.fehova.hu/tartalom-mutat.php?almenu_id=142
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Fehova 2012

Mesajde DART pe 08 Feb 2012, 10:53

Din cate stiti este doar o expozitie de prezentare sau se pot face si cumparaturi(arme,cartuse,accesorii etc.)?
Avatar utilizator
DART
Veteran
 
Mesaje: 1566
Membru din: 15 Iul 2008, 13:38
Locaţie: Timisoara

Re: Fehova 2012

Mesajde Alin3006 pe 08 Feb 2012, 11:20

DART scrie:Din cate stiti este doar o expozitie de prezentare sau se pot face si cumparaturi(arme,cartuse,accesorii etc.)?


Se pot face cumparaturi si multe produse au preturi foarte bune.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Fehova 2012

Mesajde scirocco pe 08 Feb 2012, 12:14

Este o expozitie intradevar deosebita, la care impreuna cu cativa prieteni, mergem de cativa ani buni,vreo 5 anisori deja.Anul acesta, din pacate pentru mine,voi lipsi.Desi nu are corespondent in Romania,sub nici o forma(expozitiile noastre seamana a joaca proasta de copii!),expozitia de la Budapesta in opinia mea a inregistrat un oarecare regres in ultimii doi-trei ani,expozanti mai putini si implicit marfa mai putina.Prima data cand am fost acolo, numai vanatoarea avea alocat ca spatiu o hala uriasa,pescuitul fiind separat intr-o hala alaturata de aceeasi dimensiuni.Ulterior s-au restrans dar nu va imaginati ca sunt doua-trei dughene ca la noi,ci zeci de standuri cu arme,munitii,cutite,arcuri,lunete,pielarie,haine,si tot ce iti pofteste inima.Daca acum cinci ani preturile erau cu adevarat competitive,anul trecut am observat ca au crescut semnificativ si cumva s-au aliniat cu preturile noastre, daca nu cumva chiar mai scumpe.In schimb, se revanseaza printr-o varietate foarte mare de echipamente sportive de outdoor,absolut tot ce inseamna vanatoare si pescuit dar si motociclism,biciclism,sporturi nautice,etc.Sunt organizate concursuri de chematori,dansuri populare,concursuri la instrumente muzicale de suflat,demonstratii de lucru si concursuri cu caini de vanatoare,am vazut soimari ,concurs de tir cu arcul si aer comprimat,plus foarte multe alte chestii interesante.Foarte multa lume,imbracata in costume elegante de vanatoare din Ungaria si tarile invecinate, si am remarcat, foarte multi tineri si copii,semn ca se transmit aceste frumoase pasiuni,vanatoarea si pescuitul.In anii precedenti am cumparat diverse haine,cutite,lanterne si chiar si ceva munitie Bornaghi de cal.12 la preturi decente,4-5 euro cutia.Este o experienta frumoasa si daca mai ai si o companie placuta,combinata cu vizitarea capitalei Budapesta(realmente un oras frumos), se poate transforma intr-o excursie reusita.Daca intereseaza pe cineva sa mearga acolo pot recomanda un motel cu conditii absolut decente,curat si cu mic dejun inclus la un pret de 15 euro pe noapte si relativ aproape de expozitie.Eu cred ca merita sa faceti o incercare,singurul impediment in acest moment ar fi vremea dar pana pe 16 februarie mai este!
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Fehova 2012

Mesajde scirocco pe 08 Feb 2012, 12:20

Alin3006 scrie: Foarte interesant, exista si un cupon de reducere pentru grupe / asociatii, care ofera o reducere de 1200 ft/ persoana - habar n-am ce inseamna asta in lei sau in euro.


1200 forinti= cca. 4 euro
Tragi,nu tragi...vremea... trece!!!
Avatar utilizator
scirocco
Veteran
 
Mesaje: 2046
Membru din: 31 Iul 2006, 13:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Fehova 2012

Mesajde fairyanna pe 16 Dec 2014, 14:28

Din cate stiti este doar o expozitie de prezentare sau se pot face si cumparaturi(arme,cartuse,accesorii etc.)?
We provide fast success in C4090-450 brain dumps
fairyanna
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Dec 2014, 14:10


Înapoi la Expozitii outdoor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

Publicitate