Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 22:01

springer spaniel in foto-video

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde tomi pe 04 Dec 2009, 12:13

Nu am mai scris de mult despre Hanna. Mai nou mi-a semiaportat un fazan, adica a venit cu el spre mine si l-a lasat la vreo 10 m. Mi-a parut rau ca nu am apucat sa o pozez. Deci e bine, sanatoasa dar din ce in ce mai incapatanata. Mai nou face pe catirul si in lesa, se pune uneori cu picioarele rascracanate si cu capul in jos si nu mai vrea sa mearga cu mine in lesa. Bataita nu mai primeste de multa vreme de loc, poate de aia are crize repetate de personalitate. La ultima vanatoare a luat-o indarat pe o urma de fazan in porumbiste mare si era sa o pierd, noroc ca am vazut fazanul ridicat mult in spate si m-am intors dupa ea si a raspuns la fluier. Nu stiu daca sa nu-i pun zgarda cu curent, in carti scrie ca dupa un an si ea are 6 luni. Daca ma lamureste cineva multumesc mult.
Salut Sorin.Voicu
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 04 Dec 2009, 13:21

zgarda electrica este foarte buna in dresaj dar trebuie sa stii un pic de dresaj....daca vrei sa cumperi una...sa fie cu beep...adica dai prima data beep si imediat soc la intensitatea cea mai mica...dupa cateva exercitii o sa inteleaga ca daca nu execut la beep vine socul....beepul va deveni comanda nu....
trebuie facut la inceput dresaj de disciplina in lesa intr-o curte, spatiu inchis...sezi stai culcat...mers la picior,,,,control...dupa care fara lesa tot in spatiu inchis...dupa ce executa bine si ai control...schimbi locul pe camp...
te-am lamurit de te-am inebunit :x
ar fi bine sa mergi sa lucrezi cu un dresor cu experienta la obedienta...acum o sa fie mai greu pentru ca deja are mare aviditate pentru vanat iar pe camp nu o sa o mai poti stapanii....
lucreaza cateva comenzi pentru disciplina zilnic....iar la vanatoare mergi tu singur cu ea fara alti caini sau vanatori.....
atentie cu bataia....metodele coercitive traditionale nu trebuiesc folosite decat in ultima instanta....cand atfel nu merge...iar pedeapsa trebuie sa vina in secunda imediat urmatoare savarsirii faptei...
trebuie sa incepem un topic...dresajul pas cu pas...asteptam de la cei cu experienta in dresajul raselor germane unde se face o disciplina foarte meticuloasa...sa inceapa sa schiteze un program inteligibil pentru vanatoarul obisnuit...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde cosmin p pe 15 Dec 2009, 18:31

Ea este Kara si are 6 luni (poza este facuta acum 3 luni).

Multumiri lui Sorin Flutur.

Imagine
cosmin p
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Aug 2007, 11:28
Locaţie: craiova

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 16 Dec 2009, 20:14

sa-ti traiasca Cosmine.....si sa aduni pene pentru o duna de pe urma ei....
pe cand o poza de la vanatoare?
ai grija...e cam dominanta...ii cam smotocea pe frati...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde cosmin p pe 16 Dec 2009, 23:27

Multumesc de urari Sorin. Duminica trecuta a iesitt la prima ei vanatoare si s-a comportat foarte bine. Sper ca in curand sa vin si cu poze de la vanatoare.
Raman uimit de istetimea si agilitatea de care dau dovada aceasta rasa de caini.
Dominanta? Ne-am intanlit cu o turma de oi care se mutau din camp in sat si aveau cu ei vreo 7 dulai si 2-3 din aia mici. Au venit la noi sa ne pape. Bracul meu si inca un brac s-au dat in spate pana langa noi de frica, si cu parul zbarlit. Kara s-a repezit la ei latrand......era sa fac stop cardiac, :shock: daca o lua unul in gura era gata. Am tras foc in aer si eu si inca un vanator ca sa plece cainii ciobanului (nu aveam autorizatie si la hoinari din pacate.....cainii nu aveau jujeu si erau si langa stapan...).
Am ramas 10 vanatori cu gurile cascate :shock: :shock: :shock: si nu ne venea sa credem cat tupeu si neinfricare poate avea un ghemotoc mic.
Sunt mai mult dect incantat de alegerea facuta.
cosmin p
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 27 Aug 2007, 11:28
Locaţie: craiova

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 21 Dec 2009, 20:27

:lol: bine ca nu erai cu un teckel tanar...fugeau dulaii cu el de gat ca un fular :lol:
springerii nu sunt agresivi dar stiu sa pastreze distanta...mai ales cei dominanti...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde tomi pe 29 Dec 2009, 12:12

Sorine, iti urez si pe aceasta cale Sarbatori fericite si La multi ani!
Inca odata iti multumesc pentru Hanna.
Este o catelusa springer cu instincte si calitati absolut deosebite pentru vanatoare, asta vede pe camp foarte bine oricine, chiar si un neinitiat. Este extraordinar de tenace cand simte urma, nu se lasa pana nu ridica fazanul si are o rezistenta si pasiune pentru vanatoare iesita din comun.
Ma tem insa ca stapanul ei este cam prost, asta din cauza ca nu am deloc experienta cu dresajul cainilor de vanatoare si fac multe greseli
Hanna la sase luni stie clar urmatoarele comenzi: nu,aici, treci la locul tau(cand e rea in casa), lasa(orice obiect, chiar si mancare), sezi, stai(oprire), culcat, haide (la plecarea de pe loc),la picior(asta inseamna doar mers in lesa fara sa traga, pe stanga), liber (asta inseamna sa-si faca de cap cum vrea in lesa sau fara), cauta (pare chiar ca intelege si directia de cautare, de multe ori se duce in directia pe care i-o arat cu mana) si raspunde la comanda aici la fluier (tu-tuuu).
Comenzile astea le asculta aproape neconditionat in camera sau in lesa,nu foarte prompt in spatii mici (curte) .
Problema care a aparut de vreo luna este ca pe camp nu mai vrea sa asculte comenzile, in principal " aici" si da semne de mare independenta , ceea ce este foarte grav pentru ca o pot pierde si se poate transforma intr-un caine care cauta de capul lui, in fata si enervand pe toti.
Motivul este stapanul prost care nu stie cum se dreseaza un caine dar si marea pasiune pe care o are instinctiv Hanna, care chiar si dupa opt ore de fugit incontinuu, la patru-cinci luni tot cauta ca o disperata cand prindea o urma.
Intr-adevar cainele se dreseaza pentru vanatoare clar singur, adica doar el si stapanul, fara alti vanatori si alti caini (care de obicei la noi sunt cam cretini si asta se transmite la grupa mica).
Asta inseamna sa ai autorizatie individuala de vanatoare sau macar in grup restrans cand vrei, la discretie, ceea ce nu este cazul la noi care suntem comunisti cinegetici, cu turma si la gramada (gramada in care sunt multi prosti care te pot impusca sau poti sa-i impusti de ex cand raman mult in spate sau stau pup in flanc, ca sa nu-i vada bietul iepure ascunsi asa - dar poate nici eu)
Alta greseala facuta de stapanul cel prost: de o luna si ceva mergem cel mai des doar in spatii vaste, deschise, cu foarte putina vegetatie, unde Hanna fiind scotocitor turbeaza ca nu are ce scotoci si atunci pleaca de capul ei pe la alti vanatori din linie ca poate gaseste ceva de scotocit sau unde aude foc sa vada cine, ce a impuscat. Si sistematic cand se ridica iepurele incearca sa-l prinda si fuge ca turbata pina o vad doar un punct alb si abia atunci raspunde la fluier si se intoarce pe propria urma (totusi ca un catel destept prin asta).
Treaba cu fugitul dupa vanat cred ca o are in instinct, fuge putin si dupa fazanii care zboara dar intelege rapid ca pe aia fiind sus nu-i poate prinde, insa cred ca in marele ei orgoliu catelesc inca isi imagineaza ca poate prinde la fuga iepurele sau caprioara.
Hanna ridica rapid si iepurele din culcus, il simte rapid si-l ridica, pentru asta nu scotoceste insa in zigzag ci doar daca trece prin preajma - ma refer la aratura, cum e iarba cum incepe sa scotoceasca. Problema este ca-l ridica si imediat incepe sa-l urmareasca deobicei interpusa intre el si pusca.
Ultima oara am cautat mult prin tufisuri, de obicei doi vanatori pe un canal si Hanna s-a comportat exeplar, a ridicat toti fazanii. Arteaza putin si sare pe fazan asa ca e usor sa stiu ce urmeaza.Si asta la distanta de tragere si fara nici o fita, ca la carte.
Deci lucrurile sunt clare: antrenament in doi in locuri de scotocit. Si punctul doi - urmeaza sa-i iau o zgarda electronica sa o dezvat sa fuga departe sau sa nu vina cand o chem.
Daca nu mi-ar fi frica ca o pierd sau se strica, cred ca ar merge sigur bine incet-incet si fara zgarda, doar cu antrenament in doi in locuri de scotocit. Si mai ales la primavara prin lucerna sau grau tinar. Dar totusi nu prea am foarte mult timp liber si nici des posibilitatea de vanatoare in grup restrans,asa ca trebuie sa mergem acum impreuna la vanatorile colective, altfel nu ar fugi mult si nu ar scotoci macar o zi pe saptamana.
Norocul este ca o pot antrena pentru ascultare tot timpul, sta non stop pe langa mine in camera cand vin acasa si doarme sub patul meu.
Sorine multumesc mult pentru o catelusa asa buna. Te salut prieteneste Voicu
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 31 Dec 2009, 14:24

La Multi Ani!
ma bucur ca-ti place Hanna si-ti doresc sa ai parte de cat mai multe vanatori speciale cu ea
Un An Nou Fericit!
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 02 Feb 2010, 23:14

slaba miscare pe la springeristi :(
sper ca nu din cauza crizei :roll:
pt. ca din cauza springerului....sunt convins ca nu... :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Caut cocker spaniel-femela

Mesajde andrei_B51 pe 04 Feb 2010, 21:51

Detin un mascul tricolor in varsta de 9 ani,care m-a facut sa inteleg ca vanatoarea fara caine, nu e vanatoare( de la prepelita pana la mistret).Nu are pedigree ,nu m-a interesat acest aspect cand l-am cumparat din IASI,dar dam oricand proba de lucru(scotocire,panda,aport,etc.) si de frumusete.Daca exista pe undeva o catelusa cocker(de preferat folosita la vanatoare) as dorii sa pastrez un catel ,o catelusa din el.Recomandari despre Ringo la A.J.V.P.S. BUZAU, sau la magazinul ARROW/BUZAU.
andrei_B51
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Feb 2010, 20:47

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 04 Feb 2010, 22:18

i-a legatura cu Donobazil de pe forum :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 17 Feb 2010, 15:28

Nicola un springerist adevarat :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 17 Feb 2010, 15:32

Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 17 Feb 2010, 15:35

asta e preferatul meu :D
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde luca pe 17 Feb 2010, 16:24

Daca ne dai si ochelarii :shock:
"...simt enorm si vaz monstruos..." I.L. Caragiale
luca
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 30 Oct 2007, 14:31
Locaţie: GORJ

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 20 Feb 2010, 19:50

:?:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde luca pe 22 Feb 2010, 07:25

Prima data nu am vazut nimic, acum dupa ce ti-ai trimis prietenii peste mine, am inceput sa vad putin ... dar numai cu stangul :lol:
Nu stiu daca era de la mine dar chiar nu se vedea, imi aparea doar o iconita intr-un chenar!
"...simt enorm si vaz monstruos..." I.L. Caragiale
luca
Membru important
 
Mesaje: 277
Membru din: 30 Oct 2007, 14:31
Locaţie: GORJ

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde tomi pe 07 Mar 2010, 12:55

Sorine, nu am mai scris de mult, cred ca de vreo doua luni.
Hanna este bine si sanatoasa, a crescut fata mare,uite-o aici, am pozat-o astazi cand ne plimbam.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Am avut multe aventuri impreuna de cand nu am mai scris.
Mai intai s-a apucat sa manance diverse lucruri incredibile: brichete, o colectie de CD - uri cu doctoratul meu si acum, nu de mult, toate martisoarele cumparate pentru asistente. De fiecare data am capiat de emotie ca moare Hanna cu perforatie digestiva, dar nu a patit nimic, probabil ca doar le-a ros sau le-a ros foarte bine inainte de a le inghiti. Asta in conditiile in care la mine in camera unde locuim fericiti impreuna este stare de asediu, tot ce poate fi atacat de Hanna sta pe dulapuri si rafturi. Totusi din cand in cand da lovitura. Insa de cand ii iau oase speciale de ros (din piele uscata) s-a cumintit foarte mult cu rosul.
Imediat dupa Revelion am fost la o vanatoare cu ea si a fost foarte cuminte, a ridicat tot ce s-a putut, se uita la mine mustrator cand nu trageam sau ratam si a aportat doua piese. Dar noroiul era asa mare, ca pe grau verde ma scufundam ca intr-o mlastina, chiar m-am speriat la un moment dat ca nu mai pot iesi de acolo si pe deasupra o si luasem singur pe un canal, pe ceilalti nici nu ii mai auzem tragand, asa erau de departe.
La vanatoarea aia Hanna s-a solicitat f. mult si seara schiopata putin de spate.Dupa inca vreo doua zile de usor schiopatat, de fapt insesizabil de catre unul care nu o cunostea, mare emotie pe mine ca Hanna are displazie de sold sau ruptura de ligamente. Mers la veterinar, medicamente antiinflamatoare, supliment cu condroitina, desi mananca Acana care are multa condroitina. Hanna nu mai schiopata de mult, eu tot necajit ca are displazie, asa ca i-am facut in cele din urma si radiografie si nu are nimic.
De doua luni insa nu am mai solicitat-o, nu am mai mers la vanatoare ca sa se vindece articulatia. Probabil ca a avut o osteocondrita care a cedat la antinflamator. Continuam insa cu condroitina ca e mai sigur.
Concluzia este ca nu trebuie scos springerul de mic la vanatoare ca e turbat si isi solicita prea tare articulatiile in crestere.
Hanna e mai ascultatoare, dar totusi de Paste imi aduce sora mea o zgarda electronica Dogtra de la americani, ca aici au niste preturi nesimtite.
Nu am mai apucat sa mergem noi doi impreuna la vanatoare, ultima luna au fost doar noroaie, teren foarte dificil si nici nu am mai scos-o pe Hanna. Dar sigur te voi invita la in august la pitpalaci, pana atunci Hanna va fi antrenata impecabil.
Te salut prieteneste. Voicu
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 07 Mar 2010, 20:27

Salut D-l Doctor....ma bucur ca te aud din nou....
abia am asteptat sa se inchida sezonul ca sa incep sa ies singur cu cainii si fara pusca.....
acum este sezonul cainilor...
poate ne intalnim la o iesire....sau organizam o intalnire intre springeristi :wink:
vorbim
Salutari Voicule si multa obedienta cu Hanna
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 16 Mar 2010, 20:34

un pic de antrenament cu Bimba...pacat ca nu am prins si potarnichile ...asta e...springerul nu ponteaza :roll:

Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde Ursus2006 pe 17 Mar 2010, 15:21

sorin flutur scrie:asta e preferatul meu :D


Sorine, e din Romania omul si cainele ??
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 17 Mar 2010, 15:40

esti la lucru si n-ai sonor? :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 17 Mar 2010, 15:51

springerita este este Vera Della Banda Alata din canisa lui Andreea Cupini unul dintre cei mai importanti crescatori de springer englez
propietarul si dresorul este Nicola Taurisano din Trieste Italia
daca vine la Arad...vii la o intalnire cu springeri? :wink:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde Ursus2006 pe 18 Mar 2010, 19:34

sorin flutur scrie:esti la lucru si n-ai sonor? :lol:


Cum le stii tu pe toate, ca unu' mare ! :lol:
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 18 Mar 2010, 20:52

nu te mai uita la springeri ca-mi calculezi pensia aiurea :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 19 Mar 2010, 13:47

filme cu Federico Vannucci si springerii lui
http://video.libero.it/app/play?id=26c8 ... 5f5ca4af86
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde tomi pe 07 Mai 2010, 12:51

Sorine,Hanna cea viteaza este tot mai rezonabila si ascultatoare, are acusi 11 luni. Eu tot asteptam asta de la ea demult, dar fiind mica nu prea intelegea ce vreau de la ea.
Cu zgarda electronica acum este suficient sa i-o pun doar si cand iesim pe camp, cauta in fata ca la carte stanga-dreapta pana in 30-40 m. Daca simte urma accelereaza si se duce dupa piesa, eu stiu deja ce vrea, incepe sa se agite si sa dea repede din coada. Atunci ma iau mai repede dupa ea si ridica fazanul in distanta de tragere.
Pentru cine nu intelege, subliniez ca normal ca nu am pusca la mine si ca doar ne antrenam.
Alaltaieri a facut o intoxicatie alimentara si eu eram de garda. A varsat si a rahatit totul din ea, inclusiv propria apa din corp. Noroc cu fiica-mea ca m-a sunat, am dezertat din garda si am dus-o la veterinar unde dupa cateva injectii si supraveghiere peste noapte a fost ca noua.
Dar cred ca daca o lasam acasa dadea coltul cu atata deshidratare. Inca este fragila ca un copil mic, dar inafara de vreo doua episoade de diaree nu mi-a facut deloc probleme cu sanatatea.
Am facut-o sa slabeasca vreo 2kg de la proba de lucru de la Arad, acum este standard.
Duminica sunt liber si voi iesi iar cu ea pe camp, este o placere sa o urmaresti cum cauta.
Te salut prieteneste. Voicu
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde sorin flutur pe 09 Mai 2010, 14:12

Salut Voicule!
Bine ca macar tu mai iesi pe camp...eu nu am avut timp deloc ultima luna....sunt in concediu si lucrez din greu la casa....
mai un pic si termin si bugetul asta...apoi o sa fiu mai liber :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde tomi pe 20 Iun 2010, 21:55

Acum incerc sa bag un filmulet cu Hanna ridicand o fazanita in oras, nu departe de unde locuiesc.
[url]URL=http://s628.photobucket.com/albums/uu10/tomi_017/?action=view&current=Video0024.mp4]Imagine[/url][/url]
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

Re: springer spaniel in foto-video

Mesajde tomi pe 20 Iun 2010, 22:07

Nu a mers, o sa mai incerc.
Greu cu filmele, a fost greu si cu pozele.
tomi
Veteran
 
Mesaje: 866
Membru din: 23 Feb 2009, 21:47

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Publicitate