Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 15 Mai 2024, 04:39

Springer spaniel englez

Brac , vijla, pointer , cocker , spinger , etc - sectiune dedicata .

Moderator: mialxx

Mesajde sorin flutur pe 11 Oct 2007, 22:02

nici fratii intre ei nu-si impart prima bomboana primita :lol: ...e vorba de o catelusa de 4 luni...mari guru in vanatoare ce sunteti :lol: ....voi cand ati iesit prima data cu pusca voastra erati in stare sa-l puscati si pe Bin Laden inaintea armate-i americane....cu orice soldat trebuie un pic de instructie....ca n-are de unde sa stie palmasu ce vrea Domn' Director :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde clemente pe 12 Oct 2007, 00:36

:D :D :D O apara . Ca e din cuibul lui . :D :D :D
Dar din putina mea experienta , ii dau dreptate . Si cred ca va fi un caine foarte bun . Si nu sunt singurul care spune asta .
Un bun prieten , care a vanat cateva zeci de ani cu caini , imi zice : " lasa catelusa ... e la gradinita ... vrei sa se comporte ca la facultate?
cine rade la urma...gandeste mai incet...
Avatar utilizator
clemente
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 24 Noi 2005, 23:02
Locaţie: Tg-Jiu

Mesajde sorin flutur pe 12 Oct 2007, 20:45

azi l-am dat pe ultimul...slabanogul...la nimeni nu i-a placut...era singurul care venea la mine cu aportul....acu imi vine sa plang dupa el....da l-am dat prietenului meu Ursus...dar care m-a dezamagit...a venit cu sefa...si cu medicamentele in buzunar...cica nu avea voie sa bea :twisted: ...Mihai Burcescu avea gripa...Ursus de la care chiar nu ma asteptam la o figura din asta.....eu cu cine mai beau? :cry:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde clemente pe 12 Oct 2007, 21:48

Ursus... Sa-ti traiasca!
cine rade la urma...gandeste mai incet...
Avatar utilizator
clemente
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 24 Noi 2005, 23:02
Locaţie: Tg-Jiu

Mesajde Ghinda pe 15 Oct 2007, 07:16

sorin flutur scrie:azi l-am dat pe ultimul...slabanogul...la nimeni nu i-a placut...era singurul care venea la mine cu aportul....acu imi vine sa plang dupa el....da l-am dat prietenului meu Ursus...dar care m-a dezamagit...a venit cu sefa...si cu medicamentele in buzunar...cica nu avea voie sa bea :twisted: ...Mihai Burcescu avea gripa...Ursus de la care chiar nu ma asteptam la o figura din asta.....eu cu cine mai beau? :cry:

Cu gura Sorine! :lol: Ce catel ai dat la Urs?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7712
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin.t pe 15 Oct 2007, 07:37

Ultima n-o mai ai Sorine ? ma gandeam sa o facem bihoreanca ...
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde sorin flutur pe 16 Oct 2007, 15:51

s-o trezit si bihoreanu.....de unde atatia...ca nu fac langosi :lol: ...numa val ma tot f**e ca sunt bisnitar de caini...daca pica ceva ...fug repede in Ungaria ca sunt mai ieftini...si punem un adaos...facem jumi-juma :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde valpangica pe 16 Oct 2007, 16:00

sorin flutur scrie:s-o trezit si bihoreanu.....de unde atatia...ca nu fac langosi :lol: ...numa val ma tot f**e ca sunt bisnitar de caini...daca pica ceva ...fug repede in Ungaria ca sunt mai ieftini...si punem un adaos...facem jumi-juma :lol:


Cine te-a mai f*****t in ultima perioada , d-le dresor de caini ? :lol: :lol:
Ti-am zis eu ceva ? Nu cred - ti-am reglat cele mai bune posibilitati de exprimare ! :lol: Dintre totii numai tu ai ramas pentru ca esti un baiat bun la suflet si te apreciem pentru asta .

Acum cind in sfarsit ai libertate ( chiar ai vazut noile regulie ? - poti sa scrii canisa si cum il chema pe caine ) ma acuzi de viol la "organul de control" ?
Dar vezi sa nu treci pe rosu cu Florin ca iti iei amenda - respecta regulamentul de circulatie postat acum de curind .
Hai ca poti ! :lol: :lol:
Si nu te mai supara ca nu mai bea Ursus - ca e pe locul 6 in clasament si sufera baiatul ! :lol: :lol: :lol:
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde sorin flutur pe 25 Oct 2007, 20:52

Ursus m-a sunat azi ca a scos prima data catelul si m-a intrebat de ce vine catelul dupa el...am uitat sa-l intreb ce are in mina ca ala care i l-am dat e cam betiv :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde Ghinda pe 26 Oct 2007, 07:27

:lol: Bine ca vine! Inseamna un pas inainte, il stie de sef!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7712
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Mesajde clemente pe 28 Oct 2007, 19:59

Stiu ca fiecare isi lauda cainii , dar incep sa ii dau dreptate militianului . Springerii sunt extraordinari . Azi am iesit la fazani cu 3 braci maturi si cu Mura , springerita mea care pe 3 noiembrie implineste 5 luni . A ridicat peste 20 de fazani , mai multi ca oricare dintre braci .
cine rade la urma...gandeste mai incet...
Avatar utilizator
clemente
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 24 Noi 2005, 23:02
Locaţie: Tg-Jiu

Mesajde sorin flutur pe 29 Oct 2007, 13:17

mama ei a gasit la faza nationala agvps 8 fazani in 5 min......restul de 15 caini au gasit 3-4 toata ziua si nu s-a putut trage la nici unul :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde Ursus2006 pe 29 Oct 2007, 13:38

clemente scrie:Stiu ca fiecare isi lauda cainii , dar incep sa ii dau dreptate militianului . Springerii sunt extraordinari . Azi am iesit la fazani cu 3 braci maturi si cu Mura , springerita mea care pe 3 noiembrie implineste 5 luni . A ridicat peste 20 de fazani , mai multi ca oricare dintre braci .



Si catelul meu implineste 5 luni pe 3 noiembrie. Te pomenesti ca or fi frati si nu putem sa ne facem neamuri ! :lol: Catelul meu a ridicat 2 capre prima data cand l-am scos in teren. Nu stie inca de fazani, ca nu prea vrea sa mearga decat maxim 2-3 metri inaintea mea. :cry: Si aporteaza asa in doru-lelii.Doar cand vrea el.
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Mesajde sorin flutur pe 29 Oct 2007, 13:48

nu fa decat 2-3 repetari cu aportul ca sa nu se plictiseasca...si in totdeauna incheiate cu o reusita...si fa si tu rost de un fazan nu umbla toata ziua dupa capre...daca se invata la capre ai pus-o...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde flandra pe 14 Noi 2007, 12:15

Hello !!

Va rog si eu un pic de ajutor...incerc sa cunosc rasa mai bine...springerii fac aret la vanat sau doar il scoala ?

Multumesc anticipat !
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde florin.t pe 14 Noi 2007, 14:17

Sunt prepelicari scotocitori , cauta vanatul si-l starnesc (ridica). Nu ponteaza dar majoritatea chefnesc (latra intr-un anumit mod) atunci cand au urma si simt ca vanatul e aproape, semn pentru vanator ca trebuie sa pregateasca pusca ...
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde sorin flutur pe 14 Noi 2007, 14:20

spanielii marcheaza vanatul prin chefnit...adica latra cand sare faznul ca sa fii atent....aceste rase au fost create sa vaneze in teren acoperit....unde nu vezi cainele...de aia trebuie sa chefneasca..intra in cei mai desi maracini...impenetrabili pentru alte rase...lucreaza excelent in stufaris si la balta.....si in camp deschis marcheaza foarte bine cand urmeaza sa sara pasarea..da din coada tot mai repede si parca se invarte pe loc...daca sta fazanul, springerita mea se pune si ea in sezi cateva secunde dupa care incepe sa sara (springer-de la a sari) pana zboara fazanul...este un spectacol extraordinar...totul intr-o viteza de formula 1 :twisted:...spanielii cauta cu nasul in pamant, pe urma, nu ponteaza dar daca urmaresti cainele iti indica ca a gasit vanat cel putin la fel de bine ca un pontator
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde flandra pe 14 Noi 2007, 14:27

Asa cum explicati voi mi se pare ceva senzational...cu atat mai mult cu cat eu apreciez f. mult spectacolul. O nelamurire am totusi: tocmai pentru ca-mi place sa-mi urmaresc cainele in teren si sa anticipez ceea ce va urma din comportamentul patrupedului, ce se intampla cand vanezi in teren deschis, intinsura, ce fel de cheta are springerul ? (am vazut cum cauta terenul din filmuletul tau Sorin) dar nu in teren deschis, daca are cheta larga cum vanezi fazanul, potarnichea?
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde florin.t pe 14 Noi 2007, 15:57

Sunt selectionati sa caute pe cm patrat si aproape de vanator (sub pusca), trebuie sa aiba cheta de max 35 m , daca o au mai mare si nu asculta sa se intoarca la comanda ai o mare problema :lol: . Vanatoarea cu scotocitori e mai solicitanta fizic, eu am inceput vanatoarea cu un cocker .... si-mi aduc cu placere de acele vremuri ... !
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde flandra pe 14 Noi 2007, 16:46

OK...am vazut din filmulet ca e ca o dinamita, TNT, dar ca orice caine se foloseste de nas. Si atunci...considerand ca intri in teren cu vantul din fata si terenul nu abunda in vanat, odata ce a cautat terenul din fata ta patrupedul nu va astepta sa-l ajungi tu din urma ci va merge mai departe din instinct (la un caine bun, faptul ca se indeparteaza de vanator executand o cheta ca la carte fara insa a scula vre-o pasare nu inseamna ca are o zi proasta ci pur si simplu ca nu a gasit vanat) pana ce va da de urma vanatului...insa fiind deja la o distanta considerabila scoala vanatul fara a-l ponta cum ar face un pontator. Si atunci intrebarea mea este: ce faci in cazul in care are tendinta de a se indeparta din dorinta de a gasi vanat ?...il strunesti ? il chemi ?...incerci sa-l ti cat mai aproape chiar daca cauta acelasi teren inca o data ?. Sunt convins ca fara a vedea un caine la lucru e greu sa inteleg cum se face vanatoare cu springeri dar vreau totusi sa-mi fac o idee.

Multumesc.
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde flandra pe 14 Noi 2007, 17:03

florin.t scrie:Sunt selectionati sa caute pe cm patrat si aproape de vanator (sub pusca), trebuie sa aiba cheta de max 35 m , daca o au mai mare si nu asculta sa se intoarca la comanda ai o mare problema :lol: . Vanatoarea cu scotocitori e mai solicitanta fizic, eu am inceput vanatoarea cu un cocker .... si-mi aduc cu placere de acele vremuri ... !


Cocker-ul e mai mult pentru Show nu ? Pentru concursuri vreau sa zic. Unde pot vedea un springer cheflind ? Si sa nu-mi spuneti ca pe camp ca nu sunteti funny :lol:
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde sorin flutur pe 14 Noi 2007, 19:10

cockerul are acelasi stil ca si springerul...springerul este mai puternic si poate din aceasta cauza mai folosit la vanatoare...am avut un cocker exceptional...nu au adversar in maracini...la fazan si mai ales la sitar....daca cefneste si pe camp?...chefneste si la cabaret daca vede pupaza :lol: ...ideea este sa ai control asupra lui...sa aiba un apel ferm...sa nu-l lasi sa se departeze..sa urmareasca iepuri....sa faci un pic de obedienta...si dupa aia sa mergi tiptil, tiptil in urma lui si te va duce mai rapid ca orice caine la pasaroi :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde clemente pe 14 Noi 2007, 20:07

Am avut duminica asta o surpriza... :cry: Am fost la o vanatoare cu grupa , la iepuri... s-a tinut pe deal... Mura , catelusa mea , dupa 2-3 ore de mers , a capitulat... Cred ca a obosit prea repede ... si nici nu s-a prea omorat cu cautatul... De obicei , la camp ,atunci cand toti cainii nu mai puteau si mergeau pe drum cu vanatorii , mura bantuia prin maracini... Sper sa fii fost doar o zi mai putin buna a ei ...
cine rade la urma...gandeste mai incet...
Avatar utilizator
clemente
Membru activ
 
Mesaje: 118
Membru din: 24 Noi 2005, 23:02
Locaţie: Tg-Jiu

Mesajde sorin flutur pe 14 Noi 2007, 21:50

:shock: :shock: :shock: ...urgent la veterinar...e ceva foarte suspect pentru un springer...ar putea fi si epuizare...e doar un catel...poate ai fortat nota in ultimul timp...sau o fi avut o zi proasta...mai rar la springeri....urmareste-o ca sa vezi daca e ceva in neregula...
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde florin.t pe 15 Noi 2007, 08:23

flandra scrie:Cocker-ul e mai mult pentru Show nu ? Pentru concursuri vreau sa zic. Unde pot vedea un springer cheflind ? Si sa nu-mi spuneti ca pe camp ca nu sunteti funny :lol:


de aia n-am eu inca un cocker, dar inca mai caut ... batranul de la care l-am luat a plecat pe taramurile vesnice ale vanatorii, catelul a fost rezultatul selectiei facute de el , l-am luat la pret de contrabanda dar a meritat.

In ce priveste dresajul, trebuie invatati sa caute aproape, cand dau de urma merg din ce in ce mai repede si trebuie sa te tii dupa ei ca parca inebunesc , nu mai aud si nu mai vad , doar mirosul conteaza ...
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde flandra pe 15 Noi 2007, 16:15

Povestiti cu pasiune :) Si eu as face la fel :) Mi-e groaza sa ma gandesc la scaieti. Am cautat pe net de am innebunit dar nu am gasit un filmulet cu springeri la vanatoare... voi aveti ceva filme? Merci !
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde sorin flutur pe 15 Noi 2007, 20:22

apai tot imi cumpar eu o camera...daca nu imbat un criminalist :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde zeb stump pe 16 Noi 2007, 09:38

De cand te lauzi...Militian :lol: :lol: :lol:
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Mesajde sorin flutur pe 04 Dec 2007, 00:11

ce sa fac, bugetar...familie mare...multe guri de hranit :lol:
Imagine
Avatar utilizator
sorin flutur
Veteran
 
Mesaje: 3416
Membru din: 05 Iun 2006, 19:48
Locaţie: Arad

Mesajde zeb stump pe 06 Dec 2007, 13:11

Si guri,si boticuri :wink:
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Pontatori si scotocitori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate