Jurnal de vânătoare
|
|
Acum este 26 Iun 2026, 22:25
|
|
|
Discutii despre vanatoarea de lup, ras, pisica salbatica, vulpe sacal, jder, dihor - in general tot ce inseamna vanat rapitor
Moderatori: CCM, Ghinda
de maryo pe 20 Aug 2011, 18:15
Astazi tocmai s-a deskis sezonul la vulpi si au cazut primele trei  Uploaded with ImageShack.us
-
maryo
- Membru important
-
- Mesaje: 244
- Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
- Locaţie: Spania (Madrid)
de maryo pe 20 Aug 2011, 20:45
 Uploaded with ImageShack.us
-
maryo
- Membru important
-
- Mesaje: 244
- Membru din: 17 Apr 2009, 19:33
- Locaţie: Spania (Madrid)
de Sly_Fox pe 02 Noi 2011, 18:09
Hauu, astea erau cateva cumetre de-ale mele. Naiba le-a pus sa se incalzeasca ziua la soare. 
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
-

Sly_Fox
- Veteran
-
- Mesaje: 5856
- Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
- Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea
de Sly_Fox pe 03 Noi 2011, 20:25
Se pare ca esti un observator fin. Am ras jumatate de ora dupa ce am citind postarea ta.  Tare de tot
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
-

Sly_Fox
- Veteran
-
- Mesaje: 5856
- Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
- Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea
de Ghinda pe 05 Noi 2011, 08:38
Aprecierile cu lautari va rog sa vi le pastrati.
MODERATORUL
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
-
Ghinda
- Veteran
-
- Mesaje: 8034
- Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
- Locaţie: Bucuresti
de OVI762 pe 05 Noi 2011, 18:55
O simpla parere personala.Sau nu e voie cu d'astea?
este in noi
-
OVI762
- Veteran
-
- Mesaje: 2524
- Membru din: 10 Noi 2009, 09:11
-
de OVI762 pe 06 Noi 2011, 01:10
Ai sters mesajul total aiurea nea Ghinda.Nu supara pe nimeni ba chiar mai mult....Chiar nu iti inteleg ostilitatea..Sau ca poate ai matale alte motive  Prietenii stiu de ce.Ca sa te scutesc de un efort ma autosuspend 1 luna incepand cu astazi 6 noiembrie ora unu si ceva.Multa bafta la vanatoare ,nea Ghinda.
este in noi
-
OVI762
- Veteran
-
- Mesaje: 2524
- Membru din: 10 Noi 2009, 09:11
-
de Ghinda pe 06 Noi 2011, 09:34
Nu am nici-un motiv. Poate prietenii tai stiu. Unde moderez eu vreau decenta. Spor la treaba in luna dumitale !
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
-
Ghinda
- Veteran
-
- Mesaje: 8034
- Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
- Locaţie: Bucuresti
de Clujeanul pe 14 Noi 2011, 14:55
-
Clujeanul
- Veteran
-
- Mesaje: 834
- Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
- Locaţie: Cluj-Napoca
de Sly_Fox pe 14 Noi 2011, 17:09
Super. O blana care merita pastrata. Au trecut ceva ani de cand nu am mai vazut o asemenea cumatra.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
-

Sly_Fox
- Veteran
-
- Mesaje: 5856
- Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
- Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea
de Clujeanul pe 14 Noi 2011, 21:14
Din pacate capul si picioarele din fata au fost complet distruse de la un breneke (picioarele) si o lovitura de gratie data de la mica distanta (capul). Am blana acasa, cat a mai ramas din ea...Sper sa iasa OK dupa tabacire. Ar fi fost un trofeu deosebit!!!
-
Clujeanul
- Veteran
-
- Mesaje: 834
- Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
- Locaţie: Cluj-Napoca
de chriss_hunter29 pe 16 Noi 2011, 19:38
da de ce breneke? cu 4 mm tusea?
-
chriss_hunter29
- Veteran
-
- Mesaje: 792
- Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
- Locaţie: bucuresti
de Clujeanul pe 18 Noi 2011, 06:38
Nu eu am impuscat-o, dar oricum, eram la vanatoare de mistreti. Pe la noi nu se cauta blanurile si asa decat sa tot schimbi glont cu alice, daca ii cazu sa tragi, o lasi sa iti vina bine si incerci cu breneke.
-
Clujeanul
- Veteran
-
- Mesaje: 834
- Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
- Locaţie: Cluj-Napoca
de Ghinda pe 18 Noi 2011, 08:20
 Anul trecut am impuscat 5-6 vulpi, nu mai retin exact. Toate cu 30.06 Sako, Hamerhead, 14,3 grame. Una s-a stricat mai rau ca a luat glontul pe lung.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
-
Ghinda
- Veteran
-
- Mesaje: 8034
- Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
- Locaţie: Bucuresti
de Clujeanul pe 18 Noi 2011, 12:23
Prinde bine si pentru antrenament. 
-
Clujeanul
- Veteran
-
- Mesaje: 834
- Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
- Locaţie: Cluj-Napoca
de Ghinda pe 18 Noi 2011, 22:58
Normal. Este o conditie de baza. Fara macar 1000 cartuse la talere si fo' 100 glont pe sezon la tinta am indoieli in ceea ce priveste povestile de vanatoare.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
-
Ghinda
- Veteran
-
- Mesaje: 8034
- Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
- Locaţie: Bucuresti
de Clujeanul pe 19 Noi 2011, 07:41
Imi place cum "latra" vulpile in perioada de imperechere. Poate ca nu pe multi ii impresioneaza, dar mie mi-i drag sa le aud. 
-
Clujeanul
- Veteran
-
- Mesaje: 834
- Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
- Locaţie: Cluj-Napoca
de OVI762 pe 06 Dec 2011, 01:10
este in noi
-
OVI762
- Veteran
-
- Mesaje: 2524
- Membru din: 10 Noi 2009, 09:11
-
de OVI762 pe 06 Dec 2011, 01:30
A cazut la peste 60 fara lauda ca colegii o vedeau la 100 m.Palla Gualandi in sabot, noroc ca am avut timp sa ochesc si sa schimb 2,5 care era pe tevi ca tocmai ce vazusem niscai potarnichii.Cheddite rules.Incredibil ce face proiectilul unic mai ales pentru unul care nu s-a spurcat la mistreti.A cazut secerata in foc fara drept de apel.Nu zic de Sauvestre care e mama lor,mai ales alea magnum, dar Cheddite cu Gualandi m-a impresionat mai presus de cartoane si de caini hoinari.Pentru unu care nu prea vede mistreti Gualandi in sabot e mother fucker.Rupe pisica in doua.Oricum.La 60 metri Cheddite face prapad in vanatul de talia unei vulpi.Mai mare inca nu am experimentat.
este in noi
-
OVI762
- Veteran
-
- Mesaje: 2524
- Membru din: 10 Noi 2009, 09:11
-
de OVI762 pe 06 Dec 2011, 01:34
Clujeanul scrie:Imi place cum "latra" vulpile in perioada de imperechere. Poate ca nu pe multi ii impresioneaza, dar mie mi-i drag sa le aud. 
Ce chestie.Si mie imi place sa le aud mai ales daca stau pe o faneata proaspat cosita si miroase de nu iti mai vine sa mori.Sanatate!!!
este in noi
-
OVI762
- Veteran
-
- Mesaje: 2524
- Membru din: 10 Noi 2009, 09:11
-
de OVI762 pe 06 Dec 2011, 02:00
Ca sa nu uit.Acum ceva vreme am avut o mica neintelegere cu Nenea Ghinda.Nene Ghinda,cacat pe tevi si catare plina.Sa ma iubesti ca nici eu nu te urasc.All the best.
este in noi
-
OVI762
- Veteran
-
- Mesaje: 2524
- Membru din: 10 Noi 2009, 09:11
-
de Ghinda pe 06 Dec 2011, 21:40
 Tu ai avut, eu nu!  Spor la treaba prietene! Intrebare: Cum latra vulpile cand este fanul proaspat cosit?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
-
Ghinda
- Veteran
-
- Mesaje: 8034
- Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
- Locaţie: Bucuresti
de Zoly pe 09 Dec 2011, 16:22
Buna Ziua Postez si aici itrebarea Stie cineva un pret la o chematoare de vulpe Multumesc
-
Zoly
- Membru activ
-
- Mesaje: 71
- Membru din: 30 Ian 2011, 12:32
de OVI762 pe 11 Dec 2011, 02:25
Ghinda scrie::lol: Tu ai avut, eu nu!  Spor la treaba prietene! Intrebare: Cum latra vulpile cand este fanul proaspat cosit?
Ca orice roman cult,DECI.Sfarsit de Mai,inceput de Iunie.Oltenia.Intre Craiova si Caracal.Nu de alta dar acolo domiciliez.De cu zi inainte tocmisem niste bastinasi sa imi coseasca(mecanizat)fanul,lucerna sau cum vor altii sa-i zica de pe proprietatea personala.Vin baietii,cosesc,toate bune.Se intampla undeva dimineata,pana in rasaritul soarelui,cam cand doamnele dorm profund(pro-fund  )si se gandesc la Antonio Banderas si noi nu dormim si ne gandim la....vanatoare.Aerul de dimineata din Oltenia nu il dau pe nimic,inca nu am termen de comparatie.Sa revenim.Trece ziua,vine seara si imi vine si mie sa ies pe camp,mai ales ca aveam nevoie de lucerna palita pentru iepurii de casa pe care ii cresc in ograda.Ma sui in automobilul propriu,consoarta in derepta,(ca poate imi fac idei de ....alte)si prucedem spre camp.Ajungem.Repede.Doar era aproape.In capatul fanetii aud un latrat surd,de caine batut.Era cam 8 seara si destula lumina.Latratul se repeta dar nu e latrat,e....Apare vulpoiul,cam la 100 metri de mine.Latra.Nasol.5 minute.Apare si coana Vulpe cam la 30metri.Zbiara dupa vulpoi si ala ca fraieru vine la ea ca doar vrea si el ceva  Ii am pe amandoi in bataia fierului si cumpanesc:pe care primul? Pe nici unul. Prima data cand iert codane(si poate ultima) Continuati voi.
este in noi
-
OVI762
- Veteran
-
- Mesaje: 2524
- Membru din: 10 Noi 2009, 09:11
-
de chriss_hunter29 pe 11 Dec 2011, 17:56
Zoly scrie:Buna Ziua Postez si aici itrebarea Stie cineva un pret la o chematoare de vulpe Multumesc
in jur de 100 de lei...gasesti pe net
-
chriss_hunter29
- Veteran
-
- Mesaje: 792
- Membru din: 18 Noi 2008, 09:24
- Locaţie: bucuresti
de Zoly pe 13 Dec 2011, 14:16
chriss_hunter29 scrie:Zoly scrie:Buna Ziua Postez si aici itrebarea Stie cineva un pret la o chematoare de vulpe Multumesc
in jur de 100 de lei...gasesti pe net
Va multumesc mult
-
Zoly
- Membru activ
-
- Mesaje: 71
- Membru din: 30 Ian 2011, 12:32
de CINEGETICUS pe 13 Dec 2011, 21:03
Vulpile dar mai ales cainii hoinari trebuie eradicati de pe fondurile de vanatoare daca mai vreti sa mai avem iepuri,fazani sau caprioara. Este de DATORIA vanatorilor sa traga la vulpe si la caine hoinar !
-
CINEGETICUS
-
- Mesaje: 13
- Membru din: 04 Ian 2011, 01:47
de Ghinda pe 14 Dec 2011, 10:06
Prietene, eradicatul este un cuvant dur. De acord cu cainii hoinari, dar vulpea are si ea rolul ei in ecosistem.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
-
Ghinda
- Veteran
-
- Mesaje: 8034
- Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
- Locaţie: Bucuresti
de Alin3006 pe 14 Dec 2011, 16:46
CINEGETICUS scrie:Vulpile dar mai ales cainii hoinari trebuie eradicati de pe fondurile de vanatoare daca mai vreti sa mai avem iepuri,fazani sau caprioara. Este de DATORIA vanatorilor sa traga la vulpe si la caine hoinar !
E al doilea topic unde ne servesti aceasta " maxima" vehementa. Macar de data asta are legatura cu subiectul topicului...
-
Alin3006
- Veteran
-
- Mesaje: 6445
- Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
- Locaţie: bucuresti
-
Înapoi la Rapitoare cu par
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
|
|