Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 27 Iun 2026, 09:47

Cartus cu alice intr-un pahar vs cartus "simplu" vs socuri

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Cartus cu alice intr-un pahar vs cartus "simplu" vs socuri

Mesajde zforis pe 16 Dec 2014, 22:42

Buna seara!

Sunt 2 tipuri de cartuse (cu alice) in ceea ce priveste constructia lor.
1.) Cartuse la care s-a implementat un paharel care tine incarcatura (si controleaza dispersia norului de alice)
http://rws-munition.de/en/hunting/produ ... l#!1/159/0

2.) Cartuse simple fara acest paharel
http://rws-munition.de/en/hunting/produ ... l#!1/156/0

Intrebarea mea este urmatoarea: cum se impaca acel paharel cu socul folosit? Care sunt rezultatele, care este efectul socului asupra unui cartus cu pahar?

Despre mine: sunt nou pe forum, astept autorizatia de procurare arma,... Experienta? Tata a fost vanator, cand am fost copil am mers destul de mult la vanatoare, acu' 25-30 ani. Alte vremuri... Dupa care o perioada nu am mai fost la vanatoare, scoala, facultate, familie, copii, acum am 37 de ani. De cativa ani in urma, am zis sa ma fac vanator... Asa ca acum astept autorizatia.

Pentru ca am timp suficient m-am gandit sa ma documentez un pic, si sa aleg o munitie decenta, am ales Rottweil (un pic ca-m grele la incarcatura, dar asta e).

Cu respect,
Zoli
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 707
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Cartus cu alice intr-un pahar vs cartus "simplu" vs socuri

Mesajde violiv pe 16 Dec 2014, 23:47

Bine ai venit printre noi!

Si mai bine ca ai timp suficient sa te documentezi.
Nu-i nici pe departe atat de simplu cum ai pus problema.
Burele clasice pot fi si ele de pasla, plastic, mai scurte sau mai lungi, mai dure sau mai moi, toate acestea influentand rezultatul final.
Paharutele cu pricina pot fi mai scurte sau mai lungi, crestate pe margini mai adanc sau mai putin, petalele unite intre ele de benzi de material mai groase sau mai dese, chestii care modifica intervalul de timp de la iesirea din teava pana cand se deschid si elibereaza alicele, deci forma snopului, etc.

Cartusele moderne au cateva caracteristici care le fac mult deosebite de cele ale bunicilor:
- viteza mult mai mare la gura tevii, chiar si cu 100 m/s in plus, ceea ce inseamna 25-30% peste cele clasice; alicele sunt stresate infinit mai mult asa ca bura clasica nu mai face fata si trebe amortizoare elastice sub alice
- in general snopurile sunt mult mai concentrate si ajungi sa fii nevoit sa cumperi cartuse speciale, dispersante, ca sa obtii raspandiri ca pentru un soc 1/4 sau 1/2 clasic din care pleaca o bura de pasla
- influenta pe care o dau socurile clasice asupra incarcaturilor moderne este semnificativ mai mica de aia si noile socuri cu profile speciale facute astfel incat sa ofere totusi ceva diferenta la diametrul snopului

Un lucru e sigur la fel ca acum 100 de ani: pana nu incerci la hartie o anume munitie trasa dintr-o anume arma nu ai cum sa prevezi ce vei obtine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8794
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Cartus cu alice intr-un pahar vs cartus "simplu" vs socuri

Mesajde zforis pe 17 Dec 2014, 00:30

Multumesc pentru raspuns @violiv! Cred totusi, ca voi folosi munitie fara acele "paharute". Mai simplu sa rezolvi o ecuatie cu o singura necunoscuta, decat o ecuatie cu doua necunoscute. Oricum, merita sa fie testate amandoua cazuri. Intrebarea mea totusi ramane interesanta(cel putin pentru mine), mai are sens sa iau munitie cu acele paharute sau nu, daca vreau sa controlez snopul de alice cu socul? Hm... Bineinteles, depinde de distanta de tragere, etc...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 707
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Cartus cu alice intr-un pahar vs cartus "simplu" vs socuri

Mesajde zforis pe 17 Dec 2014, 09:22

Sau cealalta varianta ar fi sa folosesc socuri mai largi si munitie cu "paharute" de genul:

http://rws-munition.de/en/hunting/produ ... l#!1/159/0

Din ce in ce citesc mai mult cu atat mai mult ma bag singur in ceata...

Asa cum ziceai
- in general snopurile sunt mult mai concentrate si ajungi sa fii nevoit sa cumperi cartuse speciale, dispersante, ca sa obtii raspandiri ca pentru un soc 1/4 sau 1/2 clasic din care pleaca o bura de pasla

exista la Rottweil asa ceva: http://rws-munition.de/en/hunting/produ ... l#!2/171/0

Asta inseamna, ca inainte sa iesi la vanatoare, trebuie sa stii exact specia de vanat (defapt asa ar trebui sa fie normal) si distanta de tragere. Ca de ex. astepti vulpea la 35-40 m, pui munitie HV cu paharut, dar din intamplare apare un iepure la 20-30 m sau mai aproape, atunci cu aceea munitie fie ratezi, fie o faci praf, fie lasi sa plece (poate pica bine pentru vecin).
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 707
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Cartus cu alice intr-un pahar vs cartus "simplu" vs socuri

Mesajde radubichis pe 17 Dec 2014, 10:17

zforis scrie:Sau cealalta varianta ar fi sa folosesc socuri mai largi si munitie cu "paharute" de genul:

http://rws-munition.de/en/hunting/produ ... l#!1/159/0

Din ce in ce citesc mai mult cu atat mai mult ma bag singur in ceata...

Asa cum ziceai
- in general snopurile sunt mult mai concentrate si ajungi sa fii nevoit sa cumperi cartuse speciale, dispersante, ca sa obtii raspandiri ca pentru un soc 1/4 sau 1/2 clasic din care pleaca o bura de pasla

exista la Rottweil asa ceva: http://rws-munition.de/en/hunting/produ ... l#!2/171/0

Asta inseamna, ca inainte sa iesi la vanatoare, trebuie sa stii exact specia de vanat (defapt asa ar trebui sa fie normal) si distanta de tragere. Ca de ex. astepti vulpea la 35-40 m, pui munitie HV cu paharut, dar din intamplare apare un iepure la 20-30 m sau mai aproape, atunci cu aceea munitie fie ratezi, fie o faci praf, fie lasi sa plece (poate pica bine pentru vecin).

Cu cit tragi mai mult vei constata ca daca te obisnuiesti cu un anumit tip(marca) de cartus la care i-ai invatat corectiile si viteza ,in momentul in care-l schimbi vei da o perioada de timp numai rateuri
Ca sa inveti corectii si viteze si pozitii diferite de tragere iti recomand mai multe vizite in poligonul de talere .Aici la disciplina Sporting gasesti toate raspunsurile la incarcatura cartus ,corectie ,dispersie alica ,distanta de tragere ,unghi de tragere si multe altele.
Spor la tras!!!!
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1760
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Cartus cu alice intr-un pahar vs cartus "simplu" vs socuri

Mesajde iliealexandruionut pe 17 Dec 2014, 16:55

....si stii cum e..tragi nu tragi vreme trece...

spor la tras la cartoane,dar mai intai ia ti o arsi cu aia sa te inveti!

cu respect.
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Cartus cu alice intr-un pahar vs cartus "simplu" vs socuri

Mesajde Sly_Fox pe 18 Dec 2014, 22:19

zforis scrie:Buna seara!

Sunt 2 tipuri de cartuse (cu alice) in ceea ce priveste constructia lor.
1.) Cartuse la care s-a implementat un paharel care tine incarcatura (si controleaza dispersia norului de alice)
http://rws-munition.de/en/hunting/produ ... l#!1/159/0

2.) Cartuse simple fara acest paharel
http://rws-munition.de/en/hunting/produ ... l#!1/156/0

Intrebarea mea este urmatoarea: cum se impaca acel paharel cu socul folosit? Care sunt rezultatele, care este efectul socului asupra unui cartus cu pahar?

Daca pentru un incepator discutiile despre socuri,cartuse,tevi,reprezinta adevarate teze de doctorat,pentru cei satui de umblat pe coclauri nu constituie decat vorbarie.
Cartusele cu paharel reprezinta o evolutie a munitiei de vanatoare cu alice. Pana la inventarea burei cu container,adica paharelul amintit,burele folosite erau clasice,tip rondela din pasla simpla sau cerata in cazul cartuselor de fabrica, sau carton presat ori pluta,in cazul celor manufacturate.
Intre cele doua modele de bura a existat si un tip din material plastic fara container,de fapt era o constructie compusa din doua capacele din plastic unite de doua picioruse tot din plastic,flexibile,transpuse in forma de X. Cred ca si acum mai am vreo doua astfel de bure,ramasite de pe vremea cand se incarcau cartuse acasa.
In cazul burei clasice din pasla,la iesirea din teava snopul de alice avea o forma circulara,iar dupa primii 10 metri densitatea alicelor incepea sa fie neregulata, imprastierea era neuniforma cu goluri mari ce putea lasa sa scape un vanat de talie mai mica.
Cand se folosea exclusiv acele munitii,socurile au avut cel mai important rol,deoarece reusea in oarecare masura sa restranga acel cerc de alice si sa creeze un grupaj mai strans,de fapt o densitate mai mare a alicelor pe tinta vizata.
La introducerea burei cu paharel,lucrurile s-au schimbat,in sensul ca alicele la iesirea din teava nu mai lua forma de snop,manunchi,ci calatoreau pe o anumita distanta conduse de catre containerul de plastic,iar dupa desfacerea petalelor lua forma de jerba,ca o dunga,dand o densitate mult mai mare pe tinta.
Ce a imbunatatit nout tip de bura? Pai reducerea frecarii alicelor de peretele tevii si implicit reducerea gradului de deformare a lor,evitarea plumbuirii excesive a tevilor si obtinerea unor densitati de alice net superioare,fapt ce marea sansa vanatorului de a dobora vanatul la o distanta mai mare. In acest moment s-a diminuat intr-o oarecare masura si rolul socurilor,iar la cartusele din ziua de astazi poti obtine grupajele dorite aproape numai utilizand diferite sortimente de munitie.
Bura din pasla este astazi desueta,si totusi se mai foloseste la incarcarea unor sortimente. De ce? Pentru o imprastiere mai mare a alicelor?
Nicidecum,ci doar din ratiuni ecologice,asa cum afirma si producatorii unor astfel de cartuse. Aceste bure,spre deosebire de modernele containere din plastic, sunt total biodegradabile,si cum se pune accent pe mediu,se folosesc in continuare dar pe scara redusa.
Pentru obtinerea unor dispersii a alicelor si folosesc dispersoarele,mai eficiente si mai apreciate de catre vanatorii ,,becasieri,,.
Tu ar trebui sa iesi la vanatoare si utilizand diferite munitii sa vezi cam ce se potriveste tipului de vanatoare pe care il practici. In scurt timp de la primele iesiri,iti vei da seama ca teoria de pe forum nu se va potrivi intotdeauna cu realitatea din teren.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5856
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Cartus cu alice intr-un pahar vs cartus "simplu" vs socuri

Mesajde zforis pe 19 Dec 2014, 14:36

Multumesc pentru raspuns @Sly_fox.

Cu respect.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 707
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 47 vizitatori

Publicitate