Jurnal de vânătoare
|
|
Acum este 26 Iun 2026, 06:50
|
|
|
Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !
Moderatori: adrian_ppp, biriuck, CCM, Sly_Fox, von BRAUN, Mircea-B
de tehărău pe 10 Oct 2016, 16:19
@salus, Ceea ce am scris mai sus este un mesaj general, nu o lua personal. Si eu fix simplu membru vanator sunt. Dar in loc sa bat apa in piua, am preferat sa vin cu propuneri. Unele au fost discutate, acceptate, concretizate. Si atunci, incerc ca sa ii fac sa inteleaga pe cei ce au capacitatea, de a veni in urma criticilor ce ii framanta, si cu o idee, o propozitie, o "ceva" constructiv: "- Ba, sunteti ,... , ... si ....! N-ati facut ... , ... , ... . Dar uite ce zic eu: n-ar fi bine sa ii ziceti lui X despre problema Y, in felul urmator: "....."" Cam asa ceva. Dar iar ne luam cu vorba si pierdem timpul. Despre partea cu stersul de praf, la tot doua postari exista o contradictie: AGVPS nu face nimic si AGVPS face totul dar iese rau...  Iar pierdere de vreme... Despre cum pui problema nu o mai comentez. Citeste si tu inca odata invitatiile, ordinea de zi, propunerea de proiect ce se va inainta primului ministru in urma discutiilor dintre vanatori (ce sa caute presa acolo, sa speculeze orice problema pusa in contradictoriu?!!?) si vino cu argumente punctuale. Altfel e de-a rasul-plansul: nici nu a avut loc o "ceva" ca si stim ca nu o sa fie bine...
-
tehărău
- Veteran
-
- Mesaje: 3508
- Membru din: 16 Mai 2009, 19:24
de tehărău pe 10 Oct 2016, 16:32
Si pentru ca chiar exista un schita de program de interventie in timp util, va rog ca pana miercuri seara sa imi ziceti cum ati vedea voi echipa si check list-ul acesteia. In topic separat, pe mail sau cum vreti voi. Multumesc anticipat celor ce vor colabora!
-
tehărău
- Veteran
-
- Mesaje: 3508
- Membru din: 16 Mai 2009, 19:24
de yoghi pe 10 Oct 2016, 18:18
Romsilva nu numai ca trebuie sa participe dar TREBUIE sa si explice una alta la conferinta de presa. Toate fructele..castanele..zeci de tone_sunt adunate de ei , iar ursii raman sa manance ...pietre .
si o problema interesanta. asociatia nu mai are dreptul sa impuste ursi....dar redeventa anuala e calculata cu pret maxim pe ha. tocmai datorita ursilor.Sa se modifice si redeventa sau sa_si ia fondul inapoi ministerul. si daca asociatia nu mai impusca atunci nu mai are nici obligatia sa_i pazeasca nu ?
pt conferinta trebuiesc date clare. anul 2014 atatea accidente cu ursi ..atatea oi si vaci mancate...anul 2015 atatea.... in 2014 ministerul are x despagubiri de atatia lei..Neplatite.in 2015 are y depagubiri de atatia lei neplatite.
Trebuie explicat ca cota de recolta e 10..15 % din efectiv...o harta cu efective si cote pe judete ceva.... asociatia X are 15ursi si impusca 1 ,asociatia Y are 25ursi si impusca 3.
Cum ar functiona 112 al ursilor.? -serviciul de urgenta presupune garda si mijloc de transport.cine vine la interventie? paznicul de noapte de la asociatie si de la itrsv.? sau inginerul care dupa 12 ore de munca in padure a baut un vin si s-a culcat.
ma gandesc ca.datele astea exista deja trebuie doar tiparite si date ziaristilor.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel, Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
-

yoghi
- Veteran
-
- Mesaje: 3890
- Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
- Locaţie: Romania
de laurul pe 10 Oct 2016, 18:49
Romsilva doarme in papuci...oamenii aia sunt numiti politic si cum ridica unul ochii, zboara! Specialistii lor tac de frica ca-si pierd scaunele, sefii de ocoale isi vad de ale lor...padurarii sunt multumiti si cu si fara ursi...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
-
laurul
- Veteran
-
- Mesaje: 3107
- Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
- Locaţie: Dupa vanat, oriunde!
de biriuck pe 10 Oct 2016, 19:16
@laurul la RNP, dupa alegeri nu se mai schimba doar sefii, pana si femeia de serviciu tremura de teama  In perioada in care Il Capo era capitanul Basescu si pofta ce a poftit a fost sa isi vada mezina in Parlamentul European (nu oricum ci "independenta"), padurarii ai caror sefi erau "portocalii" s-au deplasat in colegiile electorale ale sefilor pentru a face norma de voturi 'independente' pentru tanara speranta. Imi aduc aminte de un astfel de sefutz ce, vrand sa dea o lectie padurarului pentru ca nu au iesit porcii din catina, incepe sa ii certe ca trebuie rariti arborii din palcul ala de plopi pe langa care a trecut. Padurarul si-a dat palaria pe spate si, avand si ceva "curaj" la bord, se uita in jur si ii da replica: "Raresc toti plopii de aici, dar acum io vad numa mesteacan!" Pacat, au multi specialisti adevarati. Eu cred ca trebuie centralizat de asociatii si cati ursi au salvat in mod direct (scapati din laturi). Sa poata pune in balanta acestia cu aia ce urmau sa fie vanati conform cotelor. S-ar putea sa se miste insa greu...
Corruptissima re publica plurimae leges
-

biriuck
- Veteran
-
- Mesaje: 2753
- Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
- Locaţie: Brasov/Ploiesti
de teuton pe 11 Oct 2016, 07:20
sa dea domnu' sa iasa ceva bun maine! Romsilva, desi are specialisti in vanatoare, nu cred ca o sa se implice nici acum, nici pe viitor.. cred ca vanatoarea o privesc ca pe o corvoada poate trebuiau invitati la intalnire si cativa specialisti de la univ. Transilvania din Brasov, sunt unii profesori care sigur au ceva de spus
-
teuton
- Veteran
-
- Mesaje: 365
- Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
- Locaţie: valcea / bucuresti
de salus pe 11 Oct 2016, 08:44
Eu as fi asteptat o actiune in contencios impotriva deciziei ministrului! O sesizare a avocatului poporului! O cale juridica mai intai , apoi un memorandum inaintat tuturor forurilor europene implicate in conservarea speciilor..... si in ultimul rand o adunare. Un lucru este clar, cei ce ne conduc pe noi vanatorii, s-au obisnuit sa ne priveasca ca pe principalul dusman, ori aceast mod de abordare este total eronat, dusmanul nu este in interior, aici sunt doar idei diferite iar asta este normalitate intr-un stat democrat! Daca nu ar fi existat aceasta critica constanta in ultimul an, azi cu siguranta nu am fi avut nici o reactie la varf sau cel mult o declaratie superficiala in ton cu obisnuita din ultimi ani. Oare nu este o realitate ca suntem slabi la comunicare pentru ca ne lipseste exercitiul in acest sens? Eu zic ca da, insa apreciez stradania, cam stangace, din ultima vreme. Critica mea nu vine din rautate ci din dorinta de a corecta ce in opinia mea este putin gresit. Ne lipseste camaraderia si nu vrem sa acceptam parerea altora, ridicam nasul in vand si zicem: Hm, nu imi pasa ce spui, eu sunt seful tu nu existi! Asta ne dezbina de la grupa de vanatoare pana la cel mai inalt nivel.
-
salus
- Veteran
-
- Mesaje: 425
- Membru din: 18 Mar 2010, 16:25
de ventura pe 11 Oct 2016, 09:51
salus scrie:Daca nu ar fi existat aceasta critica constanta in ultimul an, azi cu siguranta nu am fi avut nici o reactie la varf sau cel mult o declaratie superficiala in ton cu obisnuita din ultimi ani.
Aici cred ca te inseli... (de fapt stiu ca te inseli...) Reactii la varf au fost mereu. Interventii din partea conducerii executive a AGVPS au fost mereu, pana la cele mai inalte foruri sau demnitati atat din tara cat si din strainatate. Doar ca (din pacate as spune eu) nu le-au mediatizat si s-a parut ca totul s-a rezolvat de la sine.... salus scrie: Ne lipseste camaraderia si nu vrem sa acceptam parerea altora, ridicam nasul in vand si zicem: Hm, nu imi pasa ce spui, eu sunt seful tu nu existi! Asta ne dezbina de la grupa de vanatoare pana la cel mai inalt nivel.
Aici consider ca ai dreptate.... (tot din pacate) 
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
-

ventura
- Veteran
-
- Mesaje: 1272
- Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
- Locaţie: Focsani
de mialxx pe 12 Oct 2016, 10:34
Astazi un Urs sa plimbat prin Sibiu pina ce a fost puscat in curtea unei fabrici. O fi vrut sa faca rau la ONGisti?!
-
mialxx
- Veteran
-
- Mesaje: 974
- Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
- Locaţie: Thurgau Elvetia
de salus pe 12 Oct 2016, 12:09
Cine a fost inconstientul care a avut curajul sa il impuste? Trebuia sesizat 112 si veneau jandarmi sa il aresteze  apoi ii aplicau o amenda pentru perturbarea ordinii publice si uite asa bugetul statului incasa niste bani  !
-
salus
- Veteran
-
- Mesaje: 425
- Membru din: 18 Mar 2010, 16:25
de Dacus_Malus pe 12 Oct 2016, 12:40
La Europa fm se discuta acum despre ursul din Sibiu (la emisiunea lui Guran)
focu' si cartusu'! MP 153 12/76 Axis II SR 30-06 IJ54 12/70
-

Dacus_Malus
- Membru important
-
- Mesaje: 209
- Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
- Locaţie: BRASOV
de gherman pe 12 Oct 2016, 13:24
Nu stiu daca e voie sa pun link-uri cate alte site-uri. Daca nu e voie, imi cer scuze si se poate sterge, dar e tare interesant. WWF au luat-o-n bot destul de repede!...din pacate ptr animal. [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=YaegBJdyaSY[/youtube]  Hmmm,....vad ca nu se vad filmul si imaginea atasata. Poate repara cineva. Multumesc
Traim in Romania si asta ne consuma extrem de mult timp...
-
gherman
- Membru activ
-
- Mesaje: 72
- Membru din: 18 Iul 2006, 15:27
- Locaţie: cluj napoca
-
de salus pe 12 Oct 2016, 14:24
Acum este momentul ca AGVPS sa aiba o pozitie publica in masmedia! Importand totusi cine a impuscat ursuletul aurolac?! vanator, politist, jandarm?????
-
salus
- Veteran
-
- Mesaje: 425
- Membru din: 18 Mar 2010, 16:25
de Ghinda pe 12 Oct 2016, 14:59
Este cartita sau urs?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
-
Ghinda
- Veteran
-
- Mesaje: 8033
- Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
- Locaţie: Bucuresti
de the_mav pe 12 Oct 2016, 15:01
------------------------------------- Holland and Holland - pure art...
-

the_mav
- Veteran
-
- Mesaje: 3351
- Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
- Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova
-
de bogus pe 12 Oct 2016, 15:49
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington Beretta ES 100 12/76/76 Nissan Terrano R20 ZD30
-

bogus
- Veteran
-
- Mesaje: 1201
- Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
- Locaţie: Cluj Napoca
de pipabh pe 12 Oct 2016, 16:41
Tragatorul s-a ales cu dosar penal!! Cand ajung acasa la "Digi si nu stiu cat" spuneau ca a fost un "ursulet" de nici un an la Pro tv cica avea vreo 6 ani. Una peste alta unde au fost toate ong-urile protectoare de animale? De ce nu au venit azi la Sibiu sa mangaie ursuletul pe frunte si sa - l duca in padure?
-
pipabh
- Veteran
-
- Mesaje: 1725
- Membru din: 27 Oct 2012, 07:49
de biriuck pe 12 Oct 2016, 17:18
A fost impuscat la cererea prefectului si a politiei, dupa ce procuratura a promis ca da NUP. S-a invocat cazul de forta majora generat de siguranta populatiei.
Nici dracu nu avea tupeu sa isi asume pe proprie raspundere mentinerea ursului in viata pana poate fi tranchilizat, daca omora un om era jale pentru el.
Corruptissima re publica plurimae leges
-

biriuck
- Veteran
-
- Mesaje: 2753
- Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
- Locaţie: Brasov/Ploiesti
de Sly_Fox pe 12 Oct 2016, 17:32
Cel care a tras probabil nu a avut ce face. In conditiile in care scandalul privind derogarile pentru ursi este in toi, unul se apuca sa traga. Trebuia sa ii lase pe ONG-isti si pe cei de la Federatia pentru Protectia Animalelor, sa il prinda ei. Acum astia au depus plangere penala impotriva celui care a tras, ca doar este un criminal, a omorat un ursulet simpatic. Au alergat aia dupa urs o zi intreaga si nu au reusit sa il tranchilizeze, trebuiau lasati sa mai alerge inca una, poate le dadea ursul cate o branca dupa ceafa, sa vada si ei cum este mangaierea urseasca. Ce tara plina de scarbe ipocrite, doar de papagal si giboniada sunt buni. M-am uitat pe diferite site-uri de stiri si ce credeti? Peste tot vanatorii erau blamati si facuti fara nicio jena criminari. Dar pe scarbele astea nu le da nimeni in judecata, ca ne porcesc ca la usa cortului de cate ori se trezesc ei? Acum pe bune, cred ca se impune constituirea unui compartiment in cadrul AGVPS care sa se ocupe strict numai de relatii cu publicul si procese intentate tampitilor( specialist in relatii cu publicul, relatii cu presa si cu societatea civila, jurist bun, avocat ,,dat dracu' '', unul din ala rau pana la os, care sa se tina de ei precum scaiul). Campanie chiar agresiva de promovare a traditiilor vanatoresti, a vanatorii ca parte a culturii nationale, europene si mondiale, participarea la absolut toate dezbaterile legate de interesele vanatorilor si valuri de procese deschise denigratorilor, indiferent de unde sunt. Finantarea ar urma sa o suportam noi toti ( sub forma unei sume adaugata la cotizatie care sa mearga tintit la acest compartiment), membrii la asociatiile afiliate la AGVPS si nu numai, poate si membrii la asociatiile neafiliate, doar este si in interesul lor. Poate cei care au intrare pe la AGVPS arunca si aceasta idee, cine stie, nu o fi rea si se poate pune in aplicare, dupa consultarile cu asociatiile afiliate. Daca nu se i-au masuri acum, cat mai putem, o sa ajungem sa ne uitam doar la televizor cum vaneaza altii prin tarile vecine.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
-

Sly_Fox
- Veteran
-
- Mesaje: 5855
- Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
- Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea
de Dacus_Malus pe 12 Oct 2016, 18:20
@sly_fox: "Acum pe bune, cred ca se impune constituirea unui compartiment in cadrul AGVPS care sa se ocupe strict numai de relatii cu publicul si procese intentate tampitilor( specialist in relatii cu publicul, relatii cu presa si cu societatea civila, jurist bun, avocat ,,dat dracu' '', unul din ala rau pana la os, care sa se tina de ei precum scaiul). Campanie chiar agresiva de promovare a traditiilor vanatoresti, a vanatorii ca parte a culturii nationale, europene si mondiale, participarea la absolut toate dezbaterile legate de interesele vanatorilor si valuri de procese deschise denigratorilor, indiferent de unde sunt. Finantarea ar urma sa o suportam noi toti ( sub forma unei sume adaugata la cotizatie care sa mearga tintit la acest compartiment), membrii la asociatiile afiliate la AGVPS si nu numai, poate si membrii la asociatiile neafiliate, doar este si in interesul lor. Poate cei care au intrare pe la AGVPS arunca si aceasta idee, cine stie, nu o fi rea si se poate pune in aplicare, dupa consultarile cu asociatiile afiliate."
Bine gandit! Eu voi fi unul dintre sustinatorii implementarii acestei idei.
focu' si cartusu'! MP 153 12/76 Axis II SR 30-06 IJ54 12/70
-

Dacus_Malus
- Membru important
-
- Mesaje: 209
- Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
- Locaţie: BRASOV
de UlissePro pe 12 Oct 2016, 18:22
Subscriu la ce a scris @Sly_Fox!
R93 .243W & .300WM F3 20/76
-

UlissePro
- Veteran
-
- Mesaje: 914
- Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
- Locaţie: Constanta
de teuton pe 12 Oct 2016, 18:24
ala care a tras, mare gresala a facut ...
-
teuton
- Veteran
-
- Mesaje: 365
- Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
- Locaţie: valcea / bucuresti
de teuton pe 12 Oct 2016, 18:42
la minunata intalnire de la Brasov s-a intamplat ceva?
-
teuton
- Veteran
-
- Mesaje: 365
- Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
- Locaţie: valcea / bucuresti
de bogus pe 12 Oct 2016, 18:52
teuton scrie:la minunata intalnire de la Brasov s-a intamplat ceva?  Da, au plecat toti la vanatoare de ursi la Sibiu 
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington Beretta ES 100 12/76/76 Nissan Terrano R20 ZD30
-

bogus
- Veteran
-
- Mesaje: 1201
- Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
- Locaţie: Cluj Napoca
de mialxx pe 12 Oct 2016, 19:21
Dacă va uitați pe ProTv la comentariile făcute la Știrea prost prezentată, o sa va vina greață. Toți dobitocii ne fac in fel si chip, de la criminali pina la animale. Oricum de la asemenea oameni nu te poți aștepta la altceva.
-
mialxx
- Veteran
-
- Mesaje: 974
- Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
- Locaţie: Thurgau Elvetia
de mialxx pe 12 Oct 2016, 19:52
Sunt total de-acord cu ce a scris Sly_Fox. Eu am mai spus undeva pe la un topic cum stau lucrurile in Elvetia in privința vinatorii. Aici vinatorimea se implica in tot felul de proiecte prin care sa informeze populația dece e necesară vinatoarea si ce rol are ea in zilele noastre. Si aici ducem munca de lămurire cu iubitorii de animale, dar stam cu toții la aceiași masa si fiecare vine cu argumentele sale, si nu ne bălăcărim in presa unii pe alții. Impactul cel mai puternic i-l avem in scoli si Grădinițe pentru ca, copii înțeleg mult mai ușor si nu au nici interese ascunse. Probabil ca unii părinți nu sunt chiar entuziasmați de ceia ce le povestesc copii cind se întorc acasă, dar accepta pentru ca așa a hotărât conducerea școlii sau grădiniței. Anul trecut am avut o clasa de grădinița invitata sa participe la ceremonia de după vinatoare, toți am fost surprinși ce interesați se arătau cei mici cum se face eviscerarea animalelor cum se pregătește tabloul cum se cinta din corn moartea fiecărei specie in parte, etc. Eu cred ca asemenea acțiuni aduc un mare beneficiu de ambele părți. Ar fi multe lucruri de făcut, si am realiza si mai mult dacă toți vinatorii din Romania ar trage la același car.
Cu stima Alin
-
mialxx
- Veteran
-
- Mesaje: 974
- Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
- Locaţie: Thurgau Elvetia
de bowmadness pe 12 Oct 2016, 20:32
miha scrie:doamna ministru are un discurs foarte bun dupa parerea mea masurile anuntate: -crearea unui serviciu de interventie rapida pt animale salbatice (suas) adica suni la 112 si vine politia si ti-l impusca -grup de lucru largit (fermieri vanatori ong etc) care sa faca o analiza aprofundata asupra problemei personal cred ca sistemul actual de derogari o sa sufere schimbari. felicitari doamna ministru.
esti cretin miha?
ALICE! Who the f... is Alice?
-

bowmadness
- Membru important
-
- Mesaje: 268
- Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
- Locaţie: Romania
de bowmadness pe 12 Oct 2016, 20:35
tehărău scrie:^#(^ Intrebare: Daca sunt la vanatoare sau la plimbare prin padure si vad un urs care vine sa ma atace, pot sa sun la 112? Daca dupa apel, ursul isi schimba comportamentul, este urma ce a lasat-o langa mine, destul pentru a nu fi amendat ca am sunat degeaba? Ca se poate intampla sa se termine bateria si sa nu mai pot suna din nou sa zic ca ursul a plecat in bobii lui... 
Sigur teha, dar sa vina si smurdul cu un elicopter sa te ia, sau mai bine sa ne luam costume de motociclisti pe post de body bag.
ALICE! Who the f... is Alice?
-

bowmadness
- Membru important
-
- Mesaje: 268
- Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
- Locaţie: Romania
de bowmadness pe 12 Oct 2016, 20:47
yoghi scrie:Da dar exista si reciproca
cum ? superevaluare...din 50 de tapi devin 30 ....si din 10 de recolta ...raman 3; o asociatieare 500 iepuri de rocolta....raman 300 tot asa se reduce nr la toate speciile .. si un procentaj proportional de vanatori vor ramane fara vanat. ....vanatorul pleaca ...taxele din autorizatii scad ...taxele din cotizatii scad. ....nu mai sunt acceptati strainii (sa ajunga pt membrii)...Euuroi pierduti...Nu mai sunt bani pt redeventa anuala catre stat....se renunta la fonduri. Cine e in avantaj? ....vanatorii cu bani (mai multi) vor face fata noilor preturi la cotizatii si autorizatii .
oricum exista deja discutia asta vizavi de ""vanatoarea a ajuns sa fie doar pt cei cu bani"".pur si simplu se va face selectie si printre vanatori.
corect! eventual vine un pseudo schweighofer si ia vreo cateva fonduri, ca tot au facut drumuri forestiere prin paduri!
ALICE! Who the f... is Alice?
-

bowmadness
- Membru important
-
- Mesaje: 268
- Membru din: 10 Sep 2010, 14:59
- Locaţie: Romania
de salus pe 13 Oct 2016, 08:34
Foarte buna ideia lui Sly_Fox!!! Un grup de lucru, din care sa faca parte chiar si voluntari, un 10-20-50 de lei in plus la taxa pentru a incheia un contract cu un avocat bun ce are trecere pe la TV.
-
salus
- Veteran
-
- Mesaje: 425
- Membru din: 18 Mar 2010, 16:25
Înapoi la Vanatoare discutii generale
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
|
|