Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 30 Apr 2024, 09:00

Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde laurul pe 12 Sep 2017, 08:39

jon2004 scrie::D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;) :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: =(( :-o X( :-@

Asa e, Jon, iti dau dreptate, mai putin ultima propozitie....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde jon2004 pe 12 Sep 2017, 10:45

Nu stiu cum or fi alti cetateni ai altor tari , dar pe la noi , o parte din locuitorii cetatii , isi gasesc leacul propriilor frustari sau nereusite , dand vina pe capra vecinului . Nu fac nimic pentru a schimba ceva , nu se implica cu nimic in ”viata cetatii” dar isi dau cu parerea si critica orice initiativa ce apartine altora .
Cine va opreste sa va implicati si sa va sustineti ideile ? Credeti ca aruncand cu noroi in altii care se implica sa schimbe cate ceva , va rezolvati problemele si frustarile ?
De ceva timp ati mai gasit un ”vinovat ” pentru nerealizarile voastre : Comisia de imagine :D :D
Nu mai stati oameni buni deoparte .Analizati cine are sanse mai mari sa va reprezinte interesele si alaturati-va lor . Asta este opinia mea . Daca aveti alta opinie , puneti-o in practica . Un lucru este cert : aruncand doar cu noroi nu o sa se schimbe nimic in bine . Eventual in rau .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde OVI762 pe 13 Sep 2017, 07:10

Odata si-odata o sa se sfarseasca si cu omenirea,ca asa merg lucrurile,daca nu ma credeti intrebati dinozaurii si lupii marsupiali,ba si mayasii sunt de acord.Atunci,in ultimele zile,va mai ramane un roman si ca sa vedeti ca sunt tolerant o sa-l botez ...Milos.Sau Gyury.Milos Gyury asta al nostru se va uita in jurul lui,se va bucura,(in sfarsit Ardealul este al ungurilor,toate romanurile au murit :twisted: :twisted: :twisted: )va bea o palinca,ba mai bea inca una dupa care va lua un ciomag si isi va da cu el peste picioare doar,doar si-o rupe vreunul.El nu ar vrea in mod normal sa-si rupa membrul umblarii insa nici sfarsitul lumii nu-l va face sa uite ca este roman,si daca nu are cui pune piedica isi va pune el singur.Daca nu are pe cinen critica isi va face autocritica,daca nu are pe cine injura il va injura pe Milos din partea lui Gyury.Ca asa e romanul,daca vede ca unul face ceva imediat il critica,il injura si-i da la gioale,insa el nici de-al dracului nu ar incerca sa schimbe ceva.Aia nu e bine,aia e ca dracu,comisia cutare e de porc ca nu face si nu drege insa eu ce am facut sa schimb starea asta?Cat timp din timpul meu mi-am pierdut pentru un bine comun,cat am cheltuit din munca mea si ce am obtinut?Cate ore am pierdut incercand sa creez ceva,impreuna cu alti ica mine,ceva ce sa ajute oameni pe care nu-i cunosc si nici nu-i voi cunoaste vreodata?Oare nu era ma ibine ca ceasurile alea sa le petrec cu copilul in parc sau...la bordel,dupa gusturi?Critica constructiva e una si este intotdeauna folositoare,latratul la garduri doar de dragul de a latra e alta si doar consuma timp degeaba.Daca vrem sa ramana ceva dupa noi putem discuta civilizat,cu idei,bune,rele,cum or fi,cu propuneri,care cu ce poate.Le punempe hartie,le dam o forma si incepem sa invartim rotitele.Alfel nu se poate,zbierand ca ceilalti nu fac nu e altceva decat ascunderea propriei neputinte si nestiinte.Animalele reusesc sa se coordoneze in lipsa unui limbaj articulat,noi,care vorbim,oare sa nu fimin stare?
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde ventura pe 13 Sep 2017, 07:34

Băgați oameni buni un buton, ca vreau sa dau like! :-bd
Nu suntem pe facebook.
Va rog sa ramaneti la subiect
Adminul
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Sharpshooter pe 13 Sep 2017, 09:07

bine baieti fie cum vreti voi, ca oricum nimic nu e vesnic, dupa cum ati mentionat si voi mai sus...
Dar daca recititi voi sirul postarilor o sa vedeti cum va contraziceti intre voi, sau ma rog, voi sunteti de partea dreapta.

-Daca vrem ...sa discutam, sa construim, sa alea...pai mi-am spus parerea; mda dar nu asa ...ca nu suna pe placul vostru. Daca nu suna cum trebuie, se numeste improscare cu NOROI
-Recititi postrea mea, eu am adus ARGUMENTE in ceea ce am scris, ma asteptam la contra-argumente bazate tot pe chestiuni tehnice concrete, ...dar deh, "parerea mea.." ...si de restul parodie si paranghelie in mod organizat.
-tot va aud cu "cere, spune ce te deranjeaza lu ala, lu alalalt..." ..si cand spui, pai nu asa, ca asta nu e treaba noastra, adica daca eu credeam ca prieteneste e mai simplu si mai eficient sa comunicam direct ca unii ne cunoastem real sau virtual de peste 10 ani..."rolul comisiei nu e sa stea de vorba cu fiecare", recitind ultimele 10 postari incep sa inteleg care e, desi aveam o alta impresie

sanatate multa si spor in toate va doresc

PS ovidiu multumesc pentru pilda cu tenta antisemita, multumesc si pentru aplauze (chiar nu m-am suparat deloc)
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Ghinda pe 13 Sep 2017, 09:24

Interventia agvps este frectie pentru vanatori, asa ca sa se mai scoata. Asta pentru cine pune botu.
Drace, esti pe it, cum de pomenisi de posta? Ideile nu pot fi comasate?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7695
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde ventura pe 13 Sep 2017, 09:49

Ideea era urmatoarea.
Lumea sa plangea ca anumite calibre sunt nedreptatite.
S-a discutat pe aici si nu numai, iar concluzia a fost ca anumite calibre ar merita sa urce putin in grad.
Exemplu: 308, si cele trase din lever sa fie acceptate la mistret, 9.3x62 sa mearga si la urs etc...
S-au facut mai multe propuneri, inclusiv pe energii dar nu au fost acceptate.
S-a gasit o solutie asa cum ati citit mai sus, si speram sa treaca macar in forma asta.
Dupa, se mai gaseste cate unul sa fie gica-contra, desi nu-l intereseaza prea tare aspectul (nevrand vreodata sa stea in fata ursulu, si cu siguranta nu cu un 308), dar numai asa de carcoteala.
Nu-i bai. Ne-am cam obisnuit.
Acum, respectivii pot face in numele lor sau a unui grup pe care-l reprezinta, ORICE propunere pe care-o considera utila. Bineinteles, propunerea trebuie depusa la Minister.

...iar interventia AGVPS este intradevar pentru vanatori. Pentru cei pe care-i reprezinta. Ca de obicei, se bucura de rezultate si cei care sunt pe langa vanatoare ori vanatori.
Asta-i tot.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Sharpshooter pe 13 Sep 2017, 10:21

am zis din capul locului ca nu vreau sa pusc urs...dar deh, lambada

.308 a fost la prima mana ca suntem pe topicul de 308, pe de alta parte se incarca cu cam cu 98% din proiectilele cu care se incarca si 30.06 , si firmele care le incarca bine scot in medie cam 100-200 J la E100 mai putin in 308 fata de 30.06 (sau poate ne mint ei din tabele)

dar...

7 RM a ramas si el pe dinafara, chiar daca poate face 3200 -3600J E100
300 WSM si face si el 3500-3800J E100 (dar daca il gasim incarcat de 13 g...e cu noroc)

....ma scuzati ca iar am aruncat cu argumente, pardon cu noroi

PS "Karamojo" Bell a puscat peste 1000 de elefanti, din care marea majoritate cu un 7x57 ...ca sa fiu si carcotas, daca tot am fost nominalizat de atatea ori. :ymdaydream:
Avatar utilizator
Sharpshooter
Veteran
 
Mesaje: 483
Membru din: 26 Mar 2007, 22:22
Locaţie: Arad

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde madalin122582 pe 13 Sep 2017, 10:53

Vi cu argumente bazate pe energie. S-a mai scris sus: s-a refuzat din start o clasificare bazata pe energie deci discutam discutii.

Acum, daca vrei sa realizezi ceva concret, o iei pas cu pas. Se numeste strategie. Eu zic ca e un castig daca aproba modificarile asa cum au fost propuse. 308-ul in prezent nu e legal nici la mistret si voi il vreti si pentru urs? Nu neg ca varianta propusa este perfecta insa nu putem contesta ca e o imbunatatire fata de vechiul ordin.

@Ghinda, tu ai candidat pentru o functie de conducere. Daca ai fi castigat, ai fi propus modificari la acest ordin cu dimensiunile minime ale tubului? Daca raspunsul este afirmativ, atunci reciteste postul tau de mai sus :oops:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde jon2004 pe 13 Sep 2017, 11:09

Si eu am sustinut ideea de a clasifica munitia in functie de energie . Nu a fost loc de "negocieri" :)
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde OVI762 pe 13 Sep 2017, 21:21

Milo,poti sa ma faci cum vrei tu,oltean,betiv,cum vrei,insa nu antisemit.NU ANTI-UNGURI.Nu fac obiectul.Cea mai draga profesoara a mea din prima facultate se numea Katalin Dumitrascu.Fac de Litere,Craiova, se poate verifica simplu.Era din Tg Mures,maritata cu un oltean.Acum vreo 20 de ani...o DOAMNA de nota 10.TE ROG,nu-mi insulta inteligenta cu laitmotivul iredentist,nu despre asta e vorba.E vorba de altceva,e vorba despre sa fim unul.vanatorul.daca vrei.ro.atat.restul...
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Ghinda pe 14 Sep 2017, 10:12

In primul rand nu as fi facut decat propunerea de a se anula. Este o aberatie sa califici calibrul cu care vreau sa trag in vanat. Short magnumul se mai incadreaza la ceva?
Si multe ordine as propune sa se anuleze. Sau aberatii din ele.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7695
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde madalin122582 pe 14 Sep 2017, 14:50

Ghinda scrie:In primul rand nu as fi facut decat propunerea de a se anula

Sincer, ce sanse de aprobare erau? Iti zic eu: 0. Gandeste-te ca nici macar nu au vrut sa auda de clasificare dupa energie, cea mai logica dupa parerea multora.
Hai sa nu doboram avioane cu prastia !
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde laurul pe 14 Sep 2017, 15:32

Ghinda scrie:In primul rand nu as fi facut decat propunerea de a se anula. Este o aberatie sa califici calibrul cu care vreau sa trag in vanat. Short magnumul se mai incadreaza la ceva?
Si multe ordine as propune sa se anuleze. Sau aberatii din ele.

WSM se incadreaza pana la cerb....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Ghinda pe 18 Sep 2017, 07:46

Madalin, Laur, raman la opinia mea. Chiar daca este avion.
VREAU sa vad pe aia care teoretic ne reprezinta si ne toaca o parte din cotizatie, iesind si zicand: Domnilor care faceti legislatie, solicitam in numele a 1, 2 sau mai multi vanatori asta si asta. Si sa zica ministerul ca nu motivat. Si atunci o sa zic, Uite ba ca ne si reprezinta si le pasa de offul nostru.
Dar nu, ati uitat ca suntem facuti braconieri in scris de catre presedintele agvps din Romania? Ca stam la taste?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7695
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde jon2004 pe 18 Sep 2017, 07:58

Ghinda scrie:iesind si zicand: Domnilor care faceti legislatie, solicitam in numele a 1, 2 sau mai multi vanatori asta si asta....


Cam asa se face . Vezi ca agvps mai transmite niste comunicate cu activitatea desfasurata . Ai sa regasesti interpelari de genul acesta . Bineinteles ca formularea este ceva mai ”academica” decat exemplul dat de tine :D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Ghinda pe 18 Sep 2017, 08:04

Daca este asa e in regula. Din pacate, pana nu dispare din peisaj mentalitatea actuala a agvps din Romania, nu o sa ma ostenesc sa ma uit pe site al lor.
Imi stii opiniile, deci salt palaria un pic daca mai fac astfel de interpelari.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7695
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 18 Sep 2017, 11:13

Propunerea AGVPS-ului este destul de buna cred eu, impaca aproape pe toata lumea. Bineinteles ideal ar fi fost ca vanatorul sa isi aleaga liber calibrul cu care vrea sa vaneze o anumita specie, insa chiar la grupa din care fac parte am vazut odata doi invitati care au venit la mistret unul cu un 22 Hornet si altul cu 22-250. Deci mai exista si batuti in cap, datorita unor asemenea specimene existand tot felul de reglementari.
Cat priveste activitatea AGVPS-ului, aceasta s-a schimbat vizibil in bine, cel putin ultimii doi-trei ani fiind "revolutionari".
Apropo, domnul Selaru si-a anuntat retragerea, cel putin asa reiese din articolul semnant de catre dumnealui si aparut in ultimul numar al revistei Vanatorul si Pescarul Roman.
http://agvps.ro/docs/revista/2017/08/vpr082017.pdf
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Ghinda pe 18 Sep 2017, 11:21

Sly_Fox scrie:Apropo, domnul Selaru si-a anuntat retragerea, cel putin asa reiese din articolul semnant de catre dumnealui si aparut in ultimul numar al revistei Vanatorul si Pescarul Roman.
http://agvps.ro/docs/revista/2017/08/vpr082017.pdf


=)) Pune stirea la off-topicuri.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7695
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde the_mav pe 18 Sep 2017, 11:25

Sly_Fox scrie:Apropo, domnul Selaru si-a anuntat retragerea, cel putin asa reiese din articolul semnant de catre dumnealui si aparut in ultimul numar al revistei Vanatorul si Pescarul Roman.
http://agvps.ro/docs/revista/2017/08/vpr082017.pdf

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
=))
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Ghinda pe 18 Sep 2017, 11:32

Sly, cauta o hartie dinspre agvps catre teritoriu, oficiala. De dupa democratia de alegeri. O sa te lamuresti.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7695
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Sly_Fox pe 18 Sep 2017, 12:00

Nu stiu care este treaba, eu am citit revista on-line acum o ora si m-am gandit sa pun link-ul cu articolul respectiv. Cum sta treaba real? Asta ca sa nu mai caut hartia aia despre care spuneai.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde jon2004 pe 18 Sep 2017, 16:04

Ghinda scrie:... Din pacate, pana nu dispare din peisaj mentalitatea actuala a agvps din Romania, nu o sa ma ostenesc sa ma uit pe site al lor. ...


Si cum te informezi despre activitatea agvps daca nu citesti rapoartele de activitate transmise de agvps , pe site-ul lor ? Eu daca vreau sa caut nod in papura, unei institutii , stau geana pe activitatea lor sa vad ce si cum fac .
Nu de alta dar sa nu ma trezesc ca cei care , la vreo 5 ani de la revolutie , nu stiau ca Ceausescu fusese impuscat :D
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Ghinda pe 19 Sep 2017, 08:03

O sa ma informez Jon, dar numai dupa ce dispare aceeasi conducere de zeci de ani. Si care a tacut la fiecare modificare a legilor cinegetice in Romania.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7695
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Cristi73 pe 20 Sep 2017, 07:55

Nu vreau sa politizez forumul dar nu pot sa nu remarc cine a semnat "infamul ordin de ministru"

p. Ministrul agriculturii, alimentatiei si padurilor,
Petre Daea,
secretar de stat

Omul vad ca se pricepe de la cartuse la oi si la angajat fiice in institutii subordonate. Multilateral dezvoltat ce mai
Werk Haenel Suhl cal 16
CZ 557 Sporter 7x64
Cristi73
 
Mesaje: 19
Membru din: 02 Feb 2014, 12:35
Locaţie: Deva

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Remo pe 20 Sep 2017, 09:02

La intrebarea "De ce un calibru permis la mistret in toata Uniunea, nu este permis si la noi?!", se poate raspunde laconic: "DAEA!"
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde adisan77ro pe 22 Sep 2017, 18:11

:-bd E bine ca inca putem fi spirituali
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde violiv pe 15 Noi 2017, 10:42

https://www.safariclub.org/what-we-do/f ... -ammo-rule

Pare ca nu sintem singurii (tampitei) care masoara diametrul proiectilului si lungimea tubului.

Nu sint sigur ca am inteles bine....zice acolo ca sezonul la cerb vanat cu arme de foc este de doar doua saptamani - 18.11-03.12. "cote" au nesfarsite, costul autorizatiilor e infim .... va dati seama cum se calca aia in picioare prin paduri? Probabil de aia limitarea la munitii care nu ajung prea departe.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8527
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde biriuck pe 15 Noi 2017, 12:27

@romaniac imi spunea mai demult ca la fel de scurt este sezonul cu arme de foc (mai putin muzzleloading) si la whitetail in statul lui
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Calibrul .308 interzis la vanatoare?

Mesajde Krieghoff pe 15 Noi 2017, 14:33

RaduCR scrie:Propunerea A.V.P.S. către minister.



Vreo noutate in privinta propunerii de modificare a calibrelor admise?
"Imi cunosc limitele. Dar pur si simplu le ignor"
Friedrich Nietzsche
Avatar utilizator
Krieghoff
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 21 Iun 2013, 21:03
Locaţie: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Publicitate