Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2024, 14:10

iar modifica legea 295

Modificari recente ale legilor legate de vanatoare

Moderatori: biriuck, liviur

iar modifica legea 295

Mesajde bogus pe 06 Sep 2018, 18:56

se pare ca iar modifica legea 295
cam tehnic si greu de deslusit proiectul dar ce mi-a sarit in ochi ar fi punctul 44 a. si b.
http://sgg.gov.ro/new/wp-content/uploads/2018/09/LEGE-7.pdf
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: iar modifica legea 295

Mesajde tehărău pe 06 Sep 2018, 23:44

Bogdane, avem topic propunere modificare 295, pe subiect o sa curgă cerneala. Nu avem nevoie de alt tipic pentru că iar nu o sa mai știm de unde am plecat și unde să mai găsim datele.
Va rog să vă mutați cu discuția acolo. Am mai comasat odată topicurile la legislație și nu a fost ușor deloc.
Multumesc pentru intelegere.
ps. am zis ca sunt încrezător că se mai poate îndrepta cate ceva...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: iar modifica legea 295

Mesajde bogus pe 07 Sep 2018, 08:19

Avem 3 topicuri pe legea 295, de asta nestiind in care sa-l includ am preferat unul nou
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: iar modifica legea 295

Mesajde violiv pe 07 Sep 2018, 14:09

Ce ti se pare interesant?

Parca am vazut ca ai mai subliniat pe undeva "6 luni, 2 ani".
Gandesti cumva ca e o chestie buna? Inca mai visezi ca politia va schimba in bine legea, pentru noi?

Sa vezi cum sta treaba, de fapt.

Acum - sa nu te duci in termen la prelungirea valabilitatii permisului inseamna sa depui armele la armurier in termen de 10 zile de la notificare, stai pe tusa 2 ani fara alta pedeapsa, faci iar cerere si-o iei de la capat.

Dupa schimbare - depui armele in termen de 30 zile (parca am zarit in fuga ceva modificare si la termenul de 10 zile), primesti pedeapsa de 6 luni, abea dupa care incepi sa socotesti cei 2 ani. Sic!!!

Acesti doi ani sint prevazuti in lege in alta parte, la conditii pentru autorizare, ceva de genul "sa nu fi savarsit bla-bla, sa nu fi avut sanctiuni in ultimii 2 ani" si aici nu s-a schimbat nimic.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: iar modifica legea 295

Mesajde violiv pe 07 Sep 2018, 14:16

E suficient sa casti ochii ca sa nu ajungi in situatia aia.

Da' ce te faci cu modificarea definitiei munitiei? Parti esentiale devin si tubul si proiectilul. Si-ti trebe autorizatie si pentru astea......
Definitia se incheie cu "in masura in care sint supuse autorizarii". In restul legii, conditiile de autorizare pentru detinere sau port si folosire fac trimitere directa la definitie, nu spune nicaieri ca-ti trebuie autorizatie numa pentr capsa.

Asadar, cum o sa scrie in permis de acum? 300 cartuse calibrul xx,xx si 30.000 tuburi???
Ce-o sa faci cu tuburile trase ca fiind "munitie" nu mai ai voie nici sa le arunci, nici sa le vinzi la centre de colectare, practic nu mai poti sa scapi de ele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Sly_Fox pe 07 Sep 2018, 17:06

Bun venit în România! O țară în care domină corupția, prostia, hoția, mafia, sărăcia, indiferența, bătaia de joc, umilința, toate bineînțeles la superlativ. Aparenta brumă de democrație este doar pentru naivi.
Voi ce trăiți aici lăsați orice sperantă! Nu este vreun mesaj scris pe poarta vreunei tabere de concentrare, este doar realitatea de la noi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: iar modifica legea 295

Mesajde cata pe 07 Sep 2018, 19:17

Eu tot mai sper că o să ni se permită să încărcăm cartușe acasă, măcar atât după toate idioțeniile cu care vin. Cine stie, poate în viața asta prind și eu lucruri normale in Romania.
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: iar modifica legea 295

Mesajde yoghi pe 07 Sep 2018, 22:16

prima data am zis ca sunt baieti cu obrazul subtire si dau voie la colectionari cu 10 cartuse
apoi am vazut ca sunt magari pt ca , cartusele sunt "de panoplie"
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3753
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: iar modifica legea 295

Mesajde violiv pe 08 Sep 2018, 11:14

Cartuse de panoplie care erau absolut la liber pana acum si se vindeau la talcioc pe post de breloc. Hop-top, peste noapte devin munitie!

Singura mea dilema ramana: oare pana cand o sa se tot lupte diversi posesori, asociati sau nu, sa schimbe legea in bine avand in vedere ca fiecare modificare a dus la ceva mai rau, ba chiar si motivat "voi ati cerut!"
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: iar modifica legea 295

Mesajde bogus pe 08 Sep 2018, 16:39

Vio din contra nu consider modificarile alea in bine ci in rau, partea cu 6 luni hai ca era mai de inghitit daca inlocuia cei 2 ani, dar problema e cu litera B de la acel punt care zice de anularea permisului si confiscarea armelor la o serie de contraventii !!! ce pe legea actuala sunt cu suspendarea permisului cu depusul armelor la armurier etc
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1200
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: iar modifica legea 295

Mesajde tehărău pe 09 Sep 2018, 14:31

Sly_Fox scrie:Bun venit în România! O țară în care domină corupția, prostia, hoția, mafia, sărăcia, indiferența, bătaia de joc, umilința, toate bineînțeles la superlativ. Aparenta brumă de democrație este doar pentru naivi.
Voi ce trăiți aici lăsați orice sperantă! Nu este vreun mesaj scris pe poarta vreunei tabere de concentrare, este doar realitatea de la noi.


După foarte mulți ani, în primăvară am ajuns la Constanța cu atribuții profesionale. Apoi, în vara asta ma întâlnesc la o bere cu un olandez , lucrasem cu el cu ani in urmă. Una, alta, ce mai faci, alea alea. Si vine vorba că am fost la Constanța. Colegial, fără intentie ofensatoare (deh, corporatisti vechi), zice:
- Cum mai e, tot Africa albă?...

:(
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: iar modifica legea 295

Mesajde adisan77ro pe 09 Sep 2018, 15:03

Da' sugestiv nu gluma...
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: iar modifica legea 295

Mesajde salus pe 10 Sep 2018, 16:24

Nu ma surprinde nimic!!!
Este aceiasi atitudine pe care o regasim in instoria neamului nostru, de la Basarab I (pe la anul 1310) si pana in zilel astea, ale Marelui Dregator Teleormanean!
Dar nu capul este vinovat, el este doar purtatorul bacteriei care face sa se imputa tot pestele. Vinovata este lipsei de educatiei neamului nostru, lipsa care a produs o mutatie genetica ce da stari de frustrare si dorinte de preamarire oricarui neavenit.
Astfel, odata ajuns "la putere", neavenitul cauta sa arate tuturor cine este el! Isi ascunde impotenta intelectuala prin actiuni de constrangere a semenilor si reducere unor drepturilor, ranjind scarbos si spunand "va fac eu pe toti!".
Sunt convins ca personajele astea care tin mortis sa-si lase amprenta asupra istoriei acestei tari, au citit cate ceva despre Cuza si mai ales despre povestea cu ocaua.
Ce nu au inteles ei din acea poveste este faptul ca ocaua mica a fost inlocuita cu ocaua mare, si ca beneficiarii ocalei mari au fost cei multi, adica poporul.
Dracu sa mai inteleaga ..........pare ca toti politicienii de azi sunt urmasii celor prinsi de Cuza cu ocaua mica! Nici o lege in favoarea multimi, nici un drept, nimic, nimic nimic!!!
Imi cer scuze Fratilor, pentru iesire...!!!
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Dragan pe 10 Sep 2018, 21:39

Nu vad de ce tebuie sa iti ceri scuze,asta-i pura realitate,asta-i tara in zilele noastre.Am avut un Ceausescu,unul singur,acum in orice sat ,comuna,judet ,gradinita,scoala,facultate..... avem ceausesti. Si stai sa vezi ca nu-i gata circul.
Dragan
Membru important
 
Mesaje: 293
Membru din: 20 Dec 2009, 21:55

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Marius pe 12 Sep 2018, 16:01

salus scrie:Astfel, odata ajuns "la putere", neavenitul cauta sa arate tuturor cine este el! Isi ascunde impotenta intelectuala prin

As aduga: prin completarea studiilor cu facultati si masterate facute la 40 de ani si cu doctorate, indiferent de varsta.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Marius pe 12 Sep 2018, 16:06

violiv scrie:Asadar, cum o sa scrie in permis de acum? 300 cartuse calibrul xx,xx si 30.000 tuburi???
Ce-o sa faci cu tuburile trase ca fiind "munitie" nu mai ai voie nici sa le arunci, nici sa le vinzi la centre de colectare, practic nu mai poti sa scapi de ele.

Eu am fost ieri la prepelite. Am gasit acolo pe miriste un tub de 12. Asta chiar s-a intamplat si se va intampla mereu. Daca ramane asa, ar merita depuse la aest cu declaratie, sau cu telefon la 112. De la vreo 20.000-30.000 de vanatori activi, de 7-8 ori pe sezon..... Cred ca ar schimba de urgenta incadrarea tuburilor.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3242
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: iar modifica legea 295

Mesajde aghiuta pe 12 Sep 2018, 18:30

Marius scrie:Daca ramane asa....... telefon la 112. De la vreo 20.000-30.000 de vanatori activi, de 7-8 ori pe sezon..... Cred ca ar schimba de urgenta incadrarea tuburilor.

++++
:ymdevil: :)) :ymdevil:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1807
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Cristi pe 10 Oct 2018, 08:37

https://www.facebook.com/asociatiearme/?ref=bookmarks


Iar s-au inghesuit vanatorii sa-si apere interesele in fata legiuitorilor... glumesc.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: iar modifica legea 295

Mesajde laurul pe 10 Oct 2018, 12:08

Cristi scrie:https://www.facebook.com/asociatiearme/?ref=bookmarks


Iar s-au inghesuit vanatorii sa-si apere interesele in fata legiuitorilor... glumesc.

Concret , despre ce e vorba?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3065
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Cristi pe 11 Oct 2018, 08:31

ASOCIAŢIA NAŢIONALĂ A DEŢINĂTORILOR DE ARME

Cert.înscr. 99/A/2001
C.I.F. 14412931
Adresa: Oradea,
Str. Aluminei Nr.47
Bl.A4, Sc.B, Ap.1 Jud. Bihor
Tel. 0722 371561
Nr. 211/25-09-2018


Către, Camera deputaților
Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională

Stimați domni,

În perioada următoare veți dezbate proiectul de lege pentru modificarea legii 295/2004 privind regimul armelor și munițiilor având scopul declarat de armonizare a legislației naționale cu Directiva Europeană elaborată în anul 2017 privind circulația armelor.
Încă de la publicarea pentru dezbatere publică am trimis comisiei car s-a ocupat cu redactarea în două rânduri, punctul nostru de vedere în legătură cu acest proiect de lege.

Concluzia a fost că, ori observațiile/propunerile noastre nu au fost citite atent, ori persoana care a redactat răspunsul nu este familiarizată cu domeniul armelor și nu cunoaște terminologia, ori există un interes pentru care nu se dorește clarificarea unor aspecte din lege. Subliniem faptul că nu am solicitat o relaxare a legii, am solicitat numai ca ea să fie concepută conform unor principii logice, clare, în conformitate cu Directiva Europeană fără introducerea abuzivă a unor interdicții care nu sunt justificate de fapte sau evenimente reale ci bazate doar pe presupuneri. La majoritatea articolelor, textul directivei conține sintagma: ”fără a aduce prejudicii”. Ori, legea românească, de la un capăt la altul aduce prejudicii intereselor cetățenilor de bună credință, și după bunul obicei abuzează de prevederea din directivă care permite statelor membre să adopte legi mai stricte. Deasemenea, în mod imperativ se impune folosirea unui traducător competent care să fie familiarizat cu acest domeniu, deoarece câteva din articole conțin pur și simplu noțiuni traduse greșit. Am propus chiar să se apeleze la Academia Tehnică Militară ”Ferdinand I”, catedra de arme, pentru a clarifica multe din aspectele din textul de lege. În ultima noastră scrisoare am trimis câteva puncta de vedere ale acestei instituții ce reprezintă autoritatea supremă în domeniu, care au fost ignorate cu eleganță, în ciuda argumentelor prezentate, argumente tehnice, legale, morale.
În continuare vă trimitem a treia variantă a observațiile noastre de care sperăm că veți ține cont, la dezbatere pentru a elimina pasajele greșite și în cele din urmă ridicole, din această propunere de modificare dar și din lege, pe care comisia le-a trecut cu vederea. Pentru o mai bună evidențiere, am marcat observațiile noastre cu culoare roșie.
Totodată vă rugăm să ne acceptați participarea la dezbaterea din comisie a acestui proiect de lege deoarece, experiența noastră poate fi de real folos ecestui demers.
Înainte de toate, se impune imperativ modificarea unui articolul care legiferează abuzul și anume:

Art. 28: Anularea si suspendarea dreptului de detinere a armelor
(1)Dreptul de detinere a armelor se anuleaza daca titularul se afla în una dintre urmatoarele situatii:
b)nu se prezinta pâna la împlinirea termenului prevazut la art. 25 alin. (1) pentru prelungirea valabilitatii permisului de arma;
Argumente:
- Conform legilor din România, faptele pentru care se poate da o sancțiune sunt de două feluri: contravenții și infracțiuni.
1. Anularea unui drept este o măsură punitivă (sancțiune), urmare a săvârșirii unei fapte incriminate de lege, încadrate în una din cele două categorii.
Ori, conform art. 129, nerespectarea art. 25, al. 2 (prezentarea la prelungirea valabilității) nu se regăsește în categoria contravențiilor și conform CP nici ca infracțiune.
În concluzie, sancțiunea prevăzută la Art. 28, lit b, este abuzivă. Chiar dacă persoana depune armele la un armurier autorizat în termenul prevăzut de lege (deci se exclude infracțiunea) îi este aplicată o sancțiune fără ca fapta să existe.
În altă ordine de idei, dreptul, în cazul acesta de deținere port și folosire, respectiv permisul, nu poate fi anulat decât atunci când există, respectiv, în termenul de valabilitate. Ori, din ziua imediat următoare expirării termenului de valabilitate a permisului, acest drept nu mai există, deci lipsește obiectul anulării. Nu poate fi anulat un drept care nu mai există pentru că s-a terminat ieri. Drept urmare, procedura corectă ar fi ca persoanei să-i fie adusă la cunoștință faptul că dreptul de deținere, port și folosire a încetat odată cu data expirării valabilității permisului, nicidecum că i-a fost anulat. Astfel se evită situația abuzivă în care persoanei i se aplică abuziv o sancțiune, și ulterior i se refuză eliberarea unui nou permis până la trecerea a doi ani de la momentul expirării vechiului permis.
2. În situația în care titularul nu depune armele la armurier în termenul prevăzut de lege după expirarea valabilității permisului, se deschide un dosar de cercetare penală. La final se constată că nu există elementele constitutive ale infracțiunii, iar dosarul se clasează. În termeni juridici, fapta nu există. Atunci care este justificarea sancțiunii de anulare a dreptului de deținere, port și folosire, anterior pronunțării soluției și în lipsa unei sentințe judecătorești?
Acesta este o buă oportunitate de a scoate din lege acest articol abuziv, contrar principiiloor de drept și a drepturilor cetățeanului. În caz contrar, ne propunem să demarăm procedurile necesare pe lângă avocatul poporului.


Art. I. - Legea nr. 295/2004 privind regimul armelor și munițiilor, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 425 din 10 iunie 2014, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:

1. Alineatul (2) al articolului 1 se modifică și va avea următorul cuprins:
„(2) Prevederile prezentei legi nu se aplică operațiunilor cu arme și muniții efectuate de către instituțiile publice cu atribuții în domeniul apărării, siguranței naționale și ordinii publice sau, după caz, operațiunilor ce au ca destinatar final aceste instituții. Prevederile prezentei legi nu se aplică nici în cazul transferurilor reglementate de Ordonanța de urgență a Guvernului nr.158/1999 privind regimul exporturilor, importurilor și altor operațiuni cu produse militare, republicată, cu modificările ulterioare.”

2. La articolul 2 punctul I, poziția 3 se abrogă.

3. La articolul 2 punctul I, pozițiile 4 și 5 se modifică și vor avea următorul cuprins:
„4. componentă esențială - țeava, cadrul, recuperatorul, inclusiv recuperatoarele superior și inferior, după caz, manșonul mobil, cilindrul, cuiul percutor sau închizătorul, care, în calitate de obiecte separate, sunt incluse în categoria armelor de foc pe care sunt montate sau sunt concepute să se monteze;

Deoarece mai multe expresii din terminolgia folosită în Directivă nu are corespondent în limba română, este necesară definirea clara unor elemente din cele enumerate, respectiv: ”recuperatorul, inclusiv recuperatoarele superior și inferior”. În afară de țeavă și cadru/fremă, toate celelalte nu pot fi incluse în categoria armelor de foc, deoarece pot fi numite ”piese consumabile”, unele din ele cum ar fi percutoarele, extractoarele, arcurile, fiind livrate de fabricant ca piese de rezervă și nu există forma legală/contabilă prin care ele să fie scoase din pachet, introduse într-o gestiune și apoi comercializate separat, deoarece ele figurează în lista cu conținutul pachetului pe baza căreia s-a întocmit prețul final. Acestea ar trebui denumite generic ”piese” și scoase din lista acestui articol. Pe de altă parte se va ajunge la situația în care un cui percutor care se poate face din pilă să nu poată fi confecționat decât de un armurier autorizat să fabrice arme, cea ce este ridicol.
Extras din Directivă:
-“essential component” means the barrel, the frame, the receiver, including both upper and lower receivers, where applicable, the slide, the cylinder , the bolt or the breech block, which, being separate objects, are included in the category of the firearms on which they are or are intended to be mounted;
- traducerea este greșită:. the bolt or the breech block nu se traduce prin ”cui percutor sau închizător” ci ”închizător sau bloc închizător” (piesă specifică unui anumit sistem de închidere). Cuiul percutor nu este enumerat în această categorie. și a fost introdus ori în necunoștință, ori abuziv.
- ”receiver” în traducere ”recuperator”, în terminologia românească are o altă denumire, și anume ”culată” (în funcție de sistem, fiind piesa în care este fixată țeava și care după caz adăpostește închizătorul), sau ”basculă”fiind corpul armei în care se articulează țevile.
- recuperator, recuperator superior și inferior –care sunt ?. Cine le include în categoria armelor de foc?

5. muniția - muniția completă sau componentele esențiale ale acesteia, inclusiv tubul cartuș, capsele de inițiere, pulberea, gloanțele sau proiectilele, care sunt folosite într-o armă de foc, cu condiția ca aceste componente să facă ele însele obiectul unei autorizații.”

-care este scopul introducerii sintagmei ”esențiale”?

4. La articolul 2 punctul I, după poziția 5 se introduce o nouă poziție, poz.51, cu următorul cuprins:
„51. pachete de muniție – cea mai mică unitate de ambalare de muniție completă; ”


5. La articolul 2 punctul I, după poziția 8 se introduc două noi poziții, poz.9 și 10, cu următorul cuprins:
„9. muzeu - instituție de cultură, astfel cum este definită la art. 2 lit. a) din Legea muzeelor și a colecțiilor publice nr. 311/2003, republicată, care achiziționează, conservă, cercetează și expune arme de foc, componente esențiale sau muniție în scopuri istorice, culturale, științifice, tehnice, educaționale, de patrimoniu sau de divertisment și care este recunoscută în condițiile legii;”

-pentru că muzeele au de regulă un department de restaurare în care lucrează restauratori profesioniști este necesară introducerea în competențele muzeelor a activității de restaurare și reparații, deasemenea, muzeele sunt abilitate să elibereze certificate pentru armele proiectate înainte de 1945.

“10. stat membru – stat membru al Uniunii Europene, al Spațiului Economic European sau Confederația Elvețiană"

6. La articolul 2 punctul II, poziția 1 se modifică și va avea următorul cuprins:
„1. arme și muniții interzise - armele și munițiile prevăzute în categoria A din anexă, a căror procurare, deținere, port și folosire sunt interzise persoanelor fizice și juridice, cu excepția instituțiilor publice care au competențe în domeniul apărării, ordinii publice și securității naționale, a unităților aflate în subordonarea sau coordonarea acestora, înființate prin acte normative, a muzeelor, precum și a companiilor naționale și societăților reglementate de Legea societăților nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, constituite prin acte normative în vederea producerii acestui tip de armament și muniție;”

-conform art. 6 din directivă, arme, componente, muniții din categoria A pot fi colecționate și de către colecționari personae fizice. În legea noastră acestea sunt excluse.


7. La articolul 2 punctul III, pozițiile 13 și 16 se modifică și vor avea următorul cuprins: „13. arme de foc dezactivate – arme de foc care au fost făcute definitiv improprii folosirii, prin dezactivare, asigurându-se că toate componentele esențiale ale armei de foc în cauză au devenit definitiv nefuncționale și imposibil de demontat, înlocuit sau modificat, întrun mod care să nu permită în niciun fel, reactivarea armei de foc.
- vă rog revizuiți exprimarea. Este incorectă, înțelesul este contrar intenției exprimate.
- au fost omise”armele care datorită gradului avansat de deteriorare nu mai sunt funcționale, fapt atestat de catre un armurier autorizat în conditiile legii”, expresie care se regăsește în textul actual. Acest amendament poate fi introdus în text deoarece nu contravine prevederilor directivei.

16. arme de spectacol și arme acustice - arme de foc transformate cu scopul specific de a fi utilizate în mod exclusiv pentru a trage gloanțe oarbe, de exemplu în reprezentații teatrale sesiuni fotografice, filme și înregistrări de televiziune, reconstituirea unor evenimente istorice, parade, evenimente sportive și instruire;”

- Deoarece deseori, centrele de producție cinematografică, centrele culturale, apelează la asociațiile de reenactment istoric și asociațiile de colecționari pentru crearea de producții cu tematică istorică, trebuie creată posibilitatea autorizării folosiri armelor de colecție care, conform prezentei legi pot fi folosite in activități de reconstituire istorica. Colecționarii posedă piese de colecție ce pot reflecta fidel momente istorice, piese ce se găsesc în număr prea mic și sunt prea valoroase pentru a fi sacrificate prin transformare.


8. La articolul 2 punctul III, după poziția 16 se introduce o nouă poziție, poz.17, cu următorul cuprins:
„17. arme de alarmă și arme de semnalizare - dispozitive echipate cu un tub de cartuș, care sunt proiectate numai pentru a trage gloanțe oarbe sau cartușe pirotehnice de semnalizare sau pentru a expulza substanțe iritante sau alte substanțe active, care îndeplinesc condițiile de siguranță a tragerii și prezintă garanția că nu pot fi transformate pentru a expulza o alice, un glonț sau un proiectil prin acțiunea unui combustibil de propulsie.”

-definiție confuză. ”Tub de cartuș” este un element component al muniției. Eventual ”camera cartuș”.

9. La articolul 2 punctul IV, poziția 7 se modifică și va avea următorul cuprins:
„7. arme cu tragere foc cu foc - armă de foc fără încărcător, care este încărcată după fiecare tragere prin introducerea manuală a cartuşului în camera de încărcare sau într-un lăcaş special prevăzut la intrarea în ţeavă;”

-nicăieri în directivă nu apare vre-o referire la arme cu tragere foc-cu-foc
-traducerea este greșită. În versiunea originală a directivei este ”single shot” care în traducere înseamnă ” o singură lovitură”, iar definiția este corectă. Versiunea actuală din legea 295 este corectă și nu trebuie modificată. Vă rugăm să consultați documentația de la Academia Tehnică Militară ”Ferdinand I” catedra de arme. Unde se explică modul de funcționare al armelor cu tragere ”foc-cu-foc” și care este total diferit de definiția pe care ați dat-o în textul de lege.

10. La articolul 2 punctul V, pozițiile 2, 8 și 9 se modifică și vor avea următorul cuprins:
„2. colecționar de arme - orice persoană fizică sau juridică care se ocupă cu colectarea și conservarea armelor de foc, a componentelor esențiale sau a muniției în scopuri istorice, culturale, științifice, tehnice, educaționale sau de patrimoniu și care a dobândit, în condițiile legii, un atestat de colecționar;
(…)
8. armurier - orice persoană fizică sau juridică autorizată, în condițiile prezentei legi, a cărei activitate constă, integral sau parțial, în fabricarea, comerțul, schimbul, închirierea, repararea, modificarea sau transformarea armelor de foc sau a componentelor esențiale, ori în fabricarea, comerțul, schimbul, modificarea sau conversia muniției;

-au fost omise: casarea, transportul, verificarea tehnică, testarea ?
- Casarea fiind o operatiune anevoioasa din punct de vedere birocratic, ar fi necesar să poata fi autorizati prntru casare si alte categorii de armurieri in afara celor autorizati sa fabrice arme, de exemplu cei autorizati sa repare arme. Din punct de vedere tehnic/practic, casarea armelor este simplă și nu necesită utilajele și sculele necesare pentru fabricarea de arme.

9. intermediar - orice persoană fizică sau juridică, cu excepția armurierilor, autorizată, în condițiile prezentei legi, a cărei activitate constă, integral sau parțial, în negocierea sau realizarea de tranzacții pentru achiziționarea, vânzarea sau furnizarea de arme de foc, de componente esențiale ale acestora sau de muniție, ori în realizarea transferului de arme de foc, de componente esențiale sau de muniție pe teritoriul unui stat membru dintr-un stat membru în altul, dintr-un stat membru către o țară terță sau dintr-o țară terță către un stat membru;”

11. După alineatul (3) al articolului 6 se introduce un nou alineat, alin.(4), cu următorul cuprins:
„(4) Armele de foc lungi, letale, a căror muniție dezvoltă o energie cinetică la gura țevii ce depășește 10.000 de Jouli, pot fi procurate doar în vederea deținerii, numai ca arme de foc cu destinația colecție.”

- Tocmai ce un român a câștigat un important campionat de ”Long range”, competiție la care se folosesc calibre cu energie cinetică mare. Energia cinetică o dezvoltă muniția, nu arma. Pentru orice calibru al armelor la care face referire acest articol, poate exista muniție ce dezvoltă energie mai mică de 10 000 de Jouli. Eventual, prevederea se poate referi la muniție, nu la armă, chiar dacă este o prevedere abuzivă. Aceste arme nu se folosesc la vânătoare ci numai la tir. Pentru că proba nu a căpătat recunoaștere sportivă și nu le-ați acordat altă posibilitate de a folosi asemenea arme, singura modalitate de a le deține și folosi la competiții în țările unde se practică, este destinația ”vânătoare”.


12. După alineatul (1) al articolului 9 se introduc trei noi alineate, alin. (2)-(4), cu următorul cuprins:
„(2) Pentru achiziționarea și deținerea de muniție și componente esențiale se aplică regimul achiziționării și deținerii de arme de foc cărora acestea le sunt destinate.
(3) Este interzisă procurarea, deținerea, folosirea, precum și efectuarea oricărei operațiuni cu arme de foc și încărcătoare ce se pot monta pe arme de foc semiautomate cu percuție centrală sau cu repetiție, care:
a) pot conține mai mult de 20 de cartușe, în cazul armelor de foc scurte, sau
b) pot conține mai mult de 10 cartușe, în cazul armelor de foc cu țeavă lungă, prevăzute la categoria A pct. 6 și 7 din anexă, cu excepția instituțiilor publice cu atribuții în domeniul apărării, ordinii publice și securității naționale, a operatorilor economici autorizați potrivit prevederilor Legii nr. 232/2016 privind industria națională de apărare, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative, cu modificările și completările ulterioare, a muzeelor și colecționarilor autorizați în condițiile legii.

- Este necesară revizuirea formulării, deoarece reiese că poliția și armata efectuează activități comerciale. Au fost omise societățile comerciale autorizate care pot efectua operațiuni cu arme, destinate instituțiilor publice care au competențe în domeniul apărării, ordinii publice și securității naționale, a unităților aflate în subordonarea sau coordonarea acestora. Vezi punctul 6.

(4) Muzeele și persoanele fizice titulare ale unui atestat de colecționar valabil pot procura arme de foc și încărcătoare, prevăzute la categoria A pct. 6 și 7 din anexă, numai de la persoanele fizice și juridice autorizate pentru deținere și folosire în condițiile legii.”

13. După alineatul (3) al articolului 10 se introduce un nou alineat, alin.(4), cu următorul cuprins:
„(4) Prin excepție de la prevederile alin. (2), persoanele care nu au împlinit 18 ani pot folosi arme de tir în scopul practicării tirului sportiv, cu permisiunea părinților sau a tutorelui, în cadrul federațiilor naționale de specialitate sau a cluburilor sportive afiliate acestora, sub supravegherea și îndrumarea antrenorilor de tir.”

-articolul 10 nu are vre-o legătură cu acest nou alineat.

14. Alineatul (5) al articolului 13 se modifică și va avea următorul cuprins:
„(5) Colecționarii de arme pot procura numai arme de colecție, fără muniția aferentă funcțională, cu excepția celor prevăzute în categoria B pct. 1 din anexă, proiectate după anul 1945, în condițiile stabilite în normele metodologice de aplicare a prezentei legi.”

15. Alineatul (5) al articolului 17 se modifică și va avea următorul cuprins:
„(5) Modalitatea de procurare de către persoanele fizice a armelor letale şi a armelor neletale supuse autorizării, a componentelor esențiale, precum şi a muniţiei corespunzătoare acestora prin mijloace de comunicare la distanţă se stabileşte în normele metodologice de aplicare a prezentei legi.”

16. După alineatul (4) al articolului 25 se introduc două noi alineate, alin.(5)-(6), cu următorul cuprins:
(5) Deținerea, portul sau folosirea armelor și munițiilor înscrise în permisul de armă, ulterior expirării termenului de valabilitate al acestuia, este interzisă.
(6) Prin excepție de la prevederile alin. (5), titularul dreptului de deținere sau, după caz, de port și folosire a armelor și munițiilor, are dreptul de a deține și purta o singură dată armele și muniția înscrise în permisul de armă cu scopul exclusiv de a le depune la un armurier autorizat în vederea depozitării ori înstrăinării, într-o perioadă de maxim 30 zile de la data expirării valabilității permisului de armă.

-cum se traduce : ”are dreptul de a deține și purta o singură dată armele și muniția înscrise în permisul de armă”. Adică, dacă se hotărăște să depună armele la armurier peste două săptămâni, numai în acea zi le deține. În celelalte în care arma stă acasă nu le deține?
-încă odată se evidențează necesitatea definirii noțiunilor de ”port” și ”transport”.

17. Articolul 30 se modifică și va avea următorul cuprins:
„Art. 30
Efectele aplicării măsurii de suspendare sau anulare a permisului de armă
(1) În termen de 30 zile de la data luării la cunoştinţă a măsurii prevăzută la art. 29 alin. (1), titularul este obligat să depună armele la un armurier autorizat, în vederea înstrăinării sau depozitării, cu excepţia cazului în care armele se ridică de către organele de poliţie.
(2) În termenul prevăzut la alin. (1), după îndeplinirea obligației de depunere a armelor la un armurier autorizat, titularul trebuie să depună dovada acestui fapt, împreună cu documentele care atestă dreptul de deținere a armelor letale organelor de poliție competente.
(3) Exercitarea căilor de atac prevăzute de lege împotriva măsurii suspendării sau anulării dreptului de deţinere a armelor de către persoana care se află în una dintre situaţiile prevăzute la art. 28 alin. (1) și (2) nu suspendă obligaţia persoanei de a depune armele la un armurier autorizat.

-În situația asta, în lipsa unei sentințe, contrar legii, omul este privat de ”dreptul de dispunere asupra bunului” al cărui proprietar este.

(4) În cazul prevăzut la art. 28 alin. (1) lit. b), termenul prevăzut la alin. (1) se calculează de la data expirării valabilității permisului de armă.”

18. După alineatul (4) al articolului 42 se introduc patru noi alineate, alin.(5)-(8), cu următorul cuprins:
„(5) Colecționarii de arme, autorizați în condițiile legii, pot fi autorizați să colecționeze câte 10 bucăți de cartușe aferente fiecărei arme deținute în colecție.
(6) Muniția destinată colecției trebuie să fie nefuncțională, formată din ansamblul tub cartuș și proiectil.
(7) Muniţia nefuncțională destinată colecției poate fi procurată în condițiile art. 57 alin. (1) lit. b), numai în baza atestatului de colecționar, de la armurierii autorizaţi în condițiile art. 104 alin. (3) și (5).
(8) Cantitatea de muniție nefuncțională, procurată în condițiile prevăzute la alin. (7), se înscrie în documentul care atestă dreptul de deținere al armelor destinate colecției”.

-aceste prevederi sunt abuzive. Conform definiției de la art 2 muniția este formată din componente supuse autorizării (pulbere și capsă) si componente nesupuse autorizării (tub și proiectil). Ori, dacă muniția dezafectată este formată din componente care nu sunt supuse autorizării, cum poate acest articol să supună autorizării muniția dezafectată? În altă ordine de idei, un cartuș dezafectat/dezactivat, nu mai este muniție, deoarece conform definiției din directive, muniția este ”complete round”, adică un cartuș complet, aceasta presupunând existența celor două elemente supuse autorizării. În lipsa acestora nu mai poate fi vorba de muniție ci de elemente componente ale muniției nesupuse vre-unei restricții.
-nu există armurieri care comercializează muniție dezactivată. În cel mai bun caz, în alte țări putem găsi componente de muniție, sau cartușe dezactivate comercializate sub forma unor brelocuri de agățat la chei sau medalioane.
-în concluzie, aceste aliniate sunt absurde pentru că sunt în opoziție cu definiția muniției de la articolul 2.

19. Alineatul (2) al articolului 46 se modifică și va avea următorul cuprins:
„(2) În termen de 30 zile de la data luării la cunoştinţă a măsurii suspendării sau anulării dreptului de port şi folosire a armelor letale, titularul este obligat să depună armele şi întreaga cantitate de muniţie deţinută la un armurier autorizat, în vederea înstrăinării sau depozitării, cu excepţia celor care se ridică de către organele de poliţie.”

20. După alineatul (2) al articolului 46 se introduc două noi alineate, alin.(21)-(22), cu următorul cuprins:
„(21) În termenul prevăzut la alin. (2), după îndeplinirea obligației de depunere a armelor și muniției aferente la un armurier autorizat, titularul trebuie să depună dovada acestui fapt, împreună cu documentele care atestă dreptul de port și folosire a armelor letale organelor de poliție competente.
(22) În cazul prevăzut la art. 45 alin. (1) lit. d), termenul prevăzut la alin. (2) se
calculează de la data expirării valabilității permisului de armă.”

21. La articolul 54, alineatul (2), litera b) se modifică și va avea următorul cuprins:
„b) în cazul armelor de vânătoare, prezintă o invitaţie nominală de la un gestionar de fond cinegetic din România, legal constituit, ce îşi desfăşoară activitatea conform Legii nr. 407/2006, cu modificările şi completările ulterioare, cu respectarea prevederilor legale în vigoare;”

22. La articolul 57, alineatul (1) litera b) se modifică și va avea următorul cuprins:
„b) după notificarea prealabilă a organelor prevăzute la art. 11 alin. (1), pentru armele prevăzute în categoria D din anexă sau, după caz, pentru muniția nefuncțională destinată a fi păstrată în colecție.

23. Alineatul (3) al articolului 57 se modifică și va avea următorul cuprins:
„(3) Armele neletale prevăzute în categoria C pct. 2 din anexă pot fi procurate, în scopul
deținerii, respectiv al portului și folosirii, numai de către sportivii și antrenorii de tir.”

-au fost omiși colecționarii (conform anexei).
-pe de altă parte este greșită idea că la tirul sportiv se folosesc arme superputernice.
-recomandăm adoptarea sistemului de clasificare al armelor cu aer comprimat pe criterial energiei dezvoltate, așa cum se practică în alte țări.
-nu toate armele cu aer comprimat pot fi incluse în categoria armelor de tir sportiv. Disciplina ”tir” devine disciplină sportive abia în momentul în care se practică în cadru organizat, conform unor regulamente. Până în acel moment avem dea face cu tir de agreement. Dacă pentru deținerea unei arme letală pentru tir condiția este să faci dovada că ești sportiv, la armele cu aer comprimat nu este necesar. Deci, recomandăm ca aceste arme care nu sunt procurate de sportivi să fie considerate arme de agrement.

24. Alineatul (2) al articolului 58 se modifică și va avea următorul cuprins:
„(2) Valabilitatea permisului de armă se prelungește de către structura de poliție competentă în a cărei rază teritorială își are domiciliul, reședința sau, după caz, locul de rezidență titularul dreptului dacă acesta îndeplinește condițiile prevăzute la art. 57 alin. (4). Prevederile art. 25 se aplică în mod corespunzător.”

25. Alineatul (4) al articolului 67 se modifică și va avea următorul cuprins:
„(4) Muzeele pot fi autorizate, în condițiile prezentei legi, să procure și să dețină arme interzise din categoria A din anexă, arme letale de colecție, precum și arme neletale după caz, cu respectarea condiției prevăzute la art.69 alin. (3).”

-exprimarea este incorectă. Din exprimare rezultă că armele din categoria A și cele neletale nu ar fi de colecție. Ori, în momentul în care ele sunt achiziționate de un colecționar, fie persoană fizică sau juridică, ele nu mai sunt ”militare””de vânătoare””de autoapărare””de tir” ci ele toate devin ”de colecție”.

26. La articolul 89, alineatul (1), partea introductivă se modifică și va avea următorul cuprins:
„(1) Armele și munițiile prevăzute în categoriile A - C și categoria D pct. 1 - 3 din anexă, fabricate pe teritoriul României, pot fi deținute sau comercializate numai dacă îndeplinesc următoarele condiții:”

27. La articolul 89, alineatul (2), partea introductivă se modifică și va avea următorul cuprins:
„(2) Armele și munițiile prevăzute în categoriile A - C și categoria D pct. 1 - 3 din anexă, fabricate în afara teritoriului României, introduse pe teritoriul României, pot fi comercializate sau, după caz, deținute de persoane fizice ori juridice din România numai dacă:”


28. Articolul 90 se modifică și va avea următorul cuprins: „Art. 90
Marcarea armelor şi muniţiilor
(1) Armurierii care produc, transferă, exportă sau importă arme, componente esențiale sau muniții pe/de pe teritoriul României dintre cele prevăzute în categoriile A - C și categoria D pct. 1 - 3 din anexă au obligația să aplice pe arme, componente esențiale, muniții și pachete de muniții marcaje unice, clare și permanente destinate identificării și urmăririi acestora sau, după caz, să se asigure că au fost realizate, în mod cumulativ, pentru orice armă, componentă esențială, muniție sau pachet de muniții, la momentul introducerii pe piață, următoarele operațiuni:
a) a fost prevăzută cu un marcaj unic, clar și permanent imediat după fabricare și cel
târziu înaintea introducerii sale pe piață, sau imediat după importul în Uniunea Europeană, și
b) a fost înregistrată în condiţiile prevăzute de prezenta lege imediat după fabricare și
cel târziu înaintea introducerii sale pe piață, sau imediat după importul în Uniunea Europeană.
(2) Marcajul unic pentru arma asamblată trebuie să indice:
a) denumirea producătorului;
b) țara sau locul fabricării;
c) seria și, după caz, anul de fabricație, dacă acesta nu face parte din numărul de serie și
modelul, dacă este posibil.
(3) Marcajul prevăzut la alin. (2) se aplică pe toate componentele esențiale ale armei de foc. În cazul în care o componentă esențială este prea mică pentru a fi marcată în conformitate cu prezentul articol, aceasta este marcată cel puțin cu un număr de serie sau un cod alfanumeric sau digital.

-Subliniem în mod imperativ faptul că în conformitate cu directive europeană, percutorul nu este o piesă esențială deci nu trebuie marcat.

(4) Marcajul aplicat pe pachete de muniţii trebuie să indice:
a) denumirea producătorului sau a mărcii;
b) numărul de identificare a lotului;
c) calibrul;
d) tipul de muniţie.
(5) Marcajul aplicat pe muniţie trebuie să cuprindă elementele prevăzute la alin. (4) lit. a), c) şi d).”

29. Articolul 91 se modifică și va avea următorul cuprins:
„Art. 91
Trecerea armelor și a componentelor esențiale în circuitul civil
(1) Armele și componentele esențiale deținute de instituțiile publice cu atribuții în domeniul apărării, ordinii publice și siguranței naționale pot fi trecute în circuitul civil numai dacă sunt marcate în condițiile prezentei legi.
(2) Marcarea armelor și a componentelor esențiale potrivit alin. (1) se efectuează de către armurieri autorizați în condițiile legii să producă arme sau de către instituțiile publice cu atribuții în domeniul apărării, ordinii publice și siguranței naționale.”

30. Alineatele (2) și (5) ale articolului 95 se abrogă.

31. Alineatele (1), (2) ale articolului 97 se modifică și va avea următorul cuprins:
„(1) În cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române funcționează Registrul Naţional al Armelor, ca sistem complex de prelucrare a datelor cu privire la evidenţa armelor și a componentelor esențiale, a deţinătorilor de arme precum şi a operaţiunilor cu arme, componente esențiale şi muniţii, necesar pentru îndeplinirea atribuţiilor legale privind gestionarea aplicării dispoziţiilor prezentei legi.
(2) Termenul de păstrare a datelor cuprinse în evidențele Registrului Național al Armelor este de 30 de ani de la data distrugerii armelor de foc sau a componentelor esențiale în cauză. La expirarea termenului de păstrare, se procedează la ștergerea datelor cu caracter personal din evidențele Registrului Național al Armelor.

32. La articolul 97 alineatul (3), litera a) se modifică și va avea următorul cuprins:

a) gestionează evidența operațiunilor cu arme, componente esențiale și muniții procurate/înstrăinate, cuprinzând atât date cu privire la deținătorii acestora, cât și cu privire la seriile sau marcajele aplicate pe componentele esențiale, în cazul în care acestea sunt diferite de seriile sau marcajele aplicate pe cadrul sau pe recuperatorul fiecărei arme de foc;

33. Alineatul (3) al articolului 101 se abrogă.

34. La articolul 104 alineatul (3), partea introductivă se modifică și va avea următorul cuprins:
„(3) Autorizaţia pentru desfăşurarea operaţiunilor de producere a armelor letale şi armelor neletale, precum şi a componentelor esențiale ale acestora se acordă armurierilor dacă aceştia îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:”

35. La articolul 106 alineatul (1), litera b) se modifică și va avea următorul cuprins:
„b) să comercializeze armele, componentele esențiale, încărcătoarele și munițiile numai
către persoanele fizice și juridice autorizate să le procure;”

-conform directivei, încărcătoarele nu intră în categoria componentelor supuse autorizării, cu excepția celor cu capacitate mare. Acesta dovedește exces de zel inutil din partea legiuitorului. Deasemenea, pentru aplicarea acestui articol va fi necesară modificarea permiselor de armă cu adăugarea de rubric suplimentare pentru înscrierea încărcătoarelor și a percutoarelor.
- Cum se va proceda la înscrierea armelor în permisul de armă? Va fi necesară demontarea armei noi pentru a verifica seria inscripționată pe percutor?
- cum vor fi înseriate megaziile și percutoarele?

36. La articolul 106 alineatul (1), după litera k) se introduc două noi litere, lit.l) și m) cu următorul cuprins:
„l) să refuze finalizarea tranzacțiilor pentru achiziția de muniție completă sau de componente de muniție pe care le consideră în mod rezonabil suspecte din cauza naturii sau amplorii lor și să informeze autoritățile competente prevăzute la art. 104 alin. (2) cu privire la aceste tranzacții;
m) să obțină avizul structurii de poliție competentă teritorial, în vederea achiziționării sau, după caz, vânzării armelor, componentelor esențiale sau a muniției, efectuate prin intermediul contractelor la distanță, înainte sau cel târziu în momentul livrării acestora.”

37. După alineatul (4) al articolului 118, se introduce un nou alineat, alin.(41), cu următorul cuprins:
„(41) Titularul pașaportului european pentru arme de foc este obligat să dețină acest document în permanență asupra sa, la momentul portului sau utilizării armei de foc, pe teritoriile statelor membre.

-dar vânătorul roman nu este obligat să-l poarte în România. Specificați asta pentru a nu exista abuzuri.

38. După alineatul (4) al articolului 120, se introduc trei noi alineate, alin.(5)-(7), cu următorul cuprins:
„(5) Prevederile alin. (2) se aplică și în cazul transferului efectuat în temeiul unui contract la distanță, astfel cum acesta este definit la art. 2 pct. 7 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 34/2014 privind drepturile consumatorilor în cadrul contractelor încheiate cu profesioniștii, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative, aprobată cu modificări prin Legea nr.157/2015, cu modificările ulterioare.
(6) Inspectoratul General al Poliției Române comunică, prin intermediul mijloacelor electronice dedicate, către autoritățile competente ale statelor membre, refuzurile de acordare a autorizațiilor, formulate din motive de securitate sau legate de credibilitatea persoanei vizate.
(7) În aplicarea prevederilor alin. (4) și (6), Inspectoratul General al Poliției Române este abilitat să comunice și să primească informări prin intermediul mijloacelor electronice, reglementate la art. 13 alin. (5) din Directiva (CEE) nr. 477/1991, astfel cum a fost modificată și completată prin Directiva(UE) nr.853/2017 ”.

39. La articolul 129, punctele 3 și 43 se modifică și vor avea următorul cuprins:
„3. încredințarea armelor letale pentru care s-a obținut dreptul de deținere, respectiv de
port și folosire de către posesorii acestora, unor persoane neautorizate în condițiile prezentei legi;
(…)
43. nerespectarea obligațiilor prevăzute la art. 106 alin. (1) lit. a)-c) și k)-m);”


40. La articolul 129, după punctul 5 se introduce un nou punct, pct.51, cu următorul cuprins:
„51. nerespectarea interdicțiilor prevăzute la art. 9 alin. (3);”

41. La articolul 129, după punctul 13 se introduce un nou punct, pct.131, cu următorul cuprins:
„131. neîndeplinirea obligațiilor prevăzute la art. 30 alin. (2) și art. 46 alin. (21);

42. La articolul 129, după punctul 49 se introduce un nou punct, pct.491, cu următorul cuprins:
„491. nerespectarea obligației prevăzute la art. 118 alin. (41)”

43. La articolul 130 alineatul (1), literele c) și d) se modifică și vor avea următorul cuprins:
„c) cu amendă de la 1.001 lei la 2.000 lei, cele prevăzute la pct. 5, 51, 7, 8, 10, 20, 39 și
491;
d) cu amendă de la 2001 lei la 5000 lei, cele prevăzute la pct. 11-13, 131, 16-19, 25, 27, 30, 32, 361, 401, 41, 50”

44. Alineatul (2) al articolului 130 se modifică și va avea următorul cuprins:
„(2) Următoarelor contravenții prevăzute la art. 129 li se aplică sancțiuni complementare, după cum urmează:
a) suspendarea dreptului de deținere, respectiv de port și folosire a armelor pentru o
perioadă de 6 luni, celor prevăzute la pct. 10, 13, 17, 18, 32, 39 și 53;
b) anularea dreptului de deținere, de port și folosire a armelor, celor prevăzute la pct. 1,
3, 51, 8, 11, 12, 14 - 16, 19, 24 și 52;
c) confiscarea armelor sau, după caz, a munițiilor prevăzute la pct. 3, 51, 8, 20, 24, 25,
30, 32 și 33;
d) retragerea definitivă a autorizației eliberate în condițiile art. 104 alin. (1), pentru
contravențiile prevăzute la pct. 51, 43 - 49 și 51.”

45. În tot cuprinsul legii, termenul „piese” și sintagmele „arme de recuzită”, „arme de panoplie” și „stat/state membru/membre al Uniunii Europene” se înlocuiesc cu sintagmele „componentă/e esențiale”, „arme de spectacol și arme acustice”, „arme de foc dezactivate”, respectiv „stat/state membru/membre”.”

46. Anexa se modifică și se înlocuiește cu anexa la prezenta lege.

Art. II. - (1) Armele de foc, componentele esențiale și munițiile fabricate, transferate sau importate în România până la data intrării în vigoare a prezentei legi, marcate potrivit prevederilor legale aplicabile anterior intrării în vigoare a acesteia, vor putea fi achiziționate, vândute sau folosite doar pe teritoriul României.
(2) Prin excepție de la dispozițiile alin.(1), armele de foc, componentele esențiale și munițiile prevăzute la alin.(1), pot fi transferate de pe teritoriul României pe teritoriul unui alt stat membru sau exportate, începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, doar după marcarea acestora în condițiile Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor și al munițiilor, republicată, cu modificările și completările ulterioare, precum și cu cele aduse prin prezenta lege.

Art. III. - (1) Armele confecționate special pentru a produce zgomot sau pentru a împrăștia gaze nocive, iritante sau de neutralizare, armele de semnalizare și de start produse, importate sau transferate în România ulterior intrării în vigoare a prezentelor dispoziții trebuie omologate din punctul de vedere al îndeplinirii condițiilor de siguranță a tragerii și pentru a certifica că acestea nu pot fi transformate pentru a expulza o alice, un glonț sau un proiectil prin acțiunea unui combustibil de propulsie de către organisme abilitate din țară sau din cadrul Uniunii Europene.
(2) Armele prevăzute la alin. (1) care nu îndeplinesc condițiile de siguranță a tragerii și pentru care nu există garanția că nu pot fi transformate pentru a expulza o alice, un glonț sau un proiectil prin acțiunea unui combustibil de propulsie se încadrează în categoria A din anexa la Legea nr. 295/2004, republicată, cu modificările și completările ulterioare, astfel cum a fost modificată și completată prin prezenta lege.
(3) Producătorii sau importatorii din România ai armelor confecționate special pentru a produce zgomot sau pentru a împrăștia gaze nocive, iritante sau de neutralizare, armelor de semnalizare și de start sunt obligați să solicite pentru fiecare model de armă produsă sau importată omologarea din punct de vedere al îndeplinirii condițiilor prevăzute la alin. (1) de către organisme abilitate din țară sau din cadrul Uniunii Europene.
(4) Îndeplinirea obligațiilor prevăzute la alin. (3) nu este necesară în cazul în care armele prevăzute la alin. (1) au fost importate anterior transferului în România de către alt stat membru al Uniunii Europene.
(5) În situația prevăzută la alin. (3) importatorul este obligat să asigure marcarea armelor importate cu elemente care să permită identificarea exportatorului, importatorului și a anului efectuării operațiunii.

Art. IV. - (1) Armele de foc dezactivate înainte de data de 8 aprilie 2016 în conformitate cu standardele și tehnicile naționale de dezactivare, respectiv cele transformate în arme de panoplie până la data intrării în vigoare a prezentei legi pot fi deținute în continuare fără a fi necesară o nouă intervenție asupra lor, fără însă a putea fi transferate sau exportate.
(2) Armele de foc dezactivate după data de 8 aprilie 2016 în conformitate cu specificațiile tehnice pentru dezactivarea armelor de foc prevăzute în anexa I la Regulamentul de punere în aplicare (UE) 2015/2403 al Comisiei din 15 decembrie 2015 de elaborare a unor orientări comune privind standardele și tehnicile de dezactivare, pentru a garanta că armele de foc dezactivate sunt în mod ireversibil nefuncționale, pot fi comercializate, transferate și, după caz, exportate numai însoțite de certificatul de dezactivare.
(3) Prin derogare de la prevederile art. 9 alin. (4) din Legea nr. 295/2004, republicată, cu modificările și completările ulterioare, astfel cum a fost modificată și completată prin prezenta lege, în termen de 3 luni de la data intrării în vigoare a prezentei legi, persoanele care dețin arme din categoria A punctele 6 și 7 din anexa la Legea nr. 295/2004, republicată, cu modificările și completările ulterioare, astfel cum a fost modificată și completată prin prezenta lege, precum și încărcătoarele aferente, au posibilitatea de a le înstrăina către persoanele prevăzute la art. 9 alin. (3) lit. b) din același act normativ sau, după caz, de a le casa, transforma sau dezactiva.

ART. V. - Legea nr. 295/2004 privind regimul armelor și al munițiilor, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 425 din 10 iunie 2014, cu modificările și completările, precum și cu cele aduse prin prezenta lege, se va republica în Monitorul Oficial al României, Partea I, dându-se textelor o nouă numerotare.


*
**
***


Prezenta lege transpune prevederile art. 1 pct. 1 - 3, 6, 9, 10, 12, 14, și 19 din Directiva (UE) 2017/853 a Parlamentului European și a Consiliului din 17 mai 2017 de modificare a Directivei 91/477/CEE a Consiliului privind controlul achiziționării și deținerii de arme, publicată în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, seria L, nr. 137 din 24 mai 2017.



Anexa trebuie deasemenea reanalizată cu mare atenție deoarece conține foarte multe neclarități, erori generate de traducerea greșită a expresiilor din directivă, a necunoașterii terminologiei specifice acestui domeniu, dar și de dorința impunerii de interdicții inutile.

În încheiere, rămâne la aprecierea dumneavoastră dacă profităm de această oportunitate pentru imbunătățirea legii sau continuăm să folosim o lege cu nenumărate deficiențe . Vă rugăm să uzați de autoritatea dumneavoastră pentru a reglementa aceste aspecte și repetam rugămintea de a ne accepta la dezbaterea din comisie.

Cu stimă,

Vili Stancu
Președinte ANDA
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: iar modifica legea 295

Mesajde tehărău pe 11 Oct 2018, 15:11

@Cristi,
Am citit cap coada, intervenția. Pertinentă. Bravo!
Eforturile ANDA, ANCA au fost recunoscute de fiecare dată pe acest forum. Bravo!

Ceea ce nu înțeleg este postarea aia cu vânătorii.
Dacă doreați părerea celor de pe acest forum, puteați să vă aduceți aminte de ei de când lucrați la propuneri. Probabil că ne-am fi dat cu părerea.
In ceea ce privește modificarea legii și vânătorii în general, pot să îți spun în mod sigur că au și vânătorii propunerile lor. Ca ele nu apar aici, asta e alta mâncare de pește. Și putem vorbi mult și bine despre rețetă. Când era comunicare, eram vânduți. Zoaie-n cap cât cuprinde la vreo 7 inși de pe aici. N-am văzut pe undeva o vorbă de consideratiune. Și atunci?!?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Cristi pe 13 Iun 2019, 08:12

Ieri a trecut modificarea im Camera.Urmeaza sa vedem in monitor daca au mai modificat ceva.



http://www.cdep.ro/comisii/aparare/pdf/ ... 4FxEgxYCpA
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: iar modifica legea 295

Mesajde osmos pe 13 Iun 2019, 12:38

[quote="Cristi"]Ieri a trecut modificarea im Camera.Urmeaza sa vedem in monitor daca au mai modificat ceva.

Sa inteleg ca s-a votat la Camera si a trecut in aceasta forma? Atasata este varianta sub care a plecat de la comisii, cu amendamentele lor fata de varianta Senatului.
osmos
Membru activ
 
Mesaje: 85
Membru din: 01 Dec 2008, 21:21
Locaţie: Bucuresti

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Sly_Fox pe 13 Iun 2019, 16:12

Atât timp cât articolul 13, alin 2 lit a) precizează categorii profesionale privilegiate, legea este una de tot spanacul făcută de neo-comuniști certați cu acea cărticică numită Constituție. Când un cetățean este mai cetățean în fața legii, ai un STAT nefuncțional, corupt, spoit la suprafață și putred pe interior. Restul este gargară, cu fărâmituri încânți vrăbiile nu oamenii. :twisted:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Cristi pe 21 Iun 2019, 08:11

A plecat spre promulgare.
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: iar modifica legea 295

Mesajde tehărău pe 21 Iun 2019, 08:37

Cei in cauza, urmariti-o p'asta:

21.La articolul 23, alineatul (2) se modifică și va avea următorul cuprins: "(2) Dreptul de deţinere a armei se poate acorda numai pentru armele de vânătoare, de tir, de colecţie sau de autoapărare şi conferă titularului posibilitatea de a păstra arma la domiciliu, în condiţiile prevăzute în normele metodologice de aplicare a prezentei legi."

Daca intra in vigoare, s-a dus resedinta!!! :evil:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Starik pe 23 Iun 2019, 21:52

Este interzisă procurarea, deținerea, folosirea, precum și efectuarea oricărei operațiuni cu arme de foc și încărcătoare ce se pot monta pe arme de foc semiautomate cu percuție centrală sau cu repetiție, care:
a) pot conține mai mult de 20 de cartușe, în cazul armelor de foc scurte, sau
b) pot conține mai mult de 10 cartușe, în cazul armelor de foc cu țeavă lungă, prevăzute la categoria A pct. 6 și 7 din anexă, cu excepția instituțiilor publice cu atribuții în domeniul apărării, ordinii publice și securității naționale, a operatorilor economici autorizați potrivit prevederilor Legii nr. 232/2016 privind industria națională de apărare, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative, cu modificările și completările ulterioare, a muzeelor și colecționarilor autorizați în condițiile legii.


....eu cred ca exista si se poate monta incarcator cu mai mult de 10 boabe in majoritatea armelor cu repetitie....deci inteleg ca intram cu totii in penal....lisele basculante fiind exceptie, precum si mixte si dublu express.
Sa mai spun despre semiautomate?


Armele se POT echipa. Ce facem, le predam cand intra legea in vigoare? Facem adrese pentru puncte de vedere?

De semiautomate nu mai zic...
Idiotii ne conduc si dau legi fara sa aiba habar de domeniu.
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Sly_Fox pe 23 Iun 2019, 22:01

tehărău scrie:Cei in cauza, urmariti-o p'asta:

21.La articolul 23, alineatul (2) se modifică și va avea următorul cuprins: "(2) Dreptul de deţinere a armei se poate acorda numai pentru armele de vânătoare, de tir, de colecţie sau de autoapărare şi conferă titularului posibilitatea de a păstra arma la domiciliu, în condiţiile prevăzute în normele metodologice de aplicare a prezentei legi."

Daca intra in vigoare, s-a dus resedinta!!! :evil:

Ai arme pe deținere? Că prevederea este pentru deținere doar.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5660
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: iar modifica legea 295

Mesajde violiv pe 23 Iun 2019, 22:58

@Staryc

Categoria A punctul 6,7.
Ai arme incadrate in categoria A?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8515
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: iar modifica legea 295

Mesajde Starik pe 24 Iun 2019, 07:10

Violiv, ai dreptate.
Totusi, exista vreo modificare in ceea ce priveste capacitatea incarcatoarelor armelor semiautomate?
Eu nu am vazut-o.
Club: Martorii lui Eld-X
Starik
Nou membru
 
Mesaje: 46
Membru din: 31 Dec 2017, 21:53

Următorul

Înapoi la Unde-i lege nu-i tocmeala!

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate