Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 04 Mai 2024, 11:18

Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Sectiune dedicata dipozitivelor de ochire - lunete de panda, lunete de goana , red dot, docter, aimpoint, dar si binocul de vanatoare, toate dispozitivele optice care ajuta vanatorul sa apropie si sa observe mai bine trofeul mult visat, sau sa plaseze un foc sigur si etic.

Moderator: liviur

Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde Daniel_B pe 24 Oct 2019, 08:32

Buna ziua!
Doresc sa achizitionez o luneta pentru arma, pentru inceput am zis sa aleg meopta meostar r2 2-12x50, dar nu aveau reticul 4C. M-am reorientat spre alta luneta, si am vazut ca diferenta de pret intre leupold si minox este mica. Din ce am citit despre leupold, am vazut ca se spune numai de bine. As avea nevoie de o parere a dumneavoastra referitor la: fiabilitate, claritate, cat de bine se vede in amurg. Mentionez ca prin minox nu am avut unde sa ma uit, dar prin leupold am avut ocazia sa ma uit si mi s-a parut tare clara si punctul fin. Astept parerile dumneavoastra. Multumesc
Daniel_B
 
Mesaje: 8
Membru din: 24 Oct 2019, 08:07

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde ktlm pe 24 Oct 2019, 14:39

Daniel_B scrie:Buna ziua!
Doresc sa achizitionez o luneta pentru arma, pentru inceput am zis sa aleg meopta meostar r2 2-12x50, dar nu aveau reticul 4C. M-am reorientat spre alta luneta, si am vazut ca diferenta de pret intre leupold si minox este mica. Din ce am citit despre leupold, am vazut ca se spune numai de bine. As avea nevoie de o parere a dumneavoastra referitor la: fiabilitate, claritate, cat de bine se vede in amurg. Mentionez ca prin minox nu am avut unde sa ma uit, dar prin leupold am avut ocazia sa ma uit si mi s-a parut tare clara si punctul fin. Astept parerile dumneavoastra. Multumesc


Salut,
vad ca esti nou utilizator pe forum - bine ai venit!
Este bine de stiut ca acest forum contine TONE de informatie in ce priveste optica - sint articole luuungi cu topicul "cum imi aleg luneta" sau "prima carabina", etc. Gasesti acolo pricipii de functionare, caracteristici, tipul de vinatoare, detalii cu privire la mecanica, sticla, reticole si muuulte multe altele. Si asta numai aici pe forum - sa nu mai vorbim de internet si forumurile de specialitate

In consecinta sfatul meu in citeva puncte este:
1. sa-ti stucturezi cerintele proprii in ce priveste luneta (cum - gasesti pe forum)
2.sa-ti stabilesti un buget
3. sa studiezi specificatiile diverselor marci care-ti acopera cerintele 1 si 2
4. sa mergi sa le vezi in magazin si sa te uiti prin ele IN NATURA si daca se poate pe vreme proasta, lumina proasta
5. dupa toti acesti pasi iti faci un short list si de abea dupa as lansa intrebarea "oscilez inte A si B si mai precis considerind functionalitatea x si y si as dori parererea celor care detin marcile susnumite"

Incepind cu "coada" vei primi tot spectrul de raspunsuri - de la mistocarii (pe drept!) pina la detalii pe care daca nu le stapinesti/intelegi te vor bulversa cu siguranta
Cu stima,
/KTLM

PS: Ca o constatare (si va rog luat-o ca atare) - se pare ca mai nou subiectele pe forum suna scurt " vreau arma/luneta/bici/cal_breaz - am aflat de marca X si Y - ce-mi recomandati?" Forumul atunci pune mina de la mina si cauta, scrie, recomanda in contumacie pt cel ce intreaba care, cu siguranta nu are timp/chef/resurse sa sape un pic in forum sau sa caute pe net
Bineinteles ca e infinit mai simplu sa primesti informatia direct digerata - si eventual si montata pe arma - insa unde atunci mai este placerea de a ne informa si a cunoaste despre vinatoare si "uneltele" ei?
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde Daniel_B pe 24 Oct 2019, 15:04

Am căutat informație despre aceste lunete și aici pe forum. Despre minox nu am găsit (varianta asta care mă interesează pe mine) și cam de o luna m.am tot documentat. In pădure nu am cum sa merg și să mă uit prin ele. Cum spuneam mai sus, am putut să mă uit doar prin leupold, nu si prin minox. Știu că sunt și cârcotași, dar bănuiesc că sunt și oameni care au reușit să se uite prin ambele și poate îmi pot spune o părere.
L.E.: daca aveam posibilitatea să mă uit prin ambele nu mai ceream păreri.. :)
Daniel_B
 
Mesaje: 8
Membru din: 24 Oct 2019, 08:07

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde CCM pe 24 Oct 2019, 16:24

Exista si despre Minox, chiar daca nu cu magnificatia la care te referi. Dar consideratii generale gasesti: la Optica, lunete, @Tranan...
Trebuie doar sa ai rabdare sa cauti.
Colegul @ktlm are mare dreptate - chiar sint tone de informatie pe forum - si de buna calitate.

Mai sint si niste reguli de protocol, la care in general forumul tine. Nu le ignora.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde CCM pe 24 Oct 2019, 16:30

... cum ar fi o scurta prezentare, atat cat sa stim si noi cu cine vorbim.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde Daniel_B pe 24 Oct 2019, 17:25

Daca as sti unde sa pun, poate ca as pune, oricum e irelevanta prezentarea mea deoarece as putea da o informatie falsa.
Revenind la subiect, pe mine ma interesa strict acest model de la minox, nu altceva si punand in balanta ceea ce am citit despre ele in mare parte sunt decis dar totusi ma gandeam ca poate cineva a avut posibilitatea sa le compare..
Dealtfel ma gandeam ca pe viitor, altcineva, poate doreste sa afle ceva despre una din aceste lunete si ii era mai usor.
Numai bine!
Daniel_B
 
Mesaje: 8
Membru din: 24 Oct 2019, 08:07

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde Mircea-B pe 24 Oct 2019, 18:00

Daniel_B scrie:Daca as sti unde sa pun, poate ca as pune, oricum e irelevanta prezentarea mea deoarece as putea da o informatie falsa.


Eu cred ca atitudinea ta lasa de dorit. Vrei informatii relevante dar prezentarea minima si de bun simt este prea complicata si consumatoare de timp (deh....rabdarea este pasare rara....chiar ma intreb daca esti vanator).
E clar ca habar n-ai de regulile acestui forum si vrei informatii "mura-n gura" fara o minima curtoazie.

P.S. In realitate ma numesc "Angelina Jolie" :mrgreen:
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde ktlm pe 24 Oct 2019, 19:06

Un "bine v-am gasit" nu strica ca raspuns la binete ... :(

Las de la mine si-ti raspund, pe puncte:
Daniel_B scrie:Am căutat informație despre aceste lunete și aici pe forum.

Tranan are threaduri super pe subiect, mai sint si altii. sint convins ca nu ai cautat suficient sau chiar deloc.

Daniel_B scrie: Despre minox nu am găsit (varianta asta care mă interesează pe mine) și cam de o luna m.am tot documentat.

De nu gasesti aici pe forum sint forumuri pe net pline de informatie, teste, comparatii. Nu ne spui ce vrei sa vinezi cu ea, stilul de vinatoare, caracteristici pe care vrei sa le ai obligatoriu samd. Daca te-ai documentat inseamna ca ai aceasta informatie si - pt a facilita un raspuns pertinent - nu crezi ca e bine sa o impartasesti?

Daniel_B scrie:In pădure nu am cum sa merg și să mă uit prin ele.

M-ai inteles total gresit si pe deasupra - da - ai cum le lua in padure (vb cu magazinul, ii dai omului o arvuna si o iei pt o zi - daca vrei). Ma refeream aici la testul lunetei in lumina naturala - sub neoanele din butic toate lunetele sint Svaro sau Zeiss. Ma refeream la cum si ce vezi TU prin luneta aleasa - contrast, culoarea imaginii, claritate....ma repet...insa daca ai fi studiat precum spui ai fi inteles unde bat

Daniel_B scrie:Cum spuneam mai sus, am putut să mă uit doar prin leupold, nu si prin minox. Știu că sunt și cârcotași, dar bănuiesc că sunt și oameni care au reușit să se uite prin ambele și poate îmi pot spune o părere.
L.E.: daca aveam posibilitatea să mă uit prin ambele nu mai ceream păreri.. :)

Ba din contra - dupa studiu de caz si uitat prin ele ar fi fost cazul intr-adevar de o intrebare aici. Ca si validare sau a doua parare a ceea ce ai observat singur

Intrebarea ta a picat la gen "nu vad bine, ce ochelari imi recomandati? Ah, sa aiba si rame care sa-i placa partenerei". Scuze - nu m-am putut abtine.... :lol:
/KTLM
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde violiv pe 24 Oct 2019, 20:01

Daniel_B scrie:Buna ziua!
Doresc sa achizitionez o luneta pentru arma, pentru inceput am zis sa aleg meopta meostar r2 2-12x50, dar nu aveau reticul 4C. M-am reorientat spre alta luneta, si am vazut ca diferenta de pret intre leupold si minox este mica. Din ce am citit despre leupold, am vazut ca se spune numai de bine. As avea nevoie de o parere a dumneavoastra referitor la: fiabilitate, claritate, cat de bine se vede in amurg. Mentionez ca prin minox nu am avut unde sa ma uit, dar prin leupold am avut ocazia sa ma uit si mi s-a parut tare clara si punctul fin. Astept parerile dumneavoastra. Multumesc


Bine ai venit printre noi!

Imi pare rau dar voi fi intr-un dezacord aproape complet cu antevorbitorii mei, in aproape toate punctele atinse:

1. Acesta este de departe cel mai exclusivist forum de vanatoare "public" din lume. Nu numai ca are membri cu adevarat activi cat degetele unui om (ciung) dar de vrei cumva sa scrii trebe sa vii cu un c.v. real, eventual verificabil, public. Nu vad cine stie ce rau in asta cu exceptia ineditului ... poti linistit sa te inscrii pe forumuri sau pagini fb din toata lumea, cu adevarat renumite si mii de utilizatori activi fara sa-ti ceara nimeni prezentare.

2. Din punctul meu de vedere, adica al celui care a petrecut luni intregi raspunzand intrebarilor care mai de care mai idioate, aceasta intrebare mi-a sunat ca una din primele cinci, cele mai bine si mai la obiect intrebari puse vreodata pe forum.

3. Corolar punctului 2. inseamna ca vazute dinspre mine, raspunsurile de pana acum sint rauvoitoare, de babe plictisite si fara activitate, de cautatori de nod in papura si absolut perfect in tonul raspunsurilor care se dau in ultimele 6-12 luni. Din pacate asta a ajuns vestitul "vinatorul.ro" odata cel mai important loc de discutii vanatoresti.

4. Pentru cel ce a lansat intrebarea: hai in privat! Restul nu merita sa afle raspunsul.
Ai PM.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde Tragaciul pe 24 Oct 2019, 20:25

Vio tot respectul ptr.tot ce faci și ce ai făcut pe acest site,dar se pare că acum ai o indigestie sau nu ți ai înghițit gălbenușul.De la tine așteptăm cu toții răspunsuri pertinente și la subiect. Daca te am deranjat cer scuze anticipat!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde CCM pe 24 Oct 2019, 21:23

Ce altceva e un forum, decat o adunatura de babe care au prea mult timp?
Ce rost au regulile pe un forum, reguli pe care le-au stabilit cei care au creeat forumul?
Ce rost are au parerile lui x sau y fata de parerea cuiva care a petrecut luni de zile raspunzand intrebarilor care de care mai idioate?
Ce rost mai are forumul?..
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde tehărău pe 24 Oct 2019, 23:04

Am reflectat timp de un duș dacă ar trebui sau nu sa răspund aici. O fac, cu toate că e off topic și asta e o altă regula a forumului.
Nu lui @violiv îi răspund. La vârsta, experienta, cunoștințele și notorietatea lui, e clar ca nu îl mai întorci din cale.
Răspund celorlalți cititori, așa puțini cât or fi rămas ei. Și o fac scurt, ca sărăcia omului de la comunicare i se trage.
Forumul are un administrator. Alin3006. Administrator care a făcut niște reguli. Ca așa a vrut el, ca-i bunul lui. Asta nu se comentează. Dacă sunt bune sau rele, le judeca și se conformează fiecare după chibzuința proprie.
Pentru ca nu putea sa ducă singur munca de gestionare a forumului în acea perioadă (forumul avea un mare trafic de mesaje, nu existau alte platforme media), Alin a cerut ajutorul unor prieteni, în calitate de moderatori. Am moderat și noi cum ne-am priceput. Regulile le-am impus cu mare indulgență. Doar cine a sărit calul rău de tot a fost înlăturat. Acum, așa e, forumul duce lipsă de lucruri noi. Nici nu prea mai sunt multe care sa nu fie scrise. E și concurenta comunicării chat. Dar asta e un fapt și atât.
Nu știu dacă ar fi sau nu nevoie de a schimba ceva. Dar știu ca singura persoana care ar putea să facă asta ar fi proprietarul. Iar Alin e bolnav și nu o poate face.
Și atunci?!?
Atunci respectam ceea ce avem, menținem forumul cât se poate și ne rugam de sănătate. Cu atât mai mult cu cât bruma de trafic aduce o oarecare publicitate care se transformă în îngrijirea de care prietenul nostru are atâta nevoie! (Exista și o evidentă publicitate mascată, concretizata în promovarea prin mesaje, care pe lângă faptul ca e imorala, duce și la cele mai multe certuri între utilizatori. Dar asta e alta discuție.)
Părerea mea e ca cine nu e compatibil cu regulile forumului, puține și Da, poate de neînțeles în epoca adresarii cu "băi coaie" celui în fata căruia odinioară îți scoteai palaria, poate sa nu scrie. Nu-i o mare pierdere. Dacă tot suntem puțini și nu ne-am integrat, de ce am face-o acum??!

Ăsta cu integrarea mi-a adus aminte de melodia aia cu Căciulile (parcă Doru Brăila se chema Învățătorul??) , o caut s-o ascult!

Și ca să nu mă apostrofeze vreun moderator, ii răspund inițiatorului topicului:
Ia cu încredere Leupold! E produsul anului, toată lumea vorbește despre el și-l laudă! Uită-te câte topicuri noi ii sunt dedicate. Așa sunt unele produse, mai norocoase...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde pipabh pe 25 Oct 2019, 08:36

violiv scrie:
Daniel_B scrie:Buna ziua!
Doresc sa achizitionez o luneta pentru arma, pentru inceput am zis sa aleg meopta meostar r2 2-12x50, dar nu aveau reticul 4C. M-am reorientat spre alta luneta, si am vazut ca diferenta de pret intre leupold si minox este mica. Din ce am citit despre leupold, am vazut ca se spune numai de bine. As avea nevoie de o parere a dumneavoastra referitor la: fiabilitate, claritate, cat de bine se vede in amurg. Mentionez ca prin minox nu am avut unde sa ma uit, dar prin leupold am avut ocazia sa ma uit si mi s-a parut tare clara si punctul fin. Astept parerile dumneavoastra. Multumesc


Bine ai venit printre noi!

Imi pare rau dar voi fi intr-un dezacord aproape complet cu antevorbitorii mei, in aproape toate punctele atinse:

1. Acesta este de departe cel mai exclusivist forum de vanatoare "public" din lume. Nu numai ca are membri cu adevarat activi cat degetele unui om (ciung) dar de vrei cumva sa scrii trebe sa vii cu un c.v. real, eventual verificabil, public. Nu vad cine stie ce rau in asta cu exceptia ineditului ... poti linistit sa te inscrii pe forumuri sau pagini fb din toata lumea, cu adevarat renumite si mii de utilizatori activi fara sa-ti ceara nimeni prezentare.

2. Din punctul meu de vedere, adica al celui care a petrecut luni intregi raspunzand intrebarilor care mai de care mai idioate, aceasta intrebare mi-a sunat ca una din primele cinci, cele mai bine si mai la obiect intrebari puse vreodata pe forum.

3. Corolar punctului 2. inseamna ca vazute dinspre mine, raspunsurile de pana acum sint rauvoitoare, de babe plictisite si fara activitate, de cautatori de nod in papura si absolut perfect in tonul raspunsurilor care se dau in ultimele 6-12 luni. Din pacate asta a ajuns vestitul "vinatorul.ro" odata cel mai important loc de discutii vanatoresti.

4. Pentru cel ce a lansat intrebarea: hai in privat! Restul nu merita sa afle raspunsul.
Ai PM.


@violiv, dupa atatea anamneze... mai pui la indoiala minimele informatii despre unii si altii. Si acolo , la anamneze, "oamenii spun lucruri traznite"!
Nu as da minimul trafic de aici pe incredibilele rostii de pe grupurile de FB. Cunosti si tu bine aceste grupuri si activitatea ta, acolo unde suntem pe aceleasi grupuri e si mai mica. Eu zic sa nu te "infurii prea tare" si sa continui sa pastrezi informatiile si pentru altii(pardon, sa leimpartasesti si altora)
Am un exemplu la ce ai facut tu cu PM la noul coleg: eram la inceputurile mele in ale pescuitului la musca, si... intamplator dau de unul dintre cei mai capabili pescari in ale muscaritului careazinu mai e printre noi Eu foarte incantat ma apropiu de el in ideea unei discutii ca de la maestru la novice rau de tot, ca doar a vazut ce fac si cum fac. In acel moment s-a intors cu spatele la mine si , sa nu cumva vad eu ce musca pune a schimbat-o in san ascuns de ochii mei.
Nu cred ca esti la acelasi nivel, ai aratat-o pana acum, de ce de acum incolo?
Pana la urma e alegerea ta dar...la peste 7000 de mesaje scrise cel putin bine crezi ce e ok ?
Pana la urma e deciziata si "normalitatea e in ochii fiecaruia"!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde laurul pe 25 Oct 2019, 10:44

tehărău scrie:Părerea mea e ca cine nu e compatibil cu regulile forumului, puține și Da, poate de neînțeles în epoca adresarii cu "băi coaie" celui în fata căruia odinioară îți scoteai palaria, poate sa nu scrie. Nu-i o mare pierdere. Dacă tot suntem puțini și nu ne-am integrat, de ce am face-o acum??!

+1
Nu e nimeni obligat sa fie membru pe acest forum.

Pentru cei care l-au uitat pe "Buna ziua" , pentru agramati, pentru cei care nu vor sa respecte reguli precum si pentru nesimtitii de genul" va spun ca sunt cine nu sunt " exista facebook , unde balacareala si no name ul sunt la ele acasa.
La fel si pentru cei care nu apreciaza forumul in forma si cu regulile stabilite de proprietarul acestuia.

Alte neclaritati?!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde Daniel_B pe 25 Oct 2019, 11:24

Multumesc pentru raspuns domnule teharau!
Daniel_B
 
Mesaje: 8
Membru din: 24 Oct 2019, 08:07

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde kama3 pe 25 Oct 2019, 11:35

Pentru a se evita situatia de a i se atrage atentia noului venit ca a uitat sa se prezinte oare nu s-ar putea umbla la setarile forumului astfel incat un utilizator nou sa nu poata posta in nicio sectiune a forumului pana nu are topic deschis in sectiunea prezentari?
Iar in momentul in care nu s-a prezentat si vrea sa posteze un subiect in orice alta sectiune sa-i apara un mesaj de genul "mai intai prezinta-te la sectiunea prezentari".
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde ktlm pe 25 Oct 2019, 13:21

kama3 scrie:Pentru a se evita situatia de a i se atrage atentia noului venit ca a uitat sa se prezinte oare nu s-ar putea umbla la setarile forumului astfel incat un utilizator nou sa nu poata posta in nicio sectiune a forumului pana nu are topic deschis in sectiunea prezentari?
Iar in momentul in care nu s-a prezentat si vrea sa posteze un subiect in orice alta sectiune sa-i apara un mesaj de genul "mai intai prezinta-te la sectiunea prezentari".


Buna propunere. Seamana insa cu un "Buna ziua" robotizat. Cine stie si vrea sa se prezinte o face si "neintrebat" - e parte din bagajul celor 7 ani. Cine nu o face isi asuma stirbirea primei impresii cit si eventualele "aciditati" din partea colegilor
Cu stima,
/KTLM
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde Daniel_B pe 25 Oct 2019, 13:52

Draga KTLM, un buna ziua am spus. Ceea ce nu inteleg este de ce te intereseaza pe tine informatiile personale ale altor membri ai forumului? Si ca veni vorba de cei sapte ani de acasa, era bine sa fi scris un raspuns coerent (daca aveai idee) pentru a ajuta (pe mine sau pe altii care poate mai cauta asemenea informatie). Nu sa ceri informatii despre altii. Numele este afisat acolo, deci altceva nu cred ca mai este nevoie. Daca as fi directorul unei firme, ar trebui sa scriu acolo in sectiunea profilului? NU! Deoarece nu priveste pe nimeni ocupatia mea!
Va rog, daca aveti ceva de spus, sa ne referim strict la subiect si sa fie si alti cautatori de informatie lamuriti.
Numai bine !
Daniel_B
 
Mesaje: 8
Membru din: 24 Oct 2019, 08:07

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde ktlm pe 25 Oct 2019, 16:46

Daniel_B scrie:Draga KTLM, un buna ziua am spus. Ceea ce nu inteleg este de ce te intereseaza pe tine informatiile personale ale altor membri ai forumului? Si ca veni vorba de cei sapte ani de acasa, era bine sa fi scris un raspuns coerent (daca aveai idee) pentru a ajuta (pe mine sau pe altii care poate mai cauta asemenea informatie). Nu sa ceri informatii despre altii. Numele este afisat acolo, deci altceva nu cred ca mai este nevoie. Daca as fi directorul unei firme, ar trebui sa scriu acolo in sectiunea profilului? NU! Deoarece nu priveste pe nimeni ocupatia mea!
Va rog, daca aveti ceva de spus, sa ne referim strict la subiect si sa fie si alti cautatori de informatie lamuriti.
Numai bine !


Colegul Daniel,
Ma bucur ca-mi raspunzi la binete acu., ca in thread nu prea vad unde.
Acum - spui bine ca nu intelegi - sa ne lamurim: sintem pe un forum de vinatoare care are niste reguli, una din ele fiind prezentarea. Nu are nimeni nevoie de CVul tau sau de nr de la pantofi al soacrei - un cuvint-doua poti insa scrie despre tine ca vinator. Sau? Nu stiu unde ai citit ca as dori informatii despre tine - ma faci sa rid :-D Citeste inca o data ce-am scris - da cu grija

Si nu ti-am oferit datele cerute mura-n gura insa ti-am dat un context cu care poti alege pe viitor si cu directii unde si ce sa cauti. Daca apreciezi sau nu este la latitudinea ta insa in ce ma priveste nu vad ce am putea discuta mai departe.
Sintem totusi pe un forum de discutii si nu functionari la ghiseul de informatii drive-in
/KTLM
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde laurul pe 25 Oct 2019, 17:17

Deci, ba băieți, strict la subiect sa postați, da?!
Sau cereți permisiunea noului coleg dacă vreți sa o dați în educație și șapte ani de acasă.
Ca nu faceți voi ce vreți pe postarea omului....

PS. Moderatorii, cum de permiteți necioplirea????!
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde ktlm pe 25 Oct 2019, 19:45

laurul scrie:Deci, ba băieți, strict la subiect sa postați, da?!
Sau cereți permisiunea noului coleg dacă vreți sa o dați în educație și șapte ani de acasă.
Ca nu faceți voi ce vreți pe postarea omului....


Exact! Si sa si semnam cu "Sa ne traiti Dom' Director!" Sau pardon - manager.... Ca tot se sugereaza printre rinduri :lol: :lol: :lol:
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde CCM pe 25 Oct 2019, 20:46

[quote="tehărău"]

Forumul are un administrator. Alin3006. Administrator care a făcut niște reguli. Ca așa a vrut el, ca-i bunul lui. Asta nu se comentează. Dacă sunt bune sau rele, le judeca și se conformează fiecare după chibzuința proprie.
Pentru ca nu putea sa ducă singur munca de gestionare a forumului în acea perioadă (forumul avea un mare trafic de mesaje, nu existau alte platforme media), Alin a cerut ajutorul unor prieteni, în calitate de moderatori. Am moderat și noi cum ne-am priceput. Regulile le-am impus cu mare indulgență. Doar cine a sărit calul rău de tot a fost înlăturat. Acum, așa e, forumul duce lipsă de lucruri noi. Nici nu prea mai sunt multe care sa nu fie scrise. E și concurenta comunicării chat. Dar asta e un fapt și atât.
Nu știu dacă ar fi sau nu nevoie de a schimba ceva. Dar știu ca singura persoana care ar putea să facă asta ar fi proprietarul. Iar Alin e bolnav și nu o poate face.
Și atunci?!?
Atunci respectam ceea ce avem, menținem forumul cât se poate și ne rugam de sănătate. Cu atât mai mult cu cât bruma de trafic aduce o oarecare publicitate care se transformă în îngrijirea de care prietenul nostru are atâta nevoie! (Exista și o evidentă publicitate mascată, concretizata în promovarea prin mesaje, care pe lângă faptul ca e imorala, duce și la cele mai multe certuri între utilizatori. Dar asta e alta discuție.)
Părerea mea e ca cine nu e compatibil cu regulile forumului, puține și Da, poate de neînțeles în epoca adresarii cu "băi coaie" celui în fata căruia odinioară îți scoteai palaria, poate sa nu scrie. Nu-i o mare pierdere. Dacă tot suntem puțini și nu ne-am integrat, de ce am face-o acum??!

+1
Cred ca nu mai este nimic altceva de spus.
Avem un forum cum nu sint multe - nu doar de vanatoare, nu doar din Romania.
Eu imi doresc sa ramana exact asa, tepos, exclusivist poate, dar respectandu-si principiile si regulile sale: chiar cu riscul de a avea putini membrii.
Un gand pentru Alin3006.
Seara buna tuturor.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 788
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde violiv pe 26 Oct 2019, 03:08

Asta ma duce cu gandul la actuala incalzire globala si vreo suta si ceva de mii de ani de istorie umana (dupa ultimele descoperiri pare ca sintem muuult mai vechi decat se credea).
Natura si istoria ne arata multe lectii, una din ele fiind supravietuirea. Exista doua cai: ori devii perfect adaptat si traiesti perfect milioane de ani (precum crocodilul) dar risti extinctia daca se modifica mediul cu vreo 10%,.ori esti complet imperfect dar adaptabil si te mulezi pe mediu (ca mistretul) si vei supravietui si extinctiei atomice.
Sint mult prea multe exemple de chestii "scortoase" care au disparut in negura istoriei pentru ca au fost prea inflexibile.

Supararea mea nu a fost major fata de regula prezentarii ci fata de raspunsurile deplasate la o intrebare pertinenta, chestie care se repeta de-a dreptul obsesiv in ultimul an. Nu mai poate careva sa intrebe ceva ca primeste invariabil raspunsul "ia si citeste! Ca e informatie aici cu tonele." Oare nu pentru ca a intrebat cineva, odata, a aparut informatia aia?
Mintile alea stralucite care raspund in astia doi floci (nu peri) nu ar putea folosi energia asta ca sa puna un link?

P.S. chiar ma gandesc sa organizez un concurs: fac un cadou, cutit de vanatoare serios, aluia care pune primul link catre acest forum, catre o informatie despre macar una din lunetele din deschidere, exact modelul cerut. Bonus si o toporisca aluia care dovedeste pana luni ca s-a uitat prin ambele!

P.P.S. nu mai activez in aproape niciun grup de vanatori tocmai din cauza unor astfel de discutii.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde Daniel_B pe 26 Oct 2019, 08:52

Mă gandeam sa nu mai comentez, să ignor, dar văd că nu se poate. Domnule laurul, bănuiesc că aveți totuși o vârstă, dar degeaba ati ajuns la vârsta asta! La fel și ktlm! Nu aveți pic de respect, dați dovadă de prostie. Am ales sa postez aici și nu pe Facebook exact din pricina acestor cârcotași și plictisiți, care sunt cu miile pe pe grupurile de vânătoare de pe facebook, care vorbesc tot pe lângă subiect dar se pare că aceia sunt și pe aici.
Daniel_B
 
Mesaje: 8
Membru din: 24 Oct 2019, 08:07

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde Daniel_B pe 26 Oct 2019, 09:08

Acum, să las un comentariu și pe subiect.
In primul rand mare mulțumire domnului Vio pentru sfaturile bune, și domnului Teharau pentru recomandare.
Am ales Leupold VX-5HD 2-10X50! Despre luneta as putea sa spun următoarele: este foarte clară, este luminoasă, are punctul fin, se vede foarte bine și la magnificatie de 2 și la 10. Nu apare fenomenul acela de tunel atunci când mărești magnificatia, iar pe inserat destul de tare (aproape noapte), cu ochiul liber nu reușeam să văd la o distanta de 40 de metri, iar când m.am uitat prin luneta puteam sa observ detaliile, dar la o magnificatie de 4, 5 x.
Sper că altcineva care caută informație despre aceasta luneta să citească până la final și să îi fie de folos părerea mea. Cu toate că nu m.am uitat prin minox, recomand aceasta luneta!
Toate cele bune domnilor!
Daniel_B
 
Mesaje: 8
Membru din: 24 Oct 2019, 08:07

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde 223rem pe 26 Oct 2019, 10:13

violiv scrie:Asta ma duce cu gandul la actuala incalzire globala si vreo suta si ceva de mii de ani de istorie umana (dupa ultimele descoperiri pare ca sintem muuult mai vechi decat se credea).
Natura si istoria ne arata multe lectii, una din ele fiind supravietuirea. Exista doua cai: ori devii perfect adaptat si traiesti perfect milioane de ani (precum crocodilul) dar risti extinctia daca se modifica mediul cu vreo 10%,.ori esti complet imperfect dar adaptabil si te mulezi pe mediu (ca mistretul) si vei supravietui si extinctiei atomice.
Sint mult prea multe exemple de chestii "scortoase" care au disparut in negura istoriei pentru ca au fost prea inflexibile.

Supararea mea nu a fost major fata de regula prezentarii ci fata de raspunsurile deplasate la o intrebare pertinenta, chestie care se repeta de-a dreptul obsesiv in ultimul an. Nu mai poate careva sa intrebe ceva ca primeste invariabil raspunsul "ia si citeste! Ca e informatie aici cu tonele." Oare nu pentru ca a intrebat cineva, odata, a aparut informatia aia?
Mintile alea stralucite care raspund in astia doi floci (nu peri) nu ar putea folosi energia asta ca sa puna un link?

P.S. chiar ma gandesc sa organizez un concurs: fac un cadou, cutit de vanatoare serios, aluia care pune primul link catre acest forum, catre o informatie despre macar una din lunetele din deschidere, exact modelul cerut. Bonus si o toporisca aluia care dovedeste pana luni ca s-a uitat prin ambele!

P.P.S. nu mai activez in aproape niciun grup de vanatori tocmai din cauza unor astfel de discutii.


viewtopic.php?f=74&t=17408
Nu-s mare specialist ca sa-mi dau cu parerea dar mi-am cumparat recent un Leupold VX-5HD 1-5×24 la sugestia lui Violiv si sunt multumit de alegerea asta. Totusi dupa ce am tinut in mana si m-am uitat prin cateva Minox-uri, urmatoarea luneta pe care o cumpar va fi MINOX, probabil ZE5.2 2-10X50. Scriu rar pe acest forum dar citesc aproape tot ce apare pentru ca pe langa carcoteli gasesc si multa informatie utila. Cu respect...
Viaţa e ca la table:fuge,bate şi astupă.Degeaba-ţi cade 6-6, când tu ai nevoie să-ţi intre 2-1
223rem
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 13 Noi 2008, 09:02

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde tehărău pe 26 Oct 2019, 10:58

Iată un topic tipic pentru reclama mascată care pomeneam în paranteze.
Userul care face pe neofitul e suficient de tupeist și știe ca are postarea scurta, așa că da și vreo 2 replici acide. N-a uitat ca și-a mai luat-o. Pune o întrebare aparent în parametri acceptabili. Și după două trei replici vine concluzia:
Cumpăr produsul X că asta-i miezul! Cu argumente care numai de începător nu sunt. Vânzătorul e mândru ca a mai promovat din ceea ce are pe raft. Iar adevăratului începător care citește ceea ce e scris aici ii rămâne în cap că dacă își ia, își ia X. Și ca pe vinatorul.ro sunt unii care e răi, d'om'le...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde AXP pe 26 Oct 2019, 17:05

Daniel_B scrie:Acum, să las un comentariu și pe subiect.
In primul rand mare mulțumire domnului Vio pentru sfaturile bune, și domnului Teharau pentru recomandare.
Am ales Leupold VX-5HD 2-10X50!
...


Spui ca ai ales “ Leupold VX-5HD 2-10X50! ”
Nu cumva este totusi, Leupold VX-5HD 2-10X42 ?
Am si eu o luneta identica, de care sunt foarte multumit Leupold VX-5HD 2-10 dar obiectivul este x42, si nu am vazut, pana acum, sa existe la VX-5HD 2-10, cu obiectiv de 50mm.
Toate cele bune.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Leupold VX-5HD 2-10X42 VS MINOX ZE5.2 2-10X50

Mesajde Daniel_B pe 26 Oct 2019, 18:54

Da, da 2-10 X 42 îmi cer scuze. Am gresit
@Daniel B
Ai greșit mai grav mai sus candcând ai atacat persoane asa ca ești banat doua săptămâni.
Daca nu-ti revizuiești limbajul și atitudinea, ne părăsești definitiv.
Admin
Daniel_B
 
Mesaje: 8
Membru din: 24 Oct 2019, 08:07


Înapoi la Optica de vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Stefan_23 şi 10 vizitatori

Publicitate