Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 15 Mai 2024, 07:08

Prezentare Selaru N.

Locul in care sa povestim despre noi, sa ne strangem amintirile, sa ne cunoastem mai bine. Sa daruim si celorlalti o particica din bucuriile noastre. Si sa ne consemnam peregrinarile pentru anii cand ne vom hrani din amintiri.

Moderatori: the_mav, Mircea-B

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde blackcrotal pe 08 Dec 2020, 15:25

Salut prieteni,
In necunostinta de cauza solicit ajutorul vostru :
- Va rog cine imi poate comunica si mie cati ANI dureaza un " mandat" de Presedinte AGVPS" ?
Am inteles ca domnul inginer Selaru a " pastorit " AGVPS-ul 6 ( sase ) mandate succesive si asi vrea sa inteleg cat timp s-a aflat la carma singurei Asociatii din Romania la care am platit cotizatie inca din 1958 sau 1959 ( va rog sa ma iertati, nu-mi mai amintesc cu exactitate momentul cand am devenit membru AGVPS ).
Cu multumiri,
Blackcrotal ( aca ing.Razvan Constantin )
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde aghiuta pe 08 Dec 2020, 23:08

Bine ai venit pe forum domnule Selaru.
Am sa urmaresc cu interes postarile legate de statutul AGVPS. Am si o sugestie legata de acest statut dar voi interveni in topic, nu aici.
Aici va pot ura doar sa fiti fericit de onomastica (sper ca ati fost) si sa va simtiti bine in comunitatea noastra.
P.S.
Eu mi-am urat singur fericire, dar este de inteles.
Cine ar vrea sa-l felicite pe @aghiuta ?? :ymdevil:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde zforis pe 09 Dec 2020, 02:00

Bine ati venit Dl. Selaru!

Imi permit o singura intrebare: in Consiliul din 11.09.2020 și Congresul din 12.09.2020 s-a vorbit despre prepelite si rate si alte specii la care vanatoarea a fost suspendata? Noua ne-ar fi fost urgent atunci sa stim ce se intampla, mult mai urgent decat cine conducea AGVPS-ul sau cine va conduce in viitor.

(Statutul probabil trebuie revizuit si modificat, dar degeaba statutul elegant, daca noi nu vanam pasari.)

Va multumesc anticipat.
Foris Zoltan
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde yoghi pe 09 Dec 2020, 02:08

blackcrotal scrie:Salut prieteni,
In necunostinta de cauza solicit ajutorul vostru :
- Va rog cine imi poate comunica si mie cati ANI dureaza un " mandat" de Presedinte AGVPS" ?
Am inteles ca domnul inginer Selaru a " pastorit " AGVPS-ul 6 ( sase ) mandate succesive si asi vrea sa inteleg cat timp s-a aflat la carma singurei Asociatii din Romania la care am platit cotizatie inca din 1958 sau 1959 ( va rog sa ma iertati, nu-mi mai amintesc cu exactitate momentul cand am devenit membru AGVPS ).
Cu multumiri,
Blackcrotal ( aca ing.Razvan Constantin )


Salutare

chiar nu stii? incepind cu 1990 @selaru a fost seful cu banii la agv.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde mihai_tud pe 09 Dec 2020, 08:49

Bine ati venit !
Exista doua cuvinte care iti deschid multe usi: trage si impinge!
Avatar utilizator
mihai_tud
Veteran
 
Mesaje: 406
Membru din: 11 Iul 2009, 21:05

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde blackcrotal pe 09 Dec 2020, 11:36

yoghi scrie:Salutare

chiar nu stii? incepind cu 1990 @selaru a fost seful cu banii la agv.

Multumesc Yoghi, chiar nu stiam.
Deci daca cumva fi adevarat cele spuse de majoritatea PESCARILOR din generatia mea respectiv ca incepand cu ' 90 pescuitul amator sau sportiv a mers din rau in mai rau pentru ca :
- NUMARUL apelor aflate inainte de ' 90 in pastorirea AGVPS au fost reduse masiv.
- Practic majoritatea apelor cu potential piscicol au fost concesionate unor " neica nimeni " care au scos tot pestele, l-au vandut apoi au lasat apele respective sa "produca" lintita, tantari si broaste
- au fost privatizate si TOATE magazinele tip AGVPS din Bucuresti ( lucru vazut de mine) si presupun ca acelasi lucru s-a intamplat si in toata Romania.
- se pare ca si fondurile de vanatoare din Romania au fost de asemenea privatizate masiv . De bine de rau aici cel putin o parte din concesionari au fost chiar VANATORI adevarati care in unele cazuri s-au asociat 3 - 4 - 5 persoane sa poata plati taxa de concesionare si in CAZUL FERICIT au permis ca si vechii membri ai asociatie sa intre in asociatia nou formata.
Am scris CAZUL FERICIT pentru ca stiu cel putin o situatie din Judetul Timis unde 5 dintre cei peste 30 membri ai unei asociatii, fara sa anunte pe TOTI membri ai acelei asociatii au facut formele si au creat o asosiatie privata care a licitat si au concesionat acel fond de vanatoare . Apoi au facut Statul Asociatiei in care au prevazut o taxa de intrare in asociatie enorm de mare . Practic 25 vanatori au ramas in afara asociatiei. O parte din ei au cautat loc in alte asociatii iar alta parte dintre membri au renuntat la statutul de vanator.
Referitor la vanatoare nu vreau sa ma pronunt deoarece am intrat intr-o asociatie foarte tarziu si daca va spun ca vanatoare la iepuri nu se mai face pentru ca iepurii au fost vanduti iar la vanatorile la mistret se bucura cand este impuscat un mistret pe care paznicul de fond il transeaza si-l face pachete de cate 1kg de carne. Incepand de luni dimineata vin fiecare din vanatorii care au participat la acea vanatore se prezinta la sediul asociatiei sa-si ia 1 Kg de mistret .
Fara sa amestecam politica cu Pescuitul si Vanatoare ( cele 2 activitati fundamentale pentru care a existat AGVPS ) ma intreb si eu doua lucruri :
1. Cine este de vina ca s-a ajuns in aceasta situatie ?
2. Cum se numeste persoana care ar fi trebuit sa cunoasca aceste situatii si ar fi trebuit sa ia masuri sa impiedice devalizarea fondului piscicol si cinegetic ?
Sa nu-mi spuneti ca Ministerul Apelor si Padurilor pentru ca am sa va reamintesc ca acest minister inainte de '90 se numea Ministerul Silviculturii iar paznicii de padure la acele vremuri erau RESPECTATI si TEMUTI atat de vanatori si pescari cat si de braconieri .
Va rog sa scuzati lungimea mesajului dar cand am luat cunostinta de marimea curricumu-lui d.lui ing.Selaru si a faptului ca timp de 30 ani a " pastorit " aceste activitati va intreb cum este posibil ca un om cu asemenea studii si doctorate de exceptie sa nu fi aflat se faceau cei care fie erau in subordinea dumnealui sau care concesionasera pentru o PERIOADA LIMITATA o intindere de apa sau un fond de vanatoare.
Am subliniar PERIOADA LIMITATA deoarece stiu ca o CONCESIUNE nu inseamna o PROPRIETATE . Deci asta inseamna un CONTRACT de CONCESIONARE care presupune si o evidenta a NUMARULUI si SPECIILOR de animale existente pe acel fond care ar trebui sa fie pastrat anual si la incheierea pedioadei de concesionare atunci cand se returneaza concesiunea sa existe aceeasi numar de animale sau PESTI in cazul pestilor in fondul sau suprafata respectiva de apa.
In urma cu 2 sau 3 sau 4 zile i-am trimis un mesaj personal Dlui. ing. Selaru in care in mod respectos mi-am cerut scuze pentru eventualele neintelegeri dintre noi, ( neintelegeri in urma carora in loc sa raspunda intrebarilor mele a preferat sa dea dispozitie sa-mi fie banat contul facut pe siteul AGVPS) si in acelasi timp am propus sa relum discutia intre noi 2 pentru ca sa facem lumina asupra acelor probleme . Nu am primit nici un raspuns in schimb dialogul pe acest topic deschis de Dlui.
Acum sper ca /
- nu-mi v-a bana si aici contul
- voi primi in sfarsit raspun la intrebarile mele .
Cu multumiri,
@Crotal
Aici nu iti VA bana nimeni contul.
Iti reamintesc ca nu te-am banat nici cand meritai, deci remarca nu își are rostul.
Cat despre rapunsuri.... vom vedea.
Admin.
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde yoghi pe 09 Dec 2020, 12:29

Razvan
Daca suntem corecti aici e topic de prezentare .

Pune si tu intrebarile si ..nemultumirile in topic separat.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde blackcrotal pe 09 Dec 2020, 15:16

@Crotal
Aici nu iti VA bana nimeni contul.
Iti reamintesc ca nu te-am banat nici cand meritai, deci remarca nu își are rostul.
Cat despre rapunsuri.... vom vedea.
Admin.

Scuze ai dreptate, formula folosita de mine a fost aleasa in mod eronat .
O corectez aici ca sa inteleaga cine are nevoie ca atunci cand omul greseste este bine sa-si corecteze erorile asa ca reformulez :
" - Sunt convins ca aici nu are sa-mi fie banat contul; "
Pe de alta parte eu nu-mi amintesc sa fi depasit vreo data masura in asa fel incat sa poata incat sa MERIT sa-mi fie BANAT contul . Deci cred ca este vorba de o confuzie.

In alta ordine de ideii nick-ul meu este Blackcrotal iar numele Razvan . Te rog domnule Administrator sa folosesti una din cele 2 variante ca sa nu te banuiasca cineva de rasism asa cum s-a intamplat cu arbitrul roman Sebastian Contescu .
In alta ordine de idei /
Yoghy am scris aici pt ca aici s-a prezentat Domnul Ing. Selaru cu toate realizarile dumnealui obtinute din frageda tinerete si pana daca am inteles eu bine la iesirea la pensie asa ca era mai usor pentru eventualii cititori sa inteleaga cele afirmate de mine.
O zi buna,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde tehărău pe 09 Dec 2020, 15:39

Bruiem topicu. Răzvane, dar ți-ai pus problema ca mesajul tău privat sa nu fie citit? Sau sa nu știe sa răspundă?
Când am descoperit prima data cum funcționează posta privată, aveam mailul plin. Ma gândesc ca se poate întâmpla și altora. Parca am citit o atenționare ca nu se simte în largul său pe net. Eu zic sa mai ai răbdare ca prioritățile nu sunt la fel pentru toată lumea.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde teuton pe 10 Dec 2020, 17:05

Bine ati venit!!!
Recunosc ca am ramas blocat vazand ca ati devenit membru al forumului, asta da surpriza.. trebuia sa o faceti de mult timp.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde madalindo pe 11 Dec 2020, 07:23

Bun venit, domnule Selaru!
Avatar utilizator
madalindo
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 24 Noi 2015, 15:20
Locaţie: Ploiesti / Valea Doftanei

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde Selaru N. pe 24 Dec 2020, 12:03

GÂNDURI LA CUMPĂNA DINTRE ANI
Încheiem un an mai puțin bun pentru noi și activitatea noastră util – recreativă, pentru conservarea echilibrului precar din natura sălbatică, pentru economia cinegetică și, până la urmă, pentru societatea în care suntem integrați ca vânători și pescari undițari.
Aceasta deoarece interesele și activitățile noastre, ca de altfel ale tuturor concetățenilor noștri, au fost puternic afectate de pandemia generalizată, isteric mediatizată, care ne-a împiedicat temporal să ne deplasăm în teren și să ne vedem în normalitate de treburile cinegetice, printre care extragerea integrală a surplusurilor populaționale de faună admisă la vânătoare.
La starea de urgență generată de pandemie și repercusiunile acesteia s-au adăugat, cu agresivitate sporită și rezultat premeditat, acțiunile unor ONG-uri anti-vânătoare, care au reușit în România, cu ajutorul unor magistrați inamovibili și încă iresponsabili pentru greșelile lor, să suspende vânătoarea la majoritatea speciilor de păsări admise la vânătoare, cu excepția fazanului și potârnichii.
De adăugat că aceste două stări de fapt s-au suprapus peste restricțiile iraționale, impuse din anul 2015 de autoritatea publică centrală care răspunde de mediu, păduri, ape și vânătoare, în privința vânării surplusurilor populaționale de urs, lup, râs și pisică sălbatică, ceea ce a condus la dezechilibre locale în mediul sălbatic, la pagube importante aduse producătorilor agricoli, crescătorilor de animale și vânătorilor, la un început de degenerare a speciilor exagerat protejate și la o antipatie crescândă a păgubiților față de aceste specii și față de autoritățile și ONG-urile anti-vânătoare implicate.
Pentru ca haosul instaurat insidios în activitatea cinegetică a anului 2020 să fie desăvârșit, s-a găsit de cuviință și organizarea unui Congres surprinzător al AGVPS, pentru schimbarea nestatutară a conducerii acesteia, motivat de scopul amăgitor al unei mai eficiente apărări, susțineri și reprezentări a intereselor vânătorilor în primul rând. Numai că „schimbarea cailor la mijlocul pantei”, cum s-a exprimat inspirat un coleg mai cărunt și înțelept cu un alt prilej, a constituit un act riscant pentru „căruța care pare să fi luat-o deja la vale”.
În contextul astfel reliefat, mai puțin propice vânătorilor români decât oricând altă dată, se constată o iritare vizibilă a lor, ce tinde să se generalizeze, și intenția multora dintre ei, de renunțare la o activitate recreativă pentru aceștia și utilă pentru societate, care le-a făcut viața mai agreabilă până de curând.
Părăsirea asociațiilor de prea mulți vânători, oripilați de restricțiile iraționale impuse activității lor recreative, dar utile mediului și societății, va avea, cu certitudine, urmări nefavorabile în perspectivă, asupra gestionării eficiente a fondurilor cinegetice pe cheltuială privată, conservării echilibrului ecologic prin activitatea desfășurată gratuit de aceștia și aportului lor financiar la bugetul public.
Unde se poate ajunge dacă se persistă în astfel de restricții anti-vânătoare impuse ilogic ?
Foarte probabil, la visul unor europeni nostalgici după natură neprihănită, care doresc să transforme o mare parte din România, în cea mai întinsă rezervație naturală din Europa, cu păduri virgine, carnivore mari, terenuri fertile renaturalizate și indigeni dispuși să accepte, fără compensări financiare echitabile, tot felul de restricții în exploatarea bogățiilor locului, în interesul lor și al urmașilor lor. Ori la forțarea indigenilor să-și ia adio de la locurile natale și să se îndrepte spre alte tărâmuri ale făgăduinței viețuirii în condiții mai acceptabile și cât de cât onorabile.
Acesta este tristul revers al faptului că în România, oamenii locului, inclusiv vânătorii, au avut înțelepciunea să protejeze și să conserve, indiscutabil mai bine decât în restul continentului, elementele esențiale ale unui mediu cât de cât natural , demonstrând, până de curând, simțul măsurii în tot ceea ce a ținut de exploatarea sustenabilă a resurselor lor regenerabile, îndeosebi a pădurilor și vânatului. Și al faptului că localnicii acceptă impuneri inechitabile, din partea unor europeni nostalgici după natură sălbatică, care vin să ne dea lecții pe care noi am dovedit că le știm indiscutabil mai bine și să ne impună restricții exagerate, pentru a nu repeta greșelile lor trecute, deliberat făptuite în interesul confortului propriilor concetățeni. Europeni nostalgici care nu arată însă același elan și pentru compensarea echitabilă a sacrificiilor localnicilor, inclusiv ale vânătorilor, preferând să plătească „cozi de topor” pentru realizarea mai convenabilă financiar a scopului urmărit. Iar dacă „cozile de topor”, inclusiv activiștii unor ONG-urilor anti-vânătoare, nu ar exagera, pentru a-și demonstra obediența și eficiența față de finanțatori, visul european, în fond pozitiv, și-ar putea găsi în timp o soluționare echitabilă, convenabilă tuturor și benefică echilibrului ecologic.
Revenind la interese vânătorilor , la câți vor mai rămâne în condițiile reliefate, este firesc să ne întrebăm : ce ar putea și ar trebui să întreprindă în apărarea și conservarea activității lor tradiționale, recreativă pentru ei și utilă pentru societatea în care sunt integrați ?
În primul rând să se străduiască, în noul an, să-și limpezească gândirea de perspectivă și să nu se mai lase spălați pe creier de tot felul de profitori străini sau „cozi de topor” ale acestora, în general beneficiare ale unor finanțări externe copioase pentru proiecte „de nimic” în cinegetică, silvicultură și mediu.
În al doilea rând, să marșeze pe ceea ce îi unește între ei și cu ceilalți membri majoritari ai societății din care fac parte, pentru a putea deveni mai convingători în apărarea drepturilor lor istorice și susținerea intereselor comune. Așadar să se străduiască să lase deoparte orice fel de disensiuni frivole când este vorba de interese majore comune.
În al treilea rând, să adopte o strategie inteligentă, cu obiective concrete unanim acceptate, care să mobilizeze sutele de mii de colegi de breaslă și de susținători ai acestora, rude și prieteni apropiați , pentru apărarea drepturilor și activității lor tradiționale, chiar cu riscul de a deveni „conflictuali” în relațiile cu cei ce au alte scopuri, unele chiar împotriva intereselor naționale.
În al patrulea rând, să dovedească rațiune și responsabilitate în alegerea și/sau angajarea reprezentanților, care ar trebui să fie competenți, activi, demni, loiali, patrioți, liberi de orice fel de structuri care le-ar putea subordona deciziile, familiști și cu urmași care să-i facă responsabili pentru viitor și, mai ales, pe deplini conștienți de misiunea la care se angajează din momentul acceptării funcției.
În al cincilea rând, să militeze pentru constituirea unei reale și puternic influente „ Alianțe Pro – Vânătoare Sustenabilă” în jurul AGVPS, prin atragerea reprezentanților entităților interesate în acest sens, începând cu reprezentanții societăților de comercializat echipament vânătoresc sau acțiuni de vânătoare cu străini și ai unităților de turism specializat, continuând cu reprezentanții asociațiilor naționale de vânătoare cu arcul sau cu păsări de pradă și ai Asociației Chinologice Române Carpato – Danubiană și terminând cu reprezentanții altor ONG-uri cu obiective similare sau comune de activitate, chiar a unora dintre ONG-urile raționale de protecția și conservarea mediului care țin seamă de interesele naționale din punct de vedere ecologic și economic.
Avem încă în România, o faună cinegetică cu adevărat sălbatică, un mediu natural mai puțin afectat de civilizație, păduri întinse aproape virgine, rezerve mari de ape curate, pământ roditor și bogății încă neexploatate ale subsolului.
Ce ne mai lipsește pentru a dovedi că suntem în stare să le exploatăm rațional, în interesul concetățenilor noștri, ajunși acum printre cei mai săraci din Europa ?
Ce ne lipsește nouă, vânătorilor, pentru a putea convinge că am fost și suntem în stare să gestionăm responsabil, in interesul comun cu al societății din care facem parte, bogăția cinegetică pe care noi am protejat-o și am conservat-o până acum ?
Ce ne lipsește pentru obținerea recunoașterii, aprecierii și susținerii generalizate a activității noastre util-recreative ?
Unde am greșit sau greșim, de trebuie să suportăm repercusiunile unor oponențe păgubitoare pentru noi și societate ?
Este timpul să cugetăm cu sinceritate la toate aceste întrebări, să ne trezim din reverie și să respingem „spălarea creierelor”, atât ca vânători cât și ca cetățeni responsabili ai acestei țări mai puțin afectate de civilizație. Este, de asemenea, timpul să ne apucăm de conlucrare serioasă și sinergică, pentru a putea realiza câte ceva din ceea ce ne-am propus mai sus, mai ales larga ” Alianță Pro-Vânătoare Sustenabilă”. Este timpul să intrăm in noul an cu gândul pozitiv la reconciliere, redeșteptare și renaștere !
Sărbătorile cu bine și La mulți ani !
N.Șelaru
Selaru N.
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 06 Dec 2020, 16:50

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde Selaru N. pe 02 Ian 2021, 16:15

Domnilor forumiști,
Găsesc sugestia anonimului @Yoghi, de a vă lăsa în pace, binevenită pentru mine și benefică pentru cei asemenea lui. Nu pentru toți forumiștii și vizitatorii forumului, care cu certitudine doresc și alte informații, opinii și sugestii corecte în legătură cu problemele AGVPS, urmărite de conducerea acesteia în interes comun, precum și alte aprecieri la adresa celor ce au reușit să mențină vânătoarea pentru tot românul, în condiții incomparabil mai favorabile , inclusiv din punct de vedere financiar, decât în multe alte țări din Europa. Și la adresa celor ce au salvat, în interesul vânătorilor și pescarilor majoritari din țara noastră, AGVPS din România și asociațiile tradiționale în mod repetat de la desființare (din interese politice), au stabiliza economic AGVPS prin asigurarea unor venituri proprii pe timp îndelungat (prin punerea în valoare a patrimoniului îmbogățit între timp), au soluționat problemele cruciale ale vânătorilor și pescarilor în momente de răscruce pentru asociațiile lor etc.
Ce oare nu a rezolvat AGVPS până în iulie 2020 și stătea în puterea ei să facă în interesul major al vânătorilor și pescarilor majoritari din România ?
Recunosc că mi-a fost dificil să urmăresc, în hățișul dezbaterilor interesante sau interesate de pe acest forum, toate opiniile și întrebările postate, pentru a putea interveni cu răspunsuri cerute și cu eventualele clarificări în timp util, precum și pentru a înțelege cum se intenționează să se îmbunătățească stările nemulțumitoare pentru unii forumiști, prin fapte dincolo de vorbe. De asemenea, trebuie să recunosc că m-a dezamăgit profund nivelul multora dintre discuțiile purtate, mai ales atacurile indirecte la persoană, multe precum în piață sau la colț de stradă, reliefând caractere de o moralitate îndoielnică și responsabilitate discutabilă. Aceasta ca să fiu foarte sincer cu dvs.
Și tot cu sinceritate vă spun că regret buna intenție de a mă alătura dezbaterilor dvs., la sugestia unor prieteni bine intenționați și titrați de pe acest forum, în condițiile în care aceste dezbateri sunt dominate de câteva persoane excesiv de vocale și oarecum conflictuale, pe care le poartă de prea multe ori în necunoștință voită de tematica abordată și, sub protecția anonimatului, fără condescendența, reținerea, respectul și responsabilitatea necesare prestigiului colectivității forumului.
Am, precum am avut întotdeauna până acum, suficiente lucruri mai bune de făcut, în interesul vânătorilor majoritari din țara noastră, decât să-mi permit să pierd prea mult timp în discuții inutile intereselor comune și, pe deasupra, neplăcute. Lucrez, așa după cum am mai spus, la două cărți deja începute și am în plan o a treia, pentru câștiguri financiare infime comparativ cu eforturile depuse în conceperea, scrierea și editarea lor. De asemenea, corespondez la alte publicații și îmi rezerv timp disponibil pentru oricine apelează la mine, în probleme de asociație și de specialitate, dar nu numai. Nu în ultimul rând, încerc să gestionez în mod util pagina mea de Facebook, unde oricine poate urmări opiniile personale și poate interveni documentat și civilizat în diverse probleme abordate în interes general.
Și ca să nu mai aibă nimeni nici un motiv de cleveteală sau să se îndoiască în privința intențiilor mele de viitor, repet că nu mă mai interesează deloc și nu voi mai accepta niciodată postura de vârf de lance în apărarea, susținerea și reprezentarea intereselor vânătorilor din România, extrem de eterogeni ca pregătire, instruire, cultură, putere de înțelegere și comportament civilizat. Aceasta deoarece în rândul nostru al vânătorilor, inclusiv la nivelul conducerii acesteia și al forumiștilor, s-au cuibărit sau se amestecă distructiv în dezbateri, ultimii mai ales sub protecția anonimatului, prea multe personaje misterioase ori dispuse să trădeze obiectivele și scopurile comune, din ordin sau indicații, obediență față de structurile statului sau de altă natură, interese personale sau de grup, orgolii absolut nejustificate și/sau alte motive străine intereselor comunității noastre. Mai clar spus, nu voi mai rămâne în nici o funcție de conducere a AGVPS, chiar în eventualitatea anulării hotărârilor nestatutare ale Consiliului și Congresului AGVPS din 11 și respectiv 12.09.2020, decât o zi sau foarte puține, pentru a întreprinde ceea ce mai am obligația morală să întreprind statutar în interes general. Și nici nu voi mai candida vreodată, pe vreo funcție de conducere în cadrul AGVPS, din motive personale nu foarte greu de înțeles. Mă abțin, de asemenea, de a mai susține pe cineva la viitoarele alegeri, pentru greșeala de a fi influențat determinant în anul 2017, animat de cele mai bune intenții, alegerea unui succesor în funcție, care s-a dovedit labil din toate punctele de vedere.
În concluzie, am decis să vă las în lumea oarecum necunoscută a forumului dvs., probabil influiențată prin infiltrați ai altora în colectivitatea deschis creată, pentru a putea dezbate în deplină și liniștită pace , alături de @: Yoghi, Salus, Ghinda și alți activiști anonimi asemenea lor, problemele care vă preocupă de 30 de ani, dar care au rămas încă de actualitate, din lipsă de soluții pragmatice și acțiuni concrete și/sau poate, dintr-un interes cu grijă ascuns, în scopul reluării și perpetuării acelorași dezbateri, generatoare de trafic online, la nesfârșit.
Să dea Domnul ca AGVPS să-și mai poată îndeplini obiectivele sale statutare, în principal cele cu rol de pavăză în fața adversităților comunității noastre, măcar în măsura în care a reușit până de curând să o facă, iar vânătorilor și pescarilor majoritari să le fie, și în viitor , măcar la fel de bine precum le-a fost într-un trecut ce pare să se fi încheiat deja.
Cu mulțumiri cuvenite pentru timpul acordat, vă doresc „Un an mai bun din toate punctele de vedere” !
N. Șelaru
Selaru N.
Nou membru
 
Mesaje: 29
Membru din: 06 Dec 2020, 16:50

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde mialxx pe 02 Ian 2021, 21:11

Vad ca Domnul Selaru a inteles mesajul nostru de a ne lasa in pace. Ori careva la ajutat sa renunte la ideea de a mai cauta sprijin pe forum.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 966
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde OVI762 pe 02 Ian 2021, 22:43

Va incanta cu ceva ca N.Selaru ne-a parasit?E retorica.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde yoghi pe 02 Ian 2021, 23:19

Ai bre iar te superi si pleci ! (Crezi ca plinge cineva?)

Nu stau sa citez electronic ca scriu pe telefon,deci ....dau din minte:


""""Forumisti asteapta opinii si sugestii corecte"""
De unde ,de la fostul director? Sa fim noi sanatosi!

"" sa mentina vanatoarea pt tot romanul din p.d.v.financiar.""""
Stim ca autorizatii de cerb si mistret ati avutDAR O CHITANTA sa vada si forumisti cat te costa pe tine piesa gasesti ? -la AJV nu romsilva--ca nu toti suntem fraieri

"""Au stabilizat Agv prin asigurarea de venituri propii""
Cum adica propii...si acum 5 ani si acum 25 de ani si acum 40ani venitul este exclusiv din cotizatii ale asociatiilor. Te referi la chirii si magazin de arme? ...ok dar banii de investitii nu sunt tot din cotizatii mai vechi ??

"""M-au dezamagit profund discutiile purtate"""
Normal sa fie asa, adevarul nu face placere

"""Reflecteaza caractere de moralitate indoielnica si responsabilitate discutabila"""

UF .in sfarsit oglinda ta din baie nu a mai suportat si ti-a aratat reflexia adevarata. **==

"""Fara respect fata de prestigiul forumului""
Ai bre...acu ceva timp Ne numeai forumisti braconieri ,iar acu te umflii in pene ca esti forumist.

"""Lucrez la doua carti"""
Sa fii sanatos dar vezi ca acum in calitate de fost sef ,fost director, e mai greu sa gasesti trepadusi sa aseze in pagina,sa corecteze,sa editeze textul si sa distribuie cartile gratis.

""""Nu voi mai candida"""
Uf.Jura-te!


Aia cu """anonimul @yoghi """; Pe cuvintul tau? Dar tu cine esti ...A scuze tu esti selaru fostul director,fostul ... ala pe care il injura lumea...ih nu multumesc!


@forumisti
Bre ..ce faceti...mi-am muscat buza.va rog ...vreau sa raman anonim. ^#(^
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde ravenstein pe 02 Ian 2021, 23:48

Oricât ar gresii un om în ochii cuiva, părerea mea personala ii ca a încercat și el ceva și trebuie respectat. Acuma nu trebe dat în el și condamnat pt orice, ca nu e singurul vinovat. (părerea mea personala). Dacă tot lovim unii în alții nu cred ca o schimbare se va produce degrabă.
Ci mai degrabă când intervine înțelegerea între 2 părți.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde yoghi pe 03 Ian 2021, 00:34

Prietene .
Daca esti sef 5 ani si apar probleme sunt de acord sa imparti vina,dar daca esti sef 30 ....treizeci ...de ani ,angajatii si subalterni (directorii Ajv) se schimba cu exceptia ta ,atunci ?

Ce discutii ? @selaru in toate postarile se vaita ca a fost demis abuziv ,ne critica,ne face morala ca nu luptam si ne tine lectii de etica.""nici un sef mai mult de 10 ani."""
Si am uitat...ne explica cum a pierdut domnia sa timpul sa ne dea sfaturi.

De la inceput i_am urat bun venit, sa renunte la """Eu am facut """si sa ne povesteasca povestide vanatoare.


Si

Cand s-au infiintat sindicatul vanatorilor si federatia vanatorilor a sarit in sus,cu reclamatii chiar ,iar acum vrea sa faca el Alianta vanatorilor......


Ps un topic mai vechi cu glume despre fostul directorAGVPS

viewtopic.php?f=119&t=11253&hilit=Bancuri+selaru
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde ravenstein pe 03 Ian 2021, 00:53

Haha, chiar bune glumele cu el.
Nu voiam deloc sa crezi ca ii iau apărarea sau ceva, fiecare avem dreptul sa fim cum vrem.
Ai și tu dreptatea ta pana la urma, și îs convins ca și alții sunt de aceeași părere ca tine.
Eu sper ca odată ce vor mai trece generațiile, și se va mai scăpa de anumiți oameni ce au trăit în regimul comunist, cu o anumita mentalitate, vom începe încet încet sa vedem și un progres.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde biriuck pe 03 Ian 2021, 01:11

mialxx scrie:Vad ca Domnul Selaru a inteles mesajul nostru de a ne lasa in pace.

@mialxx am o mica observatie, in numele cui mai vorbesti?
Din cate stiu, aici in agora, fiecare vorbeste pentru el. Fiecare este liber sa il urasca pe Selaru sau pe altul, sa il aprecieze sau sa fie indiferent dar, atata timp cat nu este vreun purtator de cuvant, ar cam trebui sa foloseasca persoana I ;)
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde mialxx pe 03 Ian 2021, 08:34

biriuck scrie:
mialxx scrie:Vad ca Domnul Selaru a inteles mesajul nostru de a ne lasa in pace.

@mialxx am o mica observatie, in numele cui mai vorbesti?
Din cate stiu, aici in agora, fiecare vorbeste pentru el. Fiecare este liber sa il urasca pe Selaru sau pe altul, sa il aprecieze sau sa fie indiferent dar, atata timp cat nu este vreun purtator de cuvant, ar cam trebui sa foloseasca persoana I ;)


In Numele tau sigur nu, tu esti mai vocal pe Forum. Dar sunt destui care nu au curajul sa deschida gura, asa ca probabil rasufla usurati acum. :lol: :lol:
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 966
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde ventura pe 03 Ian 2021, 10:50

În general, mănâncă rahat(e o expresie), cei care nu au nicio tangenta cu AJVPS, AGVPS.
Ei atât pot. Sa dea din gura/degete. Dar niciodată acolo unde acest lucru poate avea valoare. Adică într-o Adunare generala (de grupa, de club, de asociație).
Ei sunt un fel de AUR al vânătorii.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde mialxx pe 03 Ian 2021, 12:04

ventura scrie:În general, mănâncă rahat(e o expresie), cei care nu au nicio tangenta cu AJVPS, AGVPS.
Ei atât pot. Sa dea din gura/degete. Dar niciodată acolo unde acest lucru poate avea valoare. Adică într-o Adunare generala (de grupa, de club, de asociație).
Ei sunt un fel de AUR al vânătorii.


Ai grija ca AUR e chiar de la tine din Focsani, si probabil o sa va faca o remarca proasta. ;)
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 966
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde ventura pe 03 Ian 2021, 12:41

Nu toți oamenii născuți în Elveția sunt cetățeni elvețieni.
Nu toți cei născuți în Focșani sunt focșăneni.
AUR este sl celor care cred în el.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde mialxx pe 03 Ian 2021, 14:37

ventura scrie:Nu toți oamenii născuți în Elveția sunt cetățeni elvețieni.
Nu toți cei născuți în Focșani sunt focșăneni.
AUR este sl celor care cred în el.


Si AGVPS la fel!
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 966
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde ventura pe 03 Ian 2021, 15:17

EXACT.
Crezi în el, pui umărul. Nu crezi în el, îți vezi de ale tale.
Cred ca este primul lucru cu care rezonez din tot ce ai scris aici.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde zforis pe 04 Ian 2021, 00:59

Selaru N. scrie:... precum și alte aprecieri la adresa celor ce au reușit să mențină vânătoarea pentru tot românul, în condiții incomparabil mai favorabile , inclusiv din punct de vedere financiar, decât în multe alte țări din Europa.


Corect, incepand de anul trecut, Vanatorul Roman nu vaneaza rate deloc, prin urmare, financiar, pe Vanatorul Roman, costa 0 lei vanatoarea la rate, prepelite, etc.

Selaru N. scrie:Ce oare nu a rezolvat AGVPS până în iulie 2020 și stătea în puterea ei să facă în interesul major al vânătorilor și pescarilor majoritari din România ?


Spre ex. asta nu a facut. Citat din raspunsul oficial FACE:

"...There are no obligations under European legislation for annual studies to assess the number of
migratory birds at national level, which should then be used to allocate harvest rates. The
assessment of migratory birds must be done at international flyway scale, as population
delineations do not follow national borders. For this reason, the population status of migratory birds
is done every 6 years under the Birds directive, and every 3 years for migratory waterbirds covered
by AEWA. Unfortunately, the Romanian government was late in submitting its Birds Directive
reports for the period 2013-2018
. Such assessments are then used to prioritise specific species
actions, for conservation of habitats or management of hunting..."
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde yoghi pe 05 Ian 2021, 19:15

Pai...e scris iin engleza si AGV nu avea traducator oficial angajat.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde blackcrotal pe 05 Ian 2021, 19:26

yoghi scrie:Pai...e scris iin engleza si AGV nu avea traducator oficial angajat.

Iar vinovat pt ca nu s-au trimis acele rapoarte din materialul scris rezulta ca este GUVERNUL Romaniei care a intarziat 3 ani conceperea si trimiterea acelor rapoarte .
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Prezentare Selaru N.

Mesajde ventura pe 05 Ian 2021, 21:52

Mai precis ministerul.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Jurnal de forumist

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 25 vizitatori

Publicitate