Jurnal de vânătoare
|
|
Acum este 23 Iun 2026, 01:42
|
|
|
Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !
Moderator: Sly_Fox
de flandra pe 03 Dec 2007, 18:19
 ...frumoase poze...frumos terenul... 
-
flandra
- Veteran
-
- Mesaje: 500
- Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
- Locaţie: BUCURESTI
de flandra pe 24 Dec 2007, 11:24
Sambata, odata cu venirea iernii, m-am uitat efectiv neputincios la potarnichi cum fugeau in fata cainelui in filaj,...dee...asa e cand nu mai au unde sa se ascunda...de cateva ori a fost aproape imposibil sa ma apropii...am avut parte insa si de 3 areturi, fara sa mai pun ca a fost o zi de iarna superba 
-
flandra
- Veteran
-
- Mesaje: 500
- Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
- Locaţie: BUCURESTI
de viorel_vio pe 08 Sep 2008, 09:35
-
viorel_vio
-
- Mesaje: 15
- Membru din: 14 Ian 2008, 14:54
- Locaţie: dr tr severin
-
de viorel_vio pe 09 Sep 2008, 07:02
frumoase poze si mai ales frumos bracul 
-
viorel_vio
-
- Mesaje: 15
- Membru din: 14 Ian 2008, 14:54
- Locaţie: dr tr severin
-
de ventura pe 09 Sep 2008, 20:07
mai avem putin...pe 15 ii da drumul.. 
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
-

ventura
- Veteran
-
- Mesaje: 1272
- Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
- Locaţie: Focsani
de radubichis pe 10 Sep 2008, 11:42
[quote="ventura"][quote="viorel_vio"]frumoasa vanatoarea la potarniche dar fara caine nu faci mare lucru am dreptate  [/quote]
mai avem putin...pe 15 ii da drumul..  [/quote]
Parca 15 octombrie 
-

radubichis
- Veteran
-
- Mesaje: 1760
- Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
- Locaţie: Hunedoara
-
de ventura pe 10 Sep 2008, 12:52
am putea avea o surpriza...placuta...15.09...
Oricum...mai intreb...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
-

ventura
- Veteran
-
- Mesaje: 1272
- Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
- Locaţie: Focsani
de Eugeniu Cerempei pe 23 Oct 2008, 11:59
Azi dimineatza am umblat dupa un cucosh de potirniche vrio 30 min...... pe un virf de munte.... dar a meritat
E un cucosh de vrio 3-4 ani.....la aceasta virsta apar 2 puncte negre pe dosul penelor de la coada.....

Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
-

Eugeniu Cerempei
- Veteran
-
- Mesaje: 511
- Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
- Locaţie: Faro, Portugal
de Sly_Fox pe 10 Noi 2008, 18:13
Potarnichea...un vanat nobil, bracul german cu par scurt...un caine nobil, vanatorul de potarnichi...un vanator nobil, efectivele de potarnichi din terenurile de vanatoare...demoralizanteeeeeeeeee
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
-

Sly_Fox
- Veteran
-
- Mesaje: 5855
- Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
- Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea
de newuser pe 12 Noi 2008, 15:08
Sly_Fox scrie:Potarnichea...un vanat nobil, bracul german cu par scurt...un caine nobil, vanatorul de potarnichi...un vanator nobil, efectivele de potarnichi din terenurile de vanatoare...demoralizanteeeeeeeeee
in zona buzaului prin vii puzderie alergau in fata tractorului familii intregi parca in ciuda ca nu aveam pusca la mine 
wild wild...est
-
newuser
- Veteran
-
- Mesaje: 450
- Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
- Locaţie: Romania
de Alin3006 pe 12 Noi 2008, 15:31
newuser scrie:Sly_Fox scrie:Potarnichea...un vanat nobil, bracul german cu par scurt...un caine nobil, vanatorul de potarnichi...un vanator nobil, efectivele de potarnichi din terenurile de vanatoare...demoralizanteeeeeeeeee
in zona buzaului prin vii puzderie alergau in fata tractorului familii intregi parca in ciuda ca nu aveam pusca la mine 
In ce zona a buzaului?
-
Alin3006
- Veteran
-
- Mesaje: 6445
- Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
- Locaţie: bucuresti
-
de drsoicatd pe 12 Noi 2008, 15:53
Alin3006 scrie:newuser scrie:Sly_Fox scrie:Potarnichea...un vanat nobil, bracul german cu par scurt...un caine nobil, vanatorul de potarnichi...un vanator nobil, efectivele de potarnichi din terenurile de vanatoare...demoralizanteeeeeeeeee
in zona buzaului prin vii puzderie alergau in fata tractorului familii intregi parca in ciuda ca nu aveam pusca la mine 
In ce zona a buzaului?
Ce mai intrebi, doar stii ca e secret de stat 
-
drsoicatd
- Veteran
-
- Mesaje: 308
- Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
- Locaţie: bucuresti
-
de Alin3006 pe 12 Noi 2008, 18:11
Ei, n-am intrebat exact unde...ci in ce zona. 
-
Alin3006
- Veteran
-
- Mesaje: 6445
- Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
- Locaţie: bucuresti
-
de Sly_Fox pe 12 Noi 2008, 19:40
In zona Ialomita , Balta Ialomitei, efectivele de potarnichi sunt la pamant. Anul acesta pe fondul de vanatoare de care apartin s-au dat spre vanare 5 potarnichi si acelea la vanatorile colective. La vanatoarea in grup restrans sau individual nu se da nicio potarniche. Asa ca va trebui sa scot catelul in curtea cu gaini de acasa sa faca putin antrenament. 
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
-

Sly_Fox
- Veteran
-
- Mesaje: 5855
- Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
- Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea
de wachtelfeld pe 24 Noi 2008, 13:33
....de ieri la potirnichi si fazani.    De departe cel mai bun sezon de potirniche pe care eu l-am prins pina acum .Incredibil de multe ...si cam pe peste tot.
-
wachtelfeld
- Veteran
-
- Mesaje: 2476
- Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
- Locaţie: bucuresti
-
de drsoicatd pe 24 Noi 2008, 14:43
Frumos, reusite poze, pe prima ai facut-o de pe masina?
-
drsoicatd
- Veteran
-
- Mesaje: 308
- Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
- Locaţie: bucuresti
-
de wachtelfeld pe 24 Noi 2008, 21:00
Nu ,poza este facuta de nevasta-mea de pe un dig ...daca te uiti un pic mai atent se vede digul cu pricina. 
-
wachtelfeld
- Veteran
-
- Mesaje: 2476
- Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
- Locaţie: bucuresti
-
de Sly_Fox pe 24 Noi 2008, 23:59
Cel mai bun sezon la potarnichi? Potarnichi cam peste tot? Fericitule. Poate ne mai arati poze sa ne clatim ochii, ca pe unele fonduri ( mai ales ala pe care vanez eu  ) saracie mare de potarnichi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
-

Sly_Fox
- Veteran
-
- Mesaje: 5855
- Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
- Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea
de wachtelfeld pe 25 Noi 2008, 10:08
Sly_Fox scrie:Cel mai bun sezon la potarnichi? Potarnichi cam peste tot? Fericitule. Poate ne mai arati poze sa ne clatim ochii, ca pe unele fonduri ( mai ales ala pe care vanez eu  ) saracie mare de potarnichi.
Junioarea:  mama-sa:  ....vrei si ceva areturi? 
-
wachtelfeld
- Veteran
-
- Mesaje: 2476
- Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
- Locaţie: bucuresti
-
de drsoicatd pe 25 Noi 2008, 10:28
Baga!
-
drsoicatd
- Veteran
-
- Mesaje: 308
- Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
- Locaţie: bucuresti
-
de Alin3006 pe 25 Noi 2008, 12:29
Sigur ca vrem!
-
Alin3006
- Veteran
-
- Mesaje: 6445
- Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
- Locaţie: bucuresti
-
de wachtelfeld pe 25 Noi 2008, 12:45
-
wachtelfeld
- Veteran
-
- Mesaje: 2476
- Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
- Locaţie: bucuresti
-
de Alin3006 pe 25 Noi 2008, 13:31
Puneti, ca nu ne plictisim! Cand vad pozele astea imi dau seama ca vanatul la camp fara caine e un soi de bere fara alcool, cafea decofeinizata sau ceva de genul asta... Aret culcat nu am mai vazut...
-
Alin3006
- Veteran
-
- Mesaje: 6445
- Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
- Locaţie: bucuresti
-
de drsoicatd pe 25 Noi 2008, 13:34
Foarte frumos, mai mare dragul sa vanezi cu asa partenere!
-
drsoicatd
- Veteran
-
- Mesaje: 308
- Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
- Locaţie: bucuresti
-
de wachtelfeld pe 25 Noi 2008, 14:18
-
wachtelfeld
- Veteran
-
- Mesaje: 2476
- Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
- Locaţie: bucuresti
-
de Alin3006 pe 25 Noi 2008, 15:00
Nici vorba de plictiseala. Jos palaria!
-
Alin3006
- Veteran
-
- Mesaje: 6445
- Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
- Locaţie: bucuresti
-
de Sly_Fox pe 25 Noi 2008, 22:46
Mamaaaaaaaaaaa , ce de vanat. Da, unde vanezi? La asociatia la care vanezi se dau autorizatii la iepure, fazan si potarniche, in grup restrans? Te intreb pentru ca la asociatia de care apartin nu se elibereaza autorizatii in grup restrans pt iepure , fazan si potarniche.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
-

Sly_Fox
- Veteran
-
- Mesaje: 5855
- Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
- Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea
de Sly_Fox pe 25 Noi 2008, 22:55
Aaaaaa si......................sa nu uit, frumoase ,,fete'' ai. Ptiu sa nu le fie de deochi. 
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
-

Sly_Fox
- Veteran
-
- Mesaje: 5855
- Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
- Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea
de Alin3006 pe 25 Noi 2008, 23:06
Sly_Fox scrie:Aaaaaa si......................sa nu uit, frumoase ,,fete'' ai. Ptiu sa nu le fie de deochi. 
Frumoase si de isprava. Si " bine crescute ". 
-
Alin3006
- Veteran
-
- Mesaje: 6445
- Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
- Locaţie: bucuresti
-
Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
|
|