Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 23 Iun 2026, 01:42

potarnichea

Nu mai putin importanta aceasta sectiune - de fapt este painea noastra de toata zilele - a acelora care pot accesa rata , gasca sau sitarul mai rar . Totusi trebuia sa scoatem in evidenta importanta nobila a acelor specii . Va ascultam pe aceste subiecte si va asiguram ca suntem la fel de interesati !

Moderator: Sly_Fox

Mesajde MIHAI_IONUT_DANIEL pe 03 Dec 2007, 17:23

http://www.brac-german.ro/pagini/photo-3.php



uite aici cateva fotografii de atunci..........
Avatar utilizator
MIHAI_IONUT_DANIEL
Veteran
 
Mesaje: 379
Membru din: 17 Noi 2005, 21:47
Locaţie: bucuresti

Mesajde flandra pe 03 Dec 2007, 18:19

:) ...frumoase poze...frumos terenul... :)
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde flandra pe 24 Dec 2007, 11:24

Sambata, odata cu venirea iernii, m-am uitat efectiv neputincios la potarnichi cum fugeau in fata cainelui in filaj,...dee...asa e cand nu mai au unde sa se ascunda...de cateva ori a fost aproape imposibil sa ma apropii...am avut parte insa si de 3 areturi, fara sa mai pun ca a fost o zi de iarna superba :)
flandra
Veteran
 
Mesaje: 500
Membru din: 15 Aug 2007, 17:21
Locaţie: BUCURESTI

Mesajde viorel_vio pe 08 Sep 2008, 09:35

frumoasa vanatoarea la potarniche dar fara caine nu faci mare lucru am dreptate :?: :?: :?: :?:
viorel_vio
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Ian 2008, 14:54
Locaţie: dr tr severin

Mesajde viorel_vio pe 09 Sep 2008, 07:02

frumoase poze si mai ales frumos bracul :shock:
viorel_vio
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Ian 2008, 14:54
Locaţie: dr tr severin

Mesajde ventura pe 09 Sep 2008, 20:07

viorel_vio scrie:frumoasa vanatoarea la potarniche dar fara caine nu faci mare lucru am dreptate :?: :?: :?: :?:


mai avem putin...pe 15 ii da drumul.. :D
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1272
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Mesajde radubichis pe 10 Sep 2008, 11:42

[quote="ventura"][quote="viorel_vio"]frumoasa vanatoarea la potarniche dar fara caine nu faci mare lucru am dreptate :?: :?: :?: :?:[/quote]

mai avem putin...pe 15 ii da drumul.. :D[/quote]

Parca 15 octombrie :D
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1760
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Mesajde ventura pe 10 Sep 2008, 12:52

am putea avea o surpriza...placuta...15.09...

Oricum...mai intreb...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1272
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Mesajde Eugeniu Cerempei pe 23 Oct 2008, 11:59

Azi dimineatza am umblat dupa un cucosh de potirniche vrio 30 min...... pe un virf de munte.... dar a meritat :D :P
E un cucosh de vrio 3-4 ani.....la aceasta virsta apar 2 puncte negre pe dosul penelor de la coada.....

Imagine
Mai bine o zi rea de vinatoare, decit una buna la serviciu!!!!!
Avatar utilizator
Eugeniu Cerempei
Veteran
 
Mesaje: 511
Membru din: 05 Apr 2007, 15:06
Locaţie: Faro, Portugal

Re: potarnichea

Mesajde Sly_Fox pe 10 Noi 2008, 18:13

Potarnichea...un vanat nobil, bracul german cu par scurt...un caine nobil, vanatorul de potarnichi...un vanator nobil, efectivele de potarnichi din terenurile de vanatoare...demoralizanteeeeeeeeee
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5855
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: potarnichea

Mesajde newuser pe 12 Noi 2008, 15:08

Sly_Fox scrie:Potarnichea...un vanat nobil, bracul german cu par scurt...un caine nobil, vanatorul de potarnichi...un vanator nobil, efectivele de potarnichi din terenurile de vanatoare...demoralizanteeeeeeeeee


in zona buzaului prin vii puzderie
alergau in fata tractorului familii intregi
parca in ciuda ca nu aveam pusca la mine :shock: :shock:
wild wild...est
newuser
Veteran
 
Mesaje: 450
Membru din: 27 Iun 2008, 15:40
Locaţie: Romania

Re: potarnichea

Mesajde Alin3006 pe 12 Noi 2008, 15:31

newuser scrie:
Sly_Fox scrie:Potarnichea...un vanat nobil, bracul german cu par scurt...un caine nobil, vanatorul de potarnichi...un vanator nobil, efectivele de potarnichi din terenurile de vanatoare...demoralizanteeeeeeeeee


in zona buzaului prin vii puzderie
alergau in fata tractorului familii intregi
parca in ciuda ca nu aveam pusca la mine :shock: :shock:


In ce zona a buzaului?
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6445
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde drsoicatd pe 12 Noi 2008, 15:53

Alin3006 scrie:
newuser scrie:
Sly_Fox scrie:Potarnichea...un vanat nobil, bracul german cu par scurt...un caine nobil, vanatorul de potarnichi...un vanator nobil, efectivele de potarnichi din terenurile de vanatoare...demoralizanteeeeeeeeee


in zona buzaului prin vii puzderie
alergau in fata tractorului familii intregi
parca in ciuda ca nu aveam pusca la mine :shock: :shock:


In ce zona a buzaului?

Ce mai intrebi, doar stii ca e secret de stat :)
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde Alin3006 pe 12 Noi 2008, 18:11

Ei, n-am intrebat exact unde...ci in ce zona. :D
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6445
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde Sly_Fox pe 12 Noi 2008, 19:40

In zona Ialomita , Balta Ialomitei, efectivele de potarnichi sunt la pamant. Anul acesta pe fondul de vanatoare de care apartin s-au dat spre vanare 5 potarnichi si acelea la vanatorile colective. La vanatoarea in grup restrans sau individual nu se da nicio potarniche. Asa ca va trebui sa scot catelul in curtea cu gaini de acasa sa faca putin antrenament. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5855
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: potarnichea

Mesajde wachtelfeld pe 24 Noi 2008, 13:33

....de ieri la potirnichi si fazani.
Imagine
Imagine
Imagine

De departe cel mai bun sezon de potirniche pe care eu l-am prins pina acum .Incredibil de multe ...si cam pe peste tot.
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde drsoicatd pe 24 Noi 2008, 14:43

Frumos, reusite poze, pe prima ai facut-o de pe masina?
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde wachtelfeld pe 24 Noi 2008, 21:00

Nu ,poza este facuta de nevasta-mea de pe un dig ...daca te uiti un pic mai atent se vede digul cu pricina. :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde Sly_Fox pe 24 Noi 2008, 23:59

Cel mai bun sezon la potarnichi?
Potarnichi cam peste tot?
Fericitule. Poate ne mai arati poze sa ne clatim ochii, ca pe unele fonduri ( mai ales ala pe care vanez eu :( ) saracie mare de potarnichi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5855
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: potarnichea

Mesajde wachtelfeld pe 25 Noi 2008, 10:08

Sly_Fox scrie:Cel mai bun sezon la potarnichi?
Potarnichi cam peste tot?
Fericitule. Poate ne mai arati poze sa ne clatim ochii, ca pe unele fonduri ( mai ales ala pe care vanez eu :( ) saracie mare de potarnichi.


Junioarea:
Imagine
mama-sa:
Imagine
....vrei si ceva areturi? :D
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde drsoicatd pe 25 Noi 2008, 10:28

Baga!
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde Alin3006 pe 25 Noi 2008, 12:29

Sigur ca vrem!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6445
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde wachtelfeld pe 25 Noi 2008, 12:45

:D :D :D :D :D ,ok.
Imagine
aret culcat
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
LALA la aproape 12 ani :D
Imagine
Imagine
...din nou Ania
Imagine
Imagine
MURA...
Imagine
Imagine
ultimile nu sunt de la vanatoare ci din vara de la antrenamente.Ultimile 2 poze sunt facute intr-o zi in care am avut cu Mura 111 areturi in 4-5 ore la potirnichi. :D
Daca mai vreti si nu v-ati plictisit mai pun..... :roll:
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde Alin3006 pe 25 Noi 2008, 13:31

Puneti, ca nu ne plictisim! Cand vad pozele astea imi dau seama ca vanatul la camp fara caine e un soi de bere fara alcool, cafea decofeinizata sau ceva de genul asta... :D :D
Aret culcat nu am mai vazut...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6445
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde drsoicatd pe 25 Noi 2008, 13:34

Foarte frumos, mai mare dragul sa vanezi cu asa partenere!
drsoicatd
Veteran
 
Mesaje: 308
Membru din: 18 Sep 2008, 16:54
Locaţie: bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde wachtelfeld pe 25 Noi 2008, 14:18

Multumesc frumos....si daca insistati,mai pun.... :oops: :D :D
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Acum gata, cred ca v-am plictisit suficient....
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde Alin3006 pe 25 Noi 2008, 15:00

Nici vorba de plictiseala. Jos palaria!
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6445
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: potarnichea

Mesajde Sly_Fox pe 25 Noi 2008, 22:46

Mamaaaaaaaaaaa , ce de vanat.
Da, unde vanezi? La asociatia la care vanezi se dau autorizatii la iepure, fazan si potarniche, in grup restrans?
Te intreb pentru ca la asociatia de care apartin nu se elibereaza autorizatii in grup restrans pt iepure , fazan si potarniche.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5855
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: potarnichea

Mesajde Sly_Fox pe 25 Noi 2008, 22:55

Aaaaaa si......................sa nu uit, frumoase ,,fete'' ai. Ptiu sa nu le fie de deochi. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5855
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: potarnichea

Mesajde Alin3006 pe 25 Noi 2008, 23:06

Sly_Fox scrie:Aaaaaa si......................sa nu uit, frumoase ,,fete'' ai. Ptiu sa nu le fie de deochi. :D


Frumoase si de isprava. Si " bine crescute ". :wink:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6445
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fazan , potarniche , turturica , in general vanat mic cu pene cu sau fara pasaj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Publicitate