Nepotzelu a explicat si el cat l-au dus limitele personale
Jos palaria pentru explicatiile ref la zoom, cred ca ne-ai bagat pe multi in ceatza lui Unchiu'... (pe mine sigur!)
CARE ESTE LUNETA IDEALA ?Moderator: liviur Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?Vio, Nepotelu' nu e rautacios si doamne fereste sa-l critice pe Unchiu' ...
Nepotzelu a explicat si el cat l-au dus limitele personale Jos palaria pentru explicatiile ref la zoom, cred ca ne-ai bagat pe multi in ceatza lui Unchiu'... (pe mine sigur!) „Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?@Violiv
in sfarsit un raspuns capabil , simplu si clar - m-am lamurit si eu la optica asta ( cu care nu m-am impacat niciodata la scoala ) . Deci iata cum zoom-ul nu este chiar ceea ce stiam noi , sau macar majoritatea dintre noi . Eu unul vad lucrurile altfel acum . Respect
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?Al dracu' zumu' asta!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?Ia sa va zic eu ce am inteles :
- magnitudinea - arata la o luneta fixa - 2x , 3x , samd - de cite ori mareste , fara posibilitatea de reglare . La o luneta variabila , poti sa iti alegi cu cit vrei sa apropii imaginea , intr-o plaja predefinita de constructor ( 2-8 x ; 4-16x , samd ) . - zoom-ul arata raportul dintre cifra maxima si minima a plajei de magnitudine . La o luneta 2-8 x , zoomul este de 4x , teoretic la o luneta 2-100 x , zoomul este de 50 x , samd . - ultima cifra din definitia unei lunete se refera la campul optic - 20,30,40 , etc - cu cit cifra este mai mare cu atit vei vedea prin luneta o "bucata mai larga" din peisaj . Ce zivi Viorele - am priceput ceva ? Respect
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?- prima OK
- a doua OK - a treia ai zbarcit-o - ultimul numar, scris din doua cifre, indica direct diametrul lentilei obiectiv in mm, indiferent in ce colt al globului ar fi facuta luneta si ce sistem de masuri se foloseste acolo. Legatura cu campul optic este foarte-foarte mica, unii ar zice chiar inexistenta. Singura relatie directa este faptul ca, la aceeasi calitate a "sticlei" si a caracteristicilor lunetei, o luneta cu obiectiv mai mare va oferi o imagine mai luminoasa. Adica, intre 3-9x40 si 3-9x50 de la aceeasi firma si model, cea cu obiectiv de 50 mm va oferi o imagine mai luminoasa si va putea fi folosita mai mult in conditii de luminozitate slaba. Practic, pe inserat cand cu ochiul liber nu mai distingi mare lucru, cu un obiectiv de 50 mm mai vezi vanatul iar cu un obiectiv de 56 mm il mai vezi inca 20 minute dupa ce nu-l mai vezi nici cu cel de 50 mm (la paritate de calitate, magnitudine, si la latitudinea noastra, unde Soarele apune "incetisor".etc.) - de multe ori, aceste 20 minute sunt cele in care iese mistretul din umbra padurii dar cu un obiectiv de 40 mm s-ar putea ca tu sa fi plecat de 30-40 minute din panda pentru ca nu mai vedeai nimic.
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?Sa-mi traiasca 56 ! Multam de tot!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?Eu am inteles
La prapadita Mercik, Vio! PS: mi se pare ca luneta ideala pentru conditiile de la noi e, de fapt, ...holo sight... Adica fara "zum" „Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?
40=diametrul obiectivului (lentilei mai mari, cea din fata), ocularul e altceva wild wild...est
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?Ma miram sa inteleg si eu ceva bine:lol:
Corecta observatia, ma crede cineva daca spun ca la diametrul obiectivului mi-a fost gandul? „Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?Baieti sa-l aplaudam pe Violiv , ca ne-a lamurit ca pe prosti si ne-a luat usor - usor ca sa intelegem si noi pina la urma , toate cifrele alea de pe lunetele noastre .
Respect
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?Daca ar fi sa revin la titlul subiectului si daca e sa discutam lunete si nu red doturi sau holo sighturi as vrea sa incerc un alt mod de explicatie a ceea ce eu numesc o luneta ideala. Am sa incerc sa descriu doua alternative, una de panda si una de goana cu aspectele necesare.
La lunetele de panda este foarte importanta luminozitatea (sau putem sa o definim ca fiind diametrul lentilei [lentila fiind cea din fata si nu cea din apropierea ochiului care se numeste ocular]). De preferat 56mm sau chiar mai mult (dar atunci preturile salta foarte mult). Motivul este simplu: cu cat luneta permite mai multa lumina cu atat mai mult (cand spun mult, ma refer la orele zilei) poate fi folosita. Luminozitatea nu este numai afectata de diametrul lentilei ci si de calitatea lor. Cu cat lentila este mai de calitate (vezi explicatia coatingurilor de la ABECEDARUL BINOCLULUI !) cu atat mai multa lumina va permite sa treaca prin ea. Cu alte cuvinte o luneta poate sa aiba un dimetru de 56mm dar sticle de tot rahatul ceea ce o face sa fie tot o luneta de rahat. Firmele de calitate cresc foarte mult procentul de luminozitate al lunetelor prin a creea 1)lentile cu diametre mari (cel putin 50mm dar de preferat 56mm) 2)a trata sticlele la un nivel foarte avansat pt. a minima orice deranjament optic si a absorbi lumina 3)a creea o pupila de iesire foarte larga. Pupila de iesire este un aspect care este total neglijat de majoritatea cumparatorilor de lunete. Pupila de iesire are de a face cu diametrul ocularului. Cu cat acest diametru este mai larg cu atat mai bune sanse sunt de obtinut o imagine mai clara. Pupila de iesire se calculeaza in mod normal divizand diametrul lentilei cu magnificatia. De ex. un binoclu 8x25 are o pupila de iesire de 3,1mm (25/8=3,125). Exista insa binocluri care au o pupila de iesire si mai mare iar altele care o au si mai mica. Cea normala este intotdeauna rezultatul acestei divizari. Tot ce e mai mult de atat e si mai bine, mai putin de atat sunt rablamente.De aceea un binoclu 7x50 este mult mai interesant intrucat pupila de iesire e 7,14mm ceea ce creeaza cu totul si cu totul o alta luminozitate. Am vazut insa binocluri chinezesti 7x50 cu o pupila de iesire 3,1mm. Iti dai atunci seama de ce sunt gunoaie. De ce toata aceasta discutie referitoare la luminozitate? Foarte simplu, pt. ca luminozitatea este cea care permite un vanat in conditii intunecate (dimineata devreme, seara tarziu si chiar noaptea), si luminozitatea (printre altele) este cea care face ca imaginea vazuta de noi in luneta sa fie clara, diferenta de colorit foarte limpede si detaliile mici devin mai vizibile. Ochiul nu trebuie sa se forteze ci este relaxat percepand mai bine ceea ce intampla in mediul inconjurator. La toate tipurile de lunete luminozitatea este importanta. Can magnificatia este mai mare e bine ca si diametrul sa fie mai mare intrucat cu cat creste magnificatia cu atat mai mult scade luminozitatea. La lunetele de goana diametru este adesea mult mai mic, intrucat nu se folosesc la vanatoare la distante mari, magnificatia lor este mult mai mica si folositorii lor nu vor ca ele sa cantareasca prea mult (din pacate cu cat creste diametrul cu atat creste si marimea si greutatea lunetei). Daca la panda cele mai obisnuite sunt cu 50mm si 56mm la goana, cele mai obisnuite sunt cu 20mm si 24mm. Nu ca nu s-ar putea si cu mai mare (32mm, 38mm, 40mm si 42mm) insa adesea nu este nevoie de mai mult. Pe de alta parte daca lunetele de panda au magnificatii variabile de tipul: 2,5-10x, 3-9x, 3,5-10, 3-12x, 2,5-15x, 4-14x, 2,5-16x etc cele de goana au adesea magnificatii variabile de tipul 1-4x, 1,1-4x, 1-3x, 1,5-6x, 2-6x samd. Intrucat magnificatiile sunt atat de mici nu conteaza asa de mult ca diametrul e mic. Luminozitatea e oricum suficienta. Campul vizual nu poate fi exagerat prea mult! Un camp vizual larg va face diferenta dintre o vanatoare placuta si eficienta si una enervanta si plina de frustrare. Campul vizual este obtinut asa cum s-a mai spus, de modul de constructie al lentilelor si modul in care sunt dispuse in raport cu prismele. Lunetele cu camp vizual larg sunt intotdeauna de preferat celor cu camp ingust (care dau o senzatie tubulara sau tunelara). La lunetele de goana insa, campul vizual e total vital, altfel nu vei vedea porcul pana nu-ti apare in dreptul tau si pe cat de repede ti-a aparut pe atat de repede ti-a disparut. Lunetele cu tuburi de 30mm sunt din ce in ce mai cautate intrucat permit un sistem de reglaj mai avansat. Distanta focala (definita tot la ABC-ul binoclului) este foarte importanta. La carabine cu recul mai zdravan e foarte bine sa nu sa tintest cu ochiul lipit de luneta (ca vei arat ca un boxeur), iar in toate situatiile, distanta focala te ajuta sa reperezi si nimeresti tinta repede, fara sa invarti capul in dreapta si in stanga in cautarea campului vizual. Campul vizual optim este 10cm. Tot ce e peste 10cm e excelent, sub 10....hmmm... In ce priveste aspectele optice, cam acestea sunt ideile principale de tinut cont. Mai sunt o gramada de aspecta referitoare la elevatie, paralax, montaj etc. insa multe dintre acestea sau discutat deja, iar altele poate vor fi tratate de altii pe acest forum. Sumar pt. luneta ideala: -luminozitate mare -plaja de magnificatie larga, optima modului ei de folosinta: goana, panda, long range etc) -tub de 30mm dar merge perfect si cu 25mm (sunt si meseriase cu 34mm) -coating de super calitate -camp vizual larg -pupila de iesire mare -distanta focala mare -cat mai robusta posibi (de preferat titan sau aluminiu de avion) -umpluta cu azot sau argon si krypton -rainguard, lotutec, swarobright sau alte modalitati de tratament ale lentilelor pt. a impiedica aburirea lor si usura folosinta lor in conditii de vreme urata. I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?Tranan,
Multumim pentru tot. Esti o carte deschisa, asa cum Violiv si dtdpuu e la arme. Am completat in prima pagina articolul. Si ca sa facem pace : Unchiu' moose e sarea si piperul forumului. Am ras cu lacrimi la multe din postarile lui. moose- sper sa-ti treaca supararea ca ti-am moderat postarile. Bailetii au trecut peste faza, sunt oameni subtiri. Stim ca n-ai spus nimic cu rautate. Eu n-am avut de ales. Esti un om dintr-o bucata si explicandu-ti motivele ai sa intelegi : daca tolerez odata o incalcare a principiilor forumului se creaza un compromis. Tu nu faci compromisuri, ai spus. Nici eu.Respectul- daca e reciproc- asigura valoarea. Dar eu sunt "dulaul de paza". Mictiune e una...ma p...s e alta. Daca tolerez la tine ca esti baiat simpatic, o sa inceapa toti sa-si bage si sa-si scoata si se alege praful de noi ca si comunitate. Vorbim de principii moralale, semnam petitii...poate totusi ne ia cineva in seama. Cum ai intuit si tu : ne citesc multi oameni ' importanti " . Vreau sa le dovedim ca suntem deosebiti. Cred ca acum e clar. Si multumesc de intelegere! La toti cei implicati in discutie.
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?@Tranan
Stiu ca si in ABC-ul binoclului ai folosit termenul de "Distanta Focala"...dar drept sa spun parca as lasa termenul "Eye Relief". Adica distanta de la lentila ocular la ochi (cum bine ai spus si acolo). Nu stiu daca este o traducere romaneasca sugestiva, dar distanta focala, desi e un termen corect fizic (adica intr-adevar acolo se formeaza imaginea)...mi se pare ambigua. O luneta are o gramada de focare, doua pentru fiecare lentila din constructia ei, unul de o parte si unul de cealalata a lentilei..... Hmm poate sint prea "picky" Oricum Felicitari pentru a doua parte a articolului! CristianC PS. De mult imi sta in cap sa scriu un articol despre reticule de lunete (tot in genul "ABC-ul..."/"Ghidul lui NUSTIU"). Dar ar fi lung si imi trebuie timp (poate intr-o noapte pe nerasuflate tot il pun jos). DAR poate il scrii tu sau violiv..si eu numai chibitzez, ca tare sint ingesuit la lucru....si noaptea dorm
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?De la ultima vizita facuta forumului am mai avut una-alta de facut si am mai mestecat un pic in cutia de viteze. De-aia n-am mai raspuns. Si deci nu ca m-as fi suparat si nici nu port sambetele nimanui. Doar ca am prostul obicei (obicei de sorginte straina bineanteles) de a mai si munci.
Pai sa nu-l copulez eu in rectum pe Unchiu ? Daca nu se arata el pe fata cat de ignorant (ca bine a mai zis nea Violiv) este la capitolul optica, acest topic ramanea cu niste prezentari ca in manual ale lui Tranan si Violiv si asta era tot. Nimeni nu avea nimic de adaugat(cum dreacu sa mai adaugi ceva dupa cei doi?) si deci toata lumea era toba de stiinta. Ba mai mult l-am si luat pe Unchiu in tarbaca cu fel de fel de gargarisme. Traducerea lor nu este necesara ca doar suntem toti romani si caterinca este deja predata in scolile primare. Frate daca va este rusine sa intrebati lucruri pe care nu le stiti, macar trimiteti-mi mie la prevata intrebarile si jur ca le pun eu ca si cum ar fi in numele meu, fara a desconspira pe nimeni. Fratilor, A NU STI NU ESTE O RUSINE. Insa a nu sti si a mima stiinta este cel mai mare deserviciu pe care ti-l poti face tie ca persoana. Oricum ma bucur ca am pus pe tejghea si acest aspect si poate pe viitor ne vom intreba unii pe altii lucruri fara jena si fara sa ne gandim la "consecinte". Cine a inteles ceva din ce am spus acum este chiar castigat. Cine nu a inteles sau nu a vrut sa inteleaga va pierde enorm si pe deasupra si gratuit. Dupa ce intelesesem odata ce s-au chinuit oamenii aia sa-mi explice, acum am re-anteles acelasi lucru. "Variabila nu-i fixa " (vezi "iarna nu-i ca vara", din colectia de cimilituri de-ale presedintelui tarii). Acu pe bune si lasand gargara. Am inteles de ceva vreme ce-i fixa si cum lucreaza variabila cu zoom-ul aferent. Nefolosind lunete nu pot sa imi imaginez care este transpunerea in realitate intre doua variabile cu caracteristici relativ apropiate. Asta ramane sa observ de unul singur asa cum mi-a sugerat Violiv. Le multumesc inca odata celor doi colegi care am inteles ca nu s-au suparat pe mine prin faptul ca au continuat sa-mi explice chiar si dupa ce am folosit verbul "a mictiona" la gerunziu. Dar tu Val.... Nu-mi vine sa cred ca nu ai inteles ce inseamna ultimul numar(din doua cifre) de la luneta. Pana si eu am inteles. Ba frate, vrei sa-ti fac un desen ? (acum trebuia sa atasez zambareti, dar nu-mi sta in caracter) Alin, nu mai are rost sa discutam arpegiile de la un topic sau altul. S-a clarificat tot (sper) si am mai invatat cu totii si bune si mai putin bune (inclusiv eu) si nu cred ca a ramas nimeni cu resentimente. Si despre mine sa sti ca daca am ceva de spus o spun fara retineri. Si cand chiar m-oi supara nu am sa pornesc nici o cruciada verbala, ci pur si simplu nu voi mai intra pe forum. Dar atata vreme cat inca imi auzi trilul sa sti ca sunt OK. Va pupa unchiu ca iar m-a apucat 1 noaptea si mai am de citit si mesajele de la prevata(dreacu', am si io admiratori, mi se arunca buchete de flori etc....ma mai imbarbatez si io ca cine stie ce gasesc acolo si care ma mai serveste cu niscai hot-dog).
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?Sunt de acord si eu ca ar trebui scris ceva despre reticuli. Spontan cred ca maestrul @violiv ar fi unul priceput numai ca lui nu-i plac lunetele ci numai holosighturile.
Poate ca ar putea fi o rubria in care mai multi sa-si dea cu parerea. Eu personal nu ma simt la fel de "high" in a scrie o astfel de rubrica dar as putea avea ceva idei. Posibil sa fie altii mai priceputi. I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?Beton topicul asta ! Te lamureste dpdv tehnic nemaipomenit ! Am inteles perfect cum vine cu magnitudinea, zumuitul, ocularitul, iluminatul si intunecatul lunetelor,etc , dar ca sa devina un "neverending story" , ar trebui sa va intreb :
... ...hhhhh ... CE E AIA O LUNETA ? .... hhh...hhh... shi dai...shi dai...shi dai... ma scuzati ! 8 x 68 e tata lor ...
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?Instrument optic alcătuit din mai multe lentile (şi prisme) dispuse într-un tub şi servind, în astronomie, în topografie, în tehnica militară etc. la observarea obiectelor depărtate. 2. Dispozitiv de sprijinire a pieselor lungi şi subţiri, în timpul prelucrării lor la strung. 3. Element arhitectonic de forma unei bolţi semicilindrice, folosit de obicei pentru amplasarea unei deschideri sau pentru crearea unui efect decorativ. – Din fr. lunette.
Cred ca definitia dela punctul 1 face obiectul studiului nostru... Cat despre hollow-sight, si ele folosesc reticule. Doar ca inca ma gandesc cum ar trebui s-arate reticulul ideal ca sa am cu ce compara reticulele existente acum......
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?
....si 4 - geamul din spate
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?Apropo , Vio poti sa-mi spui te rog, pe care tip de luneta (de panda sau de goana) se poate monta dezaburitor electric ca la luneta spate de la Dacie?
8 x 68 e tata lor ...
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?Eu sunt curios daca exista vreo luneta cu telemetru incorporat.
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?
Da sunt cinci alternative serioase: 1. Zeiss Victory Diarange 3-12x56 *T 2. Zeiss Victory Diarange 2,5-10x50*T 3. Bushnell Yardage Pro 4-12x42 4. Burris Laser Scope 4-12x42 5. Nikon Laser IRT 4-12x42 Le-am scris in ordinea prioritatii privitoare la calitate. In ce priveste Nikon si Burris, ele sunt practic cam la fel dar Burrisul pare mai bun optic. I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?Dar cum iti arata distanta ? Sub ce forma si unde anume este pozitionat mesajul ? Este electronic ca la monoclu-telemetru sau cum exact ? Iar la amurg cand lumina nu mai este aproape de loc, iti arata luminos ?
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?
Mesajul apare electronic iluminat. Se vede bine atat ziua cat si noaptea. Nu este o lumina prbitoare de aceea nu e risc sa te deranjeze noaptea. Iata cateva imagini: http://www.zeiss.com/c1256bcf0020be5f/C ... b800497d62 http://www.bushnell.com/general/rangefi ... chtalk.cfm http://www.burrisoptics.com/laserscope.html Reticulul de la Nikon este aproape identic celui de la Burris. Ca aspect interesant se poate mentiona ca exista si binocluri cu telemetru. Doua marci la ora actuala: Zeiss Victory T*FL RF este la ora actual cel mai tare de pe piata intrucat pe langa calitatea exceptionala a opticii si exactitatea masuratorilor are si un BIS (balistic information system) care calculeaza traectoria glontului. Leica Geovid cu o optica mai slaba decat Zeiss Leica Geovid HD cu o optica mult mai buna decat predecesorul si interesant ca masuratoarea se face pana la 1300m. Versiunea asta apare si in formatul Leica Geovid Lux unde pe langa elementele de mai sus, binoclul e dotat cu light wave radio la care se poate vorbi pana la o distanta de 2,5km cu head set si o poarta USB prin care se pot incarca date care apar in pe lentila binoclului. Ideea nu e de loc proasta si va fi interesant de vazut cu m se va descurca in realitate. Apropo de Leica, e bine de remarcat faptul ca Leica sa decis pt. prima data (oare de ce a durat atata timp!!!) sa intre pe piata lunetelor de vanatoare cu doua lunete: LEICA ER 2.5-10x42 si 3.5-14x42 Lunetele au acelasi tratament al lentilelor pe care Leica Ultravid l-a folosit cu succes: Aqua Dura. Faptul ca Leica intra pe piata lunetelor este pozitiv pt. vanatori si va intensifica concurenta dintre giganti. I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?Multu pt explicatii.
Foarte meseriase detaliile de la link-urile date. Cel putin Zeiss are si un mic clip video in care-ti explica (ca pentru mine) foarte clar cum lucreaza scula. La celelalte doua am vazut pozitionari diferite ale afisajelor si deci este clar ca variaza de la fabricant la fabricant. Interesant este ca si lentilele sunt destul de babane deci banuiesc ca si claritatea este pe masura. Ca daca telemetrul masoara o distanta sa zicem 500 metri si lentila ar trebui sa-ti permita sa vezi clar la distanta respectiva obiectul pe care il privesti. Despre binocluri stiam ca sunt cu telemetru. Am si avut unul pentru o saptamana, dar caracteristic mie care nu pot avea grija de aproape nici un obiect, l-am scapat de pe un pod si mi-am luat adio de la el. Ma fascina sa ma uit prin el si sa vad distantele pana la diverse puncte alese. Am avut si un monoclu cu infrarosu si detector de caldura pentru timp de noapte , dar si asta a avut cam aceeasi soarta cu binoclu. Despre Leica despre care aminteai ca poate fi folosita si ca statie radio pt distante scurte, nu pot sa spun ca este un atu. In primul rand ca pretul va fi pe masura gadgeturilor pe care luneta le are si deci va costa nejustificat de mult pentru o luneta. Apoi stau si ma intreb ce fel de date se pot descarca intr-o luneta ? Si cat de potenta este capacitatea de stocare a datelor pentru ca imaginile ocupa de regula mult. Altceva nu-mi pot imagina ce ai putea stoca intr-o luneta. Oricum m-au incantat lunetele astea cu telemetru incorporat. Stima Moose_Masta
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?Zeiss Diarange este mama tuturor lunetelor cu telemetru. Este o lunete excelenta de o luminozitate caracteristica Zeissului Victory si nu vei fi dezamagit de o astfel de luneta.
In ce priveste Leica Lux, ramane de vazut in ce fel poarta USB se poate folosi. O alternativa poate inregistrare preprogramata a pozitiilor GPS. Vanatul in terenuri mari s-ar putea folosi de asa ceva. Binoclul este insa in principal conceput pt. folosinta militara, si acolo cu siguranta se pot incarca o gramada de informatii suplimentare referitoare la pozitii de trupe, coordinate, poze (de exemplu ca in Irak, cand trebuie sa gasesti anumite persoane si recunosute usor si de la distanta. In acelasi timp in care ai persoana in obiectiv ai si poza) plus altele. I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?
La reticulul de tip "Dragunov" de pe Kobra (sau luneta, de ce nu?) te-a "bantuit"? Ai tras cu el? Ce parere ai? uite-l aici (nu chiar la jumaatea clipului, putizin mai incolo): http://www.youtube.com/watch?v=ze5L6CdL ... re=related PS: nu suntem of-topic, vb de reticul „Puşca-i fiară nesătulă, dar celui ce ştie a o struni i se deschid porţile raiului...”
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?
Reticulii triunghiulari sunt foarte eficienti insa asta nu mi s-a parut la fel de usor de folosit. Daca iti plac reticulii triunghiulari cel mai interesant si extrem de tare este cel de la Trijicon, rosu sau galben. ![]() ![]() I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?E foarte simplu: cum vrem o luneta perfecta pentru orice conditii n-ar trebui sa aiba si un reticul bun la toate?
Sa fie si suficient de prezent cat sa poti incadra usor dar si suficient de fin incat sa nu fie mai gros decat un fir de par la 500 m, sa aiba "gradatii" pe verticala si orizontala dar nu batute in cuie ci sa la pot regla spatiul dintre ele cum vreau functie de calibru, glont, etc. sa "se aprinda" dar reglajul intensitatii sa fie dublat si de un reglaj al procentului din reticul care se aprinde si inca multe altele....
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?
Se poate, si dupa cum il stii si tu este..... .. ... (puncte de suspans) ..... Elcan Digital Hunter http://www.elcansportingoptics.com/ProductLine/DigitalHunter_DayNight.php Un mic articol despre el. http://www.texashuntfish.com/app/product-reviews/13176/Elcan-Digital-Hunter-Rifle-Scope-Product-Review Cind a fost lansat era peste 2000 USD. Acum pe la +1000 USD devine foarte tentant. CristianC
Re: CARE ESTE LUNETA IDEALA ?Ideea unei astfel de lunete e foarte interesanta pt. multi. Problema este insa, ca atunci cand amesteci tehnologie digitala cu optica analoga, cele doua nu vor "imbatrani" paralel una cu alta. Intrucat tehnica digitala evolueaza cu o viteza foarte mare, ceea ce pare interesant astazi nu mai intereseaza pe nimeni maine. Problema asta o cunoastem foarte bine atat de la computere, camere video, foto etc.
Am discutat putin subiectul la Abecedarul Binoclului, referitor la binocluri cu camera digitala incorporata. Cea mai mare ratare a istoriei in privinta asta a facut-o KOWA cu camera lor digitala, incorporata in intr-o luneta ornitologica de peste €1000. Nu s-a vandut mai de loc si putinii fraieri care au cumparat-o incercau disperati sa o vand la preturi de nimic numai ca sa se scape de ea. Optica analoga imbatraneste intr-un tact mult mai incet si de aceea preturile la lucrurile de calitate nu scad foarte mult de-a lungul anilor. Peste cativa ani o astfel de luneta va fi de rasul pietei, din punctul de vedere al performantei tehnice, si atunci sta cumparatorul cu buzele umflate. Singura situatie in care o astfel de luneta e viabila, este cand cineva este "full" de bani si vrea sa-si cumpere niste jucarii distractive, neafectand-ul prea mult financiar daca peste cativa ani o vinde la pret de nimic si isi cumpara alta mai performanta. I DON'T NEED SEX! The state screws me everyday
Cine este conectatUtilizatorii ce navighează pe acest forum: Majestic-12 [Bot] şi 18 vizitatori |
Publicitate
|