Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 10:26

Aniversare

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Aniversare

Mesajde gandacu63 pe 20 Sep 2016, 18:20

Cu ocazia Zilei Vanatorului va urez toate cele bune si multa SANTATE !!! Catare plina !!!! Cu respect. Un aspirant care tocma a inceput ucenicia. @};-
gandacu63
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Iul 2016, 08:40
Locaţie: Baia Mare

Re: Aniversare

Mesajde Sly_Fox pe 20 Sep 2016, 20:18

:?: :?: :?:
De unde pana unde? Eu nu am auzit de asemenea zi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Aniversare

Mesajde gandacu63 pe 21 Sep 2016, 08:14

http://agvps-forum.ro/viewtopic.php?f=3 ... fd35#p3279
Nici eu da" asa zic sefii !!! Toate cele bune !
gandacu63
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Iul 2016, 08:40
Locaţie: Baia Mare

Re: Aniversare

Mesajde ventura pe 21 Sep 2016, 10:35

... si nu doar ei...

Articol din 08.07.2007

http://www.vinatorul.ro/public/ro/artic ... vanatoarei
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Aniversare

Mesajde Sly_Fox pe 21 Sep 2016, 16:42

Pe la mine prin zona nu au auzit in viata lor vanatorii despre Sf Eustache sau Sf Hubertus si nici de vreo zi a vanatorilor. Astea sunt povesti importate, asa cum s-au importat Sf Valentin sau Halloween.
De ce sa importam si sa ne pricopsim cu sarbatorile sau cu sfintii altora, eu unul nu prea pricep. :?
Se stie si pe la noi de Zeita Diana, deh suntem mai pagani din fire, iar sarbatorile si intalnirile au loc cu ocazia deschiderii si inchiderii sezonului de vanatoare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Aniversare

Mesajde ventura pe 21 Sep 2016, 16:53

Sly_Fox scrie:Pe la mine prin zona nu au auzit in viata lor vanatorii despre Sf Eustache sau Sf Hubertus si nici de vreo zi a vanatorilor.


Sunt mulți care nu au auzit nici de balistica. Și trag cu tot ce-I aduce unul altul de la oraș. ... Și nu-i ok.
De asta sunt bune forumurile. Mai înveți una-alta.
Eu sunt sigur ca știai despre ce e vorba, dar ai vrut sa accentuezi o idee...
Nu toate importurile sunt rele.
Nu cred ca intamplator patronul vanatorilor din România este unul care a știut sa nu tragă (cred ca a renunțat și la vanatoare) și sa protejeze cel mai falnic animal...
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Aniversare

Mesajde biriuck pe 21 Sep 2016, 18:45

mie nu-mi plac sfintii astia vanatori, toti s-au lasat de meserie dupa revelatie :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2703
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Aniversare

Mesajde Sly_Fox pe 21 Sep 2016, 19:59

ventura scrie:Sunt mulți care nu au auzit nici de balistica. Și trag cu tot ce-I aduce unul altul de la oraș. ... Și nu-i ok.

Poate asa este pe la voi, asta cu adusul de la oras era pe vremea lui Pazvante, cand localnicii mai apelau pentru pulbere sau alice, dar deja vorbim de vremuri apuse de mult.
ventura scrie:Eu sunt sigur ca știai despre ce e vorba, dar ai vrut sa accentuezi o idee...
Nu toate importurile sunt rele.
Nu cred ca intamplator patronul vanatorilor din România este unul care a știut sa nu tragă (cred ca a renunțat și la vanatoare) și sa protejeze cel mai falnic animal...

Jur ca habar nu aveam de vreo zi a vanatorilor si legatura ei cu vreun sfant. De Huberus sau Eustatiu auzisem prin carti, dar nu ii asociam traditiei vanatoresti romanesti, nicidecum ca ar fi patroni ai vanatorii de pe la noi. Poate ca tine mai mult de zona Ardealului, nu stiu sigur. Aici daca intrebi toata vanatorimea de aceste nume, o sa-ti raspunda ca nu au asociat in viata lor pe vreunul dintre ei cu patronul vanatorilor. :roll:
Daca si in vanatoare au patrus sfintii, este naspa rau. Intradevar nu toate imprumuturile sunt rele, dar sa imprumuti sarbatori este o aiureala.
Asa cum am mai spus, de cand am calcat printre vanatorii de pe aici, acestia stiau doar despre Diana si atat. Am crescut printre vanatori cu propriile traditii si nu am de gand sa import altele.
Acum ce sa spun, prin alte locuri sunt alte traditii, alte obiceiuri si oamenii sunt liberi sa faca cum cred de cuvinta.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Aniversare

Mesajde Sly_Fox pe 21 Sep 2016, 20:02

biriuck scrie:mie nu-mi plac sfintii astia vanatori, toti s-au lasat de meserie dupa revelatie :roll:

Nici mie, prea mare piosenia.
Apropo, tu de ce nu mai esti mazgalit cu verde, ori te-ai lasat si tu de meserie? :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Aniversare

Mesajde biriuck pe 21 Sep 2016, 20:12

@Sly Vacanta http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=131&t=16615

Cred ca Eustatiu a fost ales ca sfant reprezentativ pentru vanatorii romani doar pentru ca este sfant ortodox ce a avut ceva valente cu vanatoarea :roll:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2703
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Aniversare

Mesajde tehărău pe 23 Sep 2016, 15:47

Sly_Fox scrie:
ventura scrie:Sunt mulți care nu au auzit nici de balistica. Și trag cu tot ce-I aduce unul altul de la oraș. ... Și nu-i ok.

Poate asa este pe la voi, asta cu adusul de la oras era pe vremea lui Pazvante, cand localnicii mai apelau pentru pulbere sau alice, dar deja vorbim de vremuri apuse de mult.
ventura scrie:Eu sunt sigur ca știai despre ce e vorba, dar ai vrut sa accentuezi o idee...
Nu toate importurile sunt rele.
Nu cred ca intamplator patronul vanatorilor din România este unul care a știut sa nu tragă (cred ca a renunțat și la vanatoare) și sa protejeze cel mai falnic animal...

Jur ca habar nu aveam de vreo zi a vanatorilor si legatura ei cu vreun sfant. De Huberus sau Eustatiu auzisem prin carti, dar nu ii asociam traditiei vanatoresti romanesti, nicidecum ca ar fi patroni ai vanatorii de pe la noi. Poate ca tine mai mult de zona Ardealului, nu stiu sigur. Aici daca intrebi toata vanatorimea de aceste nume, o sa-ti raspunda ca nu au asociat in viata lor pe vreunul dintre ei cu patronul vanatorilor. :roll:
Daca si in vanatoare au patrus sfintii, este naspa rau. Intradevar nu toate imprumuturile sunt rele, dar sa imprumuti sarbatori este o aiureala.
Asa cum am mai spus, de cand am calcat printre vanatorii de pe aici, acestia stiau doar despre Diana si atat. Am crescut printre vanatori cu propriile traditii si nu am de gand sa import altele.
Acum ce sa spun, prin alte locuri sunt alte traditii, alte obiceiuri si oamenii sunt liberi sa faca cum cred de cuvinta.


@Sly, e de discutat. Eu nu sunt contra, dar nici entuziast. Nici despre tablou de vânătoare nu se pomenea, iar acum e prin toate pozele. Chiar se premiază. De la mod de a obține proteine, la etică și canoane. I se spune evoluție. Eu sunt mai sceptic...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3480
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 57 vizitatori

Publicitate